SPOOKS-Amateur Trophy 2014/2015

no. 12 Int. jumping competition against the clock (1.40 m)
CSIAmA - FEI Art. 238.2.1
Int. SML - Tour für Amateure

begin: 21.12.2014 07:24
competitors: 28

# no horse rider
1. 161 Larohnja
M \ DSP \ F \ 2004 \ Levisto x Rodeo xx \ B: Tierzuchtgenossenschaft Gulow e.G., \ O: Kunz,Rainer
 
GER
Saskia Kunz
RFV Niederzeuzheim e.V.
2. 75 Chill-Bill
G \ Hess \ B \ 2001 \ Catano x Calgary \ B: Drommershausen,Rainer \ O: Götz,Constantin Carl
 
GER
Christian Götz
RSG Fichtenhof Bad Homburg
3. 369 Ashley 132
M \ DSP \ B \ 2004 \ Al Cantino (ex: Romario) x Kolibris As \ B: Schuldt, Torsten \ O: Voigt, Laura
 
GER
Laura Voigt
RV Ganderkesee
4. 384 Caliber
G \ DWB \ B \ 2001 \ Carano x Laurenz \ B: \ O: Palle Skov Jensen
 
DEN
Emma Skov Jensen
5. 387 Zirco
G \ KWPN \ SCHWB \ 2004 \ Lupicor x Voltaire \ B: Hjm. Huis In T Veld \ O: Sar Lama Bint Turki Alsaud
 
KSA
Princess Lama Bint Turki
6. 343 Chazar 3
G \ BWP \ B \ 2002 \ x \ B: \ O: Wittschier, Michael
 
GER
Michael Wittschier
RSG Prüm e.V.
7. 6 Aleqs
S \ SWB \ Db \ 2001 \ Quite Easy I x Imperator \ B: ZG Krause u.Antonsson, \ O: New Sport Reitpferde GmbH,Butkus,Arunas
 
GER
Rebecca Pohl
RFV v Derfflinger Schwarzenmoor-Fal
8. 195 Rashida 19
M \ Hess \ F \ 2004 \ Renegade Z x Alexis Z \ B: ZG Hensel,Hermann u.Hans Werner \ O: ZG Hensel,Hermann u.Hans Werner
 
GER
Ulrich Hensel
RFV Ronneburger Hügelland e.V.
9. 12 Arusha 17
M \ Bay \ B \ 2004 \ Contendro I x Alexis Z \ B: Kotter,Anita \ O: Pfisterer,Michelle
 
GER
Daniel Gantner
RG Zöbingen
10. 188 Quandurina
M \ Holst \ B \ 2006 \ Quidam de Revel x Calato \ B: Hattebuhr,Jürgen \ O: Bayer,Ditmar
 
GER
Anna-Antonia Vogel
RV Gut Bärbroich e.V.
11. 165 Lex Barker 4
G \ Württ \ B \ 2005 \ Le Champion x Exodus \ B: Dilse,Anton \ O: Kaufmann,Nastasia
 
GER
Nastasia Kaufmann
RSC An der Leuba e.V.
12. 158 Lady Vicktoria
M \ Holst \ B \ 2005 \ Concept x Mytens xx \ B: Rohlfs,Birgit \ O: Christea,Kordula
 
GER
Kordula Christea
RFV Burgwald
13. 355 Cendrillon Marron
G \ OS \ B \ 2004 \ Coriano x Quick Star \ B: Hügenell, Gerhard \ O: Weber, Dominique Michelle
 
GER
Dominique Michelle Weber
RFV Weisenheim am Sand e.V.
14. 388 American Gold 2
G \ Dt.Pf \ B \ 2005 \ American Pie x Pit I \ B: Schulze-Wierling, Martin \ O: Stephanie Hein
 
LUX
Stephanie Hein
15. 53 Cassiopeia 82
M \ Holst \ Schwb \ 2006 \ Caretino x Contender \ B: ZG Stegemann,Harro u.Hannelore \ O: Maubach,Vanessa,Maubach-Grischkat,Kerstin
 
GER
Vanessa Maubach
RFV Cherusker e.V.
16. 34 Calida 61
M \ Rhld \ Schwb \ 2004 \ Calido I x Corradino \ B: Leitner,Paul-Gerhard \ O: Ritter,Carl-Philipp
 
GER
Carl-Philipp Ritter
RSG Barbarossa Kaiserslautern e.V.
17. 45 Casablanca 98
M \ Westf \ Schi \ 2007 \ Cristallo x Lancer III \ B: Hagen,Franz-Josef u.Henriette \ O: Gestüt Gut Neuenhof,
 
GER
Caroline Clemens
RFV Graf Sporck Delbrück e.V.
18. 366 Ex escudo orior
G \ Hann \ Schwb \ 1998 \ Escudo I x Calypso II \ B: Bartels, Hinrich \ O: Kloetzel, Udo
 
GER
Udo Kloetzel
RFV Elz e.V.
19. 405 Conwell L
G \ Westf \ Schi \ 2006 \ Cornet Obolensky (ex: Windows x \ B: Laier, Arthur \ O: Wittschier, Michael,Sportpferdehaltung Andreas Knipplin
 
GER
Stefan Unterlandstättner
RF Chevalier Genshagen e.V.
20. 382 Winner R
G \ KWPN \ B \ 2003 \ Lupicor x Aramis \ B: \ O: Willems - Hendrickx
 
BEL
Nathalie Willems
21. 26 Bellini 46
G \ Württ \ Schi \ 2004 \ Baldini I x Salisbury \ B: Kunze,Rolf \ O: Ritter,Carl-Philipp
 
GER
Ralph Wiebelt
RSG Barbarossa Kaiserslautern e.V.
22. 122 El Ruco
G \ Hann \ R \ 1998 \ Escudo I x Warkant \ B: Thies,Werner Wolfgang \ O: Kunz,Saskia
 
GER
Saskia Kunz
RFV Niederzeuzheim e.V.
23. 116 Diddel van de Kwakkelhoek 3
G \ BWP \ B \ 2003 \ Toulon x Capital \ B: Maes,Gert \ O: Götz,Christian
 
GER
Christian Götz
RSG Fichtenhof Bad Homburg
24. 368 Lasko 59
G \ OS \ B \ 2006 \ Lordanos x Concetto I \ B: Behrens, Werner \ O: Voigt, Jessika
 
GER
Laura Voigt
RV Ganderkesee
25. 385 Quidditch 13
G \ Holst \ SCH \ 2002 \ Quantum x Corrado II \ B: Kappler, Martin \ O: Karl CHr. Skov Jensen A/S
 
DEN
Emma Skov Jensen
26. 386 Concept
G \ DWB \ B \ 2006 \ Cassini II x Quidam de Revel \ B: Ravn, Else 6 Nils \ O: HRH Princess Lama Bint Turki Alsaud
 
KSA
Princess Lama Bint Turki
27. 342 Avanti 229
M \ KWPN \ B \ 2005 \ x \ B: Driehuyzen, M.C. \ O: Wittschier, Michael
 
GER
Michael Wittschier
RSG Prüm e.V.
28. 33 Calcetto
G \ Holst \ B \ 2004 \ Con Air x Alcatraz \ B: Horns,Erwin \ O: Pohl,Rebecca
 
GER
Rebecca Pohl
RFV v Derfflinger Schwarzenmoor-Fal


prize money1.200,00 EUR
judgesAmmar Jazmati, SYR
Joachim Geilfus, GER
Stephanie Müller, GER