PTG-Fairness Trophy

no. 40 National competition S** with winning round

begin 18.12.2014 12:20

# no horse rider  round winners'
round
time
1. 276 Surinam 2
M \ Hann \ Db \ 2006 \ Satisfaction I x Quidam de Revel \ B: Wiedemann,Carsten \ O: Lamberth,Andreas
 
GER
Christoph Lamberth
RFV Viernheim e.V.
625,00 EUR 0.000.0038.70
2. 235 Pius 37
S \ Hess \ B \ 2003 \ Piano II x Anis \ B: Triebs,Manfred \ O: Haas,Hartmut
 
GER
Antonia Wendenburg
RSG Fichtenhof Bad Homburg
500,00 EUR 1.001.0041.31
3. 206 Lugano 310
G \ Sachs \ B \ 2002 \ Levisto x Semit \ B: Steglich,Jens \ O: Wirzberger-Jach,Maximilian
 
GER
Maximilian Wirzberger-Jach
RFV Babenhausen e.V.
400,00 EUR 0.004.0038.54
4. 263 Sir Douglas 10
G \ ISH \ Schwb \ 2006 \ Douglas (Rousseau) x Sir Libero \ B: Byrne,Ronan \ O: Stall Schmidt,
 
GER
Doris Adelmann
RFV Erzhausen e.V.
375,00 EUR 4.754.7538.72
5. 75 Cleopatra B
M \ KWPN \ B \ 2007 \ Quidam de Revel x Cavalier (Mister) \ B: Boomkamp,J.G. \ O: Eufinger,Heinz
 
GER
Jörg Oppermann
RFV Elz e.V.
300,00 EUR 4.008.0036.65
6. 185 Lemmex
G \ Rhld \ Db \ 2005 \ Lamoureux I x Royal Angelo I \ B: Schmitz,Franz-Josef \ O: Becker,Nadja,Fiedler,Andreas
 
GER
Nadja Becker
RFV Groß-Zimmern 1949 e.V.
150,00 EUR 9.7510.2546.56
7. 45 Careful 58
G \ Holst \ Db \ 2003 \ Carpaccio x Lortino \ B: Struve,Claus-Heinrich \ O: Sportpferde Herbert,
 
GER
Celine Frieß
RFV Jägerhof Biblis e.V
150,00 EUR 8.0012.0041.23
total = 2.500,00 EUR
not placed
8. 333 Walona 15
M \ KWPN \ B \ 2003 \ Quasimodo Z x Silvio II \ B: Beers, P.W.A.M.van \ O: Pohl, Andreas
 
GER
Nicola Pohl
RSC Dagobertshausen e.V.
10.50 73.43
9. 331 Quax 25
G \ Holst \ B \ 2002 \ Quantum x Cassini I \ B: Schimmer, Jürgen \ O: Christ, Jens
 
GER
Jens Christ
RFV Groß-Zimmern 1949 e.V.
12.00 59.67
10. 217 Moulin Rouge 15
M \ Holst \ F \ 2001 \ Equest Carnute x Corrado I \ B: Peters,Timm \ O: Kött,Manfred
 
GER
Hannah Heinle
RFV Hünfeld e.V.
12.00 61.30
11. 292 Wild Merry
M \ Holst \ B \ 2006 \ Con Air x Alcatraz \ B: Horns,Erwin \ O: Lingelbach,Laura Kristin
 
GER
Michael Most
RV Wäldershausen 1990
12.00 61.94
12. 51 Castella R
M \ Dt.Pf \ DbSch \ 2005 \ Clearway x Cruise Missile \ B: Raab,Karl-Hermann \ O: Raab,Karl-Hermann
 
GER
Nico Sauer
RFV Griesheim e.V.
12.00 62.06
13. 5 Abraxas 137
S \ Holst \ B \ 2003 \ Aljano x Akinos \ B: Schmidt,Ejner \ O: Götz,Christian
 
GER
Georg Karl Reitbauer
RFV Biebesheim e.V.
12.00 62.56
14. 271 Stakksos
S \ Hann \ B \ 2003 \ Stakkato x Ritual \ B: Hochmuth,Holger \ O: Schuldes,Rudolf
 
GER
Sebastian Schuldes
Wetterauer RV Friedberg e.V.
16.00 62.31
15. 171 Lady Gaga 19
M \ OS \ B \ 2006 \ Lord Pezi x Stakkato \ B: Harms,Volker \ O: Murmann,Richard
 
GER
Richard Murmann
RC Katharinenhof 1981 e.V.
16.00 63.39
16. 336 Carla 136
G \ \ \ 2005 \ x \ B: \ O:
 
GER
Anna-Maria Grimm
Kinderreitsportclub Bensheim e.V.
16.00 63.45
17. 272 Starline 2
M \ Hann \ B \ 2003 \ Salieri x Argument \ B: Bünger,Klaus \ O: Illing,Kerstin
 
MEX
Anibal Garrido
RFV St. Georg Oberursel-Bommersheim
16.75 66.75
el. 91 Coriana 34
M \ ZW \ B \ 2005 \ Cornet Obolensky (ex: Windows x Tolbert \ B: ZG Darmstädter,Familie \ O:
 
GER
Willi Darmstädter
RFV Erzhausen e.V.
ret. 230 Percondo
G \ Hann \ F \ 2000 \ Perpignon x Cor de la Bryere \ B: Heumann,Jürgen \ O: Pimpl,Ingrid,Pimpl,Miriam-Sabrina
 
GER
Miriam-Sabrina Pimpl
RSG in den Mainauen Hainburg e.V.
ret. 170 La Vida Loca 9
M \ Holst \ Db \ 2007 \ Caretino x Cassini I \ B: Avora Pferde GmbH & Co.KG/Andrea Go \ O: Wenning,Dieter
 
GER
Sabrina Deußer
Wetterauer RV Friedberg e.V.


prize money2.500,00 EUR
judgesPeter Illert
Franz Peter Bockholt