begin 27.07.2014 14:30

# no horse rider  round jump-offtime
1. 241 Horse Gym's Quali Quanti
S \ Württ \ Db \ 2005 \ Quidam de Revel x Non Stop \ B: Keitel,Hartmut \ O: Haßmann,Reinhard
 
GER
Felix Haßmann
RV Lienen e.V.
10.000,00 EUR 0.000.0045.29
2. 94 Cashflow 6
S \ Holst \ Db \ 2004 \ Cash and Carry x Quinar \ B: Verband d.Züchter des Holsteiner Pf \ O: Buri,Ferenc
 
GER
Jörg Naeve
RFV Kastanienhof e.V
8.000,00 EUR 0.004.0046.69
3. 114 Cazaro
G \ Holst \ B \ 2000 \ Chambertin x Athlet Z \ B: Siebke-Baasch,Rita \ O: Stall Moorhof,
 
GER
Nisse Lüneburg
RFV Uetersen u.U.von 1924 e.V.
6.000,00 EUR 0.004.0050.71
4. 372 Wilane
M \ OS \ B \ 2004 \ Baloubet du Rouet x Widolan (Willi) \ B: Gestüt Lewitz, \ O: Gestüt Lewitz,
 
GER
Andreas Kreuzer
RTG Silberberghof e. V.
4.000,00 EUR 0.008.0046.53
5. 257 Lautermann
G \ Old \ B \ 2005 \ Lauterbach x Liberty Life \ B: Bosse,Stefanie \ O: Kortland,Silke
 
GER
Tim Rieskamp-Goedeking
RFV Westerkappeln-Velpe-Lotte e. V.
2.800,00 EUR 0.008.0046.55
6. 126 Chap 47
S \ OS \ F \ 2004 \ Cellestial x Contender \ B: Schmidt,Heiko \ O: Schmidt,Heinz
 
GER
Heiko Schmidt
RV Neu-Benthen für Reiten u. Fahren
2.200,00 EUR 1.00 81.88
7. 55 Caivano 3
G \ OS \ F \ 2005 \ Chacco-Blue x Quilot \ B: Gestüt Lewitz, \ O: Karl Märker GmbH &Co.KG,
 
GER
Jörg Kreutzmann
TRSG Holstenhalle Neumünster e.V.
1.600,00 EUR 4.00 72.87
8. 103 Cassydy
G \ Holst \ Schi \ 2003 \ Corrado I x Alcatraz \ B: Pingel,Dieter \ O: Schwere,Verena
 
GER
Markus Renzel
RFV Alt Marl e.V.
1.200,00 EUR 4.00 73.96
9. 506 Reskiou de la Roque
M \ SELLE FRAN \ BAY \ 2005 \ Kannan, Kwpn x Adelfos \ B: \ O: Horse Traders Srl
 
ITA
Emanuele Camilli
1.200,00 EUR 4.00 74.63
10. 452 Tailormade Esperanza de Rebel
M \ HOLST \ GREY \ 2003 \ Rebel Z x Corofino I \ B: Hamond, Jan VAn \ O: Tailormade Horses ApS
 
DEN
Sören Pedersen
RFV Holzhausen u.U.e.V.
1.000,00 EUR 4.00 75.04
11. 338 Savoy 51
G \ Hann \ B \ 2005 \ Stolzenberg x Lordanos \ B: Wehrs,Eitel \ O: Ramsbrock,Heinrich
 
GER
Jan Sprehe
RUFG Falkenberg e.V.
1.000,00 EUR 4.00 75.14
12. 374 Wizzerd
S \ KWPN \ Schi \ 2003 \ C-Indoctro x \ B: \ O: Lütgenau,Margret
 
GER
Marie Lütgenau
Reitclub Emscherquelle e.V.
1.000,00 EUR 4.00 75.24
total = 40.000,00 EUR
not placed
13. 340 Seal 5
S \ Hann \ B \ 2005 \ Stakkato Gold x Rebel Z I \ B: Wilting,Jens \ O: Gestüt Sprehe GmbH,
 
GER
Tobias Meyer
RUFG Falkenberg e.V.
4.00 75.75
14. 360 Ultima 49
M \ Holst \ F \ 2004 \ Quidam's Rubin x Calypso I \ B: Eggers,Sönke \ O: Stall Moorhof,
 
GER
Carsten-Otto Nagel
RFV Stall Moorhof
4.00 76.93
15. 228 Gala D
M \ BWP \ F \ 2006 \ Cicero Z x Cascadeur \ B: Didden,Luc \ O: Schwabe,Henry
 
GER
Andreas Knippling
RG Hausdorp
4.00 79.04
16. 301 Quality 29
S \ Old \ B \ 2004 \ Quidam's Rubin x Grannus \ B: Dannemann,Gerd \ O: Heins,Johann
 
GER
Tim Hoster
RFV Liedberg
8.00 75.39
17. 444 Charleston K
S \ HO \ BAY \ 2005 \ Carinjo x Corleone \ B: \ O: Mia Kansager
 
DEN
Rikke Haastrup Kristensen
8.00 75.66
18. 462 Jackson Hole
G \ SWB \ BAY \ 2004 \ Quite Easy x Robin Z \ B: \ O: Yuko Itakura
 
JPN
Yuko Itakura
8.00 75.85
19. 57 Calimero 272
S \ Old \ B \ 1998 \ Capriol x Azarro \ B: Schröder,Dirk \ O: Schröder,Monique
 
GER
Monique Schröder
RC Passin e.V.
8.00 76.50
20. 330 Ramona de Flobecq
M \ SF \ Schi \ 2005 \ Ultimo van ter Moude x Umour du Fenaud \ B: Fort,Marcel \ O: Thieme,Andre
 
GER
Andre Thieme
RV German Horse Pellets e. V.
8.00 77.00
21. 511 B Men
G \ KWPN \ B \ 2006 \ x \ B: Donkers, J.A.C. \ O: Schockemöhle, Vivien,Donkers, Paul
 
GER
Philipp Weishaupt
ZRFV Riesenbeck e. V.
8.00 77.80
22. 503 Connaught
S \ HOLST \ BAY \ 2002 \ Cassini I x Sir Shostakov XX \ B: KNudsen, Meike \ O: Lougherne Stud Farm
 
EGY
Mohamed Talaat
8.00 79.94
23. 284 Orphee du Granit
G \ SF \ B \ 2002 \ Imperator de Gamet x Eden de la Cour \ B: \ O: Su Wan,Tung
 
GER
Mike Patrick Leichle
TRSG Holstenhalle Neumünster e.V.
9.00 81.67
24. 481 Cesar
G \ BWP \ BAY \ 2002 \ Utrillo van de Heffinck x Flugel van la Roche \ B: Stoeterij Dorperheide \ O: Bridgeside Farms Llc
 
USA
Bliss Heers
9.00 82.82
25. 46 BSC Cha Cha Cha
S \ Holst \ B \ 2005 \ Casall x Le Grand I \ B: Kastorf,Manfred \ O: Löffler,Karl-Heinz
 
GER
Holger Wulschner
SV Brauerei Lübz von 1980 e.V.
12.00 73.20
26. 282 Orlanda 27
M \ Holst \ B \ 1999 \ Julio Mariner xx x Caretino \ B: Borßim,Ernst \ O: Borßim,Ernst
 
GER
Hans-Thorben Rüder
Fehmarnscher Ringreiterverein e.V.
12.00 73.62
27. 222 Flotte Deern 4
M \ Hann \ F \ 2002 \ Forsyth x Acord II \ B: Meyer,Hermann \ O: Sulz,Silke
 
GER
Denise Sulz
ZRFV Borken e.V.
12.00 74.84
28. 72 Carena 11
M \ Holst \ Schi \ 2001 \ Corrado I x Alcatraz \ B: Schaffer,Karl-Heinz \ O: Voß,Gretchen
 
GER
Miriam Schneider
RFV Kastanienhof e.V
12.00 75.44
29. 357 Tequila Sunrise 43
M \ Holst \ B \ 2003 \ Chalan x Acobat II \ B: Schulz,Erwin \ O: Grün,Christine
 
GER
Laura Jane Hackbarth
RV St. Peter-Ording e.V.
12.00 76.78
30. 318 Quinta 74
M \ Holst \ Schwb \ 2004 \ Quintero x Corofino I \ B: Haalck,Reimer \ O: Milkau,Axel
 
GER
Dirk Klaproth
Sportförderung Löwen Classics e. V.
12.00 78.55
31. 366 Vienetta 6
M \ Holst \ Schi \ 2005 \ Caitano x Cor de la Bryere \ B: Sager,Franz \ O: Sager,Franz
 
GER
Philipp Schulze
RuFV von Elmshorn u.Umg. e.V.
13.00 80.60
32. 391 Caro As 17
G \ Old \ B \ 2004 \ Chico's Boy x Duntroon \ B: Harms, Guenther \ O: Stall Tjeert Rijkens
 
GER
Janine Rijkens
RuFV von Elmshorn u.Umg. e.V.
13.00 81.70
33. 473 Phenix
S \ WESTF \ BAY \ 2003 \ Pilgrim x Landgraf I \ B: Peter Nagel-Torn \ O: Gregory Jankielevitsch
 
POL
Piotr Sawicki
14.00 84.38
34. 385 AFP's Chantal
M \ Meckl. \ Db \ 2004 \ Chacco-Blue x Lord Kemm \ B: Thomas, Uwe \ O: Plath, Andre
 
GER
Philipp Makowei
RFV Gadebusch e.V.
16.00 75.52
35. 464 Eddi Maserati
G \ \ GREY \ 2005 \ Escudo II x Graf Sponeck \ B: \ O: Hokuso Riding Club
 
JPN
Koki Saito
16.00 77.94
36. 458 Zwalbe
M \ KWPN \ BAY \ 2004 \ Cavalier x John U To Berry \ B: Holterman, G.J. \ O: Kim, Zhanna
 
GBR
Guy Goosen
RV Oldenburger Münsterland e.V.
20.00 76.21
ret. 237 Herzblatt 25
G \ Old \ B \ 2000 \ Heraldik xx x Unbekannt \ B: Schäfer,Fredi \ O: Orschel,Cassandra
 
GER
Cassandra Orschel
RV Rehagen-Hamburg e.V.
ret. 395 Levito
G \ Rhld \ Db \ 1999 \ Lupicor x Indorado \ B: Eckermann, Otmar \ O: Geller-Herr, Katarina
 
GER
Tobias Woltering
RFV Ochtrup e.V.
ret. 501 Wilson
G \ Swedish Wa \ BAY \ 1999 \ Elmshorn 887 x Winnipeg F 594 \ B: Carola Holböll \ O: Wexim Robert Widmark
 
SWE
Linn Widmark
ret. 441 Uppercut Chavannais
G \ SBS \ DB \ 2004 \ Quinar x PAPILLON ROUGE \ B: Evrard,Yvan \ O: MSM Marschall Sportpferde & Manag.G
 
AZ
Andre Schröder
TRSG Holstenhalle Neumünster e.V.
ret. 448 Limbo 0130
G \ HOLST \ BAY \ 1999 \ Limbus x Lasino \ B: Paulsen Hauke \ O: Kasper H. Hansen
 
DEN
Kasper H. Hansen
ret. 260 Leo Vuitton
G \ Westf \ B \ 2002 \ Lux x Pilot \ B: Bodenkamp,Dietrich \ O: Gestüt Sprehe GmbH,
 
GER
Josef-Jonas Sprehe
RUFG Falkenberg e.V.
ret. 224 For Success
S \ Hann \ Df \ 2004 \ For Pleasure x Stakkato \ B: Siemers,Hans \ O: Stall Königshofer Heide,
 
GER
Thomas Kleis
RFV Gadebusch e.V.
ret. 461 Loretto Classic
G \ Holsteiner \ \ 2003 \ Limbus x Silvester \ B: Mohr, Soenke \ O: Tadayoshi Hayashi
 
JPN
Tadahiro Hayashi


prize money40.000,00 EUR
judgesPeter-Jürgen Nissen
Bent Schultz
Niels Meincke