begin: 26.07.2014 12:15
competitors: 29

# no horse rider
1. 229 Galaxy HS
M \ Hann \ F \ 2005 \ Go on Top x Acorado I \ B: ZG Spreckels Dr.,Ina u.Hoops,Jens \ O: Wittschier,Michael
 
GER
Michael Wittschier
RSG Prüm e.V.
2. 221 Fighting Boy 3
S \ Hann \ B \ 2005 \ Fighting Alpha x Escudo I \ B: Wentorf,Karin \ O: Wentorf,Gabriela
 
GER
Gabriela Wentorf
RV Bad Schwartau u.U.
3. 412 Charity 41
G \ HOLST \ BAY \ 2007 \ Clearway x Candillo \ B: \ O: Stall Bengtsson & Kristoffersen Gmb
 
DEN
Christiane Tetzlaff
RV Breitenburg e.V.
4. 345 Sjinto
S \ Z.Rpf \ Db \ 2006 \ Sjapoo x Mr.Blue \ B: Doeschate,H.G.A.M. ten \ O: Hecht,Holger
 
GER
Holger Hecht
RFV Dahlenburg
5. 78 Carl 21
G \ Holst \ B \ 1999 \ Contender x Athlet Z \ B: Kröger,Mirja \ O: Kröger,Mirja
 
GER
Marc Scheel
RV Bad Schwartau u.U.
6. 80 Carlinos 2
G \ Holst \ B \ 2005 \ Caretino x Heraldik xx \ B: Lienau,Otto \ O: Lienau,Otto
 
GER
Jan-Philipp Feindt
RFV Neuenfelde e.V.
7. 490 Berend S
G \ KWPN \ Schi \ 2006 \ Cartano x \ B: Selm, G.J. \ O: Gammersbach, Kira
 
GER
Kira Gammersbach
RFV Alt Marl e.V.
8. 509 Tailormade Gera
M \ Oldenburge \ \ 2002 \ Quattro B x Zeus \ B: Lueschen, Henner \ O: Tailormade Horses ApS
 
DEN
Nicolas Pedersen
9. 4 Acordina 3
M \ Hann \ Db \ 2004 \ Acord II x Sandro \ B: Knabbe,Rainer \ O: Laub,Marius
 
GER
Malte Laub
PSV Leisnig e. V.
10. 496 Quadriga 21
M \ Bay \ B \ 2006 \ Quadrigus M x Asti Spumante \ B: Kautschor, Jörg \ O: Lehala GmbH
 
GER
Ralf Schneider
Bernsteinreiter Hirschburg e. V.
11. 213 Donatello 87
G \ Sachs \ F \ 1998 \ Dornado x Madras I \ B: Melchert,Dieter \ O: Teicher Dr.,Andreas
 
GER
Andreas Teicher Dr.
RV Rudow e.V.
12. 256 Lauricio 2
G \ Rhld \ F \ 2005 \ Laudabilis x Riccione \ B: Hensen,Karl-Theo \ O: Eggersmann,Sandra
 
GER
Friederike Eggersmann
RFV HLG Neustadt e.V.
13. 273 Lümmel 53
G \ DSP \ Schi \ 2003 \ Levisto x Donaumonarch \ B: Herms,Erhard \ O: Heck,Sigrid,Heck,Christian
 
GER
Christian Heck
RV Neu-Benthen für Reiten u. Fahren
14. 304 Quasi Quambel 2
G \ Grpf.o.R \ F \ 2006 \ Quasi Quattro x Almeo \ B: Kloth,Friedhelm \ O: Schmidt,Susanne
 
GER
Johanna Schmidt
RV Bad Wildungen
15. 414 Laptop 23
S \ Holst \ SCHI \ 2005 \ Ladas x Capitol I \ B: Witt Pferdezucht GbR, \ O: Iijima,Shigeru
 
JPN
Satoe Iijima
RV Breitenburg e.V.
16. 63 Cameron 25
G \ Grpf.o.R \ Schi \ 2006 \ Cassini II x Matador xx \ B: Hecht,Eberhard \ O: Villmann-Doll,Ines
 
GER
Ines Villmann-Doll
RFV Allertal
17. 44 Brindis Bogibo
G \ KWPN \ F \ 2006 \ Grand Pilot I x Pacific \ B: Borggreve,L.A.W. \ O: Witte,Jörg
 
GER
Jörg Witte
Sportförderung Löwen Classics e. V.
18. 494 Latigo 18
G \ Holst \ B \ 2005 \ Lasino x \ B: ZG Lüneburg, Jan u.Karin \ O: Brosse, Birgit
 
GER
Petra Rüder
Fehmarnscher Ringreiterverein e.V.
19. 408 Unbelievable
M \ KWPN \ CHEST \ 2001 \ Concorde x Libero H \ B: \ O: Per Arnfinnsen
 
DEN
Nadja Kristoffersen
RV Breitenburg e.V.
20. 42 Blundstone
G \ KWPN \ Db \ 2006 \ Ukato x Samber \ B: Bruin-Harmsen,M.A. \ O: Boos,Christiane
 
GER
Christiane Boos
RSG Prüm e.V.
21. 39 Barrichello 8
G \ SAnha \ B \ 2000 \ Brandenburger x Raphael \ B: Schulz,Herbert \ O: Wittschier,Michael
 
GER
Michael Wittschier
RSG Prüm e.V.
22. 34 Bajograf
S \ Pol. \ FkaSc \ 2000 \ Graf Quidam x Prince d'Incoville \ B: \ O: Wentorf,Gabriela
 
GER
Gabriela Wentorf
RV Bad Schwartau u.U.
23. 411 Cape Canaveral 5
G \ Westfale \ BAY \ 2007 \ Cosmo-Pilot x Rubiloh \ B: Weitkamp, Alfred \ O: Peter Weinberg Sportpferde GmbH
 
DEN
Christiane Tetzlaff
RV Breitenburg e.V.
24. 24 Ari 59
G \ DSP \ B \ 2006 \ Askari x For Pleasure \ B: Jung,Karl-Ernst \ O: Hecht,Holger
 
GER
Holger Hecht
RFV Dahlenburg
25. 315 Quincy 135
G \ Holst \ Schi \ 2005 \ Quinar x Corrado I \ B: Hansen,Erwin \ O: Scheel,Marc
 
GER
Marc Scheel
RV Bad Schwartau u.U.
26. 87 Casanova 395
G \ Holst \ Schi \ 2005 \ Calato x Calando I \ B: König,Jürgen \ O: Kuhlemann,Uwe
 
GER
Jan-Philipp Feindt
RFV Neuenfelde e.V.
27. 491 Zoly 2
M \ KWPN \ Schi \ 2004 \ Casco x \ B: \ O: Gammersbach, Kira
 
GER
Kira Gammersbach
RFV Alt Marl e.V.
28. 409 Tailormade Quinnus
S \ Oldenburge \ BAY \ 2005 \ Quidam's Rubin x Grannus \ B: Breher, Georg \ O: Tailormade Horses ApS
 
DEN
Nicolas Pedersen
29. 186 Cor de Canto
S \ Holst \ Schwb \ 2007 \ Canto x Cor de la Bryere \ B: ZG Sellier,Marion u.Louis \ O: Laub,Malte
 
GER
Malte Laub
PSV Leisnig e. V.


prize money5.000,00 EUR
judgesBent Schultz
Peter-Jürgen Nissen
Jörg Weinhold