begin: 25.07.2014 19:30
competitors: 22

# no horse rider
1. 278 Milka 44
M \ Pol. \ Db \ 2005 \ Turbud O x \ B: \ O: Unterlandstättner,Anna
 
GER
Anna Unterlandstättner
RF Chevalier Genshagen e.V.
2. 286 Paradise 15
M \ Dt.Pf \ B \ 2005 \ Poltergeist x Kolibri \ B: Diedrigkeit,Madeleine \ O: Ecke,Martina
 
GER
Torsten Mielke
RV Ostseeküste Steffenshagen e. V.
3. 354 Sunset 52
M \ Meckl. \ B \ 2002 \ Sandro Star x Monsun x AA \ B: Nüße,Klaus-Peter \ O: Nüße,Klaus-Peter
 
GER
Philipp Eppinger
RFV Langen-Brütz e.V.
4. 246 Ladonna S
M \ Holst \ Hlb \ 1999 \ Lordanos x Ahorn Z \ B: Sinnack,Julius-Peter \ O: Ritter,Andreas
 
GER
Julia Heise
RF Chevalier Genshagen e.V.
5. 253 Landlady S
M \ Meckl. \ Schi \ 2006 \ Lancado x Kobold I \ B: Stade,Karl-Gerhard \ O: Stade,Maik,Stade,Karl-Gerhard
 
GER
Enrico Finck
RV Zehlendorf-Recknitztal e.V.
6. 272 Lukas 740
G \ Hann \ Db \ 2000 \ Lacantus x Gimpel \ B: Rittscher,Jutta \ O: Höhnerbach,Jochen
 
GER
Jochen Höhnerbach
Schwaaner RFV e. V.
7. 279 Noble Star 12
G \ Old \ F \ 2000 \ Noble Dancer x Katamaran xx \ B: Focken,Roswitha \ O: Laub,Malte
 
GER
Nicole Meinig
RV Lunzenau 2000 e. V.
8. 298 Polysee
M \ Dt.Pf \ F \ 2006 \ Polypur x Poltergeist \ B: Diedrigkeit,Madeleine \ O: Diedrigkeit,Madeleine
 
GER
Rebecca Wilke
PSV Alte Ziegelei Sternberg e.V.
9. 358 Topas 127
G \ Trak. \ Db \ 2001 \ Bardolino x Patras \ B: Grawert,Werner von \ O: Brocks,Elisa
 
GER
Tina Mönnig
Pferdesportclub Tenze e.V.
10. 13 Alizee 12
M \ DSP \ Db \ 2003 \ Acobat II x Dornbub \ B: ZG Schirrmann,Mario u.Grit \ O: ZG Schirrmann,Mario u.Grit
 
GER
Grit Schirrmann
RFV Altranft e.V.
11. 22 Arc de Lumiere
G \ Brdbg \ F \ 2002 \ Atreju's Artax x Carte d'Or \ B: Salzwedel,Jürgen \ O: Fischer Dr.,Franz-Norbert
 
GER
Franz-Norbert Fischer Dr.
RC Passin e.V.
12. 37 Barcelona 52
M \ KWPN \ Db \ 2006 \ Matterhorn x Naturel \ B: Hurk,A.J.M. van den \ O: Amelong-Heiden,Christoph
 
GER
Christoph Amelong-Heiden
RFV Alt-Sammit u.Umg. e.V.
13. 48 Caarldry
G \ Dt.Pf \ Hlb \ 2003 \ Capitol III x Lantaan \ B: Schlicht,Christian \ O: Leonhardt,Alexander
 
GER
Nina Leonhardt
RV Geesthof e.V
14. 488 Chelsea 90
M \ Holst \ Schi \ 2008 \ Chambertin x Corrado I \ B: Zimmer, Mike \ O: Müller, Ivette,Bochnig, Jens
 
GER
Ivette Müller
PSV Leisnig e. V.
15. 156 Cognac 86
G \ Meckl. \ Schwb \ 2002 \ Continue x Sultan \ B: RuFV Ankershagen, \ O: Köpp,Kristin
 
GER
Kristin Köpp
RFSV Insel Poel e. V.
16. 158 Colleen 32
M \ Meckl. \ Db \ 2008 \ Coolidge x D'Olympic \ B: Schneider,Anke \ O: Heiden,Christa
 
GER
Hela Heiden
RFV Alt-Sammit u.Umg. e.V.
17. 185 Cool Caramel
G \ Meckl. \ Df \ 2006 \ Coolidge x Landclassic \ B: Villwock,Annegret \ O: Voß,Anke u.Maik
 
GER
Joana Voß
PSC Bentwisch e.V.
18. 212 Dirano 7
G \ Meckl. \ B \ 2001 \ D'Olympic x Duros 3471 \ B: Enning,Peter \ O: Holtz,Sarah
 
GER
Diana Wollenberg
PSC Bentwisch e.V.
19. 226 Frieda 149
M \ Westf \ B \ 2004 \ For Pleasure x Liberty Son \ B: Snoek,Egbert \ O: Krieger,Michael
 
GER
Michael Krieger
RFV Wessin e.V.
20. 31 Ayuttaya
M \ Meckl. \ Db \ 2003 \ Acord II x Diskaro \ B: Sy,Jean \ O: Unterlandstättner,Anna
 
GER
Anna Unterlandstättner
RF Chevalier Genshagen e.V.
21. 8 Alexandria 13
M \ Holst \ B \ 2008 \ Cassini II x Caletto III \ B: Villwock,Klaus \ O: Ecke,Martina
 
GER
Torsten Mielke
RV Ostseeküste Steffenshagen e. V.
22. 211 Diego 436
S \ Meckl. \ Df \ 2006 \ Deauville x Graf Remus \ B: Wesselow,Klaus-Dieter \ O: Werner,Mike
 
GER
Philipp Eppinger
RFV Langen-Brütz e.V.


prize money200,00 EUR
judgesJörg Weinhold
Silke Gärtner