begin: 25.07.2014 08:00
competitors: 65

# starting time no horse rider
1. 08:00:00 516 Queenice`s Boy
M \ \ B \ 2008 \ Quality x \ B: \ O:
 
GER
Dirk Klaproth
Sportförderung Löwen Classics e. V.
2. 08:00:00 420 Charmed
M \ \ CHEST \ 2008 \ Catoki x Landor S \ B: \ O: Kasper H. Hansen
 
DEN
Kasper H. Hansen
3. 08:00:00 268 Lord Beckham
S \ Rhld \ B \ 2008 \ Lord Weingard x Pessoa \ B: ZG Kasten-Lachowitz, \ O: Gestüt Sprehe GmbH,
 
GER
Denis Nielsen
RUFG Falkenberg e.V.
4. 08:00:00 11 Alina 440
M \ Holst \ B \ 2008 \ Nekton x Cassini I \ B: Mohr,Maike \ O: Stall Moorhof,
 
GER
Carsten-Otto Nagel
RFV Stall Moorhof
5. 08:00:00 99 Casqero
G \ Holst \ Schi \ 2008 \ Colbert GTI x Cassini I \ B: Wöckener,Elisabeth \ O: Equo Reitsport GmbH,
 
GER
Markus Renzel
RFV Alt Marl e.V.
6. 08:00:00 138 Chewbacca 18
G \ Old \ Df \ 2008 \ Check In x Pablo \ B: Fietz,Holger \ O: Fietz,Holger,Janßen,Matthias
 
GER
Tim Rieskamp-Goedeking
RFV Westerkappeln-Velpe-Lotte e. V.
7. 08:00:00 90 Cascada K
M \ Old \ B \ 2008 \ Calido I x Lacros \ B: Kuhrt,Wilhelm \ O: Kuhrt,Wilhelm
 
GER
Philipp Schulze
RuFV von Elmshorn u.Umg. e.V.
8. 08:00:00 432 Conux
S \ Holst \ B \ 2008 \ Contendro II x Cassini I \ B: Kühl,Kersten \ O: Stall Tjeert Rijkens,
 
SWE
Jenny Johansson
RuFV von Elmshorn u.Umg. e.V.
9. 08:00:00 206 Cumberland 6
S \ OS \ B \ 2008 \ Calvaro Z x Landadel \ B: Engfer,Steffen \ O: Gestüt Sprehe GmbH,
 
GER
Josef-Jonas Sprehe
RUFG Falkenberg e.V.
10. 08:00:00 401 Afina 6
M \ Holst \ B \ 2008 \ Cormint x Acord II \ B: Schaffranek, Martina \ O: Schaffranek, Martina
 
GER
Laura Jane Hackbarth
RV St. Peter-Ording e.V.
11. 08:00:00 307 Queentina
M \ OS \ Schi \ 2008 \ Coupe de Coeur x Quidam's Rubin \ B: Gestüt Sprehe GmbH, \ O: Gestüt Sprehe GmbH,
 
GER
Tobias Meyer
RUFG Falkenberg e.V.
12. 08:00:00 199 Crack One
G \ Hann \ Db \ 2008 \ Catoki x Chasseur I \ B: Cappelmann,Johann Eimer \ O: Stall Magdalenenhof/Participia Hold
 
GER
Nisse Lüneburg
RFV Uetersen u.U.von 1924 e.V.
13. 08:00:00 487 Chrysander H
G \ Holsteiner \ GREY \ 2008 \ Cachas x Carano \ B: Helfrich, Gerhard \ O: Helfrich, Amy
 
USA
Bliss Heers
14. 08:00:00 207 Cupertino
S \ Holst \ B \ 2008 \ Contender x Leonce \ B: Rathjen,Hans Peter \ O: Lehrfeld,Susanne
 
GER
Andre Thieme
RV German Horse Pellets e. V.
15. 08:00:00 384 Lucy 682
M \ Dt.Sp. \ R \ 2008 \ Con Sherry x Placido \ B: Winter, Harald \ O: Fettchenhauer, Andreas
 
GER
Philipp Makowei
RFV Gadebusch e.V.
16. 08:00:00 515 Quidamus 3
G \ \ \ 2008 \ x \ B: \ O:
 
JPN
Tadahiro Hayashi
17. 08:00:00 346 Skelton 4
S \ Westf \ B \ 2008 \ Stalypso x For Keeps \ B: Triebus,Berthold \ O: Gestüt Sprehe GmbH,
 
GER
Jan Sprehe
RUFG Falkenberg e.V.
18. 08:00:00 422 Tailormade van de Fruitkorf
S \ BWP \ BAY \ 2008 \ Darco x Feo \ B: Willy Blocken \ O: Tailormade Horses ApS
 
DEN
Sören Pedersen
RFV Holzhausen u.U.e.V.
19. 08:00:00 18 Ambra 96
M \ Holst \ B \ 2008 \ Quantum x Candillo \ B: Horns,Erwin \ O: Pohl,Felix
 
GER
Jörg Möller
RFV Lübtheen-Garlitz e.V.
20. 08:00:00 60 Callum
S \ Holst \ Schwb \ 2008 \ Casall x Alcatraz \ B: Thiessen,Hermann \ O: Block,Gabriele
 
GER
Andreas Kreuzer
RTG Silberberghof e. V.
21. 08:00:00 208 Curtis 66
S \ Holst \ B \ 2008 \ Corrido x Lordanos \ B: Hartel,Rainer \ O: Cotte,Michael
 
GER
Dirk Klaproth
Sportförderung Löwen Classics e. V.
22. 08:00:00 485 Dyrlunds Himself
S \ \ BAY \ 2008 \ Heartbeat x Come Back II \ B: \ O: Kasper H. Hansen
 
DEN
Kasper H. Hansen
ca. 05:00 Minuten Pause
23. 08:05:00 32 Bachus H
G \ Dt.Pf \ Df \ 2007 \ Balzaci x Lancer III \ B: Haßmann,Reinhard \ O: Haßmann,Reinhard
 
GER
Felix Haßmann
RV Lienen e.V.
24. 08:05:00 61 Calotta 22
M \ DSP \ B \ 2007 \ Con Sherry x Dusold \ B: Horn,Dorothee \ O: Grahl,Elisabeth
 
GER
Stefan Unterlandstättner
RF Chevalier Genshagen e.V.
25. 08:05:00 70 Caramba 70
M \ Old \ B \ 2007 \ Clinton x Contender \ B: Dierker,Georg \ O: Erdmann,Bernfried
 
GER
Patrick Stühlmeyer
RUFV Rulle
26. 08:05:00 140 Chocolat 33
G \ OS \ Db \ 2007 \ Chalan x Kolibri \ B: Albrecht,Rüdiger \ O: Thiele AG,Thiele,Sabine
 
GER
Sebastian Elias
RSC Dresden-Bühlau e. V.
27. 08:05:00 434 Connor 46
S \ Deutsches \ GREY \ 2007 \ Centolys x Lesotho \ B: Bethke, Fritz \ O: Stall Brinkmann
 
SWE
Denise Svensson
RV Neu-Benthen für Reiten u. Fahren
28. 08:05:00 214 Dree Boeken's King Julio
S \ Hann \ B \ 2007 \ King Kolibri x Vulkano \ B: Kamphorst,Arend \ O: Zuchthof Dree Boeken,Lansink,Jos
 
GER
Tim Hoster
RFV Liedberg
29. 08:05:00 497 Tm Las Vegas
S \ LU \ BAY \ 2007 \ Candillo x Quick Star \ B: \ O: Lykkegaard 159 ApS
 
DEN
Rikke Haastrup Kristensen
30. 08:05:00 376 Zofie
M \ Holst \ B \ 2007 \ Boritas x Leonce \ B: Groth,Heike \ O: Lütgenau,Albert
 
GER
Marie Lütgenau
Reitclub Emscherquelle e.V.
31. 08:05:00 517 For Ever G
S \ Holsteiner \ BAY \ 2007 \ For Pleasure x Lord \ B: Gehrts, Timm \ O: Gehrts-Nüse, Timm-Werner
 
GER
Alessa Hennings
RuFV Hanerau-Hademarschen u.Umg.eV
32. 08:05:00 427 Cote D'Or
M \ \ BAY \ 2007 \ x \ B: \ O: Yuko Itakura
 
JPN
Yuko Itakura
33. 08:05:00 508 Acita 4
M \ Holsteiner \ BAY \ 2007 \ Acolord x Calando I \ B: Diederich, Herbert \ O: Nassar, Nayel
 
GER
Miriam Schneider
RFV Kastanienhof e.V
34. 08:05:00 514 Chacco Mio 2
S \ Oldenburge \ BAY \ 2007 \ Chacco-Blue x Polling \ B: Hafemeister, Doris \ O: Sportpferdehaltung Andreas KNipplin
 
GER
Andreas Knippling
RG Hausdorp
35. 08:05:00 479 Chicago 131
G \ Holst \ B \ 2007 \ Chalan x Lasino \ B: Heilshorn,Günther \ O: Sosath,Gerd,Bak,Rene
 
SUI
Andreas Erni
RV Breitenburg e.V.
36. 08:05:00 390 Conriko
G \ Holst \ B \ 2007 \ Contendro II x Lavall I \ B: Rijkens, Tjeert \ O: Stall Tjeert Rijkens
 
GER
Janine Rijkens
RuFV von Elmshorn u.Umg. e.V.
37. 08:05:00 430 Contan 2
G \ \ GREY \ 2007 \ Contact Me x \ B: \ O: Hackbusch, Thomas
 
ESP
Salvador Garcia Diana
38. 08:05:00 88 Casarius 3
S \ Holst \ F \ 2007 \ Casall x Carry \ B: Eggert,Soenke \ O: Eutert,Silke
 
GER
Jörg Kreutzmann
TRSG Holstenhalle Neumünster e.V.
39. 08:05:00 417 Cum Laude 6
S \ OS \ SCHI \ 2007 \ Cellestial x Prinz Oldenburg \ B: ZG Walter,Maik u.Franz \ O: Schreiter,Jörg
 
AZ
Andre Schröder
TRSG Holstenhalle Neumünster e.V.
40. 08:05:00 423 Campus 31
G \ Holst \ B \ 2007 \ Clearway x Linaro \ B: Kruse,Horst Günter \ O: Lotta's Horse Oy,
 
FIN
Lotta-Riikka Rintamäki
RuFV von Elmshorn u.Umg. e.V.
41. 08:05:00 510 Negata
M \ Holst \ B \ 2007 \ Nekton x Carthago \ B: Bartjen, August \ O: Gestüt Sprehe GmbH
 
GER
Andrea Holzeder
42. 08:05:00 202 Crona CR
M \ Holst \ B \ 2007 \ Carmarque x Landjunge \ B: Clausen,Georg \ O: Gestüt Rabenhof/Georg u.Silke Claus
 
GER
Thomas Voß
RFV Höllnhof e.V.Schülp
43. 08:05:00 428 Quidam´s Adel
S \ Holsteiner \ BAY \ 2007 \ Quidam de Revel x Contender \ B: Meyer, Heinz \ O: Dittmers, Sabine
 
JPN
Koki Saito
44. 08:05:00 498 Sincerely Yours
M \ Hannoveran \ BAY \ 2007 \ Stakkato x Calypso II \ B: Ernst, Jürgen \ O: Ernst, Jürgen
 
SWE
Linn Widmark
45. 08:05:00 247 Lady Lissabon
M \ Westf \ B \ 2007 \ Lissabon x Lamentos \ B: Voskort,Bernhard \ O: Olerink,Tina
 
GER
Hans-Thorben Rüder
Fehmarnscher Ringreiterverein e.V.
46. 08:05:00 424 Talentina
M \ Holsteiner \ BAY \ 2007 \ Con Air x Calato \ B: Manfred von Allwörden \ O: Kim, Zhanna
 
GBR
Guy Goosen
RV Oldenburger Münsterland e.V.
47. 08:05:00 305 Qubo
G \ Holst \ Schi \ 2007 \ Quite Capitol x Caretino \ B: Sievers,Harm \ O: Stall Moorhof,
 
GER
Carsten-Otto Nagel
RFV Stall Moorhof
48. 08:05:00 125 Chantal 282
M \ KroaWbl \ Schi \ 2007 \ Colbert GTI x \ B: \ O: Trajbar,Maja
 
GER
Markus Renzel
RFV Alt Marl e.V.
49. 08:05:00 150 Classic 48
G \ KWPN \ B \ 2007 \ Acolino x Jackson \ B: Knip,S. \ O: Rhebergen,Hans
 
GER
Tim Rieskamp-Goedeking
RFV Westerkappeln-Velpe-Lotte e. V.
50. 08:05:00 328 Quit Right
G \ Westf \ Schi \ 2007 \ Quidamo x Cornet Obolensky (ex: Windows \ B: Sprehe,Jan \ O: Sprehe,Jan
 
GER
Jan Sprehe
RUFG Falkenberg e.V.
51. 08:05:00 431 Casalino 2
G \ Holst \ DB \ 2007 \ Contendro II x Gaspari I \ B: Rijkens,Tjeert \ O: Stall Tjeert Rijkens,
 
SWE
Jenny Johansson
RuFV von Elmshorn u.Umg. e.V.
52. 08:05:00 178 Contero 11
G \ Holst \ B \ 2007 \ Con Air x Quintero \ B: Bartjen,August \ O: Gestüt Sprehe GmbH,
 
GER
Josef-Jonas Sprehe
RUFG Falkenberg e.V.
53. 08:05:00 145 Ciaco's Son S
S \ DSP \ Schi \ 2007 \ Ciacomini x L'Ami \ B: Schulz,Doreen \ O: ZG Schulz,Doreen u.Volkmar
 
GER
Andre Thieme
RV German Horse Pellets e. V.
54. 08:05:00 319 Quintana de Capitol
M \ Westf \ B \ 2007 \ Quidamo x Con Capitol \ B: Richter,Antonius \ O: Gestüt Sprehe GmbH,
 
GER
Denis Nielsen
RUFG Falkenberg e.V.
55. 08:05:00 382 Cibelle 2
M \ Old \ F \ 2007 \ Cypriano x Licanto \ B: Denkhaus, Ira \ O: Auge, Josef
 
GER
Philipp Makowei
RFV Gadebusch e.V.
56. 08:05:00 341 She's the one 6
M \ Old \ B \ 2007 \ Stakkato Gold x Stalon \ B: Schultheis,Nicole \ O: Schultheis,Nicole
 
GER
Tobias Meyer
RUFG Falkenberg e.V.
57. 08:05:00 425 Conoglio
S \ Holsteiner \ \ 2007 \ Contender x Oglio XX \ B: Gerken, Kai \ O: Meyne, Antje
 
JPN
Tadahiro Hayashi
58. 08:05:00 421 Tailormade L´Aveu
S \ Zangershei \ \ 2007 \ Lawito x Balou du Rouet \ B: Paul Schockemöhle Pferdehaltung \ O: Tailormade Horses ApS
 
DEN
Sören Pedersen
RFV Holzhausen u.U.e.V.
59. 08:05:00 227 Fürst Willi 2
G \ Hann \ B \ 2007 \ For Edition I x Zacharias \ B: Böhmke,Waltraud \ O: Denkhaus,Ira
 
GER
Felix Haßmann
RV Lienen e.V.
60. 08:05:00 152 Cletus 2
G \ Holst \ Schi \ 2007 \ Cassiano x Lorentin I \ B: Lass,Johann Peter \ O: Wulschner,Astrid,Unterlandstättner,Stefan
 
GER
Stefan Unterlandstättner
RF Chevalier Genshagen e.V.
61. 08:05:00 101 Cassidy 41
G \ Old \ Db \ 2007 \ Canturo x Corrado I \ B: Dierker,Georg \ O: Erdmann,Bernfried
 
GER
Patrick Stühlmeyer
RUFV Rulle
62. 08:05:00 495 Lijou
M \ Old \ B \ 2007 \ Ludwigs As x Lordanos \ B: Naehring, Walter \ O: Thiele AG,Thiele, Sabine
 
GER
Sebastian Elias
RSC Dresden-Bühlau e. V.
63. 08:05:00 435 Linus 322
S \ Deutsches \ CHEST \ 2007 \ Lichtblick x Pierrot II \ B: KNoof, Holger \ O: Gesa Kruse & Heiko Schmidt
 
SWE
Denise Svensson
RV Neu-Benthen für Reiten u. Fahren
64. 08:05:00 313 Quido Rebel
S \ Tsch.W. \ B \ 2007 \ Guidam Sohn x Lord \ B: \ O: Jos Lansink Horses B.V.B.A,
 
GER
Tim Hoster
RFV Liedberg
65. 08:05:00 419 Tnt Explosive
S \ \ CHEST \ 2007 \ Tinka's Boy x Calypso II \ B: \ O: Lykkegaard 159 ApS
 
DEN
Rikke Haastrup Kristensen


prize money1.000,00 EUR
judgesPeter-Jürgen Nissen
Jörg Weinhold
Bent Schultz