begin 24.07.2014 14:30

# no horse rider penaltiestime
1. 241 Horse Gym's Quali Quanti
S \ Württ \ Db \ 2005 \ Quidam de Revel x Non Stop \ B: Keitel,Hartmut \ O: Haßmann,Reinhard
 
GER
Felix Haßmann
RV Lienen e.V.
875,00 EUR 0.0049.13
2. 383 Balouna Windana
M \ OS \ Df \ 2003 \ Balou du Rouet x Landfriese II \ B: Gestüt Lewitz \ O: Zuchthof Makowei
 
GER
Philipp Makowei
RFV Gadebusch e.V.
700,00 EUR 0.0053.91
3. 410 Tailormade Ussuri
M \ HOLST \ \ 2004 \ Casall x Riverman \ B: Scheel, Norbert \ O: Tailormade Horses ApS
 
DEN
Sören Pedersen
RFV Holzhausen u.U.e.V.
525,00 EUR 0.0054.20
4. 234 Graf Moritz
S \ Hann \ B \ 1999 \ Graf Top x Classiker \ B: Siegert,Jürgen \ O: Arndt Dr.,Helga
 
GER
Dirk Klaproth
Sportförderung Löwen Classics e. V.
350,00 EUR 0.0054.78
5. 331 Rarität 13
M \ Holst \ B \ 2001 \ Equest Carnute x Lord \ B: Bernhard,Hobe \ O: Stall Moorhof,
 
GER
Nisse Lüneburg
RFV Uetersen u.U.von 1924 e.V.
245,00 EUR 0.0055.04
6. 197 Costa Rica 41
M \ Holst \ Schi \ 2003 \ Clearway x Contender \ B: Meyer,Friedrich \ O: Thiele AG,Thiele,Sabine
 
GER
Sebastian Elias
RSC Dresden-Bühlau e. V.
193,00 EUR 0.0055.18
7. 54 Caipirinha 65
S \ Hann \ \ 2007 \ Chequille x Lacros \ B: Knigge,Hubert \ O: Kludt,Pauline,Osmani,Aurora
 
GER
Holger Wulschner
SV Brauerei Lübz von 1980 e.V.
140,00 EUR 0.0055.50
8. 77 Carisma 109
G \ Grpf.o.R \ B \ 2005 \ x \ B: Züchter nicht bekannt, \ O: Grün,Christine
 
GER
Laura Jane Hackbarth
RV St. Peter-Ording e.V.
105,00 EUR 0.0056.01
9. 192 Cornetto 31
G \ Westf \ Schi \ 2003 \ Cornet Obolensky (ex: Windows x Florestan I \ B: Besken,Alfred \ O: Equo Reitsport GmbH,
 
GER
Markus Renzel
RFV Alt Marl e.V.
105,00 EUR 0.0056.08
10. 2 Acanthya
M \ Hann \ F \ 2006 \ Adlantico As x Argentinus \ B: Hart,Thomas \ O: Orschel,Cassandra
 
GER
Cassandra Orschel
RV Rehagen-Hamburg e.V.
88,00 EUR 0.0056.10
11. 245 Lacoeur
G \ Holst \ B \ 2003 \ Lavall II x Cor de la Bryere \ B: Sager,Franz \ O: Sager,Franz
 
GER
Philipp Schulze
RuFV von Elmshorn u.Umg. e.V.
88,00 EUR 0.0056.78
12. 360 Ultima 49
M \ Holst \ F \ 2004 \ Quidam's Rubin x Calypso I \ B: Eggers,Sönke \ O: Stall Moorhof,
 
GER
Carsten-Otto Nagel
RFV Stall Moorhof
88,00 EUR 0.0057.93
13. 444 Charleston K
S \ HO \ BAY \ 2005 \ Carinjo x Corleone \ B: \ O: Mia Kansager
 
DEN
Rikke Haastrup Kristensen
15,00 EUR 0.0058.22
14. 453 Cosma Shiva
M \ Holsteiner \ BAY \ 2002 \ Cashandcarry x Cassini I \ B: Maas Karl-Jochen \ O: Lotta'S Horse Oy
 
FIN
Lotta-Riikka Rintamäki
RuFV von Elmshorn u.Umg. e.V.
15,00 EUR 0.0058.52
15. 276 Luwina P
M \ Old \ F \ 2004 \ Ludwig von Bayern x Landsieger I \ B: Pfleumer,Sven \ O: Thiele AG,Thiele,Sabine
 
GER
Sebastian Elias
RSC Dresden-Bühlau e. V.
15,00 EUR 0.0058.98
16. 223 For Felicila
M \ Hann \ F \ 2005 \ For Pleasure x Espri \ B: Sperschneider,Otto \ O: Theiss,Hermann
 
GER
Jörg Möller
RFV Lübtheen-Garlitz e.V.
15,00 EUR 0.0059.29
17. 175 Contana 3
M \ OS \ Schi \ 2005 \ Contact Me x Lavallo \ B: ZG Ulrich Ahlmann u.Bettina Thiel, \ O: ZG Ulrich Ahlmann u.Bettina Thiel,
 
GER
Jörg Naeve
RFV Kastanienhof e.V
15,00 EUR 0.0060.11
18. 164 Con Narcos
G \ KWPN \ B \ 2005 \ Contendro II x Hinault \ B: Elk,P.H. van \ O: Stall Tjeert Rijkens,
 
GER
Philipp Schulze
RuFV von Elmshorn u.Umg. e.V.
15,00 EUR 0.0060.32
19. 177 Contendro-Star
S \ Hann \ Db \ 2002 \ Contendro I x Rabino \ B: Walinski,Jürgen \ O: Gestüt Sprehe GmbH,
 
GER
Josef-Jonas Sprehe
RUFG Falkenberg e.V.
15,00 EUR 0.0060.35
20. 100 Cassian B
G \ Holst \ Schi \ 2004 \ Cassini I x Acord II \ B: Brinkop,Hans \ O: Lütgenau,Marie
 
GER
Marie Lütgenau
Reitclub Emscherquelle e.V.
15,00 EUR 0.0060.42
21. 348 Special One 2
S \ Hann \ \ 2006 \ Stakkato x Escudo I \ B: Pahlmann,Hans-Heinrich \ O: Gestüt Sprehe GmbH,
 
GER
Denis Nielsen
RUFG Falkenberg e.V.
15,00 EUR 0.0060.61
22. 73 Caressina
M \ Westf \ Schi \ 2003 \ Cornet Obolensky (ex: Windows x Sion \ B: Henne,Alexander \ O: Lütgenau,Margret
 
GER
Marie Lütgenau
Reitclub Emscherquelle e.V.
15,00 EUR 0.0060.62
23. 169 Condor 562
G \ DSP \ Df \ 2006 \ Cypriano x Levisto \ B: Dittmann,Horst \ O: Denkhaus,Ira
 
GER
Felix Haßmann
RV Lienen e.V.
15,00 EUR 0.0060.71
total = 3.667,00 EUR
not placed
24. 95 Cashmoaker
S \ DSP \ Schi \ 2006 \ Calido I x Lafitte \ B: Timmreck,Frank \ O: Wendeln,Paul,Gestüt Sprehe GmbH,
 
GER
Denis Nielsen
RUFG Falkenberg e.V.
0.0061.55
25. 340 Seal 5
S \ Hann \ B \ 2005 \ Stakkato Gold x Rebel Z I \ B: Wilting,Jens \ O: Gestüt Sprehe GmbH,
 
GER
Tobias Meyer
RUFG Falkenberg e.V.
0.0061.64
26. 248 Lady Louise 2
M \ Old \ Schi \ 2005 \ Lord Weingard x Acord II \ B: Fick,Diedrich \ O: Gut Darß GmbH & Co.KG,
 
GER
Hans-Thorben Rüder
Fehmarnscher Ringreiterverein e.V.
0.0061.80
27. 233 Gladstone 84
S \ BWP \ B \ 2006 \ Non Stop x Lambada van Berkenbroeck \ B: Vanden Broucke,Kathy \ O: Jos Lansink u.D.Walrave,
 
GER
Tim Hoster
RFV Liedberg
0.0062.81
28. 108 Cato 68
G \ OS \ Db \ 2006 \ Chequille x Ratsherr \ B: Holder,Kirsten \ O: Equo Reitsport GmbH,
 
GER
Markus Renzel
RFV Alt Marl e.V.
0.0063.41
29. 50 Cab Driver
G \ Westf \ \ 2005 \ Con Air x Coriograf B \ B: ZG Schmid,Johann u.Katja \ O: Sulz,Silke
 
GER
Denise Sulz
ZRFV Borken e.V.
0.0063.89
30. 249 Lamarque 7
G \ Holst \ B \ 2002 \ Limbus x Coriano \ B: Schoof,Heinrich \ O: Erdmann,Bernfried
 
GER
Patrick Stühlmeyer
RUFV Rulle
0.0064.32
31. 373 Wimbeldon 3
G \ KWPN \ Schi \ 2003 \ Roven xx x Cantus \ B: Mheen,W. van de \ O: Huep,Lisa
 
GER
Lisa Huep
RFV v.Lützow Herford e. V.
0.0064.50
32. 456 Bocelli
G \ \ BAY \ 2006 \ Indoctro x Lux \ B: van Gestel \ O: Kim, Zhanna
 
GBR
Guy Goosen
RV Oldenburger Münsterland e.V.
0.0065.01
33. 475 Wassini
S \ Unknown \ GREY \ 2006 \ Unknown x \ B: \ O: Rudiger Wassibauer
 
POL
Piotr Sawicki
0.0065.43
34. 466 Paola Ladies CHoice
M \ \ \ 2004 \ Orville x Corland \ B: \ O: Op Investor As Og Elle Hest Og Ride
 
NOR
Veronica Gylthe
0.0065.64
35. 218 Entre nous
M \ Holst \ Schwb \ 2006 \ Ephebe For Ever x Calido I \ B: Dörnberg,Susanne von \ O: Sportpferdehaltung Andreas Knipplin
 
GER
Andreas Knippling
RG Hausdorp
0.0065.97
35. 395 Levito
G \ Rhld \ Db \ 1999 \ Lupicor x Indorado \ B: Eckermann, Otmar \ O: Geller-Herr, Katarina
 
GER
Tobias Woltering
RFV Ochtrup e.V.
0.0065.97
37. 452 Tailormade Esperanza de Rebel
M \ HOLST \ GREY \ 2003 \ Rebel Z x Corofino I \ B: Hamond, Jan VAn \ O: Tailormade Horses ApS
 
DEN
Sören Pedersen
RFV Holzhausen u.U.e.V.
0.0066.19
38. 275 Lupo 114
G \ KWPN \ F \ 2004 \ Lupicor x Jus de Pomme \ B: Renken,E.B \ O: Weber,Rolf
 
GER
Tim Rieskamp-Goedeking
RFV Westerkappeln-Velpe-Lotte e. V.
0.0066.26
39. 483 Contendra 22
M \ Hannoveran \ BAY \ 2003 \ Contendro I x Raphael \ B: Schirrmacher GbR \ O: Bridgeside Farms Llc
 
USA
Bliss Heers
0.0066.35
40. 117 Cerousi
S \ Meckl. \ Schi \ 2006 \ Cero I x Ussuri xx \ B: Holtz,Bodo \ O:
 
GER
Daniel Wascher
RFV Landgest.Redefin e.V.
0.0066.51
41. 189 Corin 3
S \ Holst \ B \ 2006 \ Carinjo x Capitol I \ B: Peters,Hans Jacob \ O: Laue,Jürgen
 
GER
Thomas Voß
RFV Höllnhof e.V.Schülp
0.0066.63
42. 397 Gigolo van't Breehof
G \ BWP \ B \ 2006 \ Contact van de Heffinck x \ B: \ O: Hennings, Reimer Detlef
 
GER
Alessa Hennings
RuFV Hanerau-Hademarschen u.Umg.eV
0.0067.30
43. 506 Reskiou de la Roque
M \ SELLE FRAN \ BAY \ 2005 \ Kannan, Kwpn x Adelfos \ B: \ O: Horse Traders Srl
 
ITA
Emanuele Camilli
0.0067.39
44. 47 Burberry 9
S \ DSP \ F \ 2005 \ Balou du Rouet x Quando-Quando \ B: Stiftung BHLG, \ O: Gestüt Sprehe GmbH,
 
GER
Jan Sprehe
RUFG Falkenberg e.V.
0.0067.53
45. 102 Cassin 2
S \ Holst \ Schi \ 2004 \ Cassini I x Calido I \ B: Frellesen,Thede \ O: Pferdezucht Völz GbR,
 
GER
Monique Schröder
RC Passin e.V.
0.0067.95
46. 372 Wilane
M \ OS \ B \ 2004 \ Baloubet du Rouet x Widolan (Willi) \ B: Gestüt Lewitz, \ O: Gestüt Lewitz,
 
GER
Andreas Kreuzer
RTG Silberberghof e. V.
0.0068.34
47. 35 Balance 26
G \ OS \ B \ 2004 \ Baloubet du Rouet x Lancer III \ B: Gestüt Lewitz, \ O: Gestüt Lewitz,
 
GER
Andreas Kreuzer
RTG Silberberghof e. V.
0.0068.51
48. 228 Gala D
M \ BWP \ F \ 2006 \ Cicero Z x Cascadeur \ B: Didden,Luc \ O: Schwabe,Henry
 
GER
Andreas Knippling
RG Hausdorp
0.0070.10
49. 183 Conwell L
G \ Westf \ Schi \ 2006 \ Cornet Obolensky (ex: Windows x Gabriel \ B: Laier,Arthur \ O: Wittschier,Michael,Sportpferdehaltung Andreas Knipplin
 
GER
Stefan Unterlandstättner
RF Chevalier Genshagen e.V.
0.0070.22
50. 481 Cesar
G \ BWP \ BAY \ 2002 \ Utrillo van de Heffinck x Flugel van la Roche \ B: Stoeterij Dorperheide \ O: Bridgeside Farms Llc
 
USA
Bliss Heers
1.0071.10
51. 55 Caivano 3
G \ OS \ F \ 2005 \ Chacco-Blue x Quilot \ B: Gestüt Lewitz, \ O: Karl Märker GmbH &Co.KG,
 
GER
Jörg Kreutzmann
TRSG Holstenhalle Neumünster e.V.
1.0073.61
52. 114 Cazaro
G \ Holst \ B \ 2000 \ Chambertin x Athlet Z \ B: Siebke-Baasch,Rita \ O: Stall Moorhof,
 
GER
Nisse Lüneburg
RFV Uetersen u.U.von 1924 e.V.
1.0074.59
53. 330 Ramona de Flobecq
M \ SF \ Schi \ 2005 \ Ultimo van ter Moude x Umour du Fenaud \ B: Fort,Marcel \ O: Thieme,Andre
 
GER
Andre Thieme
RV German Horse Pellets e. V.
2.0075.02
54. 500 Montoya G
M \ Swedish Wa \ CHEST \ 2003 \ Cappucino 1002 x Finals \ B: Pia Svensson \ O: Linn Widmark
 
SWE
Linn Widmark
4.0054.88
55. 388 Luc de Beaufour
G \ Grpf.o.R \ F \ 1999 \ x \ B: \ O: Weinberg, Peter
 
GER
Philipp Makowei
RFV Gadebusch e.V.
4.0056.19
56. 478 Catalux
G \ Holst \ B \ 2003 \ Catano x Lux \ B: ZG Kühl,Kersten u.Peter \ O: Stall Tjeert Rijkens,
 
SWE
Jenny Johansson
RuFV von Elmshorn u.Umg. e.V.
4.0056.85
57. 365 Vicky 216
M \ Holst \ B \ 2005 \ Quidam's Rubin x Landlord \ B: Hack,Heinz \ O: Kalinowski,Urda
 
GER
Jörg Kreutzmann
TRSG Holstenhalle Neumünster e.V.
4.0057.34
58. 504 Tabea 20
M \ Holsteiner \ BAY \ 2003 \ Contendro x Fernando \ B: Eim, Günter \ O: Ludger Beerbaum Stables GmbH
 
EGY
Mohamed Talaat
4.0057.59
59. 389 La Ramm
G \ Holst \ B \ 2001 \ x Lantaan \ B: Petersen, Hans-Peter \ O: Stall Tjeert Rijkens
 
GER
Janine Rijkens
RuFV von Elmshorn u.Umg. e.V.
4.0058.96
60. 217 Elmegaardens Artos
G \ DWB \ B \ 2005 \ Apollo x Resident \ B: Schnoor,Maria u.Claus \ O: BG Schnoor & Kragh-Iversen,
 
GER
Mike Patrick Leichle
TRSG Holstenhalle Neumünster e.V.
4.0059.29
61. 455 Fim Quo VAdis 36
S \ Bayer \ CHEST \ 2003 \ Quidam's Rubin x Aldato \ B: Richter, Annemarie \ O: Lotta'S Horse Oy
 
FIN
Lotta-Riikka Rintamäki
RuFV von Elmshorn u.Umg. e.V.
4.0059.56
62. 445 Aquarel Z
M \ \ BAY \ 2006 \ Andiamo Z x Ramiro Z \ B: \ O: Mette Henriksen
 
DEN
Rikke Haastrup Kristensen
4.0059.97
63. 5 AFP's Questa Vittoria
M \ Old \ F \ 2003 \ Quidam's Rubin x Quattro B \ B: Fischer,Heike \ O: Fettchenhauer,Andreas
 
GER
Thomas Kleis
RFV Gadebusch e.V.
4.0060.07
64. 257 Lautermann
G \ Old \ B \ 2005 \ Lauterbach x Liberty Life \ B: Bosse,Stefanie \ O: Kortland,Silke
 
GER
Tim Rieskamp-Goedeking
RFV Westerkappeln-Velpe-Lotte e. V.
4.0060.79
65. 351 Startlight
G \ Hann \ B \ 2007 \ Stakkato Gold x Landadel \ B: Sprehe,Albert \ O: Sprehe,Albert
 
GER
Jan Sprehe
RUFG Falkenberg e.V.
4.0061.09
66. 392 Rubens de Laume
S \ SF \ B \ 2005 \ x \ B: \ O: Logis AG, Firma
 
GER
Tobias Woltering
RFV Ochtrup e.V.
4.0061.82
67. 459 Folinde van het Slagershof
M \ BWP \ B \ 2005 \ Contact van de Heffinck x J'Attack D'El Pantireye \ B: Francois,Jonny \ O: Tung,Su Wang
 
HKG
Raena Leung
RV Südangeln e.V.Süderbrarup
4.0063.00
68. 316 Quinleen
M \ Holst \ B \ 2006 \ Quantum x Candillo \ B: Schröder,Kristina \ O: Polikowski,Slawomir
 
GER
Holger Wulschner
SV Brauerei Lübz von 1980 e.V.
4.0063.50
69. 381 Felicia 44
M \ Hess \ BSchi \ 1999 \ Fighting Alpha x \ B: Nau, Ludwig \ O: Beilken, Leslie
 
GER
Andre Plath
RFSV Insel Poel e. V.
4.0063.95
70. 486 Carvin
G \ HOLST \ \ 2002 \ Concorde x Calando I \ B: Scholtessen, Elke \ O: Adolf Giebler
 
AZ
Andre Schröder
TRSG Holstenhalle Neumünster e.V.
4.0064.01
71. 375 Zerafina 5
M \ KWPN \ Db \ 2004 \ Sheraton x Numero Uno \ B: Berendsen,Jac \ O: Huep,Lisa
 
GER
Lisa Huep
RFV v.Lützow Herford e. V.
4.0064.51
72. 96 Casillas 2
S \ Holst \ Schi \ 2004 \ Colman x Lordship \ B: Eitel,Michael \ O: Pferdezucht Völz GbR,
 
GER
Monique Schröder
RC Passin e.V.
4.0064.61
73. 512 Casilius
S \ Holst \ B \ 2006 \ Casall x Cambridge \ B: Hennings, Reimer Detlef \ O: Ludger Beerbaum Stables GmbH,Schou Absolut Horses
 
GER
Philipp Weishaupt
ZRFV Riesenbeck e. V.
4.0065.38
74. 155 Coco del Pierre
M \ Holst \ B \ 2006 \ Cristo x Lagano \ B: Gericke,Hans-Hermann \ O: Orschel,Cassandra
 
GER
Cassandra Orschel
RV Rehagen-Hamburg e.V.
4.0065.41
75. 467 Quinntex
G \ Hannoveran \ \ 2005 \ Quidam's Rubin x Walldorf \ B: Niermann, Kirsten \ O: Veronika Gylthe
 
NOR
Veronica Gylthe
4.0065.99
76. 462 Jackson Hole
G \ SWB \ BAY \ 2004 \ Quite Easy x Robin Z \ B: \ O: Yuko Itakura
 
JPN
Yuko Itakura
4.0066.21
77. 518 Ulana 28
M \ Holsteiner \ BAY \ 2004 \ Quite Capitol x Alcatraz \ B: Borssim, Ernst \ O: BorßIm, Ernst
 
GER
Hans-Thorben Rüder
Fehmarnscher Ringreiterverein e.V.
4.0066.55
78. 40 Bella Balou
M \ OS \ B \ 2006 \ Balou du Rouet x Acord II \ B: Deichmann,Joachim \ O: Althof,Inge
 
GER
Dirk Klaproth
Sportförderung Löwen Classics e. V.
4.0067.21
79. 398 Cerano 19
G \ Holst \ B \ 2006 \ Cesano II x Acord II \ B: Petersen, Sönke \ O: Hennings, Reimer Detlef
 
GER
Alessa Hennings
RuFV Hanerau-Hademarschen u.Umg.eV
4.0067.45
80. 484 Forfour de L Orangerie B
S \ BWP \ CHEST \ 2005 \ Action Breaker x Calypso \ B: \ O: Kasper H. Hansen
 
DEN
Kasper H. Hansen
4.0067.50
81. 312 Quidam's Queen
M \ Old \ B \ 2004 \ Quidam's Rubin x Pilox \ B: Sprehe,Jan \ O: Sprehe,Jan
 
GER
Tobias Meyer
RUFG Falkenberg e.V.
4.0069.00
82. 476 Afp´s Quick Vainqueur
G \ Brandenbur \ \ 2003 \ Quick de Baussy x Le VAinquer \ B: Maack, Winfried und Jörg \ O: Holste, Andre
 
ESP
Salvador Garcia Diana
5.0071.55
83. 480 Lorenzetti 4
S \ Old \ B \ 2005 \ Ludwig von Bayern x Lordanos \ B: Müller,Friedhelm \ O: Stutteri Ask A/S,
 
SUI
Andreas Erni
RV Breitenburg e.V.
8.0061.25
84. 85 Carolus-Magnus
G \ Meckl. \ Df \ 2003 \ Continue x Lord Kemm \ B: Reitanlagen Fleesensee GmbH, \ O: Sulz,Silke
 
GER
Denise Sulz
ZRFV Borken e.V.
8.0064.24
85. 474 Philadelphia 53
M \ WESTF \ BAY \ 2006 \ Pilgrim Westf x Cheenook Holst \ B: Peter Nagel-Tornau \ O: Largo Sa
 
POL
Piotr Sawicki
8.0064.33
86. 265 Linette-Hom
M \ DWB \ BkaSc \ 2006 \ Louvre S (DNK) x Carano \ B: Jepsen,Tage \ O: Capacity Horses,
 
GER
Mike Patrick Leichle
TRSG Holstenhalle Neumünster e.V.
8.0064.63
87. 190 Cornetta 20
M \ Westf \ Schi \ 2005 \ Cornet Obolensky (ex: Windows x Grandeur \ B: Ottmann,Franz-Josef \ O: Erdmann,Bernfried
 
GER
Patrick Stühlmeyer
RUFV Rulle
8.0065.05
88. 14 Alposchino
S \ Old \ Schwb \ 2003 \ Argentinus x Landadel \ B: Volze,Andreas \ O: Kludt,Pauline
 
GER
Stefan Unterlandstättner
RF Chevalier Genshagen e.V.
12.0061.31
89. 120 Cevin Costner
S \ Old \ Db \ 2004 \ Chico's Boy x Calvin \ B: Biermann,Martina \ O: Gestüt Sprehe GmbH,
 
GER
Josef-Jonas Sprehe
RUFG Falkenberg e.V.
12.0062.65
90. 458 Zwalbe
M \ KWPN \ BAY \ 2004 \ Cavalier x John U To Berry \ B: Holterman, G.J. \ O: Kim, Zhanna
 
GBR
Guy Goosen
RV Oldenburger Münsterland e.V.
12.0068.65
91. 149 Clarissimo 2
G \ Holst \ Schi \ 2007 \ Clarimo x Lorentin I \ B: Lass,Johann Peter \ O: Meyer,Felix
 
GER
Andre Thieme
RV German Horse Pellets e. V.
20.0066.41


prize money3.667,00 EUR
judgesPeter-Jürgen Nissen
Jörg Weinhold
Bent Schultz