begin: 25.07.2014 10:45
competitors: 78

# starting time no horse rider
0. 10:45:00 441 Uppercut Chavannais
G \ SBS \ DB \ 2004 \ Quinar x PAPILLON ROUGE \ B: Evrard,Yvan \ O: MSM Marschall Sportpferde & Manag.G
 
AZ
Andre Schröder
TRSG Holstenhalle Neumünster e.V.
1. 10:45:00 40 Bella Balou
M \ OS \ B \ 2006 \ Balou du Rouet x Acord II \ B: Deichmann,Joachim \ O: Althof,Inge
 
GER
Dirk Klaproth
Sportförderung Löwen Classics e. V.
2. 10:45:00 73 Caressina
M \ Westf \ Schi \ 2003 \ Cornet Obolensky (ex: Windows x Sion \ B: Henne,Alexander \ O: Lütgenau,Margret
 
GER
Marie Lütgenau
Reitclub Emscherquelle e.V.
3. 10:45:00 410 Tailormade Ussuri
M \ HOLST \ \ 2004 \ Casall x Riverman \ B: Scheel, Norbert \ O: Tailormade Horses ApS
 
DEN
Sören Pedersen
RFV Holzhausen u.U.e.V.
4. 10:45:00 446 Qualico du Bobois
S \ SELLE FRAN \ BAY \ 2004 \ Burggraaf x Cook du Midour \ B: \ O: Rikke Haastrup & Birgit Dam
 
DEN
Rikke Haastrup Kristensen
5. 10:45:00 457 Chianti Rufina
M \ Oldenburge \ BAY \ 2003 \ Con Capitol x Landkaiser \ B: Harren, Alfons \ O: Zhanna Kim
 
GBR
Guy Goosen
RV Oldenburger Münsterland e.V.
6. 10:45:00 96 Casillas 2
S \ Holst \ Schi \ 2004 \ Colman x Lordship \ B: Eitel,Michael \ O: Pferdezucht Völz GbR,
 
GER
Monique Schröder
RC Passin e.V.
7. 10:45:00 453 Cosma Shiva
M \ Holsteiner \ BAY \ 2002 \ Cashandcarry x Cassini I \ B: Maas Karl-Jochen \ O: Lotta'S Horse Oy
 
FIN
Lotta-Riikka Rintamäki
RuFV von Elmshorn u.Umg. e.V.
8. 10:45:00 155 Coco del Pierre
M \ Holst \ B \ 2006 \ Cristo x Lagano \ B: Gericke,Hans-Hermann \ O: Orschel,Cassandra
 
GER
Cassandra Orschel
RV Rehagen-Hamburg e.V.
9. 10:45:00 365 Vicky 216
M \ Holst \ B \ 2005 \ Quidam's Rubin x Landlord \ B: Hack,Heinz \ O: Kalinowski,Urda
 
GER
Jörg Kreutzmann
TRSG Holstenhalle Neumünster e.V.
10. 10:45:00 217 Elmegaardens Artos
G \ DWB \ B \ 2005 \ Apollo x Resident \ B: Schnoor,Maria u.Claus \ O: BG Schnoor & Kragh-Iversen,
 
GER
Mike Patrick Leichle
TRSG Holstenhalle Neumünster e.V.
11. 10:45:00 164 Con Narcos
G \ KWPN \ B \ 2005 \ Contendro II x Hinault \ B: Elk,P.H. van \ O: Stall Tjeert Rijkens,
 
GER
Philipp Schulze
RuFV von Elmshorn u.Umg. e.V.
12. 10:45:00 338 Savoy 51
G \ Hann \ B \ 2005 \ Stolzenberg x Lordanos \ B: Wehrs,Eitel \ O: Ramsbrock,Heinrich
 
GER
Jan Sprehe
RUFG Falkenberg e.V.
13. 10:45:00 511 B Men
G \ KWPN \ B \ 2006 \ x \ B: Donkers, J.A.C. \ O: Schockemöhle, Vivien,Donkers, Paul
 
GER
Philipp Weishaupt
ZRFV Riesenbeck e. V.
14. 10:45:00 248 Lady Louise 2
M \ Old \ Schi \ 2005 \ Lord Weingard x Acord II \ B: Fick,Diedrich \ O: Gut Darß GmbH & Co.KG,
 
GER
Hans-Thorben Rüder
Fehmarnscher Ringreiterverein e.V.
15. 10:45:00 192 Cornetto 31
G \ Westf \ Schi \ 2003 \ Cornet Obolensky (ex: Windows x Florestan I \ B: Besken,Alfred \ O: Equo Reitsport GmbH,
 
GER
Markus Renzel
RFV Alt Marl e.V.
16. 10:45:00 397 Gigolo van't Breehof
G \ BWP \ B \ 2006 \ Contact van de Heffinck x \ B: \ O: Hennings, Reimer Detlef
 
GER
Alessa Hennings
RuFV Hanerau-Hademarschen u.Umg.eV
17. 10:45:00 467 Quinntex
G \ Hannoveran \ \ 2005 \ Quidam's Rubin x Walldorf \ B: Niermann, Kirsten \ O: Veronika Gylthe
 
NOR
Veronica Gylthe
18. 10:45:00 275 Lupo 114
G \ KWPN \ F \ 2004 \ Lupicor x Jus de Pomme \ B: Renken,E.B \ O: Weber,Rolf
 
GER
Tim Rieskamp-Goedeking
RFV Westerkappeln-Velpe-Lotte e. V.
19. 10:45:00 64 Can win
G \ OS \ F \ 2005 \ Canabis x Grand Step \ B: Gestüt Lewitz, \ O: Becker,Julia
 
GER
Andreas Kreuzer
RTG Silberberghof e. V.
20. 10:45:00 484 Forfour de L Orangerie B
S \ BWP \ CHEST \ 2005 \ Action Breaker x Calypso \ B: \ O: Kasper H. Hansen
 
DEN
Kasper H. Hansen
21. 10:45:00 389 La Ramm
G \ Holst \ B \ 2001 \ x Lantaan \ B: Petersen, Hans-Peter \ O: Stall Tjeert Rijkens
 
GER
Janine Rijkens
RuFV von Elmshorn u.Umg. e.V.
22. 10:45:00 388 Luc de Beaufour
G \ Grpf.o.R \ F \ 1999 \ x \ B: \ O: Weinberg, Peter
 
GER
Philipp Makowei
RFV Gadebusch e.V.
23. 10:45:00 331 Rarität 13
M \ Holst \ B \ 2001 \ Equest Carnute x Lord \ B: Bernhard,Hobe \ O: Stall Moorhof,
 
GER
Nisse Lüneburg
RFV Uetersen u.U.von 1924 e.V.
24. 10:45:00 260 Leo Vuitton
G \ Westf \ B \ 2002 \ Lux x Pilot \ B: Bodenkamp,Dietrich \ O: Gestüt Sprehe GmbH,
 
GER
Josef-Jonas Sprehe
RUFG Falkenberg e.V.
25. 10:45:00 149 Clarissimo 2
G \ Holst \ Schi \ 2007 \ Clarimo x Lorentin I \ B: Lass,Johann Peter \ O: Meyer,Felix
 
GER
Andre Thieme
RV German Horse Pellets e. V.
ca. 05:00 Minuten Pause
26. 10:50:00 85 Carolus-Magnus
G \ Meckl. \ Df \ 2003 \ Continue x Lord Kemm \ B: Reitanlagen Fleesensee GmbH, \ O: Sulz,Silke
 
GER
Denise Sulz
ZRFV Borken e.V.
27. 10:50:00 312 Quidam's Queen
M \ Old \ B \ 2004 \ Quidam's Rubin x Pilox \ B: Sprehe,Jan \ O: Sprehe,Jan
 
GER
Tobias Meyer
RUFG Falkenberg e.V.
28. 10:50:00 392 Rubens de Laume
S \ SF \ B \ 2005 \ x \ B: \ O: Logis AG, Firma
 
GER
Tobias Woltering
RFV Ochtrup e.V.
29. 10:50:00 197 Costa Rica 41
M \ Holst \ Schi \ 2003 \ Clearway x Contender \ B: Meyer,Friedrich \ O: Thiele AG,Thiele,Sabine
 
GER
Sebastian Elias
RSC Dresden-Bühlau e. V.
30. 10:50:00 474 Philadelphia 53
M \ WESTF \ BAY \ 2006 \ Pilgrim Westf x Cheenook Holst \ B: Peter Nagel-Tornau \ O: Largo Sa
 
POL
Piotr Sawicki
31. 10:50:00 5 AFP's Questa Vittoria
M \ Old \ F \ 2003 \ Quidam's Rubin x Quattro B \ B: Fischer,Heike \ O: Fettchenhauer,Andreas
 
GER
Thomas Kleis
RFV Gadebusch e.V.
32. 10:50:00 480 Lorenzetti 4
S \ Old \ B \ 2005 \ Ludwig von Bayern x Lordanos \ B: Müller,Friedhelm \ O: Stutteri Ask A/S,
 
SUI
Andreas Erni
RV Breitenburg e.V.
33. 10:50:00 476 Afp´s Quick Vainqueur
G \ Brandenbur \ \ 2003 \ Quick de Baussy x Le VAinquer \ B: Maack, Winfried und Jörg \ O: Holste, Andre
 
ESP
Salvador Garcia Diana
34. 10:50:00 502 Prado K
G \ WESTPHALIA \ \ 2003 \ Prado x Dynast \ B: Anne KNusting \ O: Bridgeside Farms L.L.C.
 
USA
Bliss Heers
35. 10:50:00 190 Cornetta 20
M \ Westf \ Schi \ 2005 \ Cornet Obolensky (ex: Windows x Grandeur \ B: Ottmann,Franz-Josef \ O: Erdmann,Bernfried
 
GER
Patrick Stühlmeyer
RUFV Rulle
36. 10:50:00 503 Connaught
S \ HOLST \ BAY \ 2002 \ Cassini I x Sir Shostakov XX \ B: KNudsen, Meike \ O: Lougherne Stud Farm
 
EGY
Mohamed Talaat
37. 10:50:00 375 Zerafina 5
M \ KWPN \ Db \ 2004 \ Sheraton x Numero Uno \ B: Berendsen,Jac \ O: Huep,Lisa
 
GER
Lisa Huep
RFV v.Lützow Herford e. V.
38. 10:50:00 175 Contana 3
M \ OS \ Schi \ 2005 \ Contact Me x Lavallo \ B: ZG Ulrich Ahlmann u.Bettina Thiel, \ O: ZG Ulrich Ahlmann u.Bettina Thiel,
 
GER
Jörg Naeve
RFV Kastanienhof e.V
39. 10:50:00 263 Lex Lugar
S \ Old \ B \ 2000 \ Lordanos x Landadel \ B: Heineking,Willi \ O: Jahr,Angelika
 
GER
Carsten-Otto Nagel
RFV Stall Moorhof
40. 10:50:00 478 Catalux
G \ Holst \ B \ 2003 \ Catano x Lux \ B: ZG Kühl,Kersten u.Peter \ O: Stall Tjeert Rijkens,
 
SWE
Jenny Johansson
RuFV von Elmshorn u.Umg. e.V.
41. 10:50:00 233 Gladstone 84
S \ BWP \ B \ 2006 \ Non Stop x Lambada van Berkenbroeck \ B: Vanden Broucke,Kathy \ O: Jos Lansink u.D.Walrave,
 
GER
Tim Hoster
RFV Liedberg
42. 10:50:00 316 Quinleen
M \ Holst \ B \ 2006 \ Quantum x Candillo \ B: Schröder,Kristina \ O: Polikowski,Slawomir
 
GER
Holger Wulschner
SV Brauerei Lübz von 1980 e.V.
43. 10:50:00 381 Felicia 44
M \ Hess \ BSchi \ 1999 \ Fighting Alpha x \ B: Nau, Ludwig \ O: Beilken, Leslie
 
GER
Andre Plath
RFSV Insel Poel e. V.
44. 10:50:00 223 For Felicila
M \ Hann \ F \ 2005 \ For Pleasure x Espri \ B: Sperschneider,Otto \ O: Theiss,Hermann
 
GER
Jörg Möller
RFV Lübtheen-Garlitz e.V.
45. 10:50:00 14 Alposchino
S \ Old \ Schwb \ 2003 \ Argentinus x Landadel \ B: Volze,Andreas \ O: Kludt,Pauline
 
GER
Stefan Unterlandstättner
RF Chevalier Genshagen e.V.
46. 10:50:00 218 Entre nous
M \ Holst \ Schwb \ 2006 \ Ephebe For Ever x Calido I \ B: Dörnberg,Susanne von \ O: Sportpferdehaltung Andreas Knipplin
 
GER
Andreas Knippling
RG Hausdorp
47. 10:50:00 505 Bml Balia Nl
G \ vb/sp \ GREY \ 2006 \ VIncenzo x Lux \ B: \ O: Schockemöhle, VIvien
 
ITA
Emanuele Camilli
48. 10:50:00 372 Wilane
M \ OS \ B \ 2004 \ Baloubet du Rouet x Widolan (Willi) \ B: Gestüt Lewitz, \ O: Gestüt Lewitz,
 
GER
Andreas Kreuzer
RTG Silberberghof e. V.
49. 10:50:00 348 Special One 2
S \ Hann \ \ 2006 \ Stakkato x Escudo I \ B: Pahlmann,Hans-Heinrich \ O: Gestüt Sprehe GmbH,
 
GER
Denis Nielsen
RUFG Falkenberg e.V.
50. 10:50:00 450 Tailormade CHaloubet
S \ Oldenburge \ CHEST \ 2005 \ Chacco-Blue x Baloubet du Rouet \ B: Gestüt Lewitz \ O: Tailormade Horses ApS
 
DEN
Sören Pedersen
RFV Holzhausen u.U.e.V.
ca. 05:00 Minuten Pause
51. 10:55:00 500 Montoya G
M \ Swedish Wa \ CHEST \ 2003 \ Cappucino 1002 x Finals \ B: Pia Svensson \ O: Linn Widmark
 
SWE
Linn Widmark
52. 10:55:00 445 Aquarel Z
M \ \ BAY \ 2006 \ Andiamo Z x Ramiro Z \ B: \ O: Mette Henriksen
 
DEN
Rikke Haastrup Kristensen
53. 10:55:00 456 Bocelli
G \ \ BAY \ 2006 \ Indoctro x Lux \ B: van Gestel \ O: Kim, Zhanna
 
GBR
Guy Goosen
RV Oldenburger Münsterland e.V.
54. 10:55:00 234 Graf Moritz
S \ Hann \ B \ 1999 \ Graf Top x Classiker \ B: Siegert,Jürgen \ O: Arndt Dr.,Helga
 
GER
Dirk Klaproth
Sportförderung Löwen Classics e. V.
55. 10:55:00 102 Cassin 2
S \ Holst \ Schi \ 2004 \ Cassini I x Calido I \ B: Frellesen,Thede \ O: Pferdezucht Völz GbR,
 
GER
Monique Schröder
RC Passin e.V.
56. 10:55:00 455 Fim Quo VAdis 36
S \ Bayer \ CHEST \ 2003 \ Quidam's Rubin x Aldato \ B: Richter, Annemarie \ O: Lotta'S Horse Oy
 
FIN
Lotta-Riikka Rintamäki
RuFV von Elmshorn u.Umg. e.V.
57. 10:55:00 2 Acanthya
M \ Hann \ F \ 2006 \ Adlantico As x Argentinus \ B: Hart,Thomas \ O: Orschel,Cassandra
 
GER
Cassandra Orschel
RV Rehagen-Hamburg e.V.
58. 10:55:00 1 Abukan 3
S \ Holst \ B \ 2003 \ Acorado I x Nimmerdor \ B: ZG Gehrts/Zuba, \ O: Sager,Franz,Kreutzmann,Jörg
 
GER
Jörg Kreutzmann
TRSG Holstenhalle Neumünster e.V.
59. 10:55:00 265 Linette-Hom
M \ DWB \ BkaSc \ 2006 \ Louvre S (DNK) x Carano \ B: Jepsen,Tage \ O: Capacity Horses,
 
GER
Mike Patrick Leichle
TRSG Holstenhalle Neumünster e.V.
60. 10:55:00 245 Lacoeur
G \ Holst \ B \ 2003 \ Lavall II x Cor de la Bryere \ B: Sager,Franz \ O: Sager,Franz
 
GER
Philipp Schulze
RuFV von Elmshorn u.Umg. e.V.
61. 10:55:00 351 Startlight
G \ Hann \ B \ 2007 \ Stakkato Gold x Landadel \ B: Sprehe,Albert \ O: Sprehe,Albert
 
GER
Jan Sprehe
RUFG Falkenberg e.V.
62. 10:55:00 512 Casilius
S \ Holst \ B \ 2006 \ Casall x Cambridge \ B: Hennings, Reimer Detlef \ O: Ludger Beerbaum Stables GmbH,Schou Absolut Horses
 
GER
Philipp Weishaupt
ZRFV Riesenbeck e. V.
63. 10:55:00 518 Ulana 28
M \ Holsteiner \ BAY \ 2004 \ Quite Capitol x Alcatraz \ B: Borssim, Ernst \ O: BorßIm, Ernst
 
GER
Hans-Thorben Rüder
Fehmarnscher Ringreiterverein e.V.
64. 10:55:00 108 Cato 68
G \ OS \ Db \ 2006 \ Chequille x Ratsherr \ B: Holder,Kirsten \ O: Equo Reitsport GmbH,
 
GER
Markus Renzel
RFV Alt Marl e.V.
65. 10:55:00 398 Cerano 19
G \ Holst \ B \ 2006 \ Cesano II x Acord II \ B: Petersen, Sönke \ O: Hennings, Reimer Detlef
 
GER
Alessa Hennings
RuFV Hanerau-Hademarschen u.Umg.eV
66. 10:55:00 466 Paola Ladies CHoice
M \ \ \ 2004 \ Orville x Corland \ B: \ O: Op Investor As Og Elle Hest Og Ride
 
NOR
Veronica Gylthe
67. 10:55:00 257 Lautermann
G \ Old \ B \ 2005 \ Lauterbach x Liberty Life \ B: Bosse,Stefanie \ O: Kortland,Silke
 
GER
Tim Rieskamp-Goedeking
RFV Westerkappeln-Velpe-Lotte e. V.
68. 10:55:00 77 Carisma 109
G \ Grpf.o.R \ B \ 2005 \ x \ B: Züchter nicht bekannt, \ O: Grün,Christine
 
GER
Laura Jane Hackbarth
RV St. Peter-Ording e.V.
69. 10:55:00 117 Cerousi
S \ Meckl. \ Schi \ 2006 \ Cero I x Ussuri xx \ B: Holtz,Bodo \ O:
 
GER
Daniel Wascher
RFV Landgest.Redefin e.V.
70. 10:55:00 383 Balouna Windana
M \ OS \ Df \ 2003 \ Balou du Rouet x Landfriese II \ B: Gestüt Lewitz \ O: Zuchthof Makowei
 
GER
Philipp Makowei
RFV Gadebusch e.V.
71. 10:55:00 100 Cassian B
G \ Holst \ Schi \ 2004 \ Cassini I x Acord II \ B: Brinkop,Hans \ O: Lütgenau,Marie
 
GER
Marie Lütgenau
Reitclub Emscherquelle e.V.
72. 10:55:00 120 Cevin Costner
S \ Old \ Db \ 2004 \ Chico's Boy x Calvin \ B: Biermann,Martina \ O: Gestüt Sprehe GmbH,
 
GER
Josef-Jonas Sprehe
RUFG Falkenberg e.V.
73. 10:55:00 169 Condor 562
G \ DSP \ Df \ 2006 \ Cypriano x Levisto \ B: Dittmann,Horst \ O: Denkhaus,Ira
 
GER
Felix Haßmann
RV Lienen e.V.
74. 10:55:00 459 Folinde van het Slagershof
M \ BWP \ B \ 2005 \ Contact van de Heffinck x J'Attack D'El Pantireye \ B: Francois,Jonny \ O: Tung,Su Wang
 
HKG
Raena Leung
RV Südangeln e.V.Süderbrarup
75. 10:55:00 50 Cab Driver
G \ Westf \ \ 2005 \ Con Air x Coriograf B \ B: ZG Schmid,Johann u.Katja \ O: Sulz,Silke
 
GER
Denise Sulz
ZRFV Borken e.V.
76. 10:55:00 266 Locana
M \ Old \ B \ 2006 \ Cola x Landor S \ B: Wittmeyer,Gerrit-Jan \ O: Gestüt Sprehe GmbH,
 
GER
Tobias Meyer
RUFG Falkenberg e.V.
77. 10:55:00 189 Corin 3
S \ Holst \ B \ 2006 \ Carinjo x Capitol I \ B: Peters,Hans Jacob \ O: Laue,Jürgen
 
GER
Thomas Voß
RFV Höllnhof e.V.Schülp
78. 10:55:00 475 Wassini
S \ Unknown \ GREY \ 2006 \ Unknown x \ B: \ O: Rudiger Wassibauer
 
POL
Piotr Sawicki


prize money5.000,00 EUR
judgesNiels Meincke
Jörg Weinhold
Silke Gärtner