begin: 26.07.2014 17:15
competitors: 55

# starting time no horse rider
1. 17:15:00 2 Acanthya
M \ Hann \ F \ 2006 \ Adlantico As x Argentinus \ B: Hart,Thomas \ O: Orschel,Cassandra
 
GER
Cassandra Orschel
RV Rehagen-Hamburg e.V.
2. 17:15:00 365 Vicky 216
M \ Holst \ B \ 2005 \ Quidam's Rubin x Landlord \ B: Hack,Heinz \ O: Kalinowski,Urda
 
GER
Jörg Kreutzmann
TRSG Holstenhalle Neumünster e.V.
3. 17:15:00 5 AFP's Questa Vittoria
M \ Old \ F \ 2003 \ Quidam's Rubin x Quattro B \ B: Fischer,Heike \ O: Fettchenhauer,Andreas
 
GER
Thomas Kleis
RFV Gadebusch e.V.
4. 17:15:00 504 Tabea 20
M \ Holsteiner \ BAY \ 2003 \ Contendro x Fernando \ B: Eim, Günter \ O: Ludger Beerbaum Stables GmbH
 
EGY
Mohamed Talaat
5. 17:15:00 455 Fim Quo VAdis 36
S \ Bayer \ CHEST \ 2003 \ Quidam's Rubin x Aldato \ B: Richter, Annemarie \ O: Lotta'S Horse Oy
 
FIN
Lotta-Riikka Rintamäki
RuFV von Elmshorn u.Umg. e.V.
6. 17:15:00 218 Entre nous
M \ Holst \ Schwb \ 2006 \ Ephebe For Ever x Calido I \ B: Dörnberg,Susanne von \ O: Sportpferdehaltung Andreas Knipplin
 
GER
Andreas Knippling
RG Hausdorp
7. 17:15:00 248 Lady Louise 2
M \ Old \ Schi \ 2005 \ Lord Weingard x Acord II \ B: Fick,Diedrich \ O: Gut Darß GmbH & Co.KG,
 
GER
Hans-Thorben Rüder
Fehmarnscher Ringreiterverein e.V.
8. 17:15:00 456 Bocelli
G \ \ BAY \ 2006 \ Indoctro x Lux \ B: van Gestel \ O: Kim, Zhanna
 
GBR
Guy Goosen
RV Oldenburger Münsterland e.V.
9. 17:15:00 512 Casilius
S \ Holst \ B \ 2006 \ Casall x Cambridge \ B: Hennings, Reimer Detlef \ O: Ludger Beerbaum Stables GmbH,Schou Absolut Horses
 
GER
Philipp Weishaupt
ZRFV Riesenbeck e. V.
10. 17:15:00 398 Cerano 19
G \ Holst \ B \ 2006 \ Cesano II x Acord II \ B: Petersen, Sönke \ O: Hennings, Reimer Detlef
 
GER
Alessa Hennings
RuFV Hanerau-Hademarschen u.Umg.eV
11. 17:15:00 100 Cassian B
G \ Holst \ Schi \ 2004 \ Cassini I x Acord II \ B: Brinkop,Hans \ O: Lütgenau,Marie
 
GER
Marie Lütgenau
Reitclub Emscherquelle e.V.
12. 17:15:00 223 For Felicila
M \ Hann \ F \ 2005 \ For Pleasure x Espri \ B: Sperschneider,Otto \ O: Theiss,Hermann
 
GER
Jörg Möller
RFV Lübtheen-Garlitz e.V.
13. 17:15:00 466 Paola Ladies CHoice
M \ \ \ 2004 \ Orville x Corland \ B: \ O: Op Investor As Og Elle Hest Og Ride
 
NOR
Veronica Gylthe
14. 17:15:00 275 Lupo 114
G \ KWPN \ F \ 2004 \ Lupicor x Jus de Pomme \ B: Renken,E.B \ O: Weber,Rolf
 
GER
Tim Rieskamp-Goedeking
RFV Westerkappeln-Velpe-Lotte e. V.
15. 17:15:00 113 Cayles
G \ Holst \ B \ 2005 \ Casall x Lord Inci Pit \ B: Krautwald,Winfried \ O: Krautwald,Edeltraud
 
GER
Felix Haßmann
RV Lienen e.V.
16. 17:15:00 476 Afp´s Quick Vainqueur
G \ Brandenbur \ \ 2003 \ Quick de Baussy x Le VAinquer \ B: Maack, Winfried und Jörg \ O: Holste, Andre
 
ESP
Salvador Garcia Diana
17. 17:15:00 14 Alposchino
S \ Old \ Schwb \ 2003 \ Argentinus x Landadel \ B: Volze,Andreas \ O: Kludt,Pauline
 
GER
Stefan Unterlandstättner
RF Chevalier Genshagen e.V.
18. 17:15:00 77 Carisma 109
G \ Grpf.o.R \ B \ 2005 \ x \ B: Züchter nicht bekannt, \ O: Grün,Christine
 
GER
Laura Jane Hackbarth
RV St. Peter-Ording e.V.
19. 17:15:00 500 Montoya G
M \ Swedish Wa \ CHEST \ 2003 \ Cappucino 1002 x Finals \ B: Pia Svensson \ O: Linn Widmark
 
SWE
Linn Widmark
20. 17:15:00 266 Locana
M \ Old \ B \ 2006 \ Cola x Landor S \ B: Wittmeyer,Gerrit-Jan \ O: Gestüt Sprehe GmbH,
 
GER
Tobias Meyer
RUFG Falkenberg e.V.
21. 17:15:00 484 Forfour de L Orangerie B
S \ BWP \ CHEST \ 2005 \ Action Breaker x Calypso \ B: \ O: Kasper H. Hansen
 
DEN
Kasper H. Hansen
22. 17:15:00 389 La Ramm
G \ Holst \ B \ 2001 \ x Lantaan \ B: Petersen, Hans-Peter \ O: Stall Tjeert Rijkens
 
GER
Janine Rijkens
RuFV von Elmshorn u.Umg. e.V.
23. 17:15:00 502 Prado K
G \ WESTPHALIA \ \ 2003 \ Prado x Dynast \ B: Anne KNusting \ O: Bridgeside Farms L.L.C.
 
USA
Bliss Heers
24. 17:15:00 177 Contendro-Star
S \ Hann \ Db \ 2002 \ Contendro I x Rabino \ B: Walinski,Jürgen \ O: Gestüt Sprehe GmbH,
 
GER
Josef-Jonas Sprehe
RUFG Falkenberg e.V.
25. 17:15:00 234 Graf Moritz
S \ Hann \ B \ 1999 \ Graf Top x Classiker \ B: Siegert,Jürgen \ O: Arndt Dr.,Helga
 
GER
Dirk Klaproth
Sportförderung Löwen Classics e. V.
26. 17:15:00 263 Lex Lugar
S \ Old \ B \ 2000 \ Lordanos x Landadel \ B: Heineking,Willi \ O: Jahr,Angelika
 
GER
Carsten-Otto Nagel
RFV Stall Moorhof
27. 17:15:00 269 Lord Lohengrin
S \ Hann \ B \ 2001 \ Lordanos x Diskus \ B: Kordes,Helmut \ O: Erdmann,Bernfried
 
GER
Patrick Stühlmeyer
RUFV Rulle
ca. 05:00 Minuten Pause
28. 17:20:00 505 Bml Balia Nl
G \ vb/sp \ GREY \ 2006 \ VIncenzo x Lux \ B: \ O: Schockemöhle, VIvien
 
ITA
Emanuele Camilli
29. 17:20:00 117 Cerousi
S \ Meckl. \ Schi \ 2006 \ Cero I x Ussuri xx \ B: Holtz,Bodo \ O:
 
GER
Daniel Wascher
RFV Landgest.Redefin e.V.
30. 17:20:00 445 Aquarel Z
M \ \ BAY \ 2006 \ Andiamo Z x Ramiro Z \ B: \ O: Mette Henriksen
 
DEN
Rikke Haastrup Kristensen
31. 17:20:00 475 Wassini
S \ Unknown \ GREY \ 2006 \ Unknown x \ B: \ O: Rudiger Wassibauer
 
POL
Piotr Sawicki
32. 17:20:00 459 Folinde van het Slagershof
M \ BWP \ B \ 2005 \ Contact van de Heffinck x J'Attack D'El Pantireye \ B: Francois,Jonny \ O: Tung,Su Wang
 
HKG
Raena Leung
RV Südangeln e.V.Süderbrarup
33. 17:20:00 197 Costa Rica 41
M \ Holst \ Schi \ 2003 \ Clearway x Contender \ B: Meyer,Friedrich \ O: Thiele AG,Thiele,Sabine
 
GER
Sebastian Elias
RSC Dresden-Bühlau e. V.
34. 17:20:00 217 Elmegaardens Artos
G \ DWB \ B \ 2005 \ Apollo x Resident \ B: Schnoor,Maria u.Claus \ O: BG Schnoor & Kragh-Iversen,
 
GER
Mike Patrick Leichle
TRSG Holstenhalle Neumünster e.V.
35. 17:20:00 478 Catalux
G \ Holst \ B \ 2003 \ Catano x Lux \ B: ZG Kühl,Kersten u.Peter \ O: Stall Tjeert Rijkens,
 
SWE
Jenny Johansson
RuFV von Elmshorn u.Umg. e.V.
36. 17:20:00 377 Zomotti
S \ KWPN \ F \ 2004 \ Mermus R x Nimmerdor \ B: Pleyter,G.J. \ O: Jos Lansink Horses / Stal Heijdens
 
GER
Tim Hoster
RFV Liedberg
37. 17:20:00 410 Tailormade Ussuri
M \ HOLST \ \ 2004 \ Casall x Riverman \ B: Scheel, Norbert \ O: Tailormade Horses ApS
 
DEN
Sören Pedersen
RFV Holzhausen u.U.e.V.
38. 17:20:00 50 Cab Driver
G \ Westf \ \ 2005 \ Con Air x Coriograf B \ B: ZG Schmid,Johann u.Katja \ O: Sulz,Silke
 
GER
Denise Sulz
ZRFV Borken e.V.
39. 17:20:00 388 Luc de Beaufour
G \ Grpf.o.R \ F \ 1999 \ x \ B: \ O: Weinberg, Peter
 
GER
Philipp Makowei
RFV Gadebusch e.V.
40. 17:20:00 316 Quinleen
M \ Holst \ B \ 2006 \ Quantum x Candillo \ B: Schröder,Kristina \ O: Polikowski,Slawomir
 
GER
Holger Wulschner
SV Brauerei Lübz von 1980 e.V.
41. 17:20:00 102 Cassin 2
S \ Holst \ Schi \ 2004 \ Cassini I x Calido I \ B: Frellesen,Thede \ O: Pferdezucht Völz GbR,
 
GER
Monique Schröder
RC Passin e.V.
42. 17:20:00 189 Corin 3
S \ Holst \ B \ 2006 \ Carinjo x Capitol I \ B: Peters,Hans Jacob \ O: Laue,Jürgen
 
GER
Thomas Voß
RFV Höllnhof e.V.Schülp
43. 17:20:00 348 Special One 2
S \ Hann \ \ 2006 \ Stakkato x Escudo I \ B: Pahlmann,Hans-Heinrich \ O: Gestüt Sprehe GmbH,
 
GER
Denis Nielsen
RUFG Falkenberg e.V.
44. 17:20:00 381 Felicia 44
M \ Hess \ BSchi \ 1999 \ Fighting Alpha x \ B: Nau, Ludwig \ O: Beilken, Leslie
 
GER
Andre Plath
RFSV Insel Poel e. V.
45. 17:20:00 64 Can win
G \ OS \ F \ 2005 \ Canabis x Grand Step \ B: Gestüt Lewitz, \ O: Becker,Julia
 
GER
Andreas Kreuzer
RTG Silberberghof e. V.
46. 17:20:00 331 Rarität 13
M \ Holst \ B \ 2001 \ Equest Carnute x Lord \ B: Bernhard,Hobe \ O: Stall Moorhof,
 
GER
Nisse Lüneburg
RFV Uetersen u.U.von 1924 e.V.
47. 17:20:00 375 Zerafina 5
M \ KWPN \ Db \ 2004 \ Sheraton x Numero Uno \ B: Berendsen,Jac \ O: Huep,Lisa
 
GER
Lisa Huep
RFV v.Lützow Herford e. V.
48. 17:20:00 486 Carvin
G \ HOLST \ \ 2002 \ Concorde x Calando I \ B: Scholtessen, Elke \ O: Adolf Giebler
 
AZ
Andre Schröder
TRSG Holstenhalle Neumünster e.V.
49. 17:20:00 47 Burberry 9
S \ DSP \ F \ 2005 \ Balou du Rouet x Quando-Quando \ B: Stiftung BHLG, \ O: Gestüt Sprehe GmbH,
 
GER
Jan Sprehe
RUFG Falkenberg e.V.
50. 17:20:00 245 Lacoeur
G \ Holst \ B \ 2003 \ Lavall II x Cor de la Bryere \ B: Sager,Franz \ O: Sager,Franz
 
GER
Philipp Schulze
RuFV von Elmshorn u.Umg. e.V.
51. 17:20:00 108 Cato 68
G \ OS \ Db \ 2006 \ Chequille x Ratsherr \ B: Holder,Kirsten \ O: Equo Reitsport GmbH,
 
GER
Markus Renzel
RFV Alt Marl e.V.
52. 17:20:00 393 Arpeggio's Son
G \ Rhld \ B \ 1999 \ x \ B: Ruyter, Josef \ O: Woltering GbR
 
GER
Tobias Woltering
RFV Ochtrup e.V.
53. 17:20:00 480 Lorenzetti 4
S \ Old \ B \ 2005 \ Ludwig von Bayern x Lordanos \ B: Müller,Friedhelm \ O: Stutteri Ask A/S,
 
SUI
Andreas Erni
RV Breitenburg e.V.
54. 17:20:00 367 Voigtsdorfs Quonschbob
G \ OS \ Schwb \ 2004 \ Querlybet Hero x Caletto II \ B: Pöhls,Hans Jürgen \ O: Meyer,Laura
 
GER
Andre Thieme
RV German Horse Pellets e. V.
55. 17:20:00 175 Contana 3
M \ OS \ Schi \ 2005 \ Contact Me x Lavallo \ B: ZG Ulrich Ahlmann u.Bettina Thiel, \ O: ZG Ulrich Ahlmann u.Bettina Thiel,
 
GER
Jörg Naeve
RFV Kastanienhof e.V


prize money24.000,00 EUR
judgesBent Schultz
Jörg Weinhold
Silke Gärtner