begin 25.07.2014 17:15

# no horse rider phase 1
penalties
phase 2
penalties

time
1. 113 Cayles
G \ Holst \ B \ 2005 \ Casall x Lord Inci Pit \ B: Krautwald,Winfried \ O: Krautwald,Edeltraud
 
GER
Felix Haßmann
RV Lienen e.V.
0.000.0026.89
2. 513 Souvenir 29
M \ Hann \ Db \ 2000 \ Stakkato x \ B: Schulz, Rainer \ O: Winter-Schulze, Madeleine
 
GER
Philipp Weishaupt
ZRFV Riesenbeck e. V.
4.800,00 EUR 0.000.0027.45
3. 195 Corvin 18
G \ Hann \ Db \ 2003 \ Contendro I x Athletico \ B: Ahlemann-Wobbe,Katja \ O: Goessing,Lutz
 
GER
Tim Rieskamp-Goedeking
RFV Westerkappeln-Velpe-Lotte e. V.
3.600,00 EUR 0.000.0027.58
4. 377 Zomotti
S \ KWPN \ F \ 2004 \ Mermus R x Nimmerdor \ B: Pleyter,G.J. \ O: Jos Lansink Horses / Stal Heijdens
 
GER
Tim Hoster
RFV Liedberg
2.400,00 EUR 0.000.0029.29
5. 103 Cassydy
G \ Holst \ Schi \ 2003 \ Corrado I x Alcatraz \ B: Pingel,Dieter \ O: Schwere,Verena
 
GER
Markus Renzel
RFV Alt Marl e.V.
1.400,00 EUR 0.000.0029.47
6. 224 For Success
S \ Hann \ Df \ 2004 \ For Pleasure x Stakkato \ B: Siemers,Hans \ O: Stall Königshofer Heide,
 
GER
Thomas Kleis
RFV Gadebusch e.V.
1.040,00 EUR 0.000.0029.80
7. 357 Tequila Sunrise 43
M \ Holst \ B \ 2003 \ Chalan x Acobat II \ B: Schulz,Erwin \ O: Grün,Christine
 
GER
Laura Jane Hackbarth
RV St. Peter-Ording e.V.
720,00 EUR 0.000.0029.90
8. 458 Zwalbe
M \ KWPN \ BAY \ 2004 \ Cavalier x John U To Berry \ B: Holterman, G.J. \ O: Kim, Zhanna
 
GBR
Guy Goosen
RV Oldenburger Münsterland e.V.
600,00 EUR 0.000.0030.02
9. 501 Wilson
G \ Swedish Wa \ BAY \ 1999 \ Elmshorn 887 x Winnipeg F 594 \ B: Carola Holböll \ O: Wexim Robert Widmark
 
SWE
Linn Widmark
480,00 EUR 0.000.0030.15
10. 340 Seal 5
S \ Hann \ B \ 2005 \ Stakkato Gold x Rebel Z I \ B: Wilting,Jens \ O: Gestüt Sprehe GmbH,
 
GER
Tobias Meyer
RUFG Falkenberg e.V.
480,00 EUR 0.000.0030.26
11. 237 Herzblatt 25
G \ Old \ B \ 2000 \ Heraldik xx x Unbekannt \ B: Schäfer,Fredi \ O: Orschel,Cassandra
 
GER
Cassandra Orschel
RV Rehagen-Hamburg e.V.
240,00 EUR 0.000.0032.67
12. 72 Carena 11
M \ Holst \ Schi \ 2001 \ Corrado I x Alcatraz \ B: Schaffer,Karl-Heinz \ O: Voß,Gretchen
 
GER
Miriam Schneider
RFV Kastanienhof e.V
240,00 EUR 0.000.0032.96
13. 318 Quinta 74
M \ Holst \ Schwb \ 2004 \ Quintero x Corofino I \ B: Haalck,Reimer \ O: Milkau,Axel
 
GER
Dirk Klaproth
Sportförderung Löwen Classics e. V.
120,00 EUR 0.000.0033.26
total = 16.120,00 EUR
not placed
14. 57 Calimero 272
S \ Old \ B \ 1998 \ Capriol x Azarro \ B: Schröder,Dirk \ O: Schröder,Monique
 
GER
Monique Schröder
RC Passin e.V.
0.000.0035.27
15. 452 Tailormade Esperanza de Rebel
M \ HOLST \ GREY \ 2003 \ Rebel Z x Corofino I \ B: Hamond, Jan VAn \ O: Tailormade Horses ApS
 
DEN
Sören Pedersen
RFV Holzhausen u.U.e.V.
0.004.0027.36
16. 46 BSC Cha Cha Cha
S \ Holst \ B \ 2005 \ Casall x Le Grand I \ B: Kastorf,Manfred \ O: Löffler,Karl-Heinz
 
GER
Holger Wulschner
SV Brauerei Lübz von 1980 e.V.
0.004.0029.88
17. 35 Balance 26
G \ OS \ B \ 2004 \ Baloubet du Rouet x Lancer III \ B: Gestüt Lewitz, \ O: Gestüt Lewitz,
 
GER
Andreas Kreuzer
RTG Silberberghof e. V.
0.004.0030.23
18. 225 Fränklin 6
G \ Hann \ Schi \ 2005 \ For Edition I x Gluecksgriff \ B: Johannsen,Frank \ O: BG Johannsen,
 
GER
Andreas Knippling
RG Hausdorp
0.004.0030.30
19. 504 Tabea 20
M \ Holsteiner \ BAY \ 2003 \ Contendro x Fernando \ B: Eim, Günter \ O: Ludger Beerbaum Stables GmbH
 
EGY
Mohamed Talaat
0.004.0031.90
20. 94 Cashflow 6
S \ Holst \ Db \ 2004 \ Cash and Carry x Quinar \ B: Verband d.Züchter des Holsteiner Pf \ O: Buri,Ferenc
 
GER
Jörg Naeve
RFV Kastanienhof e.V
0.004.0032.20
21. 371 Westbridge
G \ KWPN \ B \ 2003 \ Furore x Corland (DK: Corlando) \ B: ZG Burgmans u.van Gorp, \ O: Stall Magdalenenhof/Participia Hold
 
GER
Nisse Lüneburg
RFV Uetersen u.U.von 1924 e.V.
0.004.0032.84
22. 391 Caro As 17
G \ Old \ B \ 2004 \ Chico's Boy x Duntroon \ B: Harms, Guenther \ O: Stall Tjeert Rijkens
 
GER
Janine Rijkens
RuFV von Elmshorn u.Umg. e.V.
0.004.0033.73
23. 55 Caivano 3
G \ OS \ F \ 2005 \ Chacco-Blue x Quilot \ B: Gestüt Lewitz, \ O: Karl Märker GmbH &Co.KG,
 
GER
Jörg Kreutzmann
TRSG Holstenhalle Neumünster e.V.
0.004.0036.74
24. 481 Cesar
G \ BWP \ BAY \ 2002 \ Utrillo van de Heffinck x Flugel van la Roche \ B: Stoeterij Dorperheide \ O: Bridgeside Farms Llc
 
USA
Bliss Heers
1.00 52.36
25. 473 Phenix
S \ WESTF \ BAY \ 2003 \ Pilgrim x Landgraf I \ B: Peter Nagel-Torn \ O: Gregory Jankielevitsch
 
POL
Piotr Sawicki
1.00 52.41
26. 366 Vienetta 6
M \ Holst \ Schi \ 2005 \ Caitano x Cor de la Bryere \ B: Sager,Franz \ O: Sager,Franz
 
GER
Philipp Schulze
RuFV von Elmshorn u.Umg. e.V.
1.00 54.43
27. 276 Luwina P
M \ Old \ F \ 2004 \ Ludwig von Bayern x Landsieger I \ B: Pfleumer,Sven \ O: Thiele AG,Thiele,Sabine
 
GER
Sebastian Elias
RSC Dresden-Bühlau e. V.
4.00 49.04
28. 393 Arpeggio's Son
G \ Rhld \ B \ 1999 \ x \ B: Ruyter, Josef \ O: Woltering GbR
 
GER
Tobias Woltering
RFV Ochtrup e.V.
4.00 49.63
29. 222 Flotte Deern 4
M \ Hann \ F \ 2002 \ Forsyth x Acord II \ B: Meyer,Hermann \ O: Sulz,Silke
 
GER
Denise Sulz
ZRFV Borken e.V.
4.00 49.66
30. 189 Corin 3
S \ Holst \ B \ 2006 \ Carinjo x Capitol I \ B: Peters,Hans Jacob \ O: Laue,Jürgen
 
GER
Thomas Voß
RFV Höllnhof e.V.Schülp
4.00 49.70
31. 177 Contendro-Star
S \ Hann \ Db \ 2002 \ Contendro I x Rabino \ B: Walinski,Jürgen \ O: Gestüt Sprehe GmbH,
 
GER
Josef-Jonas Sprehe
RUFG Falkenberg e.V.
4.00 50.73
32. 374 Wizzerd
S \ KWPN \ Schi \ 2003 \ C-Indoctro x \ B: \ O: Lütgenau,Margret
 
GER
Marie Lütgenau
Reitclub Emscherquelle e.V.
4.00 50.86
33. 464 Eddi Maserati
G \ \ GREY \ 2005 \ Escudo II x Graf Sponeck \ B: \ O: Hokuso Riding Club
 
JPN
Koki Saito
4.00 50.90
34. 444 Charleston K
S \ HO \ BAY \ 2005 \ Carinjo x Corleone \ B: \ O: Mia Kansager
 
DEN
Rikke Haastrup Kristensen
4.00 51.27
35. 360 Ultima 49
M \ Holst \ F \ 2004 \ Quidam's Rubin x Calypso I \ B: Eggers,Sönke \ O: Stall Moorhof,
 
GER
Carsten-Otto Nagel
RFV Stall Moorhof
4.00 51.35
36. 486 Carvin
G \ HOLST \ \ 2002 \ Concorde x Calando I \ B: Scholtessen, Elke \ O: Adolf Giebler
 
AZ
Andre Schröder
TRSG Holstenhalle Neumünster e.V.
4.00 51.47
37. 95 Cashmoaker
S \ DSP \ Schi \ 2006 \ Calido I x Lafitte \ B: Timmreck,Frank \ O: Wendeln,Paul,Gestüt Sprehe GmbH,
 
GER
Denis Nielsen
RUFG Falkenberg e.V.
4.00 51.76
38. 373 Wimbeldon 3
G \ KWPN \ Schi \ 2003 \ Roven xx x Cantus \ B: Mheen,W. van de \ O: Huep,Lisa
 
GER
Lisa Huep
RFV v.Lützow Herford e. V.
4.00 52.56
39. 47 Burberry 9
S \ DSP \ F \ 2005 \ Balou du Rouet x Quando-Quando \ B: Stiftung BHLG, \ O: Gestüt Sprehe GmbH,
 
GER
Jan Sprehe
RUFG Falkenberg e.V.
5.00 52.01
40. 209 Dark Dream 13
G \ OS \ Db \ 2005 \ Chacco-Blue x Quincy (Omni Star) \ B: Gall,Gerhard \ O: Gall,Gerhard,Gall,Sahra
 
GER
Jörg Möller
RFV Lübtheen-Garlitz e.V.
5.00 52.30
41. 284 Orphee du Granit
G \ SF \ B \ 2002 \ Imperator de Gamet x Eden de la Cour \ B: \ O: Su Wan,Tung
 
GER
Mike Patrick Leichle
TRSG Holstenhalle Neumünster e.V.
5.00 52.62
42. 460 Lalik 2
M \ Old \ B \ 2002 \ Limes x Landkaiser \ B: Harren,Alfons \ O: Tung,Su Wang
 
HKG
Raena Leung
RV Südangeln e.V.Süderbrarup
5.00 56.00
43. 282 Orlanda 27
M \ Holst \ B \ 1999 \ Julio Mariner xx x Caretino \ B: Borßim,Ernst \ O: Borßim,Ernst
 
GER
Hans-Thorben Rüder
Fehmarnscher Ringreiterverein e.V.
8.00 49.72
44. 448 Limbo 0130
G \ HOLST \ BAY \ 1999 \ Limbus x Lasino \ B: Paulsen Hauke \ O: Kasper H. Hansen
 
DEN
Kasper H. Hansen
8.00 50.53
45. 461 Loretto Classic
G \ Holsteiner \ \ 2003 \ Limbus x Silvester \ B: Mohr, Soenke \ O: Tadayoshi Hayashi
 
JPN
Tadahiro Hayashi
9.00 52.36
46. 183 Conwell L
G \ Westf \ Schi \ 2006 \ Cornet Obolensky (ex: Windows x Gabriel \ B: Laier,Arthur \ O: Wittschier,Michael,Sportpferdehaltung Andreas Knipplin
 
GER
Stefan Unterlandstättner
RF Chevalier Genshagen e.V.
9.00 53.19
47. 367 Voigtsdorfs Quonschbob
G \ OS \ Schwb \ 2004 \ Querlybet Hero x Caletto II \ B: Pöhls,Hans Jürgen \ O: Meyer,Laura
 
GER
Andre Thieme
RV German Horse Pellets e. V.
9.00 53.32
48. 126 Chap 47
S \ OS \ F \ 2004 \ Cellestial x Contender \ B: Schmidt,Heiko \ O: Schmidt,Heinz
 
GER
Heiko Schmidt
RV Neu-Benthen für Reiten u. Fahren
10.00 58.47
49. 505 Bml Balia Nl
G \ vb/sp \ GREY \ 2006 \ VIncenzo x Lux \ B: \ O: Schockemöhle, VIvien
 
ITA
Emanuele Camilli
12.00 51.01
50. 385 AFP's Chantal
M \ Meckl. \ Db \ 2004 \ Chacco-Blue x Lord Kemm \ B: Thomas, Uwe \ O: Plath, Andre
 
GER
Philipp Makowei
RFV Gadebusch e.V.
13.00 52.39
el. 269 Lord Lohengrin
S \ Hann \ B \ 2001 \ Lordanos x Diskus \ B: Kordes,Helmut \ O: Erdmann,Bernfried
 
GER
Patrick Stühlmeyer
RUFV Rulle


prize money16.120,00 EUR
judgesPeter-Jürgen Nissen
Niels Meincke
Silke Gärtner