begin: 26.07.2014 14:30
competitors: 50

# starting time no horse rider
1. 14:30:00 518 Ulana 28
M \ Holsteiner \ BAY \ 2004 \ Quite Capitol x Alcatraz \ B: Borssim, Ernst \ O: BorßIm, Ernst
 
GER
Hans-Thorben Rüder
Fehmarnscher Ringreiterverein e.V.
2. 14:30:00 506 Reskiou de la Roque
M \ SELLE FRAN \ BAY \ 2005 \ Kannan, Kwpn x Adelfos \ B: \ O: Horse Traders Srl
 
ITA
Emanuele Camilli
3. 14:30:00 241 Horse Gym's Quali Quanti
S \ Württ \ Db \ 2005 \ Quidam de Revel x Non Stop \ B: Keitel,Hartmut \ O: Haßmann,Reinhard
 
GER
Felix Haßmann
RV Lienen e.V.
4. 14:30:00 126 Chap 47
S \ OS \ F \ 2004 \ Cellestial x Contender \ B: Schmidt,Heiko \ O: Schmidt,Heinz
 
GER
Heiko Schmidt
RV Neu-Benthen für Reiten u. Fahren
5. 14:30:00 94 Cashflow 6
S \ Holst \ Db \ 2004 \ Cash and Carry x Quinar \ B: Verband d.Züchter des Holsteiner Pf \ O: Buri,Ferenc
 
GER
Jörg Naeve
RFV Kastanienhof e.V
6. 14:30:00 249 Lamarque 7
G \ Holst \ B \ 2002 \ Limbus x Coriano \ B: Schoof,Heinrich \ O: Erdmann,Bernfried
 
GER
Patrick Stühlmeyer
RUFV Rulle
7. 14:30:00 318 Quinta 74
M \ Holst \ Schwb \ 2004 \ Quintero x Corofino I \ B: Haalck,Reimer \ O: Milkau,Axel
 
GER
Dirk Klaproth
Sportförderung Löwen Classics e. V.
8. 14:30:00 330 Ramona de Flobecq
M \ SF \ Schi \ 2005 \ Ultimo van ter Moude x Umour du Fenaud \ B: Fort,Marcel \ O: Thieme,Andre
 
GER
Andre Thieme
RV German Horse Pellets e. V.
9. 14:30:00 448 Limbo 0130
G \ HOLST \ BAY \ 1999 \ Limbus x Lasino \ B: Paulsen Hauke \ O: Kasper H. Hansen
 
DEN
Kasper H. Hansen
10. 14:30:00 260 Leo Vuitton
G \ Westf \ B \ 2002 \ Lux x Pilot \ B: Bodenkamp,Dietrich \ O: Gestüt Sprehe GmbH,
 
GER
Josef-Jonas Sprehe
RUFG Falkenberg e.V.
11. 14:30:00 461 Loretto Classic
G \ Holsteiner \ \ 2003 \ Limbus x Silvester \ B: Mohr, Soenke \ O: Tadayoshi Hayashi
 
JPN
Tadahiro Hayashi
12. 14:30:00 393 Arpeggio's Son
G \ Rhld \ B \ 1999 \ x \ B: Ruyter, Josef \ O: Woltering GbR
 
GER
Tobias Woltering
RFV Ochtrup e.V.
13. 14:30:00 357 Tequila Sunrise 43
M \ Holst \ B \ 2003 \ Chalan x Acobat II \ B: Schulz,Erwin \ O: Grün,Christine
 
GER
Laura Jane Hackbarth
RV St. Peter-Ording e.V.
14. 14:30:00 228 Gala D
M \ BWP \ F \ 2006 \ Cicero Z x Cascadeur \ B: Didden,Luc \ O: Schwabe,Henry
 
GER
Andreas Knippling
RG Hausdorp
15. 14:30:00 513 Souvenir 29
M \ Hann \ Db \ 2000 \ Stakkato x \ B: Schulz, Rainer \ O: Winter-Schulze, Madeleine
 
GER
Philipp Weishaupt
ZRFV Riesenbeck e. V.
16. 14:30:00 284 Orphee du Granit
G \ SF \ B \ 2002 \ Imperator de Gamet x Eden de la Cour \ B: \ O: Su Wan,Tung
 
GER
Mike Patrick Leichle
TRSG Holstenhalle Neumünster e.V.
17. 14:30:00 441 Uppercut Chavannais
G \ SBS \ DB \ 2004 \ Quinar x PAPILLON ROUGE \ B: Evrard,Yvan \ O: MSM Marschall Sportpferde & Manag.G
 
AZ
Andre Schröder
TRSG Holstenhalle Neumünster e.V.
18. 14:30:00 366 Vienetta 6
M \ Holst \ Schi \ 2005 \ Caitano x Cor de la Bryere \ B: Sager,Franz \ O: Sager,Franz
 
GER
Philipp Schulze
RuFV von Elmshorn u.Umg. e.V.
19. 14:30:00 47 Burberry 9
S \ DSP \ F \ 2005 \ Balou du Rouet x Quando-Quando \ B: Stiftung BHLG, \ O: Gestüt Sprehe GmbH,
 
GER
Jan Sprehe
RUFG Falkenberg e.V.
20. 14:30:00 374 Wizzerd
S \ KWPN \ Schi \ 2003 \ C-Indoctro x \ B: \ O: Lütgenau,Margret
 
GER
Marie Lütgenau
Reitclub Emscherquelle e.V.
21. 14:30:00 462 Jackson Hole
G \ SWB \ BAY \ 2004 \ Quite Easy x Robin Z \ B: \ O: Yuko Itakura
 
JPN
Yuko Itakura
22. 14:30:00 57 Calimero 272
S \ Old \ B \ 1998 \ Capriol x Azarro \ B: Schröder,Dirk \ O: Schröder,Monique
 
GER
Monique Schröder
RC Passin e.V.
23. 14:30:00 503 Connaught
S \ HOLST \ BAY \ 2002 \ Cassini I x Sir Shostakov XX \ B: KNudsen, Meike \ O: Lougherne Stud Farm
 
EGY
Mohamed Talaat
24. 14:30:00 483 Contendra 22
M \ Hannoveran \ BAY \ 2003 \ Contendro I x Raphael \ B: Schirrmacher GbR \ O: Bridgeside Farms Llc
 
USA
Bliss Heers
25. 14:30:00 209 Dark Dream 13
G \ OS \ Db \ 2005 \ Chacco-Blue x Quincy (Omni Star) \ B: Gall,Gerhard \ O: Gall,Gerhard,Gall,Sahra
 
GER
Jörg Möller
RFV Lübtheen-Garlitz e.V.
ca. 05:00 Minuten Pause
26. 14:35:00 385 AFP's Chantal
M \ Meckl. \ Db \ 2004 \ Chacco-Blue x Lord Kemm \ B: Thomas, Uwe \ O: Plath, Andre
 
GER
Philipp Makowei
RFV Gadebusch e.V.
27. 14:35:00 446 Qualico du Bobois
S \ SELLE FRAN \ BAY \ 2004 \ Burggraaf x Cook du Midour \ B: \ O: Rikke Haastrup & Birgit Dam
 
DEN
Rikke Haastrup Kristensen
28. 14:35:00 85 Carolus-Magnus
G \ Meckl. \ Df \ 2003 \ Continue x Lord Kemm \ B: Reitanlagen Fleesensee GmbH, \ O: Sulz,Silke
 
GER
Denise Sulz
ZRFV Borken e.V.
29. 14:35:00 192 Cornetto 31
G \ Westf \ Schi \ 2003 \ Cornet Obolensky (ex: Windows x Florestan I \ B: Besken,Alfred \ O: Equo Reitsport GmbH,
 
GER
Markus Renzel
RFV Alt Marl e.V.
30. 14:35:00 54 Caipirinha 65
S \ Hann \ \ 2007 \ Chequille x Lacros \ B: Knigge,Hubert \ O: Kludt,Pauline,Osmani,Aurora
 
GER
Holger Wulschner
SV Brauerei Lübz von 1980 e.V.
31. 14:35:00 473 Phenix
S \ WESTF \ BAY \ 2003 \ Pilgrim x Landgraf I \ B: Peter Nagel-Torn \ O: Gregory Jankielevitsch
 
POL
Piotr Sawicki
32. 14:35:00 35 Balance 26
G \ OS \ B \ 2004 \ Baloubet du Rouet x Lancer III \ B: Gestüt Lewitz, \ O: Gestüt Lewitz,
 
GER
Andreas Kreuzer
RTG Silberberghof e. V.
33. 14:35:00 457 Chianti Rufina
M \ Oldenburge \ BAY \ 2003 \ Con Capitol x Landkaiser \ B: Harren, Alfons \ O: Zhanna Kim
 
GBR
Guy Goosen
RV Oldenburger Münsterland e.V.
34. 14:35:00 360 Ultima 49
M \ Holst \ F \ 2004 \ Quidam's Rubin x Calypso I \ B: Eggers,Sönke \ O: Stall Moorhof,
 
GER
Carsten-Otto Nagel
RFV Stall Moorhof
35. 14:35:00 450 Tailormade CHaloubet
S \ Oldenburge \ CHEST \ 2005 \ Chacco-Blue x Baloubet du Rouet \ B: Gestüt Lewitz \ O: Tailormade Horses ApS
 
DEN
Sören Pedersen
RFV Holzhausen u.U.e.V.
36. 14:35:00 224 For Success
S \ Hann \ Df \ 2004 \ For Pleasure x Stakkato \ B: Siemers,Hans \ O: Stall Königshofer Heide,
 
GER
Thomas Kleis
RFV Gadebusch e.V.
37. 14:35:00 501 Wilson
G \ Swedish Wa \ BAY \ 1999 \ Elmshorn 887 x Winnipeg F 594 \ B: Carola Holböll \ O: Wexim Robert Widmark
 
SWE
Linn Widmark
38. 14:35:00 312 Quidam's Queen
M \ Old \ B \ 2004 \ Quidam's Rubin x Pilox \ B: Sprehe,Jan \ O: Sprehe,Jan
 
GER
Tobias Meyer
RUFG Falkenberg e.V.
39. 14:35:00 276 Luwina P
M \ Old \ F \ 2004 \ Ludwig von Bayern x Landsieger I \ B: Pfleumer,Sven \ O: Thiele AG,Thiele,Sabine
 
GER
Sebastian Elias
RSC Dresden-Bühlau e. V.
40. 14:35:00 301 Quality 29
S \ Old \ B \ 2004 \ Quidam's Rubin x Grannus \ B: Dannemann,Gerd \ O: Heins,Johann
 
GER
Tim Hoster
RFV Liedberg
41. 14:35:00 460 Lalik 2
M \ Old \ B \ 2002 \ Limes x Landkaiser \ B: Harren,Alfons \ O: Tung,Su Wang
 
HKG
Raena Leung
RV Südangeln e.V.Süderbrarup
42. 14:35:00 1 Abukan 3
S \ Holst \ B \ 2003 \ Acorado I x Nimmerdor \ B: ZG Gehrts/Zuba, \ O: Sager,Franz,Kreutzmann,Jörg
 
GER
Jörg Kreutzmann
TRSG Holstenhalle Neumünster e.V.
43. 14:35:00 371 Westbridge
G \ KWPN \ B \ 2003 \ Furore x Corland (DK: Corlando) \ B: ZG Burgmans u.van Gorp, \ O: Stall Magdalenenhof/Participia Hold
 
GER
Nisse Lüneburg
RFV Uetersen u.U.von 1924 e.V.
44. 14:35:00 195 Corvin 18
G \ Hann \ Db \ 2003 \ Contendro I x Athletico \ B: Ahlemann-Wobbe,Katja \ O: Goessing,Lutz
 
GER
Tim Rieskamp-Goedeking
RFV Westerkappeln-Velpe-Lotte e. V.
45. 14:35:00 375 Zerafina 5
M \ KWPN \ Db \ 2004 \ Sheraton x Numero Uno \ B: Berendsen,Jac \ O: Huep,Lisa
 
GER
Lisa Huep
RFV v.Lützow Herford e. V.
46. 14:35:00 464 Eddi Maserati
G \ \ GREY \ 2005 \ Escudo II x Graf Sponeck \ B: \ O: Hokuso Riding Club
 
JPN
Koki Saito
47. 14:35:00 155 Coco del Pierre
M \ Holst \ B \ 2006 \ Cristo x Lagano \ B: Gericke,Hans-Hermann \ O: Orschel,Cassandra
 
GER
Cassandra Orschel
RV Rehagen-Hamburg e.V.
48. 14:35:00 183 Conwell L
G \ Westf \ Schi \ 2006 \ Cornet Obolensky (ex: Windows x Gabriel \ B: Laier,Arthur \ O: Wittschier,Michael,Sportpferdehaltung Andreas Knipplin
 
GER
Stefan Unterlandstättner
RF Chevalier Genshagen e.V.
49. 14:35:00 391 Caro As 17
G \ Old \ B \ 2004 \ Chico's Boy x Duntroon \ B: Harms, Guenther \ O: Stall Tjeert Rijkens
 
GER
Janine Rijkens
RuFV von Elmshorn u.Umg. e.V.
50. 14:35:00 95 Cashmoaker
S \ DSP \ Schi \ 2006 \ Calido I x Lafitte \ B: Timmreck,Frank \ O: Wendeln,Paul,Gestüt Sprehe GmbH,
 
GER
Denis Nielsen
RUFG Falkenberg e.V.


prize money24.000,00 EUR
judgesPeter-Jürgen Nissen
Niels Meincke
Bent Schultz