begin: 02.08.2014 17:15

# no horse rider
1. 359 Raingel
M \ KWPN \ B \ 1998 \ Lincoln x Wolfgang \ B: Dekker,P \ O: Lüttich,Lutz
 
GER
Kurt Lüttich
04 / Thüringen II
2. 178 Crüger
G \ OS \ B \ 2007 \ Converter x Kolibri \ B: Kersten Dr.,Andreas \ O: Kersten Dr.,Franziska
 
GER
Friederike Kersten
01 / Sachsen-Anhalt II
3. 21 Armani 197
S \ Hess \ BSchi \ 2000 \ Asterix Bavaria x Lone Star \ B: Fohlenhof Freienfels, \ O: Blanke,Andreas
 
GER
Natalie Blanke
05 / Thüringen I
4. 6 Al Berto
S \ DSP \ B \ 2004 \ Al Cantino (ex: Romario) x Elkadi II \ B: Bruchmüller,Stefan \ O: Bruchmüller,Stefan
 
GER
Stefan Bruchmüller
09 / Sachsen-Anhalt I
5. 337 Pink Panther 15
G \ Holst \ Schi \ 2003 \ Paramount x Cantus \ B: Kahlke,Claus-Jürgen \ O: Kurmann,Susanne
 
GER
Maximilian Wricke
08 / Berlin-Brandenburg
6. 8 Alcoy Z
G \ Z.Rpf \ F \ 1998 \ Aladin Z x Calypso I \ B: \ O: Borchert,Max-Hilmar
 
GER
Max-Hilmar Borchert
03 / Berlin-Brandenburg I
7. 336 Perez la Sija
G \ Westf \ B \ 2000 \ Pheres x Gracioso \ B: Franzsander,Herbert \ O: Knoll,Charlie
 
GER
Charlie Knoll
06 / Sachsen
8. 63 Caput
G \ DWB \ B \ 2000 \ Casir Ask x A'Khan Z \ B: Rudbaek,Andreas I. \ O: Hansen-Weitkamp,Ulrike
 
GER
Marie Louisa Weitkamp
07 / Schleswig-Holstein I
9. 202 Dyleen
M \ Meckl. \ F \ 2005 \ D'Olympic x Grafenstein \ B: Rudolph,Frank \ O: Maack,Andreas
 
GER
Christoph Maack
10 / Mecklenburg-Vorpommern
11. 41 Bella du Rouet
M \ Old \ B \ 2006 \ Balou du Rouet x Caretello B \ B: Kalka,Jochen \ O: Kalka,Jochen
 
GER
Pascale Hempel
01 / Sachsen-Anhalt II
12. 97 Catie Little
M \ DSP \ B \ 2004 \ Stakkato x Calypso II \ B: Pagel,Ralf \ O: Pagel,Ralf
 
GER
Julia Henning
05 / Thüringen I
13. 396 Vire
M \ Holst \ Schi \ 2005 \ Calato x Caletto I \ B: ZG Hamdorf,Jutta u.Wolfgang \ O: Lauterbach,Torsten
 
GER
Alexandra Sprung
09 / Sachsen-Anhalt I
14. 416 Tabita 5
M \ Tsch.W. \ F \ 2005 \ x \ B: \ O: Ohrmund, Familie
 
GER
Saskia Ohrmund
08 / Berlin-Brandenburg
15. 207 Estefania 17
M \ Hann \ R \ 2004 \ Escudo I x Carbid \ B: Krone,Otto \ O: Borchert,Max-Hilmar
 
GER
Juliane Enders
03 / Berlin-Brandenburg I
16. 248 King Komet
S \ DSP \ Schi \ 2006 \ King Kolibri x Gidron xx \ B: Opitz,Günter \ O: ZG Ebert,Familie
 
GER
Vanessa Ebert
06 / Sachsen
17. 373 Speik
G \ Hann \ B \ 2005 \ Stolzenberg x Raphael \ B: Schlichting,Jutta Krista \ O: Morgenroth,Jessica
 
ESP
Anna Marie Fuge Barrachina
07 / Schleswig-Holstein I
18. 351 Queen Waltraud
M \ Holst \ B \ 2006 \ Quidam de Revel x Contendro I \ B: Tietz,Joachim \ O: Wascher,Torsten
 
GER
Christin Wascher
10 / Mecklenburg-Vorpommern
19. 343 Prinz Pepper
G \ Brdbg \ F \ 2000 \ Prinz Kolibri x Modus xx \ B: Schmidt,Rudolf u.Angelika \ O: Gottwald,Rene
 
GER
Nadine Göpfert
04 / Thüringen II
20. 249 Korany Sun
G \ Grpf.o.R \ R \ 2007 \ x \ B: \ O: Noack,Sandy
 
GER
Sandy Noack
01 / Sachsen-Anhalt II
21. 213 Flash Dancer 11
G \ n.b. \ Schi \ 2003 \ x \ B: \ O: Rosemann,Heidi
 
GER
Anne Rosemann
05 / Thüringen I
22. 312 Mona-Lisa 33
M \ SAnha \ F \ 1998 \ Montezuma x Ferro \ B: Kühn,Thomas \ O: Stoof,Fred
 
GER
Melvin Senst
09 / Sachsen-Anhalt I
23. 195 D'Olympia 3
M \ Hann \ Schwb \ 2002 \ D'Olympic x Maurice \ B: Niebuhr,Carsten \ O: Wachsmuth,Siegfried
 
GER
Ludwig Sternberg
08 / Berlin-Brandenburg
24. 112 Charleth
M \ Holst \ Schi \ 2004 \ Contact Me x Feenspross xx \ B: Petersen,Jörg \ O: Hansen-Weitkamp,Ulrike
 
GER
Sabrina Gronewold
03 / Berlin-Brandenburg I
25. 42 Belle-Esprit
M \ Sachs \ B \ 2001 \ Carus x Nerv \ B: Berger,Fritz \ O: Barth,Jennifer
 
GER
Jennifer Barth
06 / Sachsen
26. 369 Sheila 326
M \ Holst \ Db \ 2002 \ Quantum x Locato \ B: Dreier,Hauke \ O: Wieske,Paul
 
GER
Dennis Herzog
07 / Schleswig-Holstein I
27. 50 Caiser Cash
G \ Holst \ B \ 2003 \ Chambertin x Calido I \ B: Knudsen,Karl-Heinz \ O: Reemtsma Dr.,Martina
 
GER
Justine Reemtsma
10 / Mecklenburg-Vorpommern
28. 117 Cheremy
G \ Holst \ Db \ 2004 \ Concept x Romino \ B: Busse,Nina \ O: Seidel,Lisa
 
GER
Lisa Seidel
04 / Thüringen II
29. 299 Lui 75
S \ Meckl. \ DbkaS \ 2005 \ Leviscal x Lancetto \ B: Stahl,Siegfried \ O: Kind,Doris u.Hans-Joachim
 
GER
Stefan Bruchmüller
01 / Sachsen-Anhalt II
30. 253 Ladina 46
M \ OS \ Schi \ 2006 \ Chacco-Blue x Lacoro \ B: Jungermann-Schultz,Ute \ O: Schultz,Gordon
 
GER
Gordon Schultz
05 / Thüringen I
31. 179 Cruzianer
G \ OS \ B \ 2006 \ Cassinus x Kolibri \ B: Kersten Dr.,Andreas \ O: Kersten,Friederike
 
GER
Friederike Kersten
09 / Sachsen-Anhalt I
32. 17 Arctos 4
G \ DSP \ B \ 2006 \ Askari x Landrebell \ B: ZG Ströhmer u.v.Langermann, \ O: Stroehmer,Siegmar
 
GER
Laura Strehmel
08 / Berlin-Brandenburg
33. 407 Zario
G \ Holst \ B \ 2007 \ Calato x Silbersee \ B: Bendfeldt,Christin \ O: Wagner,Udo
 
GER
Hannes Prehl
03 / Berlin-Brandenburg I
34. 424 Prag 3
M \ Holst \ Db \ 2000 \ Chambertin x Riverman \ B: Stargardt, Ulrich \ O: Moormann, Rolf
 
GER
Marlene Franz
06 / Sachsen
35. 389 Utah 17
M \ Holst \ B \ 2004 \ Quite Capitol x Cesano I \ B: Strothmann,Wolfgang \ O: Strothmann,Wolfgang
 
GER
Insa Strothmann
07 / Schleswig-Holstein I
36. 35 Balouna Windana
M \ OS \ Df \ 2003 \ Balou du Rouet x Landfriese II \ B: Gestüt Lewitz, \ O: Zuchthof Makowei,
 
GER
Philipp Makowei
10 / Mecklenburg-Vorpommern


prize money1.000,00 EUR
judgesHans-Joachim Begall
Sabine Wego