begin 31.07.2014 17:00

# no horse rider penaltiestime
1. 314 Mondnixe
M \ Old \ B \ 2001 \ Pinatubo x Rathenow \ B: Bathke,Bodo \ O: Scheibler,Kathrin
 
GER
Charlotte Scheibler
Mecklenburg-Vorpommern
36,00 EUR 0.0053.55
2. 136 Clair de Lune R
M \ Holst \ B \ 2002 \ Chambertin x Ariadus \ B: Rogge,Burkhard \ O: Rogge,Burkhard
 
GER
Florian Villwock
Mecklenburg-Vorpommern
30,00 EUR 0.0054.22
3. 69 Carina 524
M \ Holst \ F \ 2008 \ Calazio I x Lasino \ B: Schmalbach,Norbert Carl \ O: Villwock,Florian
 
GER
Florian Villwock
Mecklenburg-Vorpommern
26,00 EUR 0.0056.04
4. 309 Melina 73
M \ DR \ F \ 2007 \ Pantani x The Braes My Mobility \ B: Jahr,Angelika \ O: Jahr,Angelika,Krüger,Michael
 
GER
Jytte Ahlmann
RFV Alt-Sammit u.Umg. e.V.
23,00 EUR 0.0060.25
5. 417 Nora A
M \ DR \ Db \ 2003 \ Nordkap x Legat \ B: Anders, Haiko \ O: Seidel, Mike
 
GER
Colin Hackert
Berlin-Brandenburg
21,00 EUR 0.0060.27
6. 426 Amadeus 791
G \ Grpf.o.R \ B \ 2003 \ x \ B: \ O: Uhlig, Karin
 
GER
Isabelle Grandke
Berlin-Brandenburg
15,00 EUR 0.0062.45
7. 361 Ronja 1359
M \ n.b. \ F \ 1994 \ x \ B: \ O: Lesemann,Ivana
 
GER
Ivana Lesemann
Sachsen-Anhalt
15,00 EUR 0.0062.49
8. 92 Cassius 81
G \ OS \ Db \ 2002 \ Come On x Silvio I \ B: Gestüt Lewitz, \ O: Eben,Verena
 
GER
Luise Eben
Mecklenburg-Vorpommern
15,00 EUR 0.0063.95
9. 19 Ariella 23
M \ Old \ B \ 2000 \ Araconit x Contender \ B: Beck,Herbert \ O: Stall Vineta,
 
GER
Willy Franke
Mecklenburg-Vorpommern
15,00 EUR 0.0065.83
10. 109 Chaccoubet 2
G \ OS \ B \ 2007 \ Chacco-Blue x Papillon Rouge \ B: Gestüt Lewitz, \ O: Pannwitt,Vanessa
 
GER
Vanessa Pannwitt
Mecklenburg-Vorpommern
15,00 EUR 1.0075.45
11. 170 Cornet's Liberty
M \ OS \ BkaSc \ 2009 \ Cornet's Stern x Last Liberty \ B: Jörke,Johannes \ O: Löwe,Pia-Antonia
 
GER
Pia-Antonia Löwe
Mecklenburg-Vorpommern
1.2576.94
12. 32 Ballerina G
M \ Holst \ Schi \ 2009 \ Calido I x Dutch Capitol \ B: Gutezeit,Frank \ O: Gutezeit,Frank
 
GER
Charlie Knoll
Sachsen
3.2584.75
13. 410 Zodessa
M \ KWPN \ Schi \ 2004 \ Indorado x Wolfgang \ B: Hoorn,J. \ O: Vahle,Werner
 
GER
Chantale Vogler
Mecklenburg-Vorpommern
4.0054.84
total = 211,00 EUR
not placed
14. 121 Chiara 291
M \ Meckl. \ Db \ 2007 \ Concordio x Matula \ B: Winter,Sebastian \ O: Kutsch,Denise
 
GER
Laura Petschick
Mecklenburg-Vorpommern
4.0059.96
15. 54 Calle 29
G \ Westf \ B \ 2004 \ Calato x Lorenz \ B: Ahlmann,Georg \ O: Maas-Timpert,Dorothea
 
GER
Klara Maas-Timpert
Westfalen
4.0060.39
16. 116 Chelsea S 2
M \ Meckl. \ B \ 2008 \ Champion De Cord x D'Olympic \ B: Schneider,Stephan \ O: Schneider,Stephan
 
GER
Louisa Schneider
Mecklenburg-Vorpommern
4.0060.71
17. 265 Lasika
M \ Meckl. \ B \ 2003 \ Lucian x Lord Kemm \ B: ZG Stübe,Camillo u.Jean \ O: Rauchstein,Nadine
 
GER
Anna-Chantal Burmeister
Mecklenburg-Vorpommern
4.0062.22
18. 350 Queen Bee 5
M \ DSP \ B \ 2005 \ Quaterman I x April xx \ B: Raudszus,Volker \ O: Steppe,Julia
 
GER
Jenny Kammholz
Mecklenburg-Vorpommern
4.0062.41
19. 242 Kaylady
M \ DR \ B \ 2002 \ Friedrichshof Kaisergun x Legat \ B: Bollmann,Heinz \ O: Pace,Alexandra
 
GER
Luisa Pace
Berlin-Brandenburg
4.0064.90
20. 434 Chemnitz B
S \ OS \ Schwb \ 2003 \ x Grosso Z \ B: ZG Burmeister, Walter u.Olaf \ O: Burmeister, Olaf
 
GER
Anna-Chantal Burmeister
Mecklenburg-Vorpommern
4.0070.70
21. 428 GK Las Vegas
S \ Holst \ Hlb \ 2008 \ Lerano x Caletto I \ B: Kummetz, Wulf-Heiner \ O: Kummetz Manfred/Gestüt Kriseby
 
GER
Annika Jaeger
Schleswig-Holstein
4.0071.14
22. 273 Lelou Lison
M \ Old \ B \ 2007 \ Lauterbach x Calido I \ B: Dirkes,Johannes \ O: Dirkes,Miriam
 
GER
Luca Stuckenberg
Weser-Ems
4.0071.90
23. 173 Cosima 252
M \ Old \ B \ 2008 \ Cevin Costner x Caretello B \ B: Kalka,Jochen \ O: Kalka,Jochen
 
GER
Pascale Hempel
Sachsen-Anhalt
5.0075.12
24. 244 Kentucky Boy WE
G \ DR \ R \ 2003 \ Kennedy x Black Boy \ B: Pieper,Bernhard \ O: Heublein,Theresa
 
GER
Theresa Heublein
Berlin-Brandenburg
5.2576.72
25. 385 Tullamore Girl
M \ Pony o.R \ Falbe \ 2000 \ x \ B: \ O: Heublein,Theresa
 
GER
Theresa Heublein
Berlin-Brandenburg
5.5077.48
26. 246 King 329
G \ Pony o.R \ B \ 2006 \ x \ B: \ O: Klocke,Anne,Klocke,Marco,Lange,Christopher
 
GER
Anne Klocke
Berlin-Brandenburg
8.0069.32
27. 282 Libelle 286
M \ DR \ Schi \ 2005 \ Aragon N x Windsor N \ B: Jahr,Angelika \ O: Jahr,Angelika
 
GER
Alexander Fuge Barrachina
Schleswig-Holstein
8.0071.86
28. 145 Clever Forever 3
M \ Holst \ B \ 2007 \ Colman x Acobat II \ B: Reese,Detlef \ O: Esser-Carius,Lars-Christian
 
GER
Klara Maas-Timpert
Westfalen
8.5073.09
29. 300 Lulu 118
M \ Meckl. \ Db \ 2003 \ Lucian x Lomber \ B: Schröder,Eckhard \ O: Kupfer,Andrea
 
GER
Anna Kupfer
Mecklenburg-Vorpommern
9.5077.31
30. 120 Chiara 314
M \ Pony o.R \ B \ 2000 \ x \ B: \ O: Kammholz,Jenny
 
GER
Jenny Kammholz
Mecklenburg-Vorpommern
11.0083.62
31. 196 Donna-Louisa
M \ Meckl. \ Df \ 2000 \ D'Olympic x Admiral \ B: Arndt,Siegfried \ O: Schneider,Stephan
 
GER
Louisa Schneider
Mecklenburg-Vorpommern
15.0083.75
32. 421 CoCo Granna
M \ Hann \ B \ 2005 \ Cranach x Grannus \ B: Bahn, Fritz \ O: Boack, Kerstin,Boack, Elisa
 
GER
Elisa Boack
Berlin-Brandenburg
17.5093.07
ret. 232 Hans im Glück 12
G \ DR \ B \ 2006 \ Henryk x Morning Sun \ B: Massenthe,Skady \ O: Krause,Pauline
 
GER
Pauline Krause
Mecklenburg-Vorpommern
ret. 313 Mondfee K
M \ PiPo \ RSche \ 2007 \ Munser I x Veritas (Quidam d'Or) AA \ B: Knippelberg,Anke \ O: Knippelberg,Anke
 
GER
Jenny Knippelberg
Mecklenburg-Vorpommern
ret. 38 Be Happy As
M \ Meckl. \ F \ 2009 \ Be Bravo x Gio-Granno \ B: Rudolph,Frank \ O: Krause,Pauline
 
GER
Pauline Krause
Mecklenburg-Vorpommern
ret. 423 Greta Graffiti
M \ Hann \ F \ 2005 \ x Pablo \ B: Wahlers, Heiko \ O: ZG Wahlers, Heiko u.Petra
 
GER
Justus Brüggen
Schleswig-Holstein
ret. 143 Cleo 172
M \ KlDRpf \ B \ 2005 \ Continue x Unbekannt \ B: Schröder,Brigitte \ O: Eben,Verena,Eben,Anna-Catharina
 
GER
Anna-Catharina Eben
Mecklenburg-Vorpommern
ret. 239 Honey 68
S \ DR \ Db \ 2005 \ Honeymoon Star x Agnus Dei \ B: Pohle,Sabine \ O: Range,Thomas
 
GER
Sophia Range
Mecklenburg-Vorpommern


prize money211,00 EUR
judgesFranz Wego
Hans-Joachim Begall