begin: 31.07.2014 18:30
competitors: 35

# no horse rider
1. 242 Kaylady
M \ DR \ B \ 2002 \ Friedrichshof Kaisergun x Legat \ B: Bollmann,Heinz \ O: Pace,Alexandra
 
GER
Luisa Pace
Berlin-Brandenburg
2. 244 Kentucky Boy WE
G \ DR \ R \ 2003 \ Kennedy x Black Boy \ B: Pieper,Bernhard \ O: Heublein,Theresa
 
GER
Theresa Heublein
Berlin-Brandenburg
3. 265 Lasika
M \ Meckl. \ B \ 2003 \ Lucian x Lord Kemm \ B: ZG Stübe,Camillo u.Jean \ O: Rauchstein,Nadine
 
GER
Anna-Chantal Burmeister
Mecklenburg-Vorpommern
4. 38 Be Happy As
M \ Meckl. \ F \ 2009 \ Be Bravo x Gio-Granno \ B: Rudolph,Frank \ O: Krause,Pauline
 
GER
Pauline Krause
Mecklenburg-Vorpommern
5. 350 Queen Bee 5
M \ DSP \ B \ 2005 \ Quaterman I x April xx \ B: Raudszus,Volker \ O: Steppe,Julia
 
GER
Jenny Kammholz
Mecklenburg-Vorpommern
6. 54 Calle 29
G \ Westf \ B \ 2004 \ Calato x Lorenz \ B: Ahlmann,Georg \ O: Maas-Timpert,Dorothea
 
GER
Klara Maas-Timpert
Westfalen
7. 428 GK Las Vegas
S \ Holst \ Hlb \ 2008 \ Lerano x Caletto I \ B: Kummetz, Wulf-Heiner \ O: Kummetz Manfred/Gestüt Kriseby
 
GER
Annika Jaeger
Schleswig-Holstein
8. 423 Greta Graffiti
M \ Hann \ F \ 2005 \ x Pablo \ B: Wahlers, Heiko \ O: ZG Wahlers, Heiko u.Petra
 
GER
Justus Brüggen
Schleswig-Holstein
9. 273 Lelou Lison
M \ Old \ B \ 2007 \ Lauterbach x Calido I \ B: Dirkes,Johannes \ O: Dirkes,Miriam
 
GER
Luca Stuckenberg
Weser-Ems
10. 300 Lulu 118
M \ Meckl. \ Db \ 2003 \ Lucian x Lomber \ B: Schröder,Eckhard \ O: Kupfer,Andrea
 
GER
Anna Kupfer
Mecklenburg-Vorpommern
11. 314 Mondnixe
M \ Old \ B \ 2001 \ Pinatubo x Rathenow \ B: Bathke,Bodo \ O: Scheibler,Kathrin
 
GER
Charlotte Scheibler
Mecklenburg-Vorpommern
12. 410 Zodessa
M \ KWPN \ Schi \ 2004 \ Indorado x Wolfgang \ B: Hoorn,J. \ O: Vahle,Werner
 
GER
Chantale Vogler
Mecklenburg-Vorpommern
13. 426 Amadeus 791
G \ Grpf.o.R \ B \ 2003 \ x \ B: \ O: Uhlig, Karin
 
GER
Isabelle Grandke
Berlin-Brandenburg
14. 19 Ariella 23
M \ Old \ B \ 2000 \ Araconit x Contender \ B: Beck,Herbert \ O: Stall Vineta,
 
GER
Willy Franke
Mecklenburg-Vorpommern
15. 32 Ballerina G
M \ Holst \ Schi \ 2009 \ Calido I x Dutch Capitol \ B: Gutezeit,Frank \ O: Gutezeit,Frank
 
GER
Charlie Knoll
Sachsen
16. 92 Cassius 81
G \ OS \ Db \ 2002 \ Come On x Silvio I \ B: Gestüt Lewitz, \ O: Eben,Verena
 
GER
Luise Eben
Mecklenburg-Vorpommern
17. 109 Chaccoubet 2
G \ OS \ B \ 2007 \ Chacco-Blue x Papillon Rouge \ B: Gestüt Lewitz, \ O: Pannwitt,Vanessa
 
GER
Vanessa Pannwitt
Mecklenburg-Vorpommern
18. 121 Chiara 291
M \ Meckl. \ Db \ 2007 \ Concordio x Matula \ B: Winter,Sebastian \ O: Kutsch,Denise
 
GER
Laura Petschick
Mecklenburg-Vorpommern
19. 143 Cleo 172
M \ KlDRpf \ B \ 2005 \ Continue x Unbekannt \ B: Schröder,Brigitte \ O: Eben,Verena,Eben,Anna-Catharina
 
GER
Anna-Catharina Eben
Mecklenburg-Vorpommern
20. 421 CoCo Granna
M \ Hann \ B \ 2005 \ Cranach x Grannus \ B: Bahn, Fritz \ O: Boack, Kerstin,Boack, Elisa
 
GER
Elisa Boack
Berlin-Brandenburg
21. 170 Cornet's Liberty
M \ OS \ BkaSc \ 2009 \ Cornet's Stern x Last Liberty \ B: Jörke,Johannes \ O: Löwe,Pia-Antonia
 
GER
Pia-Antonia Löwe
Mecklenburg-Vorpommern
22. 173 Cosima 252
M \ Old \ B \ 2008 \ Cevin Costner x Caretello B \ B: Kalka,Jochen \ O: Kalka,Jochen
 
GER
Pascale Hempel
Sachsen-Anhalt
23. 434 Chemnitz B
S \ OS \ Schwb \ 2003 \ x Grosso Z \ B: ZG Burmeister, Walter u.Olaf \ O: Burmeister, Olaf
 
GER
Anna-Chantal Burmeister
Mecklenburg-Vorpommern
24. 239 Honey 68
S \ DR \ Db \ 2005 \ Honeymoon Star x Agnus Dei \ B: Pohle,Sabine \ O: Range,Thomas
 
GER
Sophia Range
Mecklenburg-Vorpommern
25. 246 King 329
G \ Pony o.R \ B \ 2006 \ x \ B: \ O: Klocke,Anne,Klocke,Marco,Lange,Christopher
 
GER
Anne Klocke
Berlin-Brandenburg
26. 313 Mondfee K
M \ PiPo \ RSche \ 2007 \ Munser I x Veritas (Quidam d'Or) AA \ B: Knippelberg,Anke \ O: Knippelberg,Anke
 
GER
Jenny Knippelberg
Mecklenburg-Vorpommern
27. 417 Nora A
M \ DR \ Db \ 2003 \ Nordkap x Legat \ B: Anders, Haiko \ O: Seidel, Mike
 
GER
Colin Hackert
Berlin-Brandenburg
28. 361 Ronja 1359
M \ n.b. \ F \ 1994 \ x \ B: \ O: Lesemann,Ivana
 
GER
Ivana Lesemann
Sachsen-Anhalt
29. 403 Witney 13
M \ DR \ B \ 2002 \ Brillant x Leonardo \ B: Sagner,Maren \ O: Sagner,Maren
 
GER
Alexander Fuge Barrachina
Schleswig-Holstein
30. 44 Bettize de la Boverie 2
M \ BelSpo \ B \ 1997 \ x \ B: \ O: Ahlmann,Dirk
 
GER
Jytte Ahlmann
RFV Alt-Sammit u.Umg. e.V.
31. 120 Chiara 314
M \ Pony o.R \ B \ 2000 \ x \ B: \ O: Kammholz,Jenny
 
GER
Jenny Kammholz
Mecklenburg-Vorpommern
32. 145 Clever Forever 3
M \ Holst \ B \ 2007 \ Colman x Acobat II \ B: Reese,Detlef \ O: Esser-Carius,Lars-Christian
 
GER
Klara Maas-Timpert
Westfalen
33. 232 Hans im Glück 12
G \ DR \ B \ 2006 \ Henryk x Morning Sun \ B: Massenthe,Skady \ O: Krause,Pauline
 
GER
Pauline Krause
Mecklenburg-Vorpommern
34. 326 Naicy Spicy
M \ KlDRpf \ Df \ 2005 \ Nuts x Gratianus \ B: Colditz,Susan \ O: Koßmann,Jenny
 
GER
Luisa Pace
Berlin-Brandenburg
35. 385 Tullamore Girl
M \ Pony o.R \ Falbe \ 2000 \ x \ B: \ O: Heublein,Theresa
 
GER
Theresa Heublein
Berlin-Brandenburg


prize money150,00 EUR
judgesHans-Joachim Begall
Karin Lütke