begin: 03.08.2014 08:00
competitors: 40

# no horse rider
1. 52 Calisto 29
S \ Old \ F \ 2007 \ Champion For Pleasure x Ahorn Z \ B: Völkel,Arnfried \ O: Völkel GbR Plohn,
 
GER
Annika Ebert
Sachsen
2. 85 Carry 74
M \ OS \ Hlb \ 2007 \ Clinton II x Forrester \ B: Winter,Jan-Jürgen \ O: Stieborsky,Pia
 
GER
Pia Stieborsky
Rheinland
3. 199 Dorian Red 2
G \ Hann \ F \ 2002 \ Drosselklang II x Espri \ B: Ellinghausen,Heinfred \ O: Tilke,Hermann,Weinberg,Thomas
 
ESP
Anna Marie Fuge Barrachina
Schleswig-Holstein
4. 149 Coco J'Aime la Vie
M \ DWB \ Db \ 2006 \ Lorentin I x Carano \ B: ZG Hansen,Helle & Joergen K. \ O: Blanke,Natalie
 
GER
Natalie Blanke
Thüringen
5. 150 Colorado 196
G \ Old \ B \ 2006 \ Carinue x Rabino \ B: Roode,Horst \ O: Lüttich,Lutz
 
GER
Kurt Lüttich
Thüringen
6. 413 Concardo 2
G \ Dt.Sp. \ B \ 2006 \ Consul x Levisto \ B: Jürgens, Olaf \ O: Jürgens, Olaf
 
GER
Ludwig Jürgens
Mecklenburg-Vorpommern
7. 154 Concetto's Son
S \ Westf \ B \ 2004 \ Concetto x Polydor \ B: Schulze-Averdiek,Antonius \ O: Neie,Michael
 
GER
Maxi Geyer
Berlin-Brandenburg
8. 333 Paula 305
M \ Meckl. \ Schi \ 2001 \ Piment x Lomber \ B: Kruse,Günter \ O: Rochel u. Wingenroth,
 
GER
Jil-Alexandra Wingenroth
Mecklenburg-Vorpommern
9. 370 Side by Side
G \ Hann \ R \ 2005 \ Silvio I x Espri \ B: Harrje,Karsten \ O: Schulze-Frenking,August
 
GER
Julia Schulze Frenking
Westfalen
10. 47 Bootsmann 11
G \ Ung. \ B \ 2004 \ Koppany x Leanyalom \ B: \ O: Wiencek,Isabeau,Wiencek,Doris
 
GER
Isabeau Wiencek
Westfalen
11. 430 Calina 74
M \ OS \ B \ 2005 \ Canabis x \ B: Gestüt Lewitz \ O: Jöckel, Erika
 
GER
Alina Hagemann
Westfalen
12. 76 Carlotta 110
M \ Holst \ Db \ 2004 \ Calato x Calypso II \ B: Fehrs,Hans \ O: Blum,Marcus
 
GER
Claudia Blum
Thüringen
13. 82 Caroline 86
M \ Meckl. \ F \ 2003 \ Cellestial x D'Olympic \ B: Göwe,Arno \ O: Lass,Hubertus,Lass,Franziska
 
GER
Franziska Lass
Mecklenburg-Vorpommern
14. 114 Charlsten 3
G \ Hess \ B \ 2001 \ Cashman x Silvano \ B: Mücke,Britta \ O: Turnierstall Kohrock,
 
GER
Annika Jaeger
Schleswig-Holstein
15. 117 Cheremy
G \ Holst \ Db \ 2004 \ Concept x Romino \ B: Busse,Nina \ O: Seidel,Lisa
 
GER
Lisa Seidel
Thüringen
16. 137 Clapham Junction
S \ Meckl. \ Schi \ 2006 \ Cellestial x Patrick xx \ B: Jürgens,Martin \ O: Jürgens,Martin
 
GER
Elisabeth Jürgens
Mecklenburg-Vorpommern
17. 158 Contess Chaplin
M \ DSP \ B \ 2007 \ Conteur x \ B: Kleßny,Lothar \ O: Kleßny,Lothar
 
GER
Nina Tornow
Berlin-Brandenburg
18. 183 Curtis 59
G \ DSP \ Schi \ 2008 \ Canturo x Pesus xx \ B: Block,Fritz \ O: Block,Fritz
 
GER
Maximilian Wricke
Berlin-Brandenburg
19. 186 Davida Villa
M \ Old \ F \ 2004 \ Wind Dancer x D'Olympic \ B: Kasch,Siegmund \ O: Burchard,Hannah,Burchard,Sandra
 
GER
Hannah Burchard
Mecklenburg-Vorpommern
20. 252 Lacome ASK
M \ DWB \ B \ 2000 \ Casir Ask x Larome \ B: Stutteri Ask A/S, \ O: Haugg,Tobias
 
LUX
Tobias Haugg
Luxemburg
21. 257 Lagunit
G \ Thuer \ B \ 2002 \ Lagunitas x Sevillano xx \ B: Bauerfeind,Doris \ O: Jungermann-Schultz,Ute
 
GER
Justine Schultz
Thüringen
22. 269 Legende 122
M \ Brdbg \ Schi \ 2001 \ Levisto x Tramp \ B: Galle,Klaus-Günter \ O: Fischer,Heike
 
GER
Anna Jurisch
Berlin-Brandenburg
23. 308 Marquis 177
G \ Bay \ Db \ 2001 \ Metteur x Lanthano \ B: Knäulein,Günter \ O: Gey,Sylvia
 
GER
Robin Gey
Rheinland-Pfalz
24. 340 Prada 16
M \ Rhld \ Db \ 2005 \ x Phantom \ B: Strunk, Christian \ O: Stenzel, Helmut
 
GER
Sina Hungenberg
Rheinland
25. 343 Prinz Pepper
G \ Brdbg \ F \ 2000 \ Prinz Kolibri x Modus xx \ B: Schmidt,Rudolf u.Angelika \ O: Gottwald,Rene
 
GER
Nadine Göpfert
Thüringen
26. 363 Sacrebleu 2
S \ DSP \ B \ 2004 \ Saccor x Kolibri \ B: Lehmann,Christian \ O: Wiedemann,Barbara
 
GER
Louisa Dangela
Berlin-Brandenburg
27. 399 Waterloo 239
M \ Holst \ B \ 2006 \ Landos x Martel xx \ B: Jürgensen,Ute \ O: Piechowski,Alisa von
 
GER
Ludwig Sternberg
Berlin-Brandenburg
28. 404 Zalina 5
M \ Holst \ B \ 2007 \ Canto x Cambridge \ B: ZG Redderberg,Susanne u.Volker \ O: ZG Redderberg,Susanne u.Volker
 
GER
Magnus Redderberg
Schleswig-Holstein
29. 12 Alweer Uno
S \ KWPN \ Db \ 2005 \ Numero Uno x Lux \ B: Klaver,C.T. \ O: Ebert,Vanessa
 
GER
Vanessa Ebert
Sachsen
30. 23 As di Berlin
G \ Hann \ B \ 2003 \ As di Villagana x Ramiro's Bube \ B: Knigge,Hubert \ O: Höch,Justine,Andree-Höch,Carmen
 
GER
Justine Höch
Berlin-Brandenburg
31. 28 Axel Fohley
G \ Meckl. \ B \ 2006 \ Arrivederci x Anrit \ B: Knorr,Bernd-Ulrich \ O: Knorr,Bernd-Ulrich
 
GER
Jennifer Barth
Sachsen
32. 108 Chacco-Charlie
G \ Old \ F \ 2007 \ Chacco-Blue x Cuvee Charlie xx \ B: Heinig,Bernd \ O: ZG Ebert,Familie
 
GER
Annika Ebert
Sachsen
33. 175 Countdown 51
G \ Westf \ Schi \ 2007 \ Cornet Obolensky (ex: Windows x Potsdam \ B: Thomas,Friedrich-Wilhelm \ O: Grabowski,Jana
 
GER
Pia Stieborsky
Rheinland
34. 436 Contiano
G \ Holst \ DB \ 2007 \ Contendro I x Coriano \ B: Gosch,Eckhard \ O: Heger,Adrienne
 
ESP
Anna Marie Fuge Barrachina
Schleswig-Holstein
35. 153 Concarneau
G \ Old \ B \ 2007 \ Continue x Lesotho \ B: Peters,Mike \ O: Blanke,Andreas
 
GER
Natalie Blanke
Thüringen
36. 359 Raingel
M \ KWPN \ B \ 1998 \ Lincoln x Wolfgang \ B: Dekker,P \ O: Lüttich,Lutz
 
GER
Kurt Lüttich
Thüringen
37. 414 Adelino M
S \ Dt.Sp. \ F \ 2004 \ Adelante I x Restorator \ B: Müller, Johann \ O: Müller, Johann
 
GER
Ludwig Jürgens
Mecklenburg-Vorpommern
38. 193 Dino S 2
G \ Meckl. \ Df \ 2000 \ D'Olympic x Distello \ B: Schlecht,Benno \ O: Mallick,Antje
 
GER
Maxi Geyer
Berlin-Brandenburg
39. 335 Pepper 153
S \ DSP \ DbkaS \ 2004 \ Prinz Romadour x Zingaro xx \ B: Kohlschmidt,Bernd \ O: BG Wingenroth u.Rochel,
 
GER
Jil-Alexandra Wingenroth
Mecklenburg-Vorpommern
40. 393 Valesca 42
M \ KWPN \ B \ 2002 \ Niagara x Burggraaf \ B: Burg,F.A.J. van der \ O: Lonnemann,Vivien
 
GER
Julia Schulze Frenking
Westfalen


prize money300,00 EUR
judgesHans-Joachim Begall
Stefanie Binkowski