begin: 02.08.2014 08:30
competitors: 25

# no horse rider
1. 220 Funke 18
G \ WPBR \ Db \ 2002 \ Valentino x Wester Aikema's Norbert \ B: Wijbenga,A.W. \ O: Maas-Timpert,Johanna
 
GER
Klara Maas-Timpert
Westfalen
2. 303 Mac Too
M \ DR \ F \ 1996 \ Maccardo x Unbekannt \ B: Große,Rene \ O: Lesemann,Ivana
 
GER
Ivana Lesemann
Sachsen-Anhalt
3. 208 Eternity 30
G \ DR \ B \ 1998 \ Eldorrado x Kentucky \ B: Bollmann,Heinz \ O: Wiedemann,Barbara
 
GER
Louisa Dangela
Berlin-Brandenburg
4. 223 Gina 1634
M \ Westf \ F \ 2004 \ Giradelli x Faschingsprinz \ B: Lükens,Heinrich \ O: Stenzel,Helmut
 
GER
Sina Hungenberg
Rheinland
5. 230 Grille 98
M \ DR \ Df \ 2002 \ Montego N x Bossanova \ B: Schulze,Wilhelm \ O: Hünemörder,Lisa
 
GER
Lisa Hünemörder
Mecklenburg-Vorpommern
6. 233 Highlight 145
M \ DR \ B \ 2006 \ Hightower x Nantano \ B: Rieck,Susanne \ O: Hünemörder,Hanna
 
GER
Hanna Hünemörder
Mecklenburg-Vorpommern
7. 317 Montecelli 5
S \ DR \ F \ 2007 \ Mentos Charmeur x FS Pavarotti \ B: Schmidt,Christina \ O: Stieborsky,Pia
 
GER
Pia Stieborsky
Rheinland
8. 419 Nichelson
G \ DR \ F \ 2003 \ No Limit x Ghadif ox \ B: Helmecke, Hermann \ O: Lass, Inga
 
GER
Friederike Lass
Mecklenburg-Vorpommern
9. 222 Geeske 6
M \ DR \ F \ 2006 \ FS Champion de Luxe x Maccardo \ B: Beindorf,Michael \ O: Beindorf,Michael
 
GER
Joan Wecke
Sachsen-Anhalt
10. 242 Kaylady
M \ DR \ B \ 2002 \ Friedrichshof Kaisergun x Legat \ B: Bollmann,Heinz \ O: Pace,Alexandra
 
GER
Luisa Pace
Berlin-Brandenburg
11. 307 Mariska 17
M \ Pony o.R \ B \ 2003 \ x \ B: \ O: Brink,Jildou
 
GER
Christin Wascher
Mecklenburg-Vorpommern
12. 316 Monte Negro 21
G \ DR \ Schi \ 2004 \ Nobelboy x Pokal \ B: Riedel,Thomas \ O: Maas-Timpert,Klara
 
GER
Klara Maas-Timpert
Westfalen
13. 361 Ronja 1359
M \ n.b. \ F \ 1994 \ x \ B: \ O: Lesemann,Ivana
 
GER
Ivana Lesemann
Sachsen-Anhalt
14. 309 Melina 73
M \ DR \ F \ 2007 \ Pantani x The Braes My Mobility \ B: Jahr,Angelika \ O: Jahr,Angelika,Krüger,Michael
 
GER
Jytte Ahlmann
RFV Alt-Sammit u.Umg. e.V.
15. 323 Mrs-Marple
M \ DR \ Schwb \ 2003 \ Munser I x Urban x \ B: Kopp Dr.,Eva-Maria \ O: Scholz,Olivia
 
GER
Rica Marlene Scholz
Mecklenburg-Vorpommern
16. 334 Penny Lane 318
M \ DR \ Schi \ 2001 \ Notre Marc x Playback \ B: Halfter,Hartmut \ O: Kothe,Kerstin
 
GER
Celine Kothe
Sachsen
17. 56 Camara 12
M \ DR \ R \ 2006 \ Notre Marc x Melotto xx \ B: Kropf,Ivonne \ O: Fischer,Heike
 
GER
Anna Jurisch
Berlin-Brandenburg
18. 386 Twyx
G \ DR \ Df \ 2006 \ Top Anthony I x Gamblers Star \ B: Hahn,Sascha \ O: Wiedemann,Barbara
 
GER
Louisa Dangela
Berlin-Brandenburg
19. 394 Vancouver 36
G \ DR \ B \ 2005 \ Vario x Welcome Sympatico \ B: Schwentker,Susann \ O: K&K Horseconcept GmbH,
 
GER
Sina Hungenberg
Rheinland
20. 65 Carat 113
G \ n.b. \ Schi \ 2007 \ x \ B: \ O: Beckmann,Nicole
 
GER
Lisa Hünemörder
Mecklenburg-Vorpommern
21. 39 Be Magic
G \ DR \ R \ 2004 \ Brillant`s Golden Boy x Boss \ B: Weber,Heinz \ O: Greve,Johann,Greve,Kathrin
 
GER
Hanna Hünemörder
Mecklenburg-Vorpommern
22. 324 Mystic Cooky
M \ DR \ B \ 2008 \ Mentos Charmeur x FS Pavarotti \ B: Schmidt,Norbert \ O: Stieborsky,Pia
 
GER
Pia Stieborsky
Rheinland
23. 418 Checkmate Junior WE
G \ DR \ F \ 2002 \ Constantin x Le Matin \ B: Poppe, Ulrike \ O: Lass, Inga
 
GER
Friederike Lass
Mecklenburg-Vorpommern
24. 145 Clever Forever 3
M \ Holst \ B \ 2007 \ Colman x Acobat II \ B: Reese,Detlef \ O: Esser-Carius,Lars-Christian
 
GER
Klara Maas-Timpert
Westfalen
25. 45 Bolheim's Pollux
G \ WPBR \ F \ 1997 \ Speyksbosch Nando x Anjershof Rocky \ B: Boerma,E.J \ O: Lesemann,Ivana
 
GER
Ivana Lesemann
Sachsen-Anhalt


prize money200,00 EUR
judgesFranz Wego
Stefanie Binkowski