begin 31.07.2014 11:00

# no horse rider penaltiestime
1. 41 Bella du Rouet
M \ Old \ B \ 2006 \ Balou du Rouet x Caretello B \ B: Kalka,Jochen \ O: Kalka,Jochen
 
GER
Pascale Hempel
Sachsen-Anhalt
72,00 EUR 0.0057.12
2. 206 Escorial 152
G \ Hann \ Db \ 2004 \ Escudo I x Rabino \ B: Rink,Matthias \ O: Gronewold,Sabrina
 
GER
Sabrina Gronewold
Berlin-Brandenburg
60,00 EUR 0.0060.29
3. 248 King Komet
S \ DSP \ Schi \ 2006 \ King Kolibri x Gidron xx \ B: Opitz,Günter \ O: ZG Ebert,Familie
 
GER
Vanessa Ebert
Sachsen
51,00 EUR 0.0062.96
4. 393 Valesca 42
M \ KWPN \ B \ 2002 \ Niagara x Burggraaf \ B: Burg,F.A.J. van der \ O: Lonnemann,Vivien
 
GER
Julia Schulze Frenking
Westfalen
45,00 EUR 4.0058.08
5. 204 Elusive Touch
S \ Holst \ B \ 2007 \ Ephebe For Ever x Newton \ B: ZG Erwin,Rainer u.Thomas Tischer, \ O: Wagner,Udo
 
GER
Sabrina Gronewold
Berlin-Brandenburg
42,00 EUR 4.0058.82
6. 398 Walküre 22
M \ Holst \ B \ 2006 \ Quarterback x Briscar \ B: Tanz,Matthias \ O: Kothe,Kerstin
 
GER
Celine Kothe
Sachsen
30,00 EUR 4.0060.06
7. 146 Clintaro
G \ Holst \ Schi \ 2005 \ Clinton I x Calato \ B: Kruse,Jan Peter \ O: Oben-Feindt,Bettina,Feindt,Jan-Philipp
 
GER
Jan-Philipp Feindt
Hamburg
30,00 EUR 4.0060.98
8. 405 Zara 88
M \ Holst \ B \ 2007 \ Coriano x Castellini \ B: Hogreve,Hermann \ O: Hogreve,Hermann
 
GER
Franziska Lass
Mecklenburg-Vorpommern
30,00 EUR 4.0061.51
9. 288 Linta T
M \ Meckl. \ Db \ 2008 \ Linton x Chalan \ B: Tiede,Christian \ O: Tiede,Christian
 
GER
Christin Wascher
Mecklenburg-Vorpommern
30,00 EUR 4.0062.66
10. 257 Lagunit
G \ Thuer \ B \ 2002 \ Lagunitas x Sevillano xx \ B: Bauerfeind,Doris \ O: Jungermann-Schultz,Ute
 
GER
Justine Schultz
Thüringen
4.0064.28
11. 413 Concardo 2
G \ Dt.Sp. \ B \ 2006 \ Consul x Levisto \ B: Jürgens, Olaf \ O: Jürgens, Olaf
 
GER
Ludwig Jürgens
Mecklenburg-Vorpommern
4.0064.37
12. 12 Alweer Uno
S \ KWPN \ Db \ 2005 \ Numero Uno x Lux \ B: Klaver,C.T. \ O: Ebert,Vanessa
 
GER
Vanessa Ebert
Sachsen
4.0064.91
total = 390,00 EUR
not placed
13. 47 Bootsmann 11
G \ Ung. \ B \ 2004 \ Koppany x Leanyalom \ B: \ O: Wiencek,Isabeau,Wiencek,Doris
 
GER
Isabeau Wiencek
Westfalen
4.0065.16
14. 370 Side by Side
G \ Hann \ R \ 2005 \ Silvio I x Espri \ B: Harrje,Karsten \ O: Schulze-Frenking,August
 
GER
Julia Schulze Frenking
Westfalen
4.0065.26
15. 298 Lucy Lou 16
M \ OS \ B \ 2005 \ Con Capitol x Lacoro \ B: Jungermann-Schultz,Ute \ O: Jungermann-Schultz,Ute
 
GER
Justine Schultz
Thüringen
4.0065.85
16. 258 Lakja- W
M \ Meckl. \ Schi \ 2008 \ Linton x Foxhunter \ B: ZG Wascher,Gernot u.Elke \ O: ZG Wascher,Gernot u.Elke
 
GER
Christin Wascher
Mecklenburg-Vorpommern
4.2566.79
17. 158 Contess Chaplin
M \ DSP \ B \ 2007 \ Conteur x \ B: Kleßny,Lothar \ O: Kleßny,Lothar
 
GER
Nina Tornow
Berlin-Brandenburg
4.7568.01
18. 429 Don Wito
G \ \ B \ 2008 \ Turkus x Come Back II \ B: Jakubiec,Witold \ O: Jakubiec,Witold
 
POL
Juliana Jakubiec
5.0069.36
19. 387 Ulana 21
M \ Holst \ B \ 2004 \ Canturo x Silvester \ B: Beuck,Waldemar \ O: Lass,Hubertus,Lass,Janna
 
GER
Janna Lass
Schleswig-Holstein
6.2574.06
20. 229 Gral's Gecko
G \ Westf \ F \ 2000 \ Gralshüter x Frühling \ B: Pohlschmidt,Bernhard \ O: Müller,Christin
 
GER
Joan Wecke
Sachsen-Anhalt
8.0054.31
21. 177 Crönchen
M \ DSP \ Db \ 2004 \ Cardenio x Duralin I \ B: Pferdehof Wiesengrund, \ O: Pferdehof Wiesengrund,
 
GER
Alexandra Sprung
Sachsen-Anhalt
8.0060.53
22. 52 Calisto 29
S \ Old \ F \ 2007 \ Champion For Pleasure x Ahorn Z \ B: Völkel,Arnfried \ O: Völkel GbR Plohn,
 
GER
Annika Ebert
Sachsen
8.0061.79
23. 23 As di Berlin
G \ Hann \ B \ 2003 \ As di Villagana x Ramiro's Bube \ B: Knigge,Hubert \ O: Höch,Justine,Andree-Höch,Carmen
 
GER
Justine Höch
Berlin-Brandenburg
8.0064.24
24. 76 Carlotta 110
M \ Holst \ Db \ 2004 \ Calato x Calypso II \ B: Fehrs,Hans \ O: Blum,Marcus
 
GER
Claudia Blum
Thüringen
8.0081.44
25. 435 Zweitze
G \ KWPN \ BSTI \ 2004 \ Solitair x Huzaar \ B: Hop,G.J \ O: Zach,Lukas
 
GER
Melvin Senst
Sachsen-Anhalt
9.2570.43
26. 414 Adelino M
S \ Dt.Sp. \ F \ 2004 \ Adelante I x Restorator \ B: Müller, Johann \ O: Müller, Johann
 
GER
Ludwig Jürgens
Mecklenburg-Vorpommern
12.0058.57
27. 397 W - Calata
M \ Holst \ Schi \ 2006 \ Calato x Rolex \ B: Gestüt Rüder, \ O: Vesper,Kevin
 
GER
Kevin Vesper
Mecklenburg-Vorpommern
12.0060.81
28. 138 Clara 104
M \ Hann \ B \ 2007 \ Cassini II x Caletto I \ B: Schinkel,Till \ O: Klocke,Daniela,Lange,Christopher
 
GER
Anne Klocke
Berlin-Brandenburg
12.0060.97
29. 193 Dino S 2
G \ Meckl. \ Df \ 2000 \ D'Olympic x Distello \ B: Schlecht,Benno \ O: Mallick,Antje
 
GER
Maxi Geyer
Berlin-Brandenburg
12.0064.38
30. 72 Carkoso
S \ Meckl. \ F \ 2002 \ Cardos x Kobold I \ B: Nagel-Heyer,Jürgen \ O: Maibaum,Anja
 
GER
Anja Maibaum
Mecklenburg-Vorpommern
14.0073.64
31. 362 Royal Rebel
G \ Holst \ Db \ 2003 \ Rebel Z I x Lancer I \ B: Hamond,Jan van \ O: Petschick,Laura
 
GER
Laura Petschick
Mecklenburg-Vorpommern
16.0058.99
32. 216 Forrest Gamp 3
G \ Westf \ R \ 2006 \ Forrester x Graziano \ B: Hartmann,Josef \ O: Gohlke,Maik,Gohlke,Sarah
 
GER
Sarah Gohlke
Mecklenburg-Vorpommern
17.7588.79
ret. 241 IDS Tobias
G \ KWPN \ Db \ 2000 \ Lancer II x Ladalco \ B: ZG Hoving,Gebr. \ O: ID-Systems IDS Oy,
 
GER
Annika Jaeger
Schleswig-Holstein
ret. 82 Caroline 86
M \ Meckl. \ F \ 2003 \ Cellestial x D'Olympic \ B: Göwe,Arno \ O: Lass,Hubertus,Lass,Franziska
 
GER
Franziska Lass
Mecklenburg-Vorpommern


prize money390,00 EUR
judgesFranz Wego
Hans-Joachim Begall