begin: 01.08.2014 13:30
competitors: 34

# no horse rider
1. 105 C'est la vie 160
M \ OS \ B \ 2007 \ Corrado I x Landgold \ B: Gestüt Lewitz, \ O: Oergel,Anika
 
GER
Christoph Maack
RSV Kirch-Mummendorf e. V.
2. 430 Calina 74
M \ OS \ B \ 2005 \ Canabis x \ B: Gestüt Lewitz \ O: Jöckel, Erika
 
GER
Alina Hagemann
RV Appelhülsen e.V.
3. 84 Carrington D
G \ Holst \ Schi \ 2007 \ Contact Me x Cambridge \ B: Delfs,Claus \ O: Delfs,Claus
 
GER
Henry Delfs
RSV Lübeck-Wulfsdorf e.V.
4. 85 Carry 74
M \ OS \ Hlb \ 2007 \ Clinton II x Forrester \ B: Winter,Jan-Jürgen \ O: Stieborsky,Pia
 
GER
Pia Stieborsky
RTG Silberberghof e. V.
5. 142 Cleo 179
M \ DSP \ Schi \ 2008 \ Cancoon (Cocoon) x Expo'se \ B: Junker,Hugo \ O: Junker,Hugo
 
GER
Lukas Burmeister
RSG Pritzwalk e.V.
6. 149 Coco J'Aime la Vie
M \ DWB \ Db \ 2006 \ Lorentin I x Carano \ B: ZG Hansen,Helle & Joergen K. \ O: Blanke,Natalie
 
GER
Natalie Blanke
RVTZ Nordhausen e.V.
7. 422 Raonda
M \ Dt.Sp. \ Db \ 2005 \ Pessoa VDL x Goldloewe \ B: Engelmann, Günther \ O: Junghänel, Jens
 
GER
Kurt Lüttich
RV Saaletal
8. 281 Leviscal
S \ Holst \ Schi \ 2001 \ Levisto x Caletto I \ B: Kühl,Ines \ O: Kühl,Ines,Kühl,Martin
 
GER
Martin Kühl
RSV Polzow e.V.
9. 367 Shamrock 58
M \ Holst \ B \ 2002 \ Acorado I x Contender \ B: Strothmann,Wolfgang \ O: Strothmann,Wolfgang
 
GER
Insa Strothmann
RSV Lübeck-Wulfsdorf e.V.
10. 374 Spektakel 4
S \ Hann \ B \ 2004 \ Zacharias x Power \ B: Wolff,Uwe \ O: Haugg,Maria
 
LUX
Tobias Haugg
Cavaliers Reunis Luxembourgeois
11. 390 Uva Bianca L
M \ Holst \ Schi \ 2004 \ Carolus I x Laurin \ B: Lüders,Katharina \ O: Lüders,Katharina
 
GER
Emelie Lüders
PS Granderheide e.V.
12. 399 Waterloo 239
M \ Holst \ B \ 2006 \ Landos x Martel xx \ B: Jürgensen,Ute \ O: Piechowski,Alisa von
 
GER
Ludwig Sternberg
RFV Niederwerbig e.V.
13. 91 Cassandra von Aschenbeck
M \ Holst \ Schi \ 2007 \ Cartani x Carolus I \ B: Aschenbeck,Kerstin \ O: Hansen-Weitkamp,Ulrike
 
GER
Marie Louisa Weitkamp
RV Südangeln e.V.Süderbrarup
14. 124 Chili 18
M \ Holst \ B \ 2005 \ Lux x Calido I \ B: Plock,Frank \ O: Schäfer,Ursel
 
GER
Pia Janecke
RFV Ravensberge e.V.
15. 132 Cinnamon 25
M \ SWB \ B \ 2005 \ Cardento x Landlord \ B: Andersson,Eva-Britt \ O: Ganoza,Jorge
 
ESP
Anna Marie Fuge Barrachina
RV Südangeln e.V.Süderbrarup
16. 139 Classic Touch 20
M \ DSP \ B \ 2004 \ Continue x Limborat \ B: Starck,Hans Reinhardt \ O: Przestacki,Sammy
 
GER
Sammy Przestacki
RSV Dallgow Dorf e.V
17. 183 Curtis 59
G \ DSP \ Schi \ 2008 \ Canturo x Pesus xx \ B: Block,Fritz \ O: Block,Fritz
 
GER
Maximilian Wricke
RFV Niederwerbig e.V.
18. 187 Davinia 29
M \ Hess \ B \ 2002 \ Dartagnan x Rubin Star N \ B: ZG Döll, \ O: Dotzauer,Frank
 
GER
Julia Henning
PSV Sorge-Settendorf e.V
19. 213 Flash Dancer 11
G \ n.b. \ Schi \ 2003 \ x \ B: \ O: Rosemann,Heidi
 
GER
Anne Rosemann
Verein Zöthen 1999 e.V.
20. 236 Hof Schretstakens The Rock
G \ Holst \ B \ 2007 \ Catoki x Lansing \ B: Schröder,Christian \ O: Schröder,Christian
 
GER
Frederike Staack
PS Granderheide e.V.
21. 240 Horstfeldes Anastasia
M \ Old \ Db \ 2001 \ Contender x Argentinus \ B: Gestüt Horstfelde GmbH, \ O: Reemtsma Dr.,Martina
 
GER
Justine Reemtsma
RSV Zierow e.V.
22. 276 Lercas
S \ Holst \ B \ 2002 \ Lerano x Cor de la Bryere \ B: Mund,Heinrich \ O: Mund,Andrea
 
GER
Nicoline Mund
Nordd.u.Flottbeker RV
23. 279 Letizia 28
M \ Westf \ Db \ 2004 \ Lenardo x Charisma \ B: ZG Bosserhoff,Karin u.Helmut \ O: Gey,Sylvia
 
GER
Robin Gey
RV Kurtscheid e.V.
24. 293 Louisa 30
M \ OS \ Db \ 2002 \ Lord Pezi x Picasso de Lauzelle \ B: Gestüt Balanian A.G., \ O: Franz,Christine
 
GER
Marlene Franz
RFV Gestüt am Wilisch e. V.
25. 340 Prada 16
M \ Rhld \ Db \ 2005 \ x Phantom \ B: Strunk, Christian \ O: Stenzel, Helmut
 
GER
Sina Hungenberg
RTG Silberberghof e. V.
26. 366 Selma K.
M \ Meckl. \ Schwb \ 2006 \ Saverio x Adeptus \ B: Kaufmann,Kathleen \ O: Bayer,Torsten
 
GER
Luise Bayer
Börlner PSV 99 e. V.
27. 192 Diego mi Curazon
G \ Meckl. \ F \ 2007 \ D'Olympic x Admiral \ B: Pachur,Swantje \ O: Goerke,Cornelia
 
GER
Christoph Maack
RSV Kirch-Mummendorf e. V.
28. 347 Quantus 15
S \ Holst \ Schi \ 2004 \ Quantum x Cantus \ B: Leuken,Floris G. van \ O: Kessel,Jens
 
GER
Alina Hagemann
RV Appelhülsen e.V.
29. 267 Lavinette
M \ Meckl. \ F \ 2006 \ Lord Kemm x Venu du Theil \ B: Jörke,Rainer \ O: Jörke,Johannes,Jörke,Rainer
 
GER
Henry Delfs
RSV Lübeck-Wulfsdorf e.V.
30. 372 Spartacus 15
G \ Westf \ B \ 2007 \ Stalypso x Lux \ B: Sieverding,Thomas \ O: Stieborsky,Pia
 
GER
Pia Stieborsky
RTG Silberberghof e. V.
31. 164 Cora 593
M \ DSP \ Schi \ 2007 \ Cancoon (Cocoon) x Expo'se \ B: Junker,Hugo \ O: Junker,Hugo
 
GER
Lukas Burmeister
RSG Pritzwalk e.V.
32. 153 Concarneau
G \ Old \ B \ 2007 \ Continue x Lesotho \ B: Peters,Mike \ O: Blanke,Andreas
 
GER
Natalie Blanke
RVTZ Nordhausen e.V.
33. 14 Amber 107
G \ KWPN \ B \ 2005 \ Indorado x Pilot \ B: Cool,H.J.M.M. van \ O: Lüssing,Hermann-Josef
 
GER
Kurt Lüttich
RV Saaletal
34. 280 Leviscal 2
S \ Holst \ BkaSc \ 2002 \ Levisto x Caletto I \ B: Kühl,Ines \ O: Kühl,Ines
 
GER
Martin Kühl
RSV Polzow e.V.


prize money300,00 EUR
judgesTatjana Zahn
Franz Wego