begin: 02.08.2014 11:30
competitors: 56

# starting time no horse rider
1. 11:30:00 105 C'est la vie 160
M \ OS \ B \ 2007 \ Corrado I x Landgold \ B: Gestüt Lewitz, \ O: Oergel,Anika
 
GER
Christoph Maack
RSV Kirch-Mummendorf e. V.
2. 11:30:00 430 Calina 74
M \ OS \ B \ 2005 \ Canabis x \ B: Gestüt Lewitz \ O: Jöckel, Erika
 
GER
Alina Hagemann
RV Appelhülsen e.V.
3. 11:30:00 53 Callaghan Valley 2
G \ Holst \ B \ 2007 \ Clearway x Caletto I \ B: Steuer,Inke \ O: Ortmann-Sternberg,Familie
 
GER
Ludwig Sternberg
RFV Niederwerbig e.V.
4. 11:30:00 81 Caro Ass 13
G \ Hann \ R \ 2007 \ Carenzo x Voltaire \ B: Ackermann,Lothar \ O: Stieborsky,Pia
 
GER
Pia Stieborsky
RTG Silberberghof e. V.
5. 11:30:00 84 Carrington D
G \ Holst \ Schi \ 2007 \ Contact Me x Cambridge \ B: Delfs,Claus \ O: Delfs,Claus
 
GER
Henry Delfs
RSV Lübeck-Wulfsdorf e.V.
6. 11:30:00 119 Cheyenne 742
G \ Holst \ B \ 2001 \ Carpaccio x Landgraf I \ B: Allwörden,Manfred von \ O: Kruse,Sven
 
GER
Nicoline Mund
Nordd.u.Flottbeker RV
7. 11:30:00 139 Classic Touch 20
M \ DSP \ B \ 2004 \ Continue x Limborat \ B: Starck,Hans Reinhardt \ O: Przestacki,Sammy
 
GER
Sammy Przestacki
RSV Dallgow Dorf e.V
8. 11:30:00 204 Elusive Touch
S \ Holst \ B \ 2007 \ Ephebe For Ever x Newton \ B: ZG Erwin,Rainer u.Thomas Tischer, \ O: Wagner,Udo
 
GER
Sabrina Gronewold
PSG Gut Angermünde e.V.
9. 11:30:00 258 Lakja- W
M \ Meckl. \ Schi \ 2008 \ Linton x Foxhunter \ B: ZG Wascher,Gernot u.Elke \ O: ZG Wascher,Gernot u.Elke
 
GER
Christin Wascher
RFV Landgest.Redefin e.V.
10. 11:30:00 370 Side by Side
G \ Hann \ R \ 2005 \ Silvio I x Espri \ B: Harrje,Karsten \ O: Schulze-Frenking,August
 
GER
Julia Schulze Frenking
RV Appelhülsen e.V.
11. 11:30:00 12 Alweer Uno
S \ KWPN \ Db \ 2005 \ Numero Uno x Lux \ B: Klaver,C.T. \ O: Ebert,Vanessa
 
GER
Vanessa Ebert
RFV Lengenfeld/Vogtl. e. V.
12. 11:30:00 41 Bella du Rouet
M \ Old \ B \ 2006 \ Balou du Rouet x Caretello B \ B: Kalka,Jochen \ O: Kalka,Jochen
 
GER
Pascale Hempel
RFV Einetal Westdorf-Achersleben e.
13. 11:30:00 48 Caballero 108
S \ OS \ F \ 2007 \ Clay x For Pleasure \ B: Zilling,Brigitte \ O: Oehmichen,Emily
 
GER
Nadine Göpfert
PSV Sorge-Settendorf e.V
14. 11:30:00 76 Carlotta 110
M \ Holst \ Db \ 2004 \ Calato x Calypso II \ B: Fehrs,Hans \ O: Blum,Marcus
 
GER
Claudia Blum
RSG Th.Burgenl.Mühlberg e.V
15. 11:30:00 91 Cassandra von Aschenbeck
M \ Holst \ Schi \ 2007 \ Cartani x Carolus I \ B: Aschenbeck,Kerstin \ O: Hansen-Weitkamp,Ulrike
 
GER
Marie Louisa Weitkamp
RV Südangeln e.V.Süderbrarup
16. 11:30:00 124 Chili 18
M \ Holst \ B \ 2005 \ Lux x Calido I \ B: Plock,Frank \ O: Schäfer,Ursel
 
GER
Pia Janecke
RFV Ravensberge e.V.
17. 11:30:00 146 Clintaro
G \ Holst \ Schi \ 2005 \ Clinton I x Calato \ B: Kruse,Jan Peter \ O: Oben-Feindt,Bettina,Feindt,Jan-Philipp
 
GER
Jan-Philipp Feindt
RFV Neuenfelde e.V.
18. 11:30:00 149 Coco J'Aime la Vie
M \ DWB \ Db \ 2006 \ Lorentin I x Carano \ B: ZG Hansen,Helle & Joergen K. \ O: Blanke,Natalie
 
GER
Natalie Blanke
RVTZ Nordhausen e.V.
19. 11:30:00 150 Colorado 196
G \ Old \ B \ 2006 \ Carinue x Rabino \ B: Roode,Horst \ O: Lüttich,Lutz
 
GER
Kurt Lüttich
RV Saaletal
20. 11:30:00 413 Concardo 2
G \ Dt.Sp. \ B \ 2006 \ Consul x Levisto \ B: Jürgens, Olaf \ O: Jürgens, Olaf
 
GER
Ludwig Jürgens
RSV Polzow e.V.
21. 11:30:00 158 Contess Chaplin
M \ DSP \ B \ 2007 \ Conteur x \ B: Kleßny,Lothar \ O: Kleßny,Lothar
 
GER
Nina Tornow
RFV Wulkow e.V.
22. 11:30:00 177 Crönchen
M \ DSP \ Db \ 2004 \ Cardenio x Duralin I \ B: Pferdehof Wiesengrund, \ O: Pferdehof Wiesengrund,
 
GER
Alexandra Sprung
RV Wiesengrund Bad Schmiedeberg
23. 11:30:00 187 Davinia 29
M \ Hess \ B \ 2002 \ Dartagnan x Rubin Star N \ B: ZG Döll, \ O: Dotzauer,Frank
 
GER
Julia Henning
PSV Sorge-Settendorf e.V
24. 11:30:00 142 Cleo 179
M \ DSP \ Schi \ 2008 \ Cancoon (Cocoon) x Expo'se \ B: Junker,Hugo \ O: Junker,Hugo
 
GER
Lukas Burmeister
RSG Pritzwalk e.V.
25. 11:30:00 193 Dino S 2
G \ Meckl. \ Df \ 2000 \ D'Olympic x Distello \ B: Schlecht,Benno \ O: Mallick,Antje
 
GER
Maxi Geyer
RV Zuchthof Drei Eichen e.V.
26. 11:30:00 199 Dorian Red 2
G \ Hann \ F \ 2002 \ Drosselklang II x Espri \ B: Ellinghausen,Heinfred \ O: Tilke,Hermann,Weinberg,Thomas
 
ESP
Anna Marie Fuge Barrachina
RV Südangeln e.V.Süderbrarup
27. 11:30:00 234 Hof Schretstakens Lana
M \ Holst \ B \ 1996 \ Cambridge x Calypso I \ B: Henning,Heinz \ O: Mund,Angela
 
GER
Christin Mund
RSV Lübeck-Wulfsdorf e.V.
28. 11:30:00 437 Kir Royal
M \ \ \ 1999 \ x \ B: \ O:
 
GER
Niklas Eberhardt
LG Reiten Berlin e.V.
29. 11:30:00 257 Lagunit
G \ Thuer \ B \ 2002 \ Lagunitas x Sevillano xx \ B: Bauerfeind,Doris \ O: Jungermann-Schultz,Ute
 
GER
Justine Schultz
RC Wollersleben e.V
ca. 05:00 Minuten Pause
30. 11:35:00 279 Letizia 28
M \ Westf \ Db \ 2004 \ Lenardo x Charisma \ B: ZG Bosserhoff,Karin u.Helmut \ O: Gey,Sylvia
 
GER
Robin Gey
RV Kurtscheid e.V.
31. 11:35:00 281 Leviscal
S \ Holst \ Schi \ 2001 \ Levisto x Caletto I \ B: Kühl,Ines \ O: Kühl,Ines,Kühl,Martin
 
GER
Martin Kühl
RSV Polzow e.V.
32. 11:35:00 293 Louisa 30
M \ OS \ Db \ 2002 \ Lord Pezi x Picasso de Lauzelle \ B: Gestüt Balanian A.G., \ O: Franz,Christine
 
GER
Marlene Franz
RFV Gestüt am Wilisch e. V.
33. 11:35:00 340 Prada 16
M \ Rhld \ Db \ 2005 \ x Phantom \ B: Strunk, Christian \ O: Stenzel, Helmut
 
GER
Sina Hungenberg
RTG Silberberghof e. V.
34. 11:35:00 356 Quincy 58
G \ Old \ B \ 1997 \ Quattro B x Karon \ B: Reiners,Werner \ O: Delfs,Claudia
 
GER
Theresa Johanna Delfs
RSV Lübeck-Wulfsdorf e.V.
36. 11:35:00 363 Sacrebleu 2
S \ DSP \ B \ 2004 \ Saccor x Kolibri \ B: Lehmann,Christian \ O: Wiedemann,Barbara
 
GER
Louisa Dangela
Hof Bernadotte e.V.
37. 11:35:00 366 Selma K.
M \ Meckl. \ Schwb \ 2006 \ Saverio x Adeptus \ B: Kaufmann,Kathleen \ O: Bayer,Torsten
 
GER
Luise Bayer
Börlner PSV 99 e. V.
38. 11:35:00 367 Shamrock 58
M \ Holst \ B \ 2002 \ Acorado I x Contender \ B: Strothmann,Wolfgang \ O: Strothmann,Wolfgang
 
GER
Insa Strothmann
RSV Lübeck-Wulfsdorf e.V.
39. 11:35:00 374 Spektakel 4
S \ Hann \ B \ 2004 \ Zacharias x Power \ B: Wolff,Uwe \ O: Haugg,Maria
 
LUX
Tobias Haugg
Cavaliers Reunis Luxembourgeois
40. 11:35:00 387 Ulana 21
M \ Holst \ B \ 2004 \ Canturo x Silvester \ B: Beuck,Waldemar \ O: Lass,Hubertus,Lass,Janna
 
GER
Janna Lass
RV Südangeln e.V.Süderbrarup
41. 11:35:00 390 Uva Bianca L
M \ Holst \ Schi \ 2004 \ Carolus I x Laurin \ B: Lüders,Katharina \ O: Lüders,Katharina
 
GER
Emelie Lüders
PS Granderheide e.V.
42. 11:35:00 391 V Love U
M \ Holst \ BkaSc \ 2005 \ Cassini I x Sandro \ B: Url,Alois \ O: Kurmann,Susanne
 
GER
Maximilian Wricke
RFV Niederwerbig e.V.
43. 11:35:00 398 Walküre 22
M \ Holst \ B \ 2006 \ Quarterback x Briscar \ B: Tanz,Matthias \ O: Kothe,Kerstin
 
GER
Celine Kothe
RV Kitzscher e. V.
44. 11:35:00 405 Zara 88
M \ Holst \ B \ 2007 \ Coriano x Castellini \ B: Hogreve,Hermann \ O: Hogreve,Hermann
 
GER
Franziska Lass
RFV Griebenow e.V.
45. 11:35:00 435 Zweitze
G \ KWPN \ BSTI \ 2004 \ Solitair x Huzaar \ B: Hop,G.J \ O: Zach,Lukas
 
GER
Melvin Senst
RFV Radegast/Anhalt e.V.
46. 11:35:00 189 Derbys dream
G \ Meckl. \ F \ 2006 \ D'Olympic x Grafenstein \ B: Rudolph,Frank \ O: Meyer,Marion
 
GER
Christoph Maack
RSV Kirch-Mummendorf e. V.
47. 11:35:00 347 Quantus 15
S \ Holst \ Schi \ 2004 \ Quantum x Cantus \ B: Leuken,Floris G. van \ O: Kessel,Jens
 
GER
Alina Hagemann
RV Appelhülsen e.V.
48. 11:35:00 399 Waterloo 239
M \ Holst \ B \ 2006 \ Landos x Martel xx \ B: Jürgensen,Ute \ O: Piechowski,Alisa von
 
GER
Ludwig Sternberg
RFV Niederwerbig e.V.
49. 11:35:00 372 Spartacus 15
G \ Westf \ B \ 2007 \ Stalypso x Lux \ B: Sieverding,Thomas \ O: Stieborsky,Pia
 
GER
Pia Stieborsky
RTG Silberberghof e. V.
50. 11:35:00 267 Lavinette
M \ Meckl. \ F \ 2006 \ Lord Kemm x Venu du Theil \ B: Jörke,Rainer \ O: Jörke,Johannes,Jörke,Rainer
 
GER
Henry Delfs
RSV Lübeck-Wulfsdorf e.V.
51. 11:35:00 276 Lercas
S \ Holst \ B \ 2002 \ Lerano x Cor de la Bryere \ B: Mund,Heinrich \ O: Mund,Andrea
 
GER
Nicoline Mund
Nordd.u.Flottbeker RV
52. 11:35:00 159 Contino 47
G \ Meckl. \ B \ 2005 \ Continue x Catarakt \ B: Holländer,Reiner \ O: Przestacki,Sammy
 
GER
Sammy Przestacki
RSV Dallgow Dorf e.V
53. 11:35:00 164 Cora 593
M \ DSP \ Schi \ 2007 \ Cancoon (Cocoon) x Expo'se \ B: Junker,Hugo \ O: Junker,Hugo
 
GER
Lukas Burmeister
RSG Pritzwalk e.V.
54. 11:35:00 206 Escorial 152
G \ Hann \ Db \ 2004 \ Escudo I x Rabino \ B: Rink,Matthias \ O: Gronewold,Sabrina
 
GER
Sabrina Gronewold
PSG Gut Angermünde e.V.
55. 11:35:00 288 Linta T
M \ Meckl. \ Db \ 2008 \ Linton x Chalan \ B: Tiede,Christian \ O: Tiede,Christian
 
GER
Christin Wascher
RFV Landgest.Redefin e.V.
56. 11:35:00 393 Valesca 42
M \ KWPN \ B \ 2002 \ Niagara x Burggraaf \ B: Burg,F.A.J. van der \ O: Lonnemann,Vivien
 
GER
Julia Schulze Frenking
RV Appelhülsen e.V.


prize money1.000,00 EUR
judgesHans-Joachim Begall
Stefanie Binkowski