begin: 01.08.2014 15:15
competitors: 77

# starting time no horse rider
1. 15:15:00 90 Caspino 4
G \ Holst \ B \ 2005 \ Carinjo x Cascadeur \ B: Holste,Hans-Heinrich \ O: Hanning,Tabea Luise
 
GER
Max-Hilmar Borchert
Berlin-Brandenburg
2. 15:15:00 9 All right 19
M \ Thuer \ Schwb \ 1996 \ Moravia x Grundsatz \ B: Landwirtschaftsunternehmen GmbH&CoK \ O: Wricke,Heike,Wricke,Olaf
 
GER
Maximilian Wricke
Berlin-Brandenburg
3. 15:15:00 60 Canzler 2
G \ Old \ B \ 2003 \ Couleur-Rubin x Argentinus \ B: Niers,Johann \ O: Kertscher,Bettina
 
GER
Carlotta Kertscher
Schleswig-Holstein
4. 15:15:00 74 Carlinos 2
G \ Holst \ B \ 2005 \ Caretino x Heraldik xx \ B: Lienau,Otto \ O: Lienau,Otto
 
GER
Jan-Philipp Feindt
Hamburg
5. 15:15:00 345 Qualite 4
M \ BWP \ Db \ 2002 \ Quickfeuer van Koekshof x Concorde \ B: Thunissen,Marcel \ O: Kersten,Ludwig
 
GER
Friederike Kersten
Sachsen-Anhalt
6. 15:15:00 81 Caro Ass 13
G \ Hann \ R \ 2007 \ Carenzo x Voltaire \ B: Ackermann,Lothar \ O: Stieborsky,Pia
 
GER
Pia Stieborsky
Rheinland
7. 15:15:00 228 Goshawk
G \ Hann \ B \ 1998 \ Graf Top x Akzent I \ B: Toebelmann,Anke \ O: Märker,Karl
 
GER
Frederike Staack
Schleswig-Holstein
8. 15:15:00 26 Ascada II
M \ DSP \ B \ 2006 \ Askari x Korsar I \ B: Bleick,Armin \ O: Strehmel,Laura
 
GER
Laura Strehmel
Berlin-Brandenburg
9. 15:15:00 166 Coretta 7
M \ OS \ B \ 2006 \ Converter x Acord II \ B: ZG Wascher,Gernot u.Elke \ O: Schulz,Eckhard
 
GER
Paul Wiktor
Berlin-Brandenburg
10. 15:15:00 52 Calisto 29
S \ Old \ F \ 2007 \ Champion For Pleasure x Ahorn Z \ B: Völkel,Arnfried \ O: Völkel GbR Plohn,
 
GER
Annika Ebert
Sachsen
11. 15:15:00 68 Carethano
S \ Z.Rpf \ Schi \ 2001 \ Caretano Z x Carthago \ B: Schlicher,Axel \ O: Keller,Hans W.
 
GER
Juliane Enders
Berlin-Brandenburg
12. 15:15:00 70 Carisma 86
M \ Hann \ Db \ 2003 \ Camillo Star x Cambridge \ B: Rundshagen,Jürgen \ O: Maibaum,Anja
 
GER
Anja Maibaum
Mecklenburg-Vorpommern
13. 15:15:00 106 Cevaro
G \ Meckl. \ Schi \ 2006 \ Cero I x Graziano \ B: ZG Drenkhahn,Dietrich u.Marvin \ O: Bayer Dr.,Ute
 
GER
Luise Bayer
Sachsen
14. 15:15:00 160 Conto 8
G \ Holst \ B \ 2003 \ Con Air x Leandro \ B: Eggert,Soenke \ O: Delfs,Claudia
 
GER
Henry Delfs
Schleswig-Holstein
15. 15:15:00 150 Colorado 196
G \ Old \ B \ 2006 \ Carinue x Rabino \ B: Roode,Horst \ O: Lüttich,Lutz
 
GER
Kurt Lüttich
Thüringen
16. 15:15:00 159 Contino 47
G \ Meckl. \ B \ 2005 \ Continue x Catarakt \ B: Holländer,Reiner \ O: Przestacki,Sammy
 
GER
Sammy Przestacki
Berlin-Brandenburg
17. 15:15:00 176 Crime Time 4
G \ Holst \ B \ 2007 \ Cristo x Capitol I \ B: Wagner,Udo \ O: Wagner,Udo
 
GER
Hannes Prehl
Berlin-Brandenburg
18. 15:15:00 180 Crystal Clear
M \ Holst \ B \ 2006 \ Clearway x Capo \ B: Ratjen,Christine \ O: Herzog,Dennis
 
GER
Dennis Herzog
Schleswig-Holstein
19. 15:15:00 411 Lantano 48
G \ Meckl. \ B \ 2005 \ Lancado x Matador xx \ B: Nagel-Heyer, Jürgen \ O: Schwebke, Robert
 
GER
Lisa Rohde
Mecklenburg-Vorpommern
20. 15:15:00 266 Lauricio 2
G \ Rhld \ F \ 2005 \ Laudabilis x Riccione \ B: Hensen,Karl-Theo \ O: Eggersmann,Sandra
 
GER
Friederike Eggersmann
Berlin-Brandenburg
21. 15:15:00 169 Cormick
G \ OS \ B \ 2006 \ Cormint x Quick Star \ B: Gestüt Lewitz, \ O: Gestüt Lewitz,
 
GER
Max-Hilmar Borchert
Berlin-Brandenburg
22. 15:15:00 301 Lutz 115
S \ Dt.Pf \ Db \ 2003 \ Lionheart x Zymbal I \ B: Voßhage,Karl \ O: Blach,Luisa
 
GER
Philipp Makowei
Mecklenburg-Vorpommern
23. 15:15:00 302 Lydie 3
M \ Old \ Schi \ 2003 \ Colander x Lacoro \ B: Jungermann-Schultz,Ute \ O: Jungermann-Schultz,Ute
 
GER
Gordon Schultz
Thüringen
24. 15:15:00 219 Full Metal Jacket 2
G \ Hann \ B \ 2002 \ Wolkenstein II x Ramiro's Son II \ B: Kahrs,Peter \ O: Bredenkamp,Dorothea,Bredenkamp,Volker
 
GER
Dorothea Bredenkamp
Mecklenburg-Vorpommern
25. 15:15:00 391 V Love U
M \ Holst \ BkaSc \ 2005 \ Cassini I x Sandro \ B: Url,Alois \ O: Kurmann,Susanne
 
GER
Maximilian Wricke
Berlin-Brandenburg
26. 15:15:00 157 Conteros 2
G \ Hann \ B \ 2003 \ Contendro I x Lauries Crusador xx \ B: Birkemeyer,Arndt \ O: Haugg,Tobias
 
LUX
Tobias Haugg
Luxemburg
27. 15:15:00 389 Utah 17
M \ Holst \ B \ 2004 \ Quite Capitol x Cesano I \ B: Strothmann,Wolfgang \ O: Strothmann,Wolfgang
 
GER
Insa Strothmann
Schleswig-Holstein
28. 15:15:00 347 Quantus 15
S \ Holst \ Schi \ 2004 \ Quantum x Cantus \ B: Leuken,Floris G. van \ O: Kessel,Jens
 
GER
Alina Hagemann
Westfalen
29. 15:15:00 348 Quasi Quambel 2
G \ Grpf.o.R \ F \ 2006 \ Quasi Quattro x Almeo \ B: Kloth,Friedhelm \ O: Schmidt,Susanne
 
GER
Johanna Schmidt
Hessen
30. 15:15:00 352 Querida 35
M \ Old \ B \ 2001 \ Quebec x Pinocchio \ B: Ivemeyer,Barbara \ O: Bretfeld,Mandy
 
GER
Mandy Bretfeld
Mecklenburg-Vorpommern
31. 15:15:00 363 Sacrebleu 2
S \ DSP \ B \ 2004 \ Saccor x Kolibri \ B: Lehmann,Christian \ O: Wiedemann,Barbara
 
GER
Louisa Dangela
Berlin-Brandenburg
32. 15:15:00 405 Zara 88
M \ Holst \ B \ 2007 \ Coriano x Castellini \ B: Hogreve,Hermann \ O: Hogreve,Hermann
 
GER
Franziska Lass
Mecklenburg-Vorpommern
33. 15:15:00 126 Chipolino 5
G \ Holst \ B \ 2002 \ Castellini x Lasino \ B: Hansen-Reshöft,Nicole \ O: Kertscher,Bettina
 
GER
Carlotta Kertscher
Schleswig-Holstein
34. 15:15:00 86 Casanova 395
G \ Holst \ Schi \ 2005 \ Calato x Calando I \ B: König,Jürgen \ O: Kuhlemann,Uwe
 
GER
Jan-Philipp Feindt
Hamburg
35. 15:15:00 175 Countdown 51
G \ Westf \ Schi \ 2007 \ Cornet Obolensky (ex: Windows x Potsdam \ B: Thomas,Friedrich-Wilhelm \ O: Grabowski,Jana
 
GER
Pia Stieborsky
Rheinland
36. 15:15:00 376 Staklado
G \ Hann \ B \ 2007 \ Stakkato x Lancado \ B: Schulz,Sandro \ O: Schulz,Sandro
 
GER
Paul Wiktor
Berlin-Brandenburg
37. 15:15:00 237 Hof Schretstakens Unbelievable
M \ Holst \ Db \ 2004 \ Contender x Chambertin \ B: Schröder,Christian \ O: Schröder,Christian
 
GER
Frederike Staack
Schleswig-Holstein
ca. 05:00 Minuten Pause
38. 15:20:00 178 Crüger
G \ OS \ B \ 2007 \ Converter x Kolibri \ B: Kersten Dr.,Andreas \ O: Kersten Dr.,Franziska
 
GER
Friederike Kersten
Sachsen-Anhalt
39. 15:20:00 119 Cheyenne 742
G \ Holst \ B \ 2001 \ Carpaccio x Landgraf I \ B: Allwörden,Manfred von \ O: Kruse,Sven
 
GER
Nicoline Mund
Hamburg
40. 15:20:00 8 Alcoy Z
G \ Z.Rpf \ F \ 1998 \ Aladin Z x Calypso I \ B: \ O: Borchert,Max-Hilmar
 
GER
Max-Hilmar Borchert
Berlin-Brandenburg
41. 15:20:00 359 Raingel
M \ KWPN \ B \ 1998 \ Lincoln x Wolfgang \ B: Dekker,P \ O: Lüttich,Lutz
 
GER
Kurt Lüttich
Thüringen
42. 15:20:00 21 Armani 197
S \ Hess \ BSchi \ 2000 \ Asterix Bavaria x Lone Star \ B: Fohlenhof Freienfels, \ O: Blanke,Andreas
 
GER
Natalie Blanke
Thüringen
43. 15:20:00 336 Perez la Sija
G \ Westf \ B \ 2000 \ Pheres x Gracioso \ B: Franzsander,Herbert \ O: Knoll,Charlie
 
GER
Charlie Knoll
Sachsen
44. 15:20:00 63 Caput
G \ DWB \ B \ 2000 \ Casir Ask x A'Khan Z \ B: Rudbaek,Andreas I. \ O: Hansen-Weitkamp,Ulrike
 
GER
Marie Louisa Weitkamp
Schleswig-Holstein
45. 15:20:00 337 Pink Panther 15
G \ Holst \ Schi \ 2003 \ Paramount x Cantus \ B: Kahlke,Claus-Jürgen \ O: Kurmann,Susanne
 
GER
Maximilian Wricke
Berlin-Brandenburg
46. 15:20:00 6 Al Berto
S \ DSP \ B \ 2004 \ Al Cantino (ex: Romario) x Elkadi II \ B: Bruchmüller,Stefan \ O: Bruchmüller,Stefan
 
GER
Stefan Bruchmüller
Sachsen-Anhalt
47. 15:20:00 202 Dyleen
M \ Meckl. \ F \ 2005 \ D'Olympic x Grafenstein \ B: Rudolph,Frank \ O: Maack,Andreas
 
GER
Christoph Maack
Mecklenburg-Vorpommern
48. 15:20:00 41 Bella du Rouet
M \ Old \ B \ 2006 \ Balou du Rouet x Caretello B \ B: Kalka,Jochen \ O: Kalka,Jochen
 
GER
Pascale Hempel
Sachsen-Anhalt
49. 15:20:00 285 Lightness 12
S \ Holst \ B \ 2004 \ Lucky Light x Ladinos \ B: Petersen,Claus-Heinrich \ O: Konopka,Alexandra,Konopka,Tanja
 
GER
Alexandra Konopka
Schleswig-Holstein
50. 15:20:00 207 Estefania 17
M \ Hann \ R \ 2004 \ Escudo I x Carbid \ B: Krone,Otto \ O: Borchert,Max-Hilmar
 
GER
Juliane Enders
Berlin-Brandenburg
51. 15:20:00 76 Carlotta 110
M \ Holst \ Db \ 2004 \ Calato x Calypso II \ B: Fehrs,Hans \ O: Blum,Marcus
 
GER
Claudia Blum
Thüringen
52. 15:20:00 97 Catie Little
M \ DSP \ B \ 2004 \ Stakkato x Calypso II \ B: Pagel,Ralf \ O: Pagel,Ralf
 
GER
Julia Henning
Thüringen
53. 15:20:00 248 King Komet
S \ DSP \ Schi \ 2006 \ King Kolibri x Gidron xx \ B: Opitz,Günter \ O: ZG Ebert,Familie
 
GER
Vanessa Ebert
Sachsen
54. 15:20:00 373 Speik
G \ Hann \ B \ 2005 \ Stolzenberg x Raphael \ B: Schlichting,Jutta Krista \ O: Morgenroth,Jessica
 
ESP
Anna Marie Fuge Barrachina
Schleswig-Holstein
55. 15:20:00 416 Tabita 5
M \ Tsch.W. \ F \ 2005 \ x \ B: \ O: Ohrmund, Familie
 
GER
Saskia Ohrmund
Berlin-Brandenburg
56. 15:20:00 396 Vire
M \ Holst \ Schi \ 2005 \ Calato x Caletto I \ B: ZG Hamdorf,Jutta u.Wolfgang \ O: Lauterbach,Torsten
 
GER
Alexandra Sprung
Sachsen-Anhalt
57. 15:20:00 351 Queen Waltraud
M \ Holst \ B \ 2006 \ Quidam de Revel x Contendro I \ B: Tietz,Joachim \ O: Wascher,Torsten
 
GER
Christin Wascher
Mecklenburg-Vorpommern
58. 15:20:00 249 Korany Sun
G \ Grpf.o.R \ R \ 2007 \ x \ B: \ O: Noack,Sandy
 
GER
Sandy Noack
Sachsen-Anhalt
59. 15:20:00 267 Lavinette
M \ Meckl. \ F \ 2006 \ Lord Kemm x Venu du Theil \ B: Jörke,Rainer \ O: Jörke,Johannes,Jörke,Rainer
 
GER
Henry Delfs
Schleswig-Holstein
60. 15:20:00 112 Charleth
M \ Holst \ Schi \ 2004 \ Contact Me x Feenspross xx \ B: Petersen,Jörg \ O: Hansen-Weitkamp,Ulrike
 
GER
Sabrina Gronewold
Berlin-Brandenburg
61. 15:20:00 343 Prinz Pepper
G \ Brdbg \ F \ 2000 \ Prinz Kolibri x Modus xx \ B: Schmidt,Rudolf u.Angelika \ O: Gottwald,Rene
 
GER
Nadine Göpfert
Thüringen
62. 15:20:00 213 Flash Dancer 11
G \ n.b. \ Schi \ 2003 \ x \ B: \ O: Rosemann,Heidi
 
GER
Anne Rosemann
Thüringen
63. 15:20:00 42 Belle-Esprit
M \ Sachs \ B \ 2001 \ Carus x Nerv \ B: Berger,Fritz \ O: Barth,Jennifer
 
GER
Jennifer Barth
Sachsen
64. 15:20:00 369 Sheila 326
M \ Holst \ Db \ 2002 \ Quantum x Locato \ B: Dreier,Hauke \ O: Wieske,Paul
 
GER
Dennis Herzog
Schleswig-Holstein
65. 15:20:00 195 D'Olympia 3
M \ Hann \ Schwb \ 2002 \ D'Olympic x Maurice \ B: Niebuhr,Carsten \ O: Wachsmuth,Siegfried
 
GER
Ludwig Sternberg
Berlin-Brandenburg
66. 15:20:00 312 Mona-Lisa 33
M \ SAnha \ F \ 1998 \ Montezuma x Ferro \ B: Kühn,Thomas \ O: Stoof,Fred
 
GER
Melvin Senst
Sachsen-Anhalt
67. 15:20:00 50 Caiser Cash
G \ Holst \ B \ 2003 \ Chambertin x Calido I \ B: Knudsen,Karl-Heinz \ O: Reemtsma Dr.,Martina
 
GER
Justine Reemtsma
Mecklenburg-Vorpommern
68. 15:20:00 299 Lui 75
S \ Meckl. \ DbkaS \ 2005 \ Leviscal x Lancetto \ B: Stahl,Siegfried \ O: Kind,Doris u.Hans-Joachim
 
GER
Stefan Bruchmüller
Sachsen-Anhalt
69. 15:20:00 114 Charlsten 3
G \ Hess \ B \ 2001 \ Cashman x Silvano \ B: Mücke,Britta \ O: Turnierstall Kohrock,
 
GER
Annika Jaeger
Schleswig-Holstein
70. 15:20:00 407 Zario
G \ Holst \ B \ 2007 \ Calato x Silbersee \ B: Bendfeldt,Christin \ O: Wagner,Udo
 
GER
Hannes Prehl
Berlin-Brandenburg
71. 15:20:00 117 Cheremy
G \ Holst \ Db \ 2004 \ Concept x Romino \ B: Busse,Nina \ O: Seidel,Lisa
 
GER
Lisa Seidel
Thüringen
72. 15:20:00 253 Ladina 46
M \ OS \ Schi \ 2006 \ Chacco-Blue x Lacoro \ B: Jungermann-Schultz,Ute \ O: Schultz,Gordon
 
GER
Gordon Schultz
Thüringen
73. 15:20:00 424 Prag 3
M \ Holst \ Db \ 2000 \ Chambertin x Riverman \ B: Stargardt, Ulrich \ O: Moormann, Rolf
 
GER
Marlene Franz
Sachsen
74. 15:20:00 367 Shamrock 58
M \ Holst \ B \ 2002 \ Acorado I x Contender \ B: Strothmann,Wolfgang \ O: Strothmann,Wolfgang
 
GER
Insa Strothmann
Schleswig-Holstein
75. 15:20:00 17 Arctos 4
G \ DSP \ B \ 2006 \ Askari x Landrebell \ B: ZG Ströhmer u.v.Langermann, \ O: Stroehmer,Siegmar
 
GER
Laura Strehmel
Berlin-Brandenburg
76. 15:20:00 179 Cruzianer
G \ OS \ B \ 2006 \ Cassinus x Kolibri \ B: Kersten Dr.,Andreas \ O: Kersten,Friederike
 
GER
Friederike Kersten
Sachsen-Anhalt
77. 15:20:00 35 Balouna Windana
M \ OS \ Df \ 2003 \ Balou du Rouet x Landfriese II \ B: Gestüt Lewitz, \ O: Zuchthof Makowei,
 
GER
Philipp Makowei
Mecklenburg-Vorpommern


prize money1.000,00 EUR
judgesHans-Joachim Begall
Sabine Wego