Prize of GEZE GmbH

no. 04 Int. jumping competition in two phases (1.45 m)
CSI2* - FEI Art. 274.5.3
Medium Tour

begin: 02.08.2015 11:10
competitors: 58

# no horse rider
1. 647 Misses Blue
M \ Z.Rpf \ SCHI \ 2008 \ Mr. Blue x Clinton \ B: VAndousselaere Nv Wilfried & Co \ O: VAndousselaere
 
IRL
Jonathan Gordon
RV Altheim
2. 462 Toobie de Quercize
M \ SF \ B \ 2007 \ Easy Boy x Flirt I \ B: Chauveau,Jean-Marc \ O: FTD Sportpferde,
 
GER
Florian Dolinschek
RSV Winterlingen
3. 318 Larry 204
S \ Old \ B \ 2005 \ Landjonker (Fruhling) x Zeus (Nurzeus) \ B: Hermeling,Günther \ O: Straßer,Thaddäus
 
GER
Günter Treiber
RV Eppelheim
4. 232 Croesus
S \ Holst \ Schwb \ 2004 \ Casall x Coronado \ B: Pries,Karl-Heinrich \ O: Bücheler,Paul
 
GER
Pia Reich
RV Dreiländereck
5. 637 Con Future
G \ Holst \ B \ 2005 \ x Franklin \ B: Magens, Heiko \ O: Kimmich, Klaus
 
GER
Armin Engelhardt
RSG Riedwiese Fischbach
6. 108 Cascada 38
M \ Meckl. \ Schi \ 2006 \ Cero I x D'Olympic \ B: Köhler Dr.,Manfred \ O: Deuerer,Hans-Jürgen
 
GER
Tina Deuerer
RC Bretten
7. 584 Heroine de Muze
M \ BWP \ BAY \ 2007 \ Tinka's Boy x For Pleasure \ B: de Brabander Joris \ O: Carcary, Peter
 
JPN
Taizo Sugitani
JAPAN
8. 219 Cornet's Courage
G \ Old \ Schi \ 2006 \ Cornet Obolensky (ex: Windows x Landstreicher \ B: Huster,Bernhard \ O: Allgäuer,Marco
 
GER
Remo Allgäuer
RV Reute
9. 87 Caramello d'Oro
G \ CH.Wb \ F \ 2007 \ Comet A.S.Fl. x Con Spirito R \ B: Hirt,Corinne \ O: Fünfschilling,Daisy,Brun,Claudia
 
GER
Tobias Schwarz
RFSV Kenzingen
10. 561 Lux Sit
G \ Ita.W \ F \ 2004 \ Ksar-Sitte x Delfo de Ossi \ B: Caratzu Giovanni Giuseppe \ O: Carola Lehner
 
AUT
Carola Lehner
AUSTRIA
11. 101 Carrasco 3
G \ Holst \ Schi \ 2006 \ Caretino x Capitol I \ B: Krohn,Hans-Otto \ O: Weishaupt,Josef
 
GER
Maximilian Weishaupt
RFV Jettingen e.V.
12. 414 Quintessenz 4
G \ Hann \ B \ 2004 \ Quidam's Rubin x Argentinus \ B: Ramsbrock,Heinrich \ O: Hynek,Michael
 
GER
Sven Schlüsselburg
PLZ Engelsberg
13. 252 Escoreal 9
G \ Hann \ Db \ 2004 \ Earl x Prestige Pilot \ B: Gahde,Hinrich \ O: Gnadt Dr.,Rolf
 
GER
Marie-Luise Gnadt
RV Lahr
14. 338 Lissbonia
M \ Westf \ B \ 2005 \ Lissabon x Polydor \ B: Große-Wienker,Heinz-Bernd \ O: Große-Wienker,Heinz-Bernd
 
GER
Henrik Griese
RFV Cherusker e.V.
15. 4 Acordland
G \ Holst \ F \ 2001 \ Acord II x Landgraf I \ B: Ties,Harm Albert \ O: Gestüt Annahof, Klaus Wirth,
 
GER
Marc Bauhofer
RFV Bad Saulgau 1925
16. 272 For Ever Jump
S \ Holst \ B \ 2006 \ For Pleasure x Chambertin \ B: Gerken,Kai \ O: Puschak,Ursula
 
GER
Tobias Meyer
RUFG Falkenberg e.V.
17. 646 V Cantate
M \ HO \ B \ 2005 \ Carano x Leonid \ B: Lyngvig, Hans \ O: Linde Westergaard
 
GER
Armin Jun. Schäfer
RV Mannheim
18. 551 Victorio 5
S \ Hann \ B \ 2006 \ Uccello x \ B: Plate, Hans-Heinrich \ O: Sportpferde PDS.SL
 
GER
Oliver Lemmer
RG Hausdorp
19. 282 Galippo 5
G \ Hann \ F \ 2001 \ Giorgio x For Pleasure \ B: Nieberg,Lars \ O: Nieberg,Lars
 
GER
Lars Nieberg
RV St. Hubertus Wolbeck e. V.
20. 641 Bling Bling 2
S \ KWPN \ B \ 2006 \ Regilio x Matterhorn \ B: Westerkamp,J.A.J. \ O: Carl Hanley Sporthorses GmbH,
 
IRL
Alexander Duffy
RUFV Rulle
21. 122 Castigo della Caccia
S \ Holst \ B \ 2004 \ Caretino x Ahorn Z \ B: Rumohr,Casper von \ O: S.S.D. La Caccia Coop. Soc. Agri. O
 
GER
Marcel Marschall
RV Altheim
22. 136 Chaccia Simona
M \ Hann \ Df \ 2007 \ Chacco-Blue x Lacros \ B: Lage,Johannes zur \ O: Puschak,Ursula
 
GER
Wolfgang Puschak
RV Augsburg-West
23. 347 Ludwig 218
G \ OS \ B \ 2004 \ Ludwig von Bayern x Larinero \ B: Menke,Utz \ O: Weinberg,Thomas,Rees,Anna
 
GER
Matthias Lienhop
RZ Frese Immenhöfe e.V.
24. 591 Zamia 3
M \ Holst \ SCHWB \ 2007 \ Aljano x Dream of Glory \ B: Petersen,Hans-Peter \ O: Sportpferde Lemmer,
 
SUI
Alexandra Fricker
RG Hausdorp
25. 600 Galan S
G \ BWP \ F \ 2006 \ C-Indoctro x Calypso D'Herbiers \ B: De Wreede Sylvain \ O: Grant Road Partners Llc
 
SUI
Beat Mändli
SWITZERLAND
26. 555 Lascara 15
M \ OS \ B \ 2006 \ Ludwig von Bayern x Quick Star \ B: Sosath, Gerd \ O: Nisch, Fritz
 
GER
Christian Heim
RV Hofgut Mahlspüren e.V.
27. 508 Coco Chanel 145
M \ Bay \ Schwb \ 2005 \ Cosino B x Lavall II \ B: Schmid, Eva-Maria \ O: Schmid, Walter-Georg
 
GER
Maximilian Schmid
RV Königsbrunn Fohlenhof e.V.
28. 218 Cornet's Adel 2
S \ Hann \ Db \ 2006 \ Cornet Obolensky (ex: Windows x Sao Paulo \ B: Kampherbeek,Egbert \ O: Helbling,Jean-Michel
 
GER
Hans-Dieter Dreher
RV Dreiländereck
29. 650 Colombo
S \ KWPN \ F \ 2007 \ Lord Z x Burggraaf \ B: van de Linde \ O: Müller Ruedi
 
SUI
Werner Muff
SWITZERLAND
ca. 10 Min. Pause zur Bodenpflege
30. 296 H.W.'s Athina
M \ Württ \ B \ 2006 \ Araconit x Limelight \ B: Weber,Hannelore \ O: Braig,Ulrike
 
GER
Marcel Braig
RFV Ehingen
31. 12 Alice 355
M \ DSP \ F \ 2007 \ Askari x Landrebell \ B: Mewes,Ralf \ O: Blum,Simone
 
GER
Simone Blum
LRFV Massenhausen e.V.
32. 571 Sisko du Plaisir
G \ SF \ B \ 2006 \ Pegase Gerbaux Sf x Narcos II \ B: \ O: Monsieur Nicolas Nieder
 
FRA
Nicolas Nieder
FRANCE
33. 445 Sheila 313
M \ Holst \ B \ 2002 \ Candillo x Lord \ B: Nagel,Eike \ O: Graf,Gabriele,Graf,Matthias
 
GER
Markus Kölz
PSV Burkhardshof
34. 532 Chicca 31
M \ Westf \ B \ 2004 \ Clearway x Grannus \ B: Krautwald, Winfried \ O: Krautwald, Winfried
 
GER
Felix Haßmann
RV Lienen e.V.
35. 615 Cairon
G \ Holst \ B \ 2007 \ Con Air x Carthago \ B: Trauffer Cristina \ O: Trauffer Cristina
 
SUI
Niklaus Schurtenberger
SWITZERLAND
36. 372 Pappa ante portas
G \ Westf \ Db \ 2006 \ Potential x Grannus \ B: Schulze-Averdiek,Antonius \ O: Meyer,Steffen
 
GER
Elisabeth Meyer
RA SV Leingarten e.V.
37. 502 Chupa Chup 6
G \ Old \ Schwb \ 2005 \ Chalan x Lordanos \ B: Sosath, Gerd \ O: Rau, Ann-Kathrin
 
GER
Ann-Kathrin Rau
RC Aischbach Gültstein
38. 560 Con Chilli
M \ Holst \ B \ 2005 \ Con Air x \ B: Schröder, Kristina \ O: Volkhausen, Ulrich
 
GER
Timo Beck
RFV Legelshurst e.V.
39. 653 Corbusier
G \ Rhld \ SCHI \ 2007 \ Cristallo x Casco \ B: B.A.T.H. van Uhm \ O: Lehner Carola
 
SUI
Theo Muff
SWITZERLAND
40. 38 Balou Fina
M \ Westf \ B \ 2005 \ Balou du Rouet x Polydor \ B: Rehm,Alfred \ O: Höltgen,Petra
 
GER
Volker Höltgen
RFV Rheingemeinden Monheim e.V
41. 488 Carisma 109
G \ Grpf.o.R \ B \ 2005 \ x \ B: Züchter nicht bekannt \ O: Grün, Christine
 
GER
Laura Jane Hackbarth
RV St. Peter-Ording e.V.
42. 654 Cafe's Champus
M \ OS \ B \ 2006 \ Cafe Au Lait x Calido \ B: Kuhlmann, Hildegard \ O: Kuhlmann, Hildegard
 
GER
Tim Rieskamp-Goedeking
RFV Westerkappeln-Velpe-Lotte e.V.
43. 640 Coldplay 25
G \ Grpf.o.R \ B \ 2006 \ unbekannt x unbekannt \ B: \ O: Gestüt Pfaffenau,
 
DEN
Morten Gram
RV Augsburg-West
44. 552 Mustax Catoki's Cannon
S \ Holst \ Db \ 2005 \ Catoki x \ B: Henning, Heinz \ O: European Youngsters
 
GER
Karin Ernsting
RV St. Hubertus Wolbeck e. V.
45. 179 Ciabatta
M \ Holst \ Db \ 2003 \ Classido x Sir Shostakovich xx \ B: Dreier,Hauke \ O: Mader,Bernd
 
GER
Hendrik Mader
RFV Trochtelfingen e.V.
46. 597 Salt'n Pepper
G \ Hann \ B \ 2006 \ Stolzenberg x Escudo I \ B: Udo Lengsfeld \ O: Heiniger Hans-Peter
 
SUI
Timo Heiniger
SWITZERLAND
47. 595 Hunter C
G \ BWP \ SCHI \ 2007 \ Cabrio vd Heffinck x Concorde \ B: Custers Jean \ O: Keller, Hans W.
 
SWE
Kristoffer Widlund
SWEDEN
48. 564 AK Mercedes Dream
M \ Württ \ B \ 2007 \ Landorino R x Exodus \ B: Georg Fabler \ O: Andreas Kraft
 
BUL
Rossen Raitchev
Sportpferdezentrum Aach e.V.
49. 308 Key West 14
S \ KWPN \ F \ 2002 \ Kashmir van het Schuttershof x Oula Owl xx \ B: Loon,E.J.H. van \ O: Schill,Reinhard,Schill,Joachim
 
GER
Alexander Schill
RV Ichenheim
50. 605 Lady Quick II
M \ OS \ B \ 2007 \ Lord Pezi x Quick Star \ B: Rolf Hollenbeck \ O: Grimm Widmer Andrea
 
SUI
Melanie Mändli
SWITZERLAND
51. 519 Captain Sparrow 5
G \ Holst \ Db \ 2007 \ Cormint x \ B: Pohling, Manfred \ O: Equi Future Champions SCA SICAV-SIF
 
GER
Michael Jung
RSG Altheim
52. 623 Bonita
M \ Württ \ B \ 2006 \ Balou du Rouet x Drosselklang \ B: Sorg, Alfons \ O: Mohamad Mogheeth Alshehab
 
SYR
Mohamad Mogeeth Al Shehab
SYRIAN
53. 621 Crystal IV
G \ Holst \ SCHI \ 2007 \ Cristo x Calido I \ B: Egenter Hans \ O: Ruf Dennis Wettstein Simone
 
SUI
Simone Wettstein
SWITZERLAND
54. 36 Balam 2
G \ SF \ Db \ 2003 \ Diamant de Semilly x Royal Feu \ B: \ O: Fernandez,Federico
 
GER
Andreas Brünz
RSC Salzstetten
55. 176 Christdorn
S \ Hann \ B \ 2002 \ Contendro I x Gluecksstern \ B: Terfoorth,Elmire \ O: Haupt- und Landgestüt Marbach,
 
GER
Gerrit Nieberg
RV St. Hubertus Wolbeck e. V.
56. 398 Que tal 2
M \ Old \ B \ 2003 \ Quidam's Rubin x Jet Set \ B: Staufenbiel,Arnold \ O: Dellert,Elke
 
GER
Katja Dellert
RSG Frankenhof Sonnefeld e.V.
57. 276 Forry Deluxe
S \ Hann \ B \ 2005 \ For Pleasure x Landadel \ B: ZG Strunk,Wilhelm u.Heike \ O: Wernke,Hildegard
 
GER
Jan Wernke
RSC Handorf-Langenberg e.V.
58. 129 Celina 165
M \ Westf \ B \ 2007 \ Calato x Rebel Z I \ B: Heinzelmann V.Hallberg,Stefan \ O: Gestüt Sengelen GmbH,
 
SUI
Rebecca Hotz
RV Schopfheim


prize money6.000,00 EUR
judgesStephanie Müller (GER)
Kathrin van Wees (GER)
Alfred K. Boll (SUI)