Prize of P&S International GmbH, Donaueschingen • Autohaus Erndle GmbH, Donaueschingen • Emil Frei GmbH & Co Lackfabrik, Bräunlingen • Erhard Bürk-Kauffmann GmbH, Villingen-Schwenningen • Haller-Jauch GmbH, Villingen-Schwenningen • Kraftverkehr Müller GmbH & Co KG, St. Georgen • Ricosta Schuhfabriken GmbH, Donaueschingen • Südbadische Gummiwerke GmbH, Donaueschingen • Südkurier GmbH, Konstanz • Volksbank eG Schwarzwald Baar Hegau, Villingen-Schwenningen • Werr & Ludwig GmbH, Hüfingen • Zimmerei Maus, Donaueschingen • ZG Raiffeisen Technik GmbH, Donaueschingen

no. 3 Int. jumping competition against the clock (1.40 m)
CSI2* - FEI Art. 238.2.1
-Large Tour-
Qualifier for class 1 and 2

begin: 31.07.2015 19:00
competitors: 67

# no horse rider
1. 219 Cornet's Courage
G \ Old \ Schi \ 2006 \ Cornet Obolensky (ex: Windows x Landstreicher \ B: Huster,Bernhard \ O: Allgäuer,Marco
 
GER
Remo Allgäuer
RV Reute
2. 93 Carl 60
G \ Westf \ Db \ 2006 \ Cornet Obolensky (ex: Windows x Le Cou Cou \ B: ZG Sümnick,Manfred u.Uwe \ O: Kamboli,Stefania
 
GER
Volker Höltgen
RFV Rheingemeinden Monheim e.V
3. 600 Galan S
G \ BWP \ F \ 2006 \ C-Indoctro x Calypso D'Herbiers \ B: De Wreede Sylvain \ O: Grant Road Partners Llc
 
SUI
Beat Mändli
SCHWEIZ
4. 421 Rahmannshof Stagoldina
M \ Old \ B \ 2005 \ Stakkato Gold x Landor S \ B: Leuteritz,Martin \ O: Bormann,Ina von
 
GER
Ina von Bormann
RFV Jettingen e.V.
5. 549 Luigi 206
G \ Old \ F \ 2004 \ Ludwig von Bayern x Cezaro \ B: Wolke, Wilhelm \ O: M.Wirths Sportpferde GmbH & Co.KG
 
GER
Oliver Lemmer
RG Hausdorp
6. 591 Zamia 3
M \ Holst \ SCHWB \ 2007 \ Aljano x Dream of Glory \ B: Petersen,Hans-Peter \ O: Sportpferde Lemmer,
 
SUI
Alexandra Fricker
RG Hausdorp
7. 582 Chopard 19
G \ KWPN \ DB \ 2007 \ Colandro x Hold Up Premier \ B: Burgmans En van Gorp \ O: Yamada, Erina
 
JPN
Taizo Sugitani
JAPAN
8. 7 AK Lord Fronhof
S \ Württ \ R \ 2006 \ Lord Goldfever AK x Conway \ B: Fäßler,Georg \ O: Kraft,Andreas
 
BUL
Rossen Raitchev
Sportpferdezentrum Aach e.V.
9. 261 Fellini 131
G \ OS \ F \ 2006 \ For Pleasure x Phin Phin \ B: Grom,Richard \ O: Peiseler Dr.,Alexa
 
IRL
Jonathan Gordon
RV Altheim
10. 502 Chupa Chup 6
G \ Old \ Schwb \ 2005 \ Chalan x Lordanos \ B: Sosath, Gerd \ O: Rau, Ann-Kathrin
 
GER
Ann-Kathrin Rau
RC Aischbach Gültstein
11. 252 Escoreal 9
G \ Hann \ Db \ 2004 \ Earl x Prestige Pilot \ B: Gahde,Hinrich \ O: Gnadt Dr.,Rolf
 
GER
Marie-Luise Gnadt
RV Lahr
12. 605 Lady Quick II
M \ OS \ B \ 2007 \ Lord Pezi x Quick Star \ B: Rolf Hollenbeck \ O: Grimm Widmer Andrea
 
SUI
Melanie Mändli
SCHWEIZ
13. 457 Stella 864
M \ Old \ Db \ 2006 \ Stalypso x Liberty Life \ B: Kapp,Elisabeth \ O: Gugler Sport Horses GmbH & Co.KG,
 
GER
Julia Beck
RV Lahr
14. 146 Chanoc
S \ Holst \ B \ 2004 \ Caretino x Ramiro \ B: Kuhn,Christiane \ O: Deuerer,Hans-Jürgen
 
GER
Tina Deuerer
RC Bretten
15. 296 H.W.'s Athina
M \ Württ \ B \ 2006 \ Araconit x Limelight \ B: Weber,Hannelore \ O: Braig,Ulrike
 
GER
Marcel Braig
RFV Ehingen
16. 596 Quality Z
M \ Z.Rpf \ B \ 2004 \ Quasimodo Z x Voltaire \ B: Winkel Jr \ O: Heiniger Hans-Peter
 
SUI
Timo Heiniger
SWITZERLAND
17. 49 Buddy Holly 9
G \ KWPN \ B \ 2006 \ Verdi (Q-Verdi) x Voltaire \ B: ZG Winnen,W.A.J. u.K.M.E. \ O: Engert,Klaus
 
GER
Günter Treiber
RV Eppelheim
18. 469 Vallerey
M \ KWPN \ B \ 2003 \ Sable Rose (Calvados) x Sable Rose (Calvados) \ B: Boer,Hanja de \ O: Kaiser,Freddy,Heim,Familie
 
GER
Christian Heim
RV Hofgut Mahlspüren e.V.
19. 581 Utopia di San Patrignano
M \ BWP \ B \ 2002 \ unbekannt x unbekannt \ B: \ O: San Patrignano
 
ITA
Linda Bratomi
ITALY
20. 487 Tequila Sunrise 43
M \ Holst \ B \ 2003 \ Chalan x Acobat II \ B: Schulz, Erwin \ O: Grün, Christine
 
GER
Laura Jane Hackbarth
RV St. Peter-Ording e.V.
21. 12 Alice 355
M \ DSP \ F \ 2007 \ Askari x Landrebell \ B: Mewes,Ralf \ O: Blum,Simone
 
GER
Simone Blum
LRFV Massenhausen e.V.
22. 574 Wrangler II
G \ KWPN \ B \ 2003 \ Padinus x Burgraaf \ B: W L M. Veltmaat, Dalfsen (Nl) \ O: Fidel Segovia
 
IRL
Alexander Duffy
RUFV Rulle
23. 569 Quai du Phare
G \ SF \ SCHI \ 2004 \ Ultimo van ter Moude x Domino de Moyon \ B: \ O: Mademoiselle Marjorie Beck
 
FRA
Steeve Debes
FRANCE
24. 588 Wervel
M \ KWPN \ SCHI \ 2003 \ Corland x Indorado \ B: Chr. M. Snepvangers, Bergen Op Zoom \ O: Bücheler Paul
 
SUI
Manuel Eugster
SWITZERLAND
25. 571 Sisko du Plaisir
G \ SF \ B \ 2006 \ Pegase Gerbaux Sf x Narcos II \ B: \ O: Monsieur Nicolas Nieder
 
FRA
Nicolas Nieder
FRANCE
26. 4 Acordland
G \ Holst \ F \ 2001 \ Acord II x Landgraf I \ B: Ties,Harm Albert \ O: Gestüt Annahof, Klaus Wirth,
 
GER
Marc Bauhofer
RFV Bad Saulgau 1925
27. 646 V Cantate
M \ HO \ B \ 2005 \ Carano x Leonid \ B: Lyngvig, Hans \ O: Linde Westergaard
 
GER
Armin Jun. Schäfer
RV Mannheim
28. 308 Key West 14
S \ KWPN \ F \ 2002 \ Kashmir van het Schuttershof x Oula Owl xx \ B: Loon,E.J.H. van \ O: Schill,Reinhard,Schill,Joachim
 
GER
Alexander Schill
RV Ichenheim
29. 394 Quantana 10
M \ Old \ B \ 2006 \ Quidam's Rubin x Grannus \ B: Dannemann,Gerd \ O: Puschak,Wolfgang
 
GER
Tobias Meyer
RUFG Falkenberg e.V.
30. 101 Carrasco 3
G \ Holst \ Schi \ 2006 \ Caretino x Capitol I \ B: Krohn,Hans-Otto \ O: Weishaupt,Josef
 
GER
Maximilian Weishaupt
RFV Jettingen e.V.
31. 122 Castigo della Caccia
S \ Holst \ B \ 2004 \ Caretino x Ahorn Z \ B: Rumohr,Casper von \ O: S.S.D. La Caccia Coop. Soc. Agri. O
 
GER
Marcel Marschall
RV Altheim
32. 155 Chayenne 283
M \ OS \ F \ 2006 \ Chacco-Blue x Calido I \ B: Kuhlmann,Hildegard \ O: Kuhlmann,Hildegard
 
GER
Tim Rieskamp-Goedeking
RFV Westerkappeln-Velpe-Lotte e.V.
33. 508 Coco Chanel 145
M \ Bay \ Schwb \ 2005 \ Cosino B x Lavall II \ B: Schmid, Eva-Maria \ O: Schmid, Walter-Georg
 
GER
Maximilian Schmid
RV Königsbrunn Fohlenhof e.V.
ca. 10 Min. Pause zur Bodenpflege
34. 282 Galippo 5
G \ Hann \ F \ 2001 \ Giorgio x For Pleasure \ B: Nieberg,Lars \ O: Nieberg,Lars
 
GER
Lars Nieberg
RV St. Hubertus Wolbeck e. V.
35. 312 Lacidos
G \ Holst \ B \ 2004 \ Lavall II x Calido I \ B: Kühl,Claus-Wilhelm \ O: Reitanlage Brünz GbR,
 
GER
Andreas Brünz
RSC Salzstetten
36. 620 Cash and Go 3
G \ Holst \ B \ 2002 \ Cash and Carry x Concerto II \ B: Witt,Ute \ O: Ruf Dennis Wettstein Simone
 
SUI
Simone Wettstein
SWITZERLAND
37. 467 Vabio 2
G \ Hann \ F \ 2007 \ Valentino x Drosselklang II \ B: Bolte,Heinfried \ O: Wernke,Ruth
 
GER
Jan Wernke
RSC Handorf-Langenberg e.V.
38. 532 Chicca 31
M \ Westf \ B \ 2004 \ Clearway x Grannus \ B: Krautwald, Winfried \ O: Krautwald, Winfried
 
GER
Felix Haßmann
RV Lienen e.V.
39. 367 Olivia la Sweet
M \ KWPN \ Db \ 2005 \ Oklund x Ircolando \ B: Wouters,C. \ O: Gut Berl,
 
GER
Gerrit Nieberg
RV St. Hubertus Wolbeck e. V.
40. 90 Carella 5
M \ Holst \ B \ 2004 \ Clearway x Concerto II \ B: Vollersen,Jens \ O: Fritzsching,Ursula
 
GER
Niklas Krieg
RFV Donaueschingen
41. 637 Con Future
G \ Holst \ B \ 2005 \ x Franklin \ B: Magens, Heiko \ O: Kimmich, Klaus
 
GER
Armin Engelhardt
RSG Riedwiese Fischbach
42. 202 Comtessa 88
M \ Hann \ Db \ 2003 \ Contendro I x Acord II \ B: Mohrfeld,Erich \ O: Maubach,Jennifer
 
GER
Henrik Griese
RFV Cherusker e.V.
43. 652 Saphyr des Lacs
G \ SF \ SCHI \ 2006 \ Mr Blue x First Bride \ B: Gaubert Nicolas \ O: Lehner Carola
 
SUI
Theo Muff
SWITZERLAND
44. 615 Cairon
G \ Holst \ B \ 2007 \ Con Air x Carthago \ B: Trauffer Cristina \ O: Trauffer Cristina
 
SUI
Niklaus Schurtenberger
SCHWEIZ
45. 65 Callisto 19
S \ Holst \ B \ 2003 \ Casall x Acorado I \ B: Weilandt,Jacob \ O: Bücheler,Paul
 
GER
Hans-Dieter Dreher
RV Dreiländereck
46. 152 Charmonie 11
M \ Holst \ B \ 2002 \ Ramirado x Cassini I \ B: Vollersen,Johann \ O: Klingele,Dietmar,Klingele,Dominik,Klingele,Carmen
 
GER
Pia Reich
RV Dreiländereck
47. 322 L.B. La Polydor
G \ Westf \ B \ 1998 \ Lamoureux II x Polydor \ B: Trogemann,Erich \ O: Gestüt Sengelen GmbH,
 
SUI
Rebecca Hotz
RV Schopfheim
48. 612 Camilla IX
M \ Westf \ SCHI \ 2005 \ Cornet Obolensky x Pilot \ B: Rellensmann Hartwig \ O: Schmid Karl
 
SUI
Adrian Schmid
RSZ Boll
49. 285 Geronimo 564
G \ KWPN \ B \ 2000 \ Ginus x Tolbert \ B: Bongers,R.W. \ O: Rist,Tobias
 
GER
Tobias Rist
RFV Bad Waldsee e.V.
50. 168 Chikas Way
M \ Holst \ Schi \ 2006 \ Cartani x Calato \ B: Johannsen,Arno \ O: Taxis,Jennifer
 
GER
Jennifer Taxis
RA TV Alpirsbach-Rötenbach
51. 347 Ludwig 218
G \ OS \ B \ 2004 \ Ludwig von Bayern x Larinero \ B: Menke,Utz \ O: Weinberg,Thomas,Rees,Anna
 
GER
Matthias Lienhop
RZ Frese Immenhöfe e.V.
52. 233 Crossfire 17
G \ OS \ B \ 2005 \ Carinue x Cento \ B: Gestüt Lewitz, \ O: FTD Sportpferde,
 
GER
Florian Dolinschek
RSV Winterlingen
53. 465 Utopia 48
M \ Holst \ Db \ 2004 \ Concas x Chambertin \ B: Naeve,Klaus-Detlef \ O: E.M.T.Sportpferde GbR,
 
GER
Manfred Ege
RC Blättringen
54. 593 Clear Lady
M \ Holst \ DB \ 2005 \ Clearway x Carpaccio \ B: Schueder, Guenter \ O: Keller, Hans W.
 
SWE
Kristoffer Widlund
SWEDEN
55. 310 La Belle - J
M \ Holst \ B \ 2005 \ Limbus x Cantus \ B: Jäger,Michael \ O: Jäger,Michael,Schwarz,Thomas
 
GER
Tobias Schwarz
RFSV Kenzingen
56. 141 Champerlo
G \ Holst \ Schi \ 2002 \ Counter x Lasino \ B: Ohlandt,Hans \ O: Fritzsching,Ursula
 
GER
Leonie Krieg
RFV Donaueschingen
57. 292 Habicht CR
S \ Dt.Pf \ DbSch \ 2005 \ Heraldus x Crassus \ B: Gestüt Rabenhof/Georg Clausen, \ O: Mönig,Karl
 
GER
Timo Beck
RFV Legelshurst e.V.
58. 372 Pappa ante portas
G \ Westf \ Db \ 2006 \ Potential x Grannus \ B: Schulze-Averdiek,Antonius \ O: Meyer,Steffen
 
GER
Elisabeth Meyer
RA SV Leingarten e.V.
59. 552 Mustax Catoki's Cannon
S \ Holst \ Db \ 2005 \ Catoki x \ B: Henning, Heinz \ O: European Youngsters
 
GER
Karin Ernsting
RV St. Hubertus Wolbeck e. V.
60. 609 Pollendr
M \ Rhld \ DB \ 2005 \ Polytraum x Corrado \ B: Weber, Levinius \ O: Mühlebach Marlis
 
SUI
Werner Muff
SWITZERLAND
61. 455 Sportsmann - S
S \ Württ \ BSchi \ 2005 \ Stolzenberg x Calido I \ B: Single,Erich \ O: Jung,Familie,Single,Erich
 
GER
Michael Jung
RSG Altheim
62. 414 Quintessenz 4
G \ Hann \ B \ 2004 \ Quidam's Rubin x Argentinus \ B: Ramsbrock,Heinrich \ O: Hynek,Michael
 
GER
Sven Schlüsselburg
PLZ Engelsberg
63. 138 Chacco-Gold
G \ OS \ F \ 2007 \ Chacco-Blue x Landgold \ B: Gestüt Lewitz, \ O: Puschak,Ursula
 
GER
Wolfgang Puschak
RV Augsburg-West
64. 561 Lux Sit
G \ Ita.W \ F \ 2004 \ Ksar-Sitte x Delfo de Ossi \ B: Caratzu Giovanni Giuseppe \ O: Carola Lehner
 
AUT
Carola Lehner
AUSTRIA
65. 344 Lucca 63
G \ Old \ F \ 2000 \ Lordanos x Cavalier (Mister) \ B: Goslar,Friedrich \ O: Dellert,Katja
 
GER
Katja Dellert
RSG Frankenhof Sonnefeld e.V.
66. 566 Chico II
M \ Württ \ F \ 2005 \ Cor de Brillant x Rathenau \ B: Darko Suster \ O: Gram, Morten
 
DEN
Morten Gram
RV Augsburg-West
67. 253 Etiche de Fribois
G \ BWP \ F \ 2004 \ Fetiche Du Pas x Clinton \ B: Mossevelde,John van \ O: Kölz,Michael
 
GER
Markus Kölz
PSV Burkhardshof


prize money8.000,00 EUR
judgesStephanie Müller (GER)
Kathrin van Wees (GER)
Alfred K. Boll (SUI)