Prize donated by Jerich International, Austria

no. 9 CDI*** FEI Grand Prix - International

begin: 08.08.2015 10:00
competitors: 24

# starting time no horse rider
1. 10:00:00 1101 Di Lapponia T
M \ Hann \ R \ 2001 \ Donnerhall x Argument \ B: Tobaben,Joachim \ O: Friberg,Paulinda
 
SWE
Paulinda Friberg
2. 10:08:00 470 Fabriano 58
S \ Westf \ B \ 1999 \ Florestan I x Angelo xx \ B: Schönleitner,Michael \ O: Hayashi,Kenichi
 
JPN
Masanao Takahashi
3. 10:16:00 385 Diamonds Forever
G \ Hann \ Db \ 2002 \ Depardieu x Warkant \ B: Graubohm,Jens \ O: Gericke,Kathrin
 
GER
Fabienne Lütkemeier
RFV Paderborn e.V.
4. 10:24:00 1100 Radetzky
G \ KWPN \ F \ 1998 \ Houston x Vosmaer \ B: \ O: C.G. Jaeger
 
NED
Marjan van der Jagt
5. 10:32:00 838 Real Dancer 2
G \ Hann \ Db \ 2004 \ Rubin-Royal x De Niro \ B: Oppermann,Friedrich \ O: Gießelmann,Heinrich
 
GER
Jan-Dirk Gießelmann
RV Wagenfeld e. V.
6. 10:40:00 97 Brisbane 10
G \ SWB \ F \ 2001 \ Briar x Amiral \ B: \ O: Hindle,Emma
 
RSA
Katherine Berning
7. 10:48:00 1011 Valeron 2
S \ KWPN \ B \ 2002 \ Sandro Hit x Houston \ B: Beerens,A.J. \ O: Brune,Bernadette
 
GER
Bernadette Brune
TG Bad Zwischenahn
8. 10:56:00 721 Merlot TSF
S \ Trak. \ F \ 2005 \ Buddenbrock x \ B: Löber,Eva \ O: Thorsen,Jens
 
DEN
Kristine Möller
Club Hippique du Nord
ca. 15:00 minutes break
9. 11:19:00 587 Harmony's Fiorano
G \ Hann \ Df \ 2005 \ Rousseau x Rotspon \ B: Riegen,Anke von \ O: Harmony Sporthorses,Pape,Susan
 
GBR
Susan Pape
RV Neuhaus-Oste u. Umg.
10. 11:27:00 24 Amoricello
G \ Hann \ B \ 2002 \ Abanos x Lord Sinclair I \ B: Muth,Lydia u.Hans Joachim \ O: Wagner,Thomas
 
GER
Thomas Wagner
RSG Bad Homburger Kronenhof e.V.
11. 11:35:00 1202 Nintendo
G \ Ausl. \ B \ 1997 \ Newcastle x Werbefunk \ B: \ O: Serge Pais
 
MAR
Fouad Zafat
12. 11:43:00 602 Mane Stream Hotmail 2
G \ Old \ F \ 2002 \ Michellino x Havel \ B: Kristensen,Birgit \ O: Rowan O'rley
 
USA
Catherine Haddad-Staller
RV Vechta e.V.
13. 11:51:00 529 Florida 94
M \ Rhld \ F \ 1999 \ Fidermark x Grosso Z \ B: Milthaler,Friedhelm \ O: Steves,Helga
 
GER
Nadine Husenbeth
RC. St. Georg zu Bremen e.V.
14. 11:59:00 1260 Wonder 51
M \ Hann \ DF \ 2002 \ Waterford x Regazzoni \ B: ZG Haase,Cord u.Elke \ O: 21st Century Horse S.L.,
 
ESP
Jordi Domingo Coll
15. 12:07:00 1035 Wasabi OLD
G \ Old \ Db \ 2005 \ Welt Hit IV x Lancer I \ B: Radloff Dr.,Hans \ O: Michalke,Victoria
 
GER
Victoria Michalke
RA München e.V.
16. 12:15:00 1067 Brioni W
G \ Westf \ Db \ 2001 \ Breitling W x \ B: ZG Wittig/Tiemann \ O: Wittig, Wolfram
 
GER
Brigitte Wittig
RFV von Lützow Herford e. V.
ca. 15:00 minutes break
17. 12:38:00 835 Ramoneur 6
S \ Old \ Df \ 2002 \ Rohdiamant x Alabaster \ B: Bettin-Schulze-Schleppinghoff,Barba \ O: Seymour,Tanya Karen
 
RSA
Tanya Karen Seymour
RuFC Dinklage e.V.
18. 12:46:00 613 Imperio 3
S \ Trak. \ B \ 2003 \ Connery x Balfour xx \ B: Keunecke,Hartmut \ O: Bayer.Haupt-u.Landgestüt Schwaigang,DOKR,Schmidt,Hubertus
 
GER
Hubertus Schmidt
RV Altenautal e.V.
19. 12:54:00 1154 NOHS Daijoubo
G \ DWB \ B \ 2006 \ Daddy Cool x Picandt \ B: \ O: Stutteri N.O.H.
 
ESP
Severo Jesus Jurado Lopez
20. 13:02:00 860 Sacre Coeur 16
G \ Old \ R \ 2005 \ Shine On x Manolito AA \ B: Bührmann,Horst \ O: Equitto Co.Ltd./Kojiro Soma,
 
JPN
Kojiro Soma
21. 13:10:00 1178 Aston Martin 3
S \ Trak. \ SCHWB \ 2005 \ Monteverdi x Sixtus \ B: \ O: Melsen,Helene
 
DEN
Helene Melsen
22. 13:18:00 310 Crescendo 43
G \ Holst \ B \ 2004 \ Casall x Lord \ B: Birchler,Manfred \ O: Rosen Service AG Inh. Hermann Rosen,Rosen,Josephine
 
SUI
Josephine Rosen
RFV Emsbueren e.V.
23. 13:26:00 1102 Alcaide
S \ Ausl. \ F \ 2005 \ Lobito x \ B: \ O: Castilla Ruiz,Claudio
 
ESP
Claudio Castilla Ruiz
24. 13:34:00 596 Hermes 123
S \ SWB \ \ 2001 \ Rambo x Urbino \ B: Pehrsson,Ann & Thorsten \ O: Pehrsson,Ann & Thorsten
 
SWE
Anna Svanberg


prize money5.000,00 EUR
judgesE: Alban Tissot
H: Henning Lehrmann
C: Peter Holler
M: Monique Peutz-Vegter
B: Mariano Santos Redondo