Prize of Welfenhof

no. 2 Int. jumping competition against the clock (1.40 m)
CSI3* - FEI Art. 238.2.1

begin: 23.05.2015 13:45
competitors: 58

# no horse rider
1. 336 Apsara
M \ Holst \ Schwb \ 2006 \ Ephebe For Ever x Calido I \ B: Dörnberg, Susanne von \ O: Artemis Equestrian Farm LLC
 
GER
Meredith Michaels-Beerbaum
RV Aller-Weser
2. 557 Calanta
G \ KWPN \ B \ 2007 \ Verdi x Wellington \ B: V.B.M. Wolfkamp \ O: W. Greve Sportpaarden/HH Stables
 
NED
Willem Greve
NIEDERLANDE
3. 268 Caipirinha 65
S \ Hann \ \ 2007 \ Chequille x Lacros \ B: Knigge, Hubert \ O: Kludt, Pauline,Osmani, Aurora
 
GER
Holger Wulschner
RC Passin e.V.
4. 485 Cantara 69
M \ Holst \ B \ 2007 \ Carlos DZ x Aljano \ B: Karl, Charlotte \ O: Mahler, Christian
 
GER
Karl-Georg Schäfer
RFV Hofheim e.V.
5. 331 For Jump 7
G \ Holst \ Schi \ 2005 \ For Pleasure x Capitol I \ B: Hedt, Reimer \ O: Onyshchenko, Oleksandr
 
GER
Theresa Krapf
RV Oldenburger Muensterland e.V
6. 426 Street Hassle
S \ SF \ B \ 2006 \ Quick Star Sf x Laudanum \ B: \ O: Paris Sellon
 
USA
Paris Sellon
7. 491 Queen Mary 10
M \ Holst \ B \ 2002 \ Contendro I x Caretino \ B: Tietz, Joachim \ O: Haase, Friedhelm
 
GER
Jan Wernke
RSC Handorf-Langenberg e.V.
8. 602 Cayenne 162
M \ Westf \ B \ 2003 \ Cornet Obolensky (ex: Windows x Gonfaron \ B: Weigel,Kira \ O: Nybor Pferde GmbH & Co.KG,
 
GER
Johannes Ehning
ZRFV Borken e.V.
9. 385 High Valley 2
S \ BWP \ DB \ 2007 \ Obourg x Kashmir van Schuttershof \ B: Pollentier,Geert \ O: European Youngsters ,
 
IRL
Bertram Allen
10. 145 Van Gogh 49
S \ KWPN \ B \ 2002 \ Numero Uno x Bernstein \ B: ZG Stultiens, \ O: Stal Horn B.V.,
 
GER
Marco Kutscher
ZRFV Riesenbeck e.V.
11. 566 Sky Fly SB
G \ SF \ B \ 2006 \ Equest Carnute x Contender \ B: Lejeune,Bernadette \ O: Banki,Shadi
 
UKR
Katharina Offel
RJC Rodderberg e.V.
12. 556 Concordia La Silla
M \ Holst \ DB \ 2004 \ Corrado I x Contender \ B: Bernhard,Hobe \ O: Club Hipico la Silla A.C.,Stichting Equestrian Promotion,
 
MEX
Alberto Michan Halbinger
13. 211 Cashmoaker
S \ DSP \ Schi \ 2006 \ Calido I x Lafitte \ B: Timmreck, Frank \ O: Wendeln, Paul,Gestüt Sprehe GmbH
 
GER
Denis Nielsen
RUFG Falkenberg e.V.
14. 512 Magnus Romeo
S \ Arg. \ DB \ 2001 \ x \ B: Peralta, Ramos \ O: Paul Bücheler&Brändlin Gestüt Grenz
 
GER
Hans-Dieter Dreher
RV Dreiländereck
15. 584 Warrego Jericho
M \ Au.Pf \ SCHI \ 2004 \ Warrego Sandon x Sylvester \ B: \ O: David Goodwin
 
AUS
David Goodwin
16. 422 Codarco
M \ ISH \ B \ 2007 \ Darco x Orame \ B: Thomas O'Brien \ O: Chloe D Reid Llc
 
USA
Chloe Reid
17. 373 Lucero LS La Silla
S \ Ausl. \ R \ 2005 \ Dollar Dela Pierre x \ B: \ O: Club Hipico La Silla,
 
BRA
Karina Johannpeter
Reit-und Fahrverein Oberneuland e.V
18. 179 Starrio
G \ Hann \ Schwb \ 2007 \ Stakkato x Rio Branco \ B: Schubert, Hans-Werner \ O: Welzel, Frank
 
GER
Angelique Rüsen
RV Hof Ruppertsmühle Sinn e.V.
19. 286 Leonie W.
M \ Westf \ B \ 2003 \ Larenco x Grandeur \ B: Waning, Hubert \ O: Waning, Josef
 
GER
Lars Nieberg
RV St. Hubertus Wolbeck e. V.
20. 393 Ingliston Wooster
S \ SSH \ B \ 2003 \ Parco x Indorado \ B: \ O: Yuko Itakura
 
JPN
Yuko Itakura
21. 275 Lenny Kravitz 8
G \ Meckl. \ B \ 2000 \ Lord Kemm x \ B: Stade, Karl-Gerhard \ O: Weisbauer, Renate,Weisbauer, Gerhard
 
GER
Gerrit Schepers
Reitclub Emscherquelle e.V.
22. 571 Cooper 75
G \ Holst \ B \ 2003 \ Colman x Limbus \ B: Roeh,Herbert \ O: Sandmann,Hermann-Josef
 
UKR
Rene Tebbel
RFV Emsbueren e.V.
23. 258 Bobby Brown 40
S \ OS \ B \ 2006 \ Balou du Rouet x Continue \ B: Gestüt Lewitz \ O: SVS Sportvision Stables GmbH&Co.KG
 
GER
Tim Rieskamp-Goedeking
RFV Westerkappeln-Velpe-Lotte e.V.
24. 226 Acordland
G \ Holst \ F \ 2001 \ Acord II x \ B: Ties, Harm Albert \ O: Gestüt Annahof, Klaus Wirth
 
GER
Marc Bauhofer
RFV Bad Saulgau 1925
25. 585 Catan 13
G \ Holst \ F \ 2005 \ Catoki x Exorbitant xx \ B: Henning,Heinz \ O: Puschak,Ursula
 
BEL
Jonas Vervoort
RV Oldenburger Muensterland e.V
26. 583 Sunshine 555
M \ Old \ SCHI \ 2005 \ Celano x Concetto I \ B: Kamp,J.W.C.A. van der \ O: Gkouskova,Anna
 
ITA
Andre Sakakini
RV St. Hubertus Wolbeck e. V.
27. 302 Cordess 2
S \ KWPN \ Schi \ 2006 \ Clinton x \ B: Anderson-Manders, A.R. \ O: Gestüt Gut Neuenhof KG
 
GER
Philipp Weishaupt
ZRFV Riesenbeck e.V.
28. 172 Reavnir
G \ Westf \ F \ 2006 \ Ricardos x \ B: Haverkamp, Hugo \ O: Christian Ahlmann Sportpferde GmbH
 
GER
Christian Ahlmann
RV Alt Marl e.V.
29. 238 Lenitas 2
S \ Holst \ B \ 2004 \ Limbus x Cheenook \ B: Meier, Thieß \ O: Erdmann, Bernfried
 
GER
Patrick Stühlmeyer
RUFV Rulle
30. 384 Toscane D'Aiguilly
M \ SF \ B \ 2007 \ Toulon (Be) Bwp x Cacao Courcelle \ B: \ O: M.S.H. Et Zimequest
 
FRA
Simon Delestre
FRANKREICH
31. 247 Cheers Imenta
M \ Westf \ B \ 2005 \ Cheers Cassini x \ B: Woodward, Pauline \ O: Pohl, Nicola
 
GER
Nicola Pohl
RSC Dagobertshausen e.V.
32. 605 Catinka
M \ Hann \ B \ 2003 \ Contendro x Argentan \ B: \ O: Mr Martin Dawes
 
GBR
James Davenport
Großbritannien
33. 551 Quite Cassini
S \ Holst \ B \ 2004 \ Cassini I x Quidam de Revel \ B: Schiedel,Joachim \ O: Massey,Scott u.Deborah
 
AUS
Jamie Kermond
34. 549 Blinky Bill 6
M \ Z.Rpf \ SCHI \ 2007 \ Berlin x Heartbreaker \ B: Tableros Campos Sa \ O: Lesley Hargreaves
 
AUS
Julia Hargreaves
35. 498 River Dance Semilly
S \ SF \ B \ 2005 \ Kalaska de Semilly x Ulior des Isles \ B: Levallois, Richard \ O: Codre, Florin
 
GER
David Will
RUF Pfungstadt e.V.
36. 614 Fine Fleur du Marais
M \ BWP \ SCH \ 2005 \ Toulon x Cento \ B: de Dycker Filip \ O: Onyshchenko, Oleksandr
 
UKR
Oleksandr Onishchenko
UKRAINE
37. 609 Pironella
M \ Au.Pf \ R \ 2005 \ Non Stop x Pilot \ B: North Ridge Farm \ O: Stephex Stables & Angelstone Partne
 
GER
Daniel Deußer
RFV Kirberg e.V.
38. 563 Que Sera
M \ Hann \ DB \ 2006 \ Quidam's Rubin x Lanthan \ B: Ortmann,Dieter \ O: Giebler, Adolf
 
RUS
Vladimir Tuganov
RUSSIA
39. 414 Colino
G \ HOLST \ B \ 2003 \ Cassini I x Athlet Z \ B: Ruge Melanie \ O: Esra Demirsoy
 
TUR
Derin Demirsoy
TURKEY
40. 37 Cloud Dancing 5
S \ DSP \ BSchi \ 2005 \ Carpalo x Calido I \ B: Schack,Hartmut \ O: Weiß,Joachim
 
GER
Peter Reichel
Wiesbadener RFC e.V.
41. 519 Camilla PJ
M \ Hann \ Db \ 2007 \ Calme x \ B: Pferdezucht Dr.Jacobs GbR \ O: Tebbel, Justine
 
GER
Maurice Tebbel
RFV Emsbueren e.V.
42. 29 Che Guevara 17
S \ Holst \ F \ 2001 \ Concept x Rebel Z I \ B: Haar,Frank von der \ O: Eufinger,Heinz,König,Leo
 
GER
Jörg Oppermann
RFV Elz e.V.
43. 523 Grace 319
M \ Thuer \ F \ 2002 \ Armitage x \ B: Nölken, Ulrich \ O: Fitschen, Jürgen,Meyer, Janne-Friederike
 
GER
Janne-Friederike Meyer
Nordd.u.Flottbeker RV
44. 223 Quick Step 53
M \ Westf \ B \ 2006 \ Quidam's Rubin x Pontifex \ B: ZG Fockenberg, Norbert u.Petra \ O: Gröning, Ralf
 
GER
Markus Renzel
RV Alt Marl e.V.
45. 419 Prado K
G \ Westf \ DB \ 2003 \ Prado x Dynast \ B: Knüsting,Anne \ O: Bridgeside Farms LLC
 
USA
Bliss Heers
RV Albersloh e.V.
46. 505 Colestus
S \ Westf \ Schi \ 2006 \ Cornet Obolensky (ex: Windows x Stakkato \ B: Rellensmann, Hartwig \ O: Winter-Schulze, Madeleine
 
GER
Ludger Beerbaum
ZRFV Riesenbeck e.V.
47. 378 HHS Flo
M \ ISH \ F \ 2005 \ Heritage Fortunus x Clover Hill \ B: Marion Hughes \ O: Marion Hughes
 
BRA
Yuri Mansur Guerios
Brasilien
48. 574 Fit for Fun 13
M \ Hann \ F \ 2004 \ For Pleasure x Fabriano \ B: Crome-Sperling,Sigrid \ O: G.R.O.W. horses,Jünger,Ralf
 
POR
Luciana Diniz
RSC Osnabruecker Land e.V.
49. 155 Cashflow 6
S \ Holst \ Db \ 2004 \ Cash and Carry x Quinar \ B: Verband d.Züchter des Holsteiner Pf \ O: Buri, Ferenc
 
GER
Jörg Naeve
RFV Kastanienhof e.V
50. 204 SL Brazonado
G \ BRA.Rpf. \ SCHI \ 2005 \ x \ B: \ O: Coudelaria Souza Leao,Haßmann, Reinhard
 
GER
Felix Haßmann
RV Lienen e.V.
51. 1 Abc Trixi
M \ Holst \ B \ 2003 \ Quidam de Revel x Carolus I \ B: Sipple,Elmar \ O: Sipple,Heike
 
GER
Angelina Herröder
RG Büttelborn e.V.
52. 501 Professional Aircare
G \ Hann \ Hlb \ 2001 \ Perpignon x \ B: Erxleben, Horst \ O: Glienewinkel, Christian
 
GER
Christian Glienewinkel
RFV Nienburg e. V.
53. 561 Sterrehof's Baccarat
G \ KWPN \ B \ 2006 \ Padinus x Silvio I \ B: J.H.H.W. Belt \ O: Stal Houtzager Kayser
 
NED
Marc Houtzager
NIEDERLANDE
54. 496 AFP's Chantal
M \ Meckl. \ Db \ 2004 \ Chacco-Blue x Lord Kemm \ B: Thomas, Uwe \ O: Plath, Andre
 
GER
Andre Plath
RFSV Insel Poel e. V.
55. 17 Captain Sparrow 5
G \ Holst \ Db \ 2007 \ Cormint x Barnaul xx \ B: Pohling,Manfred \ O: Equi Future Champions SCA SICAV-SIF
 
GER
Michael Jung
RSG Altheim
56. 407 Sansibar 89
M \ Hann \ B \ 2006 \ Stakkato Gold x Wolkenstein II \ B: Smidt,Lucas \ O: Bahamdan, Kamal
 
KSA
Kamal Bahamdan
57. 332 Coleman 5
G \ KWPN \ Schi \ 2007 \ x Indorado \ B: Bosman van de Most, M.E. \ O: Onyshchenko, Oleksandr
 
UKR
Ferenc Szentirmai
RV Oldenburger Muensterland e.V
58. 366 Sterrehof's Ushi
M \ SBS \ F \ 2004 \ Vigo D'arsouilles x Goethe \ B: B. van der Kloet \ O: Stoeterij Sterrehof,
 
AUT
Julia Kayser
AUSTRIA


prize money4.000,00 EUR
judgesJoachim Daum (GER)
Rob Hatzmann (NED)
Andrea Schönberger (GER)