begin 07.01.2016 13:45

# no horse rider HCMtotal score
1. section
1. 134 Escada 176
M \ Rhld \ B \ 2002 \ Ehrentusch x Akzent II \ B: Lüner,Barbara \ O: Winter-Schulze,Madeleine
 
GER
Niklaas Feilzer
RFV Graf von Schmettow Eversael
253
(3)
267
(2)
272
(1)
69.474%
792.00
2. 326 Sacre Coeur 15
G \ Hann \ Db \ 2005 \ Sir Donnerhall I x Pik Bube II \ B: Heidmeyer,Helmut G. \ O: S.Schulz & Ch.Umbach,
 
GER
Philipp Ruwe
RSC Osnabruecker Land e.V.
253.5
(2)
259
(4)
265.5
(3)
68.246%
778.00
3. 427 Lux-Dressage Statesman OLD
S \ Old \ Schwb \ 2005 \ Stedinger x Donnerschwee \ B: Kitchel, Ann G. \ O: Lux-Dressage
 
LUX
Verena Waehnert-Heinz
Club Hippique Beaufort
253
(3)
248
(8)
263
(4)
67.018%
764.00
4. 9 Baccarat 17
S \ Lusit \ B \ 2006 \ Raio x Universo \ B: \ O: Rasche-Merkt,Britta,Pidwell,Luis
 
GER
Britta Rasche-Merkt
Förderkreis Dressur Neuss e.V.
241
(9)
260.5
(3)
252
(9)
66.096%
753.50
2. section
1. 125 Earl of Nymphenburg
G \ Westf \ B \ 2006 \ Ehrentusch x Ribot \ B: Knieper,Jutta \ O: Fircks,Helmut Freiherr von
 
GER
Tessa Frank
TG Bad Zwischenahn
242.5
(6)
268
(1)
268
(2)
68.289%
778.50
2. 296 Renoir Marte'n
G \ Hann \ R \ 2003 \ Rohdiamant x Dornenkönig \ B: Heinrich,Christian \ O: Huckriede,Ingo
 
GER
Marion Wiebusch
RFV Massener Heide e.V.
266
(1)
255
(5)
255.5
(5)
68.114%
776.50
3. 127 Easy Fellow
G \ Westf \ B \ 2006 \ Ehrenpreis x Ferragamo \ B: Böker,Hermann-Josef \ O: Böckmann Dr.,Dorit,Böckmann,Lina-Sofie
 
GER
Tessa Frank
TG Bad Zwischenahn
251.5
(5)
250
(7)
255.5
(5)
66.404%
757.00
4. 383 Sweet Kiss
G \ Old \ B \ 2002 \ Sandro Hit x Rubinstein I \ B: Seifert,Harli \ O: Junghanns Dr.,Karla
 
GER
Britta Rasche-Merkt
Förderkreis Dressur Neuss e.V.
238
(12)
246.5
(12)
255.5
(5)
64.912%
740.00
not placed
5. 154 Fidelio 288
G \ Old \ R \ 2009 \ Farewell III x Donnerhall \ B: Stolle,Werner \ O: Nuxoll,Hubert
 
GER
Cathryn Rippelbeck
RSC Osnabruecker Land e.V.
239
(11)
247
(11)
252.5
(8)
64.781%
738.50
6. 35 Camerino B
G \ Hann \ F \ 2003 \ Cordoba x Carbid \ B: Bollmann,Hans-Hermann \ O: Gschwender,Cornelia Christine
 
GER
Helena Bicker
Cavaliers Indep.Luxembourgeois
242
(7)
247.5
(10)
247.5
(10)
64.649%
737.00
7. 448 Ferguson DELUX
S \ Westf \ F \ 2008 \ Fürst Piccolo x Wolkenstein II \ B: Stoffers, Hajo \ O: Henschen, Veronique
 
LUX
Veronique Henschen
Club Equestre Pegasus
241
(9)
253.5
(6)
237
(17)
64.167%
731.50
8. 233 Kathano
G \ Hann \ B \ 2008 \ Kaiser Karl x Hohenstein \ B: Bruns,Heino \ O: Bruns,Heino
 
NED
Lisette Doodhagen
RUFV Bawinkel u. Umgebung e.V.
233
(15)
243
(13)
243
(11)
63.070%
719.00
9. 30 BreFood's Del Vecchio
G \ Hann \ R \ 2008 \ Don Frederico x Londonderry \ B: Heidmeyer,Ricarda-Maria \ O: Heidmeyer,Ricarda-Maria
 
GER
Johanna von Fircks
Ländl.ZRFV Volmarstein e.V.
236
(14)
240
(14)
239
(13)
62.719%
715.00
10. 421 Would be
S \ Old \ F \ 1998 \ Wenckstern x Calypso IV \ B: Stegmann,Albert \ O: Ull,Hubert
 
GER
Sibylle Ull
RSC Andervenne e.V.
224.5
(17)
248
(8)
239
(13)
62.412%
711.50
11. 175 Florival 2
G \ Hann \ F \ 2006 \ Florencio I x Waterford \ B: Mayer,Ferdinand \ O: Gestüt Kampmann ,
 
GER
Meike Schmidt
DC Hanekenfähr e.V.
237
(13)
231.5
(18)
239.5
(12)
62.105%
708.00
12. 38 Caracillo
S \ Holst \ B \ 2006 \ Cracker Jack x Linaro \ B: Christiansen,Hans-Christian \ O: Stoeterij di Cantero,
 
BEL
Johan Zagers
Förderkreis Grand Prix Düsseldorf
242
(7)
227
(19)
238
(15)
62.018%
707.00
13. 438 For my Live
G \ Old \ Schwb \ 2006 \ Fürst Heinrich x Don Schufro \ B: Gestüt Lewitz \ O: Conle-Hüttner, Beate
 
GER
Kilian Hüttner
Krefelder RFV
222
(19)
238.5
(15)
238
(15)
61.272%
698.50
14. 398 Vian Cortes
S \ n.b. \ \ 2003 \ x \ B: \ O: BG Vian Cortes,
 
GER
Helena Bicker
Cavaliers Indep.Luxembourgeois
232.5
(16)
232.5
(17)
230
(18)
60.965%
695.00
15. 61 Dancing Inwhite
G \ Westf \ Schi \ 2007 \ Dancing Dynamite x Coronino \ B: Junker,Karl-Friedrich \ O: Gestüt Kampmann ,
 
GER
Meike Schmidt
DC Hanekenfähr e.V.
222.5
(18)
233
(16)
227
(19)
59.868%
682.50
16. 348 Sergio Rossi
S \ Old \ Db \ 2005 \ Sir Donnerhall I x Rosenkavalier \ B: Vorwerk-Happ,Gudula \ O: Vorwerk-Happ,Gudula
 
GER
Philipp Ruwe
RSC Osnabruecker Land e.V.
220
(20)
212
(21)
220.5
(21)
57.237%
652.50
16. 136 Fabius 83
G \ Rhld \ B \ 2004 \ Fürst Piccolo x Ravallo \ B: Leuchten,Theodor \ O: Dyhr,Cornelia
 
GER
Cornelia Dyhr
RV Mannheim
215
(21)
216.5
(20)
221
(20)
57.237%
652.50


judgesH: Dieter Scheermann
C: Wolfgang Schierloh
M: Ralph Schmidt