begin: 09.01.2016 10:15
competitors: 29

# starting time no horse rider
1. 10:15:00 282 PSI De Caprio
G \ Hann \ B \ 2000 \ De Niro x Sion \ B: Schothorst,Altine \ O: Beatty,Andrea
 
GER
Isabell Wiese
RFV Massener Heide e.V.
2. 10:23:00 451 Puschkin 11
G \ \ SCHI \ 2004 \ x \ B: \ O:
 
FRA
Julia Chevanne
3. 10:31:00 291 Ravallo 24
G \ Rhld \ B \ 2005 \ Rubens x Ehrentusch \ B: Gestüt Moosbend Gemo KGaA, \ O: Gestüt Moosbend Gemo KGaA,
 
GER
Jill de Ridder
RFV Hof Rossheide
4. 10:39:00 329 Salto 73
S \ Dt.Pf \ Db \ 2003 \ Sunny-Boy x Leonhard \ B: Osterberg,Sonja \ O: Osterberg,Sonja
 
GER
Philipp-Colin Tusch
RSC Osnabruecker Land e.V.
5. 10:47:00 310 Rosali 25
M \ DWB \ B \ 2005 \ Romanov Blue Hors x Ragazzo \ B: Stutteri Trostruplund v/Soren Claus \ O: Almasy,Marietta
 
GER
Steffen Frahm
RV Elmlohe-Marschkamp
6. 10:55:00 332 Sam's Ass
G \ Hann \ B \ 2007 \ Samarant x Pink As \ B: Troff,Hermann \ O: Schockemöhle,Paul
 
NOR
Isabel Freese
RV Oldenburger Muensterland e.V
7. 11:03:00 334 Sancey- le-long
G \ Württ \ B \ 2002 \ Stan the Boy x Achim \ B: ZG Geitner,Cornelia u.Andreas \ O: Dyhr,Cornelia
 
GER
Cornelia Dyhr
RV Mannheim
8. 11:11:00 432 Watson 167
G \ KWPN \ B \ 2003 \ Obelisk x \ B: Rutten, J. \ O: Dressurstall Rutten
 
GER
Gabriele H.-Kiefer
Aachener Dressurverein
9. 11:19:00 419 Wito Corleone 2
G \ Hann \ B \ 1999 \ Wolkentanz I x Landfriese I \ B: Ihnen,Claudia \ O: Mourruau,Patrice
 
FRA
Patrice Mourruau
Cavaliers Indep.Luxembourgeois
10. 11:27:00 223 Horares
G \ Old \ Schwb \ 2007 \ Hotline x Donnerhall \ B: ZG Manfred u.Brigitte Langelüddecke \ O: Mourruau,Patrice
 
GER
Insa Hansen
RSC Osnabruecker Land e.V.
ca. 15:00 minutes break
11. 11:50:00 360 Sir Oliver 10
G \ Old \ Db \ 2002 \ Sir Oldenburg x Classiker \ B: ZG Rolfes,Alfons u.Brigitte \ O: Bergmann,Isabelle,Zurheide,Madita
 
GER
Madita Zurheide
RB Saarbrücken
12. 11:58:00 414 Wind of Change 37
G \ Hann \ B \ 2006 \ Worldly I x Walzertraum \ B: Schrader,Jochen \ O: Winkelmann,Heinrich
 
GER
Philipp Ruwe
RSC Osnabruecker Land e.V.
13. 12:06:00 425 Zalentijn Rose
G \ KWPN \ B \ 2004 \ Sir Sinclair x Figaro AA \ B: Derksen,W.H. \ O: Merveldt,Patricia V. von
 
GER
Patricia V. von Merveldt
RV Vechta e.V.
14. 12:14:00 452 Zorro 357
G \ KWPN \ DB \ 2004 \ Jazz x Contango \ B: \ O: Tesch,Siegward
 
GER
Sabine Tesch
Gut Sonnenhof e.V.
15. 12:22:00 6 Atlantis 195
G \ KWPN \ F \ 2005 \ Gribaldi x Animo \ B: Harthoorn,C. \ O: Hof Kasselmann GmbH & Co.KG,
 
GER
Alina Röhricht
Gut Hohenkamp TurnierSC e.V.
16. 12:30:00 7 Atomic 20
S \ KWPN \ R \ 2005 \ Florencio I x Farrington \ B: \ O: Atomic,
 
LUX
Sascha Schulz
Cavaliers Indep.Luxembourgeois
17. 12:38:00 430 Ballerina 262
M \ Westf \ R \ 2005 \ Biotop x \ B: Krüer, Franz Josef \ O: Röpke, Dr. Andreas,Röpke, Dr. Anna Katharina
 
GER
Jana Kun
Aachener Dressurverein
18. 12:46:00 434 Callaho's Benicio
S \ Hann \ Df \ 2005 \ Belissimo M x Velten Third \ B: Stadtlander, Wilhelm \ O: Callaho Warmblood Sport Horses
 
SWE
Jessica Lynn Andersson
ZRFV St.Hubertus Neuenkirchen e.V.
19. 12:54:00 60 Dancing Diamond 15
G \ Hann \ Df \ 2003 \ Don Frederico x Regazzoni \ B: Eitzmann,Gunthild \ O: Philipp,Elke
 
GER
Alexandra Suntrup
RFV Sendenhorst e.V.
20. 13:02:00 111 Dorchester 3
G \ Westf \ Df \ 2002 \ Douceur x Ehrentusch \ B: Ostholthoff,Paul \ O: Gestüt Kampmann ,
 
GER
Meike Schmidt
DC Hanekenfähr e.V.
ca. 15:00 minutes break
21. 13:25:00 122 Dynamic Dandelion
G \ Westf \ Db \ 1999 \ Dinard L x Ramiro's Son I \ B: ZG Frölich,Heinrich u.Ursula \ O: Borgmann,Andrea
 
GER
Theresa Vosskötter
RFV Ostbevern e.V.
22. 13:33:00 315 Rotwelsch
G \ Hann \ R \ 2001 \ Rotspon x Davignon I \ B: Bösch,Rudolf u.Reinhard \ O: Hülsey,Emily April
 
GER
Natascha Hülsey
RSG Mottenkaul
23. 13:41:00 162 Fine Step 3
M \ Westf \ F \ 2006 \ Fidertanz x Florestan I \ B: Neugebauer,Heike \ O: Dahlmann-Weber,Juliane
 
GER
Katrin Bettenworth
RFV Graf Haeseler Wallenbrück e.V.
24. 13:49:00 203 Gage Star XXL
S \ Hann \ Df \ 2004 \ Goethe x Galvano \ B: Bünger,Uwe \ O: Holtfreter,Constanze
 
ESP
Alvaro Osborne Diez
RV Aller-Weser
ca. 08:00 minutes break
25. 14:05:00 453 Black Desert
G \ Hann \ R \ 2004 \ Desert Moon x Hohenstein \ B: Hosp,Hans \ O: Tesch,Siegward
 
GER
Arnd Erben
RV Iserlohn e.V.
26. 14:13:00 208 Grafit 11
S \ Württ \ Schwb \ 2006 \ Grafenstolz x Ganymed I \ B: Riedle,Karl \ O: Günter,Katja
 
LUX
Sascha Schulz
Cavaliers Indep.Luxembourgeois
27. 14:21:00 218 Hidalgo 90
G \ Old \ B \ 2005 \ Hertug x Lauries Crusador xx \ B: Exeriede,Arend \ O: Exeriede,Swantje
 
GER
Swantje Exeriede
RFV Holdorf e.V.
28. 14:29:00 241 Lapagenos
S \ Hann \ B \ 2006 \ Lauries Crusador xx x Rotspon \ B: Rademacher,Werner \ O: Aggesensgard A/S,
 
LUX
Mathis Goerens
RV Sandbostel
29. 14:37:00 131 Emilio 111
G \ Hann \ Schi \ 2007 \ Earl x Dynamo \ B: Lenz,Werner \ O: Siemers,Janina
 
GER
Annika Hillemann
Reitclub Königshofer Heide Sittense


judgesH: Dieter Scheermann
C: Wolfgang Schierloh
M: Ralph Schmidt