begin 07.01.2016 11:15

# no horse rider HCMtotal score
1. 422 Wüstensohn-Sahib
G \ Old \ F \ 2000 \ Wolkentanz II x Rubinstein I \ B: Fenske,Claus \ O: Linsenhoff,Ann Kathrin
 
GER
Marion Wiebusch
RFV Massener Heide e.V.
351
(1)
345
(2)
352
(1)
69.867%
1048.00
2. 449 Diamonds Forever
G \ Hann \ Db \ 2002 \ Depardieu x \ B: Graubohm, Jens \ O: Gericke, Kathrin
 
GER
Vera Nass
RG Klosterhof Medingen
351
(1)
353
(1)
337.5
(2)
69.433%
1041.50
3. 7 Atomic 20
S \ KWPN \ R \ 2005 \ Florencio I x Farrington \ B: \ O: Atomic,
 
LUX
Sascha Schulz
Cavaliers Indep.Luxembourgeois
341.5
(3)
333
(3)
334.5
(3)
67.267%
1009.00
4. 252 Lollipop 126
S \ Hann \ B \ 2004 \ Lord Sinclair I x Welt Hit I O \ B: Gestüt Lewitz, \ O: Hof Kasselmann GmbH & Co.KG,
 
GER
Steffen Frahm
RV Elmlohe-Marschkamp
329
(4)
331
(4)
334.5
(3)
66.300%
994.50
not placed
5. 238 La Luz T
M \ Old \ B \ 2000 \ Lord Sinclair I x Rheingold \ B: Thieme,Jürgen \ O: Wiemann,Nadine Catarina,Hüppe,Monika
 
GER
Monika Hüppe
Dortmunder RV e.V.
327.5
(5)
320.5
(6)
334.5
(3)
65.500%
982.50
5. 431 Vanqueur
G \ KWPN \ Db \ 2002 \ x Ramiro \ B: Peyter-Seydlitz, Chr. de \ O: Pferdemanagement Dahmen
 
GER
Jana Kun
Aachener Dressurverein
327
(7)
324
(5)
331.5
(6)
65.500%
982.50
7. 451 Puschkin 11
G \ \ SCHI \ 2004 \ x \ B: \ O:
 
FRA
Julia Chevanne
327.5
(5)
316
(9)
319.5
(9)
64.200%
963.00
8. 405 Whitley 2
M \ DWB \ F \ 2002 \ Don Schufro x Lauries Crusador xx \ B: Stutteri Drangsfeldt/E.u.M.Drangsfe \ O: Sayn Wittgenstein,Richard Prinz zu
 
GER
Nicole Wego
RSC Osnabruecker Land e.V.
313
(9)
317
(8)
328
(7)
63.867%
958.00
9. 334 Sancey- le-long
G \ Württ \ B \ 2002 \ Stan the Boy x Achim \ B: ZG Geitner,Cornelia u.Andreas \ O: Dyhr,Cornelia
 
GER
Cornelia Dyhr
RV Mannheim
317
(8)
318.5
(7)
311.5
(10)
63.133%
947.00
10. 428 Lux-Dressage Dona Figuera OLD
M \ Old \ Df \ 2003 \ Donnerschwee x \ B: Oltmann, Burghard \ O: Lux-Dressage
 
LUX
Verena Waehnert-Heinz
Club Hippique Beaufort
295.5
(10)
287
(12)
321.5
(8)
60.267%
904.00
11. 419 Wito Corleone 2
G \ Hann \ B \ 1999 \ Wolkentanz I x Landfriese I \ B: Ihnen,Claudia \ O: Mourruau,Patrice
 
FRA
Patrice Mourruau
Cavaliers Indep.Luxembourgeois
294
(12)
304
(10)
303
(11)
60.067%
901.00
12. 429 Graffiti 73
G \ Grpf.o.R \ F \ 2001 \ x \ B: \ O: Schaurte, Christiane
 
BIH
Christiane Schaurte
Aachener Dressurverein
295
(11)
290.5
(11)
290
(12)
58.367%
875.50


judgesH: Wolfgang Schierloh
C: Ralph Schmidt
M: Klaus Harms