Preis der Hof Kasselmann GmbH & Co. KG

no. 39 CDI J - Team test

begin: 09.06.2016 09:00
competitors: 25

# starting time no horse rider
1. 09:00:00 839 Rothschild 18
G \ Westf \ Schi \ 2004 \ Roh Magic x Pik Labionics \ B: Henkler, Michaela \ O: Mende, Maike
 
GER
Maike Mende
RV St. Hubertus Wolbeck e. V.
2. 09:08:00 1099 Don Johnson 23
G \ DSP \ B \ 2005 \ Dr. Jackson D x Cashman \ B: \ O: Pedersen,Helena
 
DEN
Victoria Kuusisto Pedersen
DEN
3. 09:16:00 1227 Mocca IV
G \ Old \ B \ 2006 \ Weltmeyer x Karon \ B: Ernst Picksak \ O: Hofer Otto
 
SUI
Léonie Guerra
SUI
4. 09:24:00 1119 Eicke II
G \ ISH \ B \ 2005 \ Ehrentusch x Florestan I \ B: Reinhold Hakler \ O: Alexandra Baradi
 
IRL
Sophie Daly
IRL
5. 09:32:00 1111 Duke De Niro
G \ Hann GB \ B \ 2004 \ De Niro x Weltmeyer \ B: Kirby, E.-M. \ O: Equestricon N.V.
 
BEL
Antonia Arl
BEL
6. 09:40:00 1151 Gladiator KG
G \ Old \ B \ 2009 \ Stedinger x Sandro Hit \ B: \ O: Catalina Makhmudova
 
ESP
Catalyna Makhmudova
ESP
7. 09:48:00 1318 Savignon
S \ WESTF \ B \ 2000 \ Sandro Hit x Affekt \ B: Gestüt Pfotenbach \ O: Dyk, Paul van
 
TPE
Nicole Hang
TPE
8. 09:56:00 940 Alfresco
G \ KWPN \ F \ 2005 \ Jazz x Houston \ B: Somers \ O: J. Quartel
 
NED
Rianne Kooistra
NED
9. 10:04:00 1298 Remarkable
G \ Old \ DB \ 1998 \ Royal Diamond x Feiner Stern \ B: \ O: Mrs Susan Bradshaw
 
GBR
Emily Bradshaw
GBR
10. 10:12:00 1013 Cash
G \ Holst \ B \ 2006 \ Cassini II x Lesotho \ B: \ O: Jesper Hyrm
 
DEN
Sandra Aagaard Hyrm
DEN
11. 10:20:00 1103 Don't Thatch W
G \ Rhld \ F \ 2000 \ FS Don't Worry x Brillant \ B: Werth, Herbert \ O: Lyban, Sergey
 
RUS
Elizaveta Lyban
RUS
12. 10:28:00 986 Brandtoftes Sjubell
G \ DWB \ F \ 2006 \ Don Juan x Ibi-Bell \ B: \ O: Anne K. Søndergaard
 
DEN
Anne Mette Lyager
DEN
ca. 20:00 minutes break
13. 10:56:00 874 Fascinate
G \ Westf \ DB \ 2004 \ Florestan I x Disco-Prince \ B: Schwerdt, August \ O: Nuscheler, Johann
 
GER
Bettina Nuscheler
RFV Fuchstal e.V.
14. 11:04:00 848 Rendezvous 91
G \ Rhld \ B \ 2008 \ Riccione x Weltmeyer \ B: Gestüt Babiacki \ O: Michels, Stefan,Michels, Birgit
 
GER
Luca Michels
Akademischer Reitclub Bonn
15. 11:12:00 1191 Krokant
G \ Trak. \ R \ 2004 \ Lauries Crusador x \ B: \ O: Almukhametova, Nadezhda
 
RUS
Kamilya Almukhametova
RUS
16. 11:20:00 1378 Willem Alexander
G \ KWPN \ R \ 2003 \ Negro x Flemmingh \ B: J.W. Rodenburg \ O: Arie Yom Tov
 
HUN
Jazmin Yom Tov
HUN
17. 11:28:00 944 Alskenz Firfod
G \ DWB \ R \ 2007 \ Zardin Firfod x Zalmiak Firfod \ B: \ O: Anna Sofie Elsner
 
DEN
Caroline T. Elsner
DEN
18. 11:36:00 385 Feodor Nymphenburg
G \ Old \ Db \ 2008 \ Farewell III x Dormello \ B: Röchte,Hermann \ O: Raumanns,Ingo,Naumann,Nanette-Natalie
 
GER
Lana Raumanns
RFV Hof Hirtenberg Weilrod
19. 11:44:00 1198 Langkjaergaard's Donna Fetti
M \ DWB \ F \ 2001 \ Blue Hors Don Schufro x World Cup I \ B: Marianne og Jens Soendergaard, This \ O: Kasprzak Family
 
DEN
Victoria Kuusisto Pedersen
DEN
20. 11:52:00 904 Danönchen OLD
G \ Old \ B \ 2007 \ Danone I x Rohdiamant \ B: Marie, Xavier \ O: Gestüt Schafhof
 
GER
Liselott Marie Linsenhoff
Frankf.Turnierst.Schw.Gelb e.V.
21. 12:00:00 345 Don Henrico 2
S \ Hann \ F \ 2003 \ Don Frederico x Lauries Crusador xx \ B: Behrmann,Heinrich \ O: Walterscheidt,Lena Charlotte
 
GER
Elisa Timmermann
RUFV Cappeln
22. 12:08:00 1316 Sarah Bernard B.
M \ Old \ B \ 2006 \ Lauries Crusador xx x Aleksander \ B: \ O: Hanne Worm
 
DEN
Sofie Nymark Vorm
DEN
23. 12:16:00 1186 Katholm's Ronaldo
G \ DWB \ F \ 2008 \ Blue Hors Don Romantic x Rambo \ B: \ O: Christensen,Bojana
 
DEN
Sara Van Deurs Petersen
DEN
24. 12:24:00 840 Der Prinz 4
G \ Hann \ Db \ 2007 \ Diamond Hit x Davignon I \ B: ZG Neff \ O: Westendarp, Johannes
 
GER
Alexa Westendarp
RUFV Rulle
25. 12:32:00 331 Di Baggio 4
G \ Hann \ B \ 2008 \ Dimaggio x Lanthan \ B: Garrn,Arend \ O: Garrn,Arend
 
GER
Marlina Garrn
RV Harsefeld u.Umg.


prize money500,00 EUR
judgesE: Ulrike Nivelle (GER)
C: Alban Tissot (FRA)
M: Gabriela Valerianova (CZE)