Preis der Performance Sales International GmbH

no. 53 National competition (1.35 m) for 6 year-old horses

begin: 13.06.2016 13:00
competitors: 48

# no horse rider
1. 116 Carlson 109
G \ Holst \ Db \ 2010 \ Casall x Lordanos \ B: Petersen,Johannes \ O: Hessische Hausstiftung,
 
GER
Christian Temme
Dammer Reit-Club e.V.
2. 172 Chaccato
S \ Hann \ B \ 2010 \ Chacco-Blue x Stakkato \ B: Böhm Prof.Dr.,Karl Heinz \ O: Klatte, Heinrich
 
GER
Veronika Kornfeldner
RG Klein Roscharden
3. 215 Cilius R
G \ Westf \ B \ 2010 \ Comme il faut x Cristallo \ B: Reinacher,Ruth \ O: Reinacher,Klaus
 
GER
Daniel Engbers
RFV Südlohn-Oeding e. V.
4. 237 Coco Chanel As
M \ Westf \ Schi \ 2010 \ Congress x Conterno Grande \ B: Schulze Topphoff,Albert \ O: Schulze Topphoff,Albert
 
GER
Philipp Schulze Topphoff
RFV Roxel e.V.
5. 57 Botaro
G \ Westf \ Schi \ 2010 \ Balou du Rouet x Gralshüter \ B: Gabi u.Heinz Jürgens GbR, \ O: Benölken,Nina
 
GER
Christian Kukuk
ZRFV Riesenbeck e.V.
6. 1489 Catoki Boy
S \ Holst \ DB \ 2010 \ Catoki x Cassini II \ B: Gehrken,Kai \ O: Syndikat Rhein-Maas
 
GER
Katrin Eckermann
RV Kranenburg u.Umg.
7. 754 Chaccarino
G \ OS \ B \ 2010 \ Chacco-Blue x Carinue \ B: Gestüt Lewitz \ O: Gestüt Lewitz
 
GER
Mathis Schwentker
RV Oldenburger Muensterland e.V
8. 1490 Chento 4
G \ OS \ SCHI \ 2010 \ hacco Blue x Cento \ B: Gestüt Lewitz \ O: Gestüt Lewitz
 
GER
Bastian Freese
RV Oldenburger Muensterland e.V
9. 761 Conto Blue
S \ OS \ F \ 2010 \ Conthargos x Chacco-Blue \ B: Gestüt Lewitz \ O: Gestüt Lewitz
 
GER
Thilo Schulz
RV Oldenburger Muensterland e.V
10. 290 Corniolan
G \ Old \ R \ 2010 \ Cornet's Prinz x Coriolan \ B: Ulken,Hans \ O: ZG H.u.H Klatte KG,
 
GER
Juliane Enders
RG Klein Roscharden
11. 300 Coupe de Candilla
M \ Holst \ B \ 2010 \ Coupe de Coeur x Candillo \ B: Wolski,Kerstin \ O: Finger,Katrin
 
GER
Jens Wawrauschek
RV Balve e.V.
12. 416 Gepsom Gold
M \ DSP \ Schi \ 2010 \ Gepsom x Cancoon (Cocoon) \ B: Lenz,Torsten \ O: European Youngsters ,
 
GER
Hubertus Große-Lümern
RV Albersloh e.V.
13. 539 Mocca 43
M \ Hann \ Db \ 2010 \ Monte Bellini x Contendro I \ B: Zuchtbetrieb Marschalk-Pecksen, \ O: Pecksen,Alke
 
GER
Jasper Kools
RV Oldenburger Muensterland e.V
14. 5 Abercrombie 6
S \ Westf \ B \ 2010 \ Arpeggio x Cornet Obolensky (ex: Windows \ B: Brinkmann,Marlies \ O: H.Habermehl/Inh.Hans-Jürgen Haberme
 
GER
Marie Schulze Topphoff
RFV Roxel e.V.
15. 53 Bloomberg
G \ KWPN \ B \ 2010 \ Bustique x Acobat II \ B: Verhagen,Jan \ O: Finkeldey,Sabrina
 
GER
Christine Schormann
RFV Bad Oeynhausen e.V.
16. 73 Caillou 44
G \ Old \ B \ 2010 \ Comme il faut x Lancer III \ B: Zimmermann Dr.,Elke \ O: Beimdieck,Daniela,Beimdieck,Reinhard
 
ITA
Michael Cristofoletti
RFV Greven e.V.
17. 87 Campitelli
S \ Holst \ B \ 2010 \ Canoso x Casall \ B: Gestüt Sprehe GmbH, \ O: Gestüt Sprehe,
 
CZE
Zuzana Mikova
RUFG Falkenberg e.V.
18. 115 Carlo M
G \ Old \ B \ 2010 \ Catoki x Cornet Obolensky (ex: Windows \ B: Michel,Andrea \ O: Sportpferde Michel GbR,
 
GER
Hendrik van der Veer
WRS Doetlingen zu Aschenbeck e.V.
19. 226 Cleo 207
M \ DSP \ Schi \ 2010 \ Colestus x Landjonker (Fruhling) \ B: Jung,Martin \ O: Thalmann,Sebastian
 
GER
Dennis Albers
RFV Greven e.V.
20. 239 Coco Monsieur
G \ Hann \ B \ 2010 \ Cento x Landadel \ B: Wecke,Heinrich \ O: Schormann,Christine
 
GER
Heiko Schormann
RFV Bad Oeynhausen e.V.
21. 791 Contharinue
S \ OS \ B \ 2010 \ Conthargos x Continue \ B: Gestüt Lewitz \ O: Gestüt Lewitz
 
NZL
Jake Stephen Lambert
RV Oldenburger Muensterland e.V
22. 139 Casquido 2
S \ Holst \ Schi \ 2010 \ Caspar x Quidam de Revel \ B: Ohlsen,Gerhard \ O: Block,Gabriele E.
 
GER
Christian Temme
Dammer Reit-Club e.V.
23. 673 Thagoras
S \ KWPN \ Db \ 2010 \ Toulon x Fedor (Klimax) \ B: Dekker,W. \ O: Johanngieseker,Antonius
 
GER
Veronika Kornfeldner
RG Klein Roscharden
24. 223 Claudius R
G \ Westf \ Schi \ 2010 \ Colbert GTI x Quito de Baussy \ B: Reinacher,Ruth \ O: Reinacher,Klaus
 
GER
Daniel Engbers
RFV Südlohn-Oeding e. V.
25. 259 Concordess DB
M \ Westf \ Schi \ 2010 \ Congress x Acobat III \ B: Brügmann,Delia \ O: Schulze Topphoff,Bernd
 
GER
Philipp Schulze Topphoff
RFV Roxel e.V.
26. 141 Cassara 4
M \ Holst \ Schi \ 2010 \ Cassaro x Caretino \ B: Ibs,Willy \ O: Seemann,Eberhard
 
GER
Hanna Elin Ottersky
RV Breitenburg e.V.
27. 277 Copper Lad
S \ OS \ Df \ 2010 \ Chap x Wellenspiel \ B: Wernicke,Maik \ O: Schmidt/Schmidt GbR,
 
GER
Kathrin Vieregge
RFV Großer Weserbogen e.V.
28. 296 Cosimo 59
G \ OS \ Schi \ 2010 \ Cellestial x Chacco-Blue \ B: Guse,Lothar \ O: European Youngsters ,
 
GER
Niklas Engemann
RV St. Hubertus Wolbeck e. V.
29. 312 Curly Sue 174
M \ Westf \ B \ 2010 \ Captain Fire x Ehrentusch \ B: Dissel,Willi \ O: Baartz,Birgitt,Baartz Dr.,Hans-Georg
 
GER
Katja Heitbaum
RFV v. Nagel Herbern e.V.
30. 320 Daylight 257
M \ Westf \ Schi \ 2010 \ Diarado x Cornet Obolensky (ex: Windows \ B: Blüggel,Ralf \ O: ZG Ralf Blüggel u.Desiree Simon,
 
GER
Elena Bröckmann
RV Fritz Sümmermann Fröndenberg e.
31. 793 Diarouet
S \ OS \ R \ 2010 \ Diarado x Balou du Rouet \ B: Gestüt Lewitz \ O: Gestüt Lewitz
 
GER
Bastian Schleider
RV Oldenburger Muensterland e.V
32. 487 License
S \ Hann \ F \ 2010 \ Light On x Stakkato \ B: Schütte,Heinz \ O: Ausbildungsstall Rene Tebbel GmbH,
 
GER
Philip Bölle
RUFV Haselünne u.Umgb. e.V.
33. 1488 Lord Al Bahar
G \ Old \ DB \ 2010 \ Lord Pezi x Raphael \ B: Holtgers,Michael \ O: Holtgers,Michael
 
GER
Jana Wargers
RFV Greven e.V.
34. 726 Lou Lou Light
M \ Old \ Df \ 2010 \ Light On x Balou du Rouet \ B: ZG Rowold, Dr. Christoph u.Christop \ O: Kandziora, Pascal
 
FRA
Alexandre Boursier
FRA
35. 729 Amica 131
M \ Westf \ Db \ 2010 \ Arko x Rockwell \ B: Brüning, Christian \ O: Brüning, Christian
 
GER
Martin Kersten
RUFV Alfhausen
36. 107 Caressini 2
S \ Westf \ Schi \ 2010 \ Carento x Cassini I \ B: Schürner Dr.,Axel \ O: Gestüt Gut Neuenhof KG,
 
GER
Christian Kukuk
ZRFV Riesenbeck e.V.
37. 602 Quin 13
S \ Holst \ Schi \ 2010 \ Verdi (Q-Verdi) x Corrado I \ B: Trinchero,Laura \ O: Glanemann,Christian
 
GER
Katrin Eckermann
RV Kranenburg u.Umg.
38. 751 Conthacon
S \ OS \ Schi \ 2010 \ Conthargos x Chacco-Blue \ B: Gestüt Lewitz \ O: Gestüt Lewitz
 
GER
Mathis Schwentker
RV Oldenburger Muensterland e.V
39. 745 Connecticut 15
S \ OS \ Db \ 2010 \ Conthargos x Centauer Z \ B: Gestüt Lewitz \ O: Gestüt Lewitz
 
GER
Bastian Freese
RV Oldenburger Muensterland e.V
40. 760 Sandano 2
G \ OS \ Schi \ 2010 \ Sandro Boy x Baloubet du Rouet \ B: Gestüt Lewitz \ O: Gestüt Lewitz
 
GER
Thilo Schulz
RV Oldenburger Muensterland e.V
41. 462 Ladylover 6
G \ Old \ B \ 2010 \ Armitage x Landadel \ B: Zuschlag,Helmut Jun. \ O: ZG H.u.H Klatte KG,
 
GER
Juliane Enders
RG Klein Roscharden
42. 639 Scoubidou 10
G \ Hann \ Df \ 2010 \ Stolzenberg x Landsieger I \ B: Onken,Heye \ O: Tieben,Hermann
 
GER
Jens Wawrauschek
RV Balve e.V.
43. 552 NN Celine
M \ Hann \ Schi \ 2010 \ Casino x Lord Z \ B: Nowak,Norbert \ O: European Youngsters ,
 
GER
Hubertus Große-Lümern
RV Albersloh e.V.
44. 547 Nektini
G \ Holst \ Schi \ 2010 \ Nekton x Cassini I \ B: Oppermann,Udo \ O: Sportpferde Alberto Reinhardt,
 
GER
Jasper Kools
RV Oldenburger Muensterland e.V
45. 340 Diquita
M \ Holst \ Db \ 2010 \ Diarado x Lord \ B: Wiepert,Klaus-Peter \ O: Wiepert,Klaus-Peter
 
GER
Christian Temme
Dammer Reit-Club e.V.
46. 686 Universe 4
G \ Westf \ Schi \ 2010 \ Ustinov x Carolus I \ B: Pax,Jens \ O: ZG H.u.H Klatte KG,
 
GER
Veronika Kornfeldner
RG Klein Roscharden
47. 694 Wedina 6
M \ Bay \ F \ 2010 \ Califax x Lauritz J \ B: Eppelsheimer,Rainer \ O: Eppelsheimer,Rainer
 
GER
Daniel Engbers
RFV Südlohn-Oeding e. V.
48. 603 Quinar 7
G \ Westf \ B \ 2010 \ Quidamo x Potsdam \ B: Wallmeyer,Antonius \ O: Schulze Isfort,Karl-Heinz
 
GER
Philipp Schulze Topphoff
RFV Roxel e.V.


prize money500,00 EUR
judgesGünter Hegeler
Karl-Gerhard Demme
Peter Schmerling
Nadin Henke