Preis der Hof Kasselmann GmbH & Co. KG

no. 54 National competition (1.25 m) for 6 year-old horses

begin 13.06.2016 15:00

# no horse rider score
1. section
1. 664 Stazzano
G \ OS \ B \ 2010 \ Stakkato Gold x Pilox \ B: Sprehe,Jan \ O: Sprehe,Jan
 
GER
Patrick Bölle
RUFV Haselünne u.Umgb. e.V.
72,00 EUR 8.70
2. 612 Quitharo
S \ Holst \ B \ 2010 \ Quidam's Rubin x Carthago \ B: Gestüt Sprehe GmbH, \ O: Gestüt Sprehe GmbH,
 
GER
Patrick Bölle
RUFV Haselünne u.Umgb. e.V.
60,00 EUR 8.40
3. 762 Chaccoton
G \ OS \ F \ 2010 \ Chacco-Blue x Nekton \ B: Gestüt Lewitz \ O: Gestüt Lewitz
 
GER
Jannik Theele
RV Oldenburger Muensterland e.V
46,00 EUR 8.20
3. 290 Corniolan
G \ Old \ R \ 2010 \ Cornet's Prinz x Coriolan \ B: Ulken,Hans \ O: ZG H.u.H Klatte KG,
 
GER
Juliane Enders
RG Klein Roscharden
46,00 EUR 8.20
3. 320 Daylight 257
M \ Westf \ Schi \ 2010 \ Diarado x Cornet Obolensky (ex: Windows \ B: Blüggel,Ralf \ O: ZG Ralf Blüggel u.Desiree Simon,
 
GER
Elena Bröckmann
RV Fritz Sümmermann Fröndenberg e.
46,00 EUR 8.20
total = 270,00 EUR
2. section
1. 781 Dicasio
G \ OS \ B \ 2010 \ Diarado x Casio \ B: Gestüt Lewitz \ O: Gestüt Lewitz
 
IRL
Diarmuid Howley
RV Oldenburger Muensterland e.V
72,00 EUR 8.60
2. 770 Chacclander
G \ OS \ B \ 2010 \ Chacco-Blue x Landgold \ B: Gestüt Lewitz \ O: Gestüt Lewitz
 
GER
Jessica Freye
RV Oldenburger Muensterland e.V
60,00 EUR 8.40
3. 522 Lukanec
S \ Holst \ B \ 2010 \ Lordanos x Lord Liberty \ B: Rönne ,Sören von \ O: Rönne ,Sören von,Böckmann Pferde GmbH,
 
GER
Oliver Cordes
RUFV Lastrup e.V.
48,00 EUR 8.20
3. 760 Sandano 2
G \ OS \ Schi \ 2010 \ Sandro Boy x Baloubet du Rouet \ B: Gestüt Lewitz \ O: Gestüt Lewitz
 
GER
Thilo Schulz
RV Oldenburger Muensterland e.V
48,00 EUR 8.20
5. 539 Mocca 43
M \ Hann \ Db \ 2010 \ Monte Bellini x Contendro I \ B: Zuchtbetrieb Marschalk-Pecksen, \ O: Pecksen,Alke
 
GER
Jasper Kools
RV Oldenburger Muensterland e.V
32,00 EUR 8.10
5. 694 Wedina 6
M \ Bay \ F \ 2010 \ Califax x Lauritz J \ B: Eppelsheimer,Rainer \ O: Eppelsheimer,Rainer
 
GER
Daniel Engbers
RFV Südlohn-Oeding e. V.
32,00 EUR 8.10
5. 1488 Lord Al Bahar
G \ Old \ DB \ 2010 \ Lord Pezi x Raphael \ B: Holtgers,Michael \ O: Holtgers,Michael
 
GER
Jana Wargers
RFV Greven e.V.
32,00 EUR 8.10
5. 367 Elfe 212
M \ Old \ F \ 2010 \ Lordanos x Silvio I \ B: Grashorn,Gerald \ O: Grashorn,Gerald
 
GER
Joachim Heyer
RUFV Cappeln
32,00 EUR 8.10
5. 239 Coco Monsieur
G \ Hann \ B \ 2010 \ Cento x Landadel \ B: Wecke,Heinrich \ O: Schormann,Christine
 
GER
Heiko Schormann
RFV Bad Oeynhausen e.V.
32,00 EUR 8.10
5. 312 Curly Sue 174
M \ Westf \ B \ 2010 \ Captain Fire x Ehrentusch \ B: Dissel,Willi \ O: Baartz,Birgitt,Baartz Dr.,Hans-Georg
 
GER
Katja Heitbaum
RFV v. Nagel Herbern e.V.
32,00 EUR 8.10
total = 420,00 EUR
3. section
1. 142 Cassey 7
M \ OS \ Schi \ 2010 \ Clinton I x Guidam (de Dartay) \ B: Plantholt,Siegfried \ O: Engemann&Vieregge Sportpf.&Service
 
GER
Kathrin Vieregge
RFV Großer Weserbogen e.V.
8.50
2. 553 Noble Star 14
S \ OS \ B \ 2010 \ Numero Uno x Lord Caletto \ B: Tieben,Hermann \ O: Tieben,Hermann,Schepergerdes,Gerhard
 
NED
Maickel Luebbers
RUFV Rütenbrock u.Umgebung e.V.
8.30
2. 270 Cookie'n Cream W
M \ Holst \ B \ 2010 \ Casall x Con Air \ B: Gestüt Wahl & Co, \ O: Gestüt Wahl & Co,
 
COL
Andres Mauricio Quintero Palomar
RFV von Lützow Herford e. V.
8.30
2. 1489 Catoki Boy
S \ Holst \ DB \ 2010 \ Catoki x Cassini II \ B: Gehrken,Kai \ O: Syndikat Rhein-Maas
 
GER
Katrin Eckermann
RV Kranenburg u.Umg.
8.30
2. 487 License
S \ Hann \ F \ 2010 \ Light On x Stakkato \ B: Schütte,Heinz \ O: Ausbildungsstall Rene Tebbel GmbH,
 
GER
Philip Bölle
RUFV Haselünne u.Umgb. e.V.
8.30
not placed
6. 502 Locadeur
S \ Old \ F \ 2010 \ Lordanos x Carolus I \ B: Brüggehagen,Alfons \ O: Sosath,Gerd
 
GER
Hendrik Sosath
Stedinger RUFV Sturmvogel Berne
8.00
6. 602 Quin 13
S \ Holst \ Schi \ 2010 \ Verdi (Q-Verdi) x Corrado I \ B: Trinchero,Laura \ O: Glanemann,Christian
 
GER
Katrin Eckermann
RV Kranenburg u.Umg.
8.00
6. 296 Cosimo 59
G \ OS \ Schi \ 2010 \ Cellestial x Chacco-Blue \ B: Guse,Lothar \ O: European Youngsters ,
 
GER
Niklas Engemann
RV St. Hubertus Wolbeck e. V.
8.00
6. 639 Scoubidou 10
G \ Hann \ Df \ 2010 \ Stolzenberg x Landsieger I \ B: Onken,Heye \ O: Tieben,Hermann
 
GER
Jens Wawrauschek
RV Balve e.V.
8.00
6. 57 Botaro
G \ Westf \ Schi \ 2010 \ Balou du Rouet x Gralshüter \ B: Gabi u.Heinz Jürgens GbR, \ O: Benölken,Nina
 
GER
Christian Kukuk
ZRFV Riesenbeck e.V.
8.00
6. 85 Camirez FZ
S \ Ita.W \ B \ 2010 \ Contender x Indorado \ B: \ O: Zanetti,Franca
 
SUI
Manuela Schweizer
LZRFV Gronau e.V.
8.00
12. 73 Caillou 44
G \ Old \ B \ 2010 \ Comme il faut x Lancer III \ B: Zimmermann Dr.,Elke \ O: Beimdieck,Daniela,Beimdieck,Reinhard
 
ITA
Michael Cristofoletti
RFV Greven e.V.
7.70
12. 793 Diarouet
S \ OS \ R \ 2010 \ Diarado x Balou du Rouet \ B: Gestüt Lewitz \ O: Gestüt Lewitz
 
GER
Bastian Schleider
RV Oldenburger Muensterland e.V
7.70
12. 237 Coco Chanel As
M \ Westf \ Schi \ 2010 \ Congress x Conterno Grande \ B: Schulze Topphoff,Albert \ O: Schulze Topphoff,Albert
 
GER
Philipp Schulze Topphoff
RFV Roxel e.V.
7.70
12. 673 Thagoras
S \ KWPN \ Db \ 2010 \ Toulon x Fedor (Klimax) \ B: Dekker,W. \ O: Johanngieseker,Antonius
 
GER
Veronika Kornfeldner
RG Klein Roscharden
7.70
12. 825 Quadron
G \ Old \ F \ 2010 \ Quattro B x Connection \ B: Harms, Carsten \ O: Harms, Doris
 
GER
Ines Wolters
TG Bad Zwischenahn
7.70
17. 761 Conto Blue
S \ OS \ F \ 2010 \ Conthargos x Chacco-Blue \ B: Gestüt Lewitz \ O: Gestüt Lewitz
 
GER
Thilo Schulz
RV Oldenburger Muensterland e.V
7.60
17. 226 Cleo 207
M \ DSP \ Schi \ 2010 \ Colestus x Landjonker (Fruhling) \ B: Jung,Martin \ O: Thalmann,Sebastian
 
GER
Dennis Albers
RFV Greven e.V.
7.60
17. 552 NN Celine
M \ Hann \ Schi \ 2010 \ Casino x Lord Z \ B: Nowak,Norbert \ O: European Youngsters ,
 
GER
Hubertus Große-Lümern
RV Albersloh e.V.
7.60
17. 300 Coupe de Candilla
M \ Holst \ B \ 2010 \ Coupe de Coeur x Candillo \ B: Wolski,Kerstin \ O: Finger,Katrin
 
GER
Jens Wawrauschek
RV Balve e.V.
7.60
21. 184 Chaoli
M \ Westf \ Schi \ 2010 \ Colbert GTI x Acasino B \ B: Frohberg,Lisa \ O: Frohberg,Lisa
 
GER
Charlotte Rotmann
RV Burgsteinfurt e. V.
7.50
22. 269 Conveni's Kastro vd Bisschop
S \ BWP \ B \ 2010 \ Darco x Calvaro Z \ B: Craene,Tom de \ O: Blasek,Jörg,Blasek,Alexandra
 
GER
Christian Temme
Dammer Reit-Club e.V.
7.40
22. 433 High Noon 50
M \ OS \ Db \ 2010 \ Numero Uno x Cordalme Z \ B: Sanktjohanser,Franz-Rudolf \ O: Sanktjohanser,Frank-Rudolf
 
SWE
Sara Lindroos
RUFV Lastrup e.V.
7.40
22. 65 Cadberry
M \ Westf \ Db \ 2010 \ Coronas x Carpaccio \ B: Schulze-Topphoff,Ludger \ O: Schulze Topphoff,Viola
 
GER
Philipp Schulze Topphoff
RFV Roxel e.V.
7.40
25. 729 Amica 131
M \ Westf \ Db \ 2010 \ Arko x Rockwell \ B: Brüning, Christian \ O: Brüning, Christian
 
GER
Martin Kersten
RUFV Alfhausen
7.30
26. 697 Wenus 5
M \ Holst \ Schi \ 2010 \ Diamant de Semilly x Quite Capitol \ B: Duka Invest D.O.O.,Masa Bozic \ O: All.To.Il.Palazzettto di Marzotto,
 
SUI
Manuela Schweizer
LZRFV Gronau e.V.
7.20
27. 507 Looping Lui 5
G \ Westf \ B \ 2010 \ Lordanos x Polytraum \ B: Schulze Niehues,Ludger \ O: Schulze Niehues,Ludger
 
GER
Jan Andre Schulze Niehues
RFV Warendorf e.V.
7.10
27. 172 Chaccato
S \ Hann \ B \ 2010 \ Chacco-Blue x Stakkato \ B: Böhm Prof.Dr.,Karl Heinz \ O: Klatte, Heinrich
 
GER
Veronika Kornfeldner
RG Klein Roscharden
7.10
29. 416 Gepsom Gold
M \ DSP \ Schi \ 2010 \ Gepsom x Cancoon (Cocoon) \ B: Lenz,Torsten \ O: European Youngsters ,
 
GER
Hubertus Große-Lümern
RV Albersloh e.V.
7.00
29. 294 Corpowei
G \ Westf \ B \ 2010 \ Cornet Obolensky (ex: Windows x Polydor \ B: Friton Dr.,Karl \ O: Ramsbrock,Heinrich
 
BUL
Konstantin Eduard van Damme
RUFV Menslage e.V.
7.00
29. 751 Conthacon
S \ OS \ Schi \ 2010 \ Conthargos x Chacco-Blue \ B: Gestüt Lewitz \ O: Gestüt Lewitz
 
GER
Mathis Schwentker
RV Oldenburger Muensterland e.V
7.00
32. 259 Concordess DB
M \ Westf \ Schi \ 2010 \ Congress x Acobat III \ B: Brügmann,Delia \ O: Schulze Topphoff,Bernd
 
GER
Philipp Schulze Topphoff
RFV Roxel e.V.
6.40
33. 686 Universe 4
G \ Westf \ Schi \ 2010 \ Ustinov x Carolus I \ B: Pax,Jens \ O: ZG H.u.H Klatte KG,
 
GER
Veronika Kornfeldner
RG Klein Roscharden
6.20
33. 791 Contharinue
S \ OS \ B \ 2010 \ Conthargos x Continue \ B: Gestüt Lewitz \ O: Gestüt Lewitz
 
NZL
Jake Stephen Lambert
RV Oldenburger Muensterland e.V
6.20
33. 340 Diquita
M \ Holst \ Db \ 2010 \ Diarado x Lord \ B: Wiepert,Klaus-Peter \ O: Wiepert,Klaus-Peter
 
GER
Christian Temme
Dammer Reit-Club e.V.
6.20
36. 1491 Centana JK
G \ Westf \ BKSCH \ 2010 \ x \ B: \ O: Kieskemper,Josef
 
JPN
Atsushi Sakata
RFV Greven e.V.
6.10
37. 462 Ladylover 6
G \ Old \ B \ 2010 \ Armitage x Landadel \ B: Zuschlag,Helmut Jun. \ O: ZG H.u.H Klatte KG,
 
GER
Juliane Enders
RG Klein Roscharden
6.00
38. 277 Copper Lad
S \ OS \ Df \ 2010 \ Chap x Wellenspiel \ B: Wernicke,Maik \ O: Schmidt/Schmidt GbR,
 
GER
Kathrin Vieregge
RFV Großer Weserbogen e.V.
5.00
38. 223 Claudius R
G \ Westf \ Schi \ 2010 \ Colbert GTI x Quito de Baussy \ B: Reinacher,Ruth \ O: Reinacher,Klaus
 
GER
Daniel Engbers
RFV Südlohn-Oeding e. V.
5.00
el. 285 Corlina 6
M \ Old \ Db \ 2010 \ Corlensky G I x Landor S \ B: Sosath,Gerd \ O: Sosath,Gerd
 
GER
Hendrik Sosath
Stedinger RUFV Sturmvogel Berne
ret. 115 Carlo M
G \ Old \ B \ 2010 \ Catoki x Cornet Obolensky (ex: Windows \ B: Michel,Andrea \ O: Sportpferde Michel GbR,
 
GER
Hendrik van der Veer
WRS Doetlingen zu Aschenbeck e.V.
ret. 215 Cilius R
G \ Westf \ B \ 2010 \ Comme il faut x Cristallo \ B: Reinacher,Ruth \ O: Reinacher,Klaus
 
GER
Daniel Engbers
RFV Südlohn-Oeding e. V.
ret. 141 Cassara 4
M \ Holst \ Schi \ 2010 \ Cassaro x Caretino \ B: Ibs,Willy \ O: Seemann,Eberhard
 
GER
Hanna Elin Ottersky
RV Breitenburg e.V.
ret. 547 Nektini
G \ Holst \ Schi \ 2010 \ Nekton x Cassini I \ B: Oppermann,Udo \ O: Sportpferde Alberto Reinhardt,
 
GER
Jasper Kools
RV Oldenburger Muensterland e.V
ret. 119 Carrick 18
G \ Holst \ B \ 2010 \ Cassini I x Acorado I \ B: Strothmann,Wolfgang \ O: Ramsbrock,Heinrich
 
BUL
Konstantin Eduard van Damme
RUFV Menslage e.V.


prize money690,00 EUR
judgesGünter Hegeler
Karl-Gerhard Demme
Peter Schmerling
Nadin Henke (W)