LVM Masters Junioren

no. 57 National competition (1.25 m)

begin 11.06.2016 09:15

# no horse rider penaltiestime
1. 77 Calandra 21
M \ Westf \ BkaSc \ 2009 \ Capilano x Anmarsch \ B: Bruns,Ulrich \ O: Muth-Wolf,Simone
 
GER
Cedric Wolf
Rheinland-Pfalz
72,00 EUR 0.0057.01
2. 692 Viola 273
M \ Westf \ B \ 2007 \ Vulkano x Lanciano \ B: ZG Große Kleimann u.Fleer, \ O: Wacker,Josef Jun.
 
GER
Kathrin Wacker
Westfalen
60,00 EUR 0.0057.71
3. 822 Charewa
M \ OS \ B \ 2006 \ Champion For Pleasure x Careful \ B: Gestüt Lewitz \ O: Rose, Chantal
 
GER
Chantal Rose
Berlin-Brandenburg
51,00 EUR 0.0058.20
4. 911 Filja 4
M \ Hann \ Db \ 2008 \ For Edition I x Landclassic \ B: Bätje, Jörg \ O: Homrighausen, Peter
 
GER
Marc Nüßing
Westfalen
45,00 EUR 0.0058.26
5. 329 Dewinia 2
M \ Hann \ B \ 2007 \ unbekannt x Eiger I \ B: Lutsch,Thomas \ O: Ahola,Maria
 
GER
Laura Schoechert
Sachsen
42,00 EUR 0.0060.17
6. 524 Luna 1603
M \ Old \ R \ 2004 \ Landor S x Calido I \ B: Oben-Feindt,Bettina \ O: Turnierstall Minzow GmbH,
 
GER
Lilli Plath
Mecklenburg-Vorpommern
30,00 EUR 0.0062.34
7. 590 Qubert B
G \ Holst \ F \ 2006 \ Quick Nick I x Cantus \ B: ZG Volker u.Simone Bremermann, \ O: Bremermann,Volker
 
GER
Kevin Bremermann
Bremen
30,00 EUR 0.0062.41
8. 605 Quinaro SVM
G \ Holst \ B \ 2005 \ Quinar x Contender \ B: Meyer-Nordhorn,Christiane \ O: New Sport Reitpferde GmbH,Butkus,Arunas
 
GER
Niclas Baule
Hannover
30,00 EUR 0.0062.48
9. 703 Zetstrichta
M \ KWPN \ Schi \ 2004 \ Phin Phin x Goodtimes \ B: Kranen,G.J. \ O: Birckenstaedt,Tim
 
GER
Tim Birckenstaedt
Rheinland
30,00 EUR 0.0062.55
10. 648 Sir Poldi 3
G \ Hann \ Db \ 2003 \ Stakkato x Polydor \ B: Ludger Beerbaum Stables GmbH, \ O: Hof Schröder GbR,
 
GER
Lea Morgenroth
Schleswig-Holstein
30,00 EUR 0.0062.60
11. 829 Cornet's Boy
G \ Hann \ Schi \ 2006 \ Cornet Obolensky (ex: Windows x Chairman \ B: Gutberlet, Peter \ O: Müller, Frank
 
GER
Franziska Müller
Rheinland
30,00 EUR 0.0063.73
12. 585 Qualtinue
G \ Hann \ B \ 2008 \ Quality x Continue \ B: ZG Rippe u.Lachnit, \ O: ZG Rippe u.Lachnit,
 
GER
Anna-Sophia Schumacher
Hessen
30,00 EUR 0.0064.14
13. 705 Zoé
M \ Holst \ B \ 2007 \ Larius W x Campione \ B: Rennekamp,Martina \ O: Reschke,Marie
 
GER
Marie Reschke
Baden-Württemberg
30,00 EUR 0.0064.42
total = 510,00 EUR
not placed
14. 1402 Montana M
M \ Westf \ B \ 2007 \ Montendro I x Upan la Jarthe AA \ B: Buning, Antonius \ O: Westendarp, Johannes
 
GER
Matthis Westendarp
Weser-Ems
0.0064.46
15. 1481 Cappucino 43
G \ Holst \ B \ 2004 \ Carpaccio x Chagallo \ B: Petersen,Willy \ O: Vahle,Werner
 
GER
Sebastian Ertz
Baden-Württemberg
0.0064.56
16. 1469 Calista 28
M \ Bay \ F \ 2005 \ Que Sera x Weltrang L \ B: Schindele,Anton \ O: Daniels,Alicia von
 
GER
Alicia von Daniels
Rheinland-Pfalz
0.0066.25
17. 349 Don Wito
G \ Pol. \ B \ 2008 \ Turkus x Come Back II \ B: Witold,Jakubiec \ O: Jakubiec,Juliana
 
GER
Juliana Jakubiec
Mecklenburg-Vorpommern
0.0066.47
18. 827 Nabab's Atlanto
G \ Rhld \ Schwb \ 2008 \ Nabab de Reve x Almeo \ B: Müller, Frank \ O: Müller, Frank
 
GER
Franziska Müller
Rheinland
0.0066.53
19. 465 Lajana 90
M \ Holst \ Schi \ 2008 \ Legolas x Laurin \ B: Kampen,Gerhard \ O: Bremicker,Maximilian
 
GER
Cedric Wolf
Rheinland-Pfalz
0.0066.66
20. 410 Fürst Reiner
S \ Holst \ B \ 2007 \ Caretino x Le Grand I \ B: Christiansen,Reiner \ O: Stecher Dr.,Rolf
 
GER
Natalia Stecher
Schleswig-Holstein
0.0066.71
21. 314 Curti Cool
G \ Hann \ B \ 2006 \ Contendro I x Granulit \ B: Eggerking,Rolf \ O: Budde,Ralf
 
GER
Kai Thomann
Weser-Ems
0.0067.39
22. 658 Speedy 368
G \ Old \ Db \ 2005 \ Saccor x Cincinatti \ B: Ulrich,Anja \ O: Ulrich,Philipp
 
GER
Tim Birckenstaedt
Rheinland
0.0068.37
23. 402 Forcetto
S \ Westf \ F \ 2005 \ For Pleasure x Grannus \ B: Ottmann,Willi \ O: Baule,Niclas
 
GER
Niclas Baule
Hannover
4.0054.89
24. 910 Clayton ASK
G \ Holst \ B \ 2007 \ Clarimo x Concerto II \ B: Oellgaard, Peder \ O: Nüßing, Hans
 
GER
Marc Nüßing
Westfalen
4.0056.37
25. 154 Catokia
M \ Holst \ B \ 2004 \ Catoki x Lennon \ B: Munk,Harald \ O: Morgenroth,Lea
 
GER
Lea Morgenroth
Schleswig-Holstein
4.0058.54
26. 122 Carry On 7
S \ Holst \ B \ 2001 \ Carry x Carthago \ B: Bauerfeld,Reinhold \ O: Schumacher,Anna
 
GER
Anna-Sophia Schumacher
Hessen
4.0059.60
27. 177 Chalet's Carlotta
M \ Hann \ Schi \ 2007 \ Chalet x Espri \ B: Hermann,Frank \ O: Kilian,Jessica
 
GER
Ilena Kilian
Hessen
4.0061.08
28. 447 John Player
G \ KWPN \ F \ 2005 \ Lupicor x Fedor (Klimax) \ B: ZG Stoel,K.en.G.M \ O: Tillner Dr.,Alexandra
 
GER
Carla Stölting
Weser-Ems
4.0061.92
29. 209 Chipsy 168
M \ DSP \ B \ 2003 \ Cardenio x Montezuma \ B: Morche,Burkhard \ O: ZG Starke u.Jüngel,
 
GER
Marvin Jüngel
Sachsen
4.0062.01
30. 429 Heidefee 4
M \ Old \ B \ 2005 \ Silvio I x Hill Hawk xx \ B: Czech,Wolfgang \ O: Thomann,Anja
 
GER
Kai Thomann
Weser-Ems
4.0065.08
31. 299 Coulyn
G \ Holst \ Schwb \ 2007 \ Cormint x Lorentin I \ B: Knoll,Martin \ O: Stecher,Natalia
 
GER
Natalia Stecher
Schleswig-Holstein
4.0065.58
32. 137 Caspar's Quick Star
S \ OS \ Db \ 2008 \ Caspar x Quick Star \ B: Maack,Jörg \ O: Peters,Bernd
 
GER
Anna Jurisch
Berlin-Brandenburg
4.0069.01
33. 575 Philty
G \ Westf \ Db \ 2003 \ Potential x Sacramento Son \ B: Dünnewald,Maria \ O: Tillner Dr.,Alexandra
 
GER
Carla Stölting
Weser-Ems
4.0072.08
34. 10 Acuero
G \ Hann \ Df \ 2010 \ Acorado I x Catoki \ B: Engfer,Gundi \ O: Kilian,Ilena
 
GER
Ilena Kilian
Hessen
4.0073.78
35. 1427 Cassiopeya 7
M \ Westf \ SCHI \ 2008 \ Calico x Spartan \ B: Sielhorst,Hubertus \ O: Wacker, Josef Jun.
 
GER
Kathrin Wacker
Westfalen
4.0075.69
36. 823 Armani 272
M \ DSP \ B \ 2007 \ Askari x Landadel \ B: ZG Feilke, Bianca u.Hans-Werner \ O: Rose, Chantal
 
GER
Chantal Rose
Berlin-Brandenburg
8.0065.68
37. 401 For Player
S \ Hann \ B \ 2006 \ For Edition I x Gloster \ B: Froehlich,Udo \ O: Jaeger,Harald
 
GER
Annika Jaeger
Hannover
12.0072.24
38. 799 Clearo
S \ Holst \ B \ 2008 \ Clearway x Landjunker II \ B: Lüders, Marina \ O: Martens, Per
 
GER
Louisa Baumann
Bremen
16.7596.14
el. 44 Bellacor
M \ Holst \ B \ 2009 \ Cormint x Coriano \ B: Davis-Gerrish,Wendy \ O: Jakubiec,Juliana
 
GER
Juliana Jakubiec
Mecklenburg-Vorpommern


prize money510,00 EUR
judgesGünter Hegeler
Thomas Hinsch