LVM Masters Young Riders

no. 59 National competition (1.40 m)

begin 11.06.2016 08:00

# no horse rider penaltiestime
1. 880 Ironie du Bois Halleux
M \ BWP \ B \ 2008 \ Non Stop x Idolatre \ B: Haine, Jean-Luc \ O: Gerfer, Isabelle
 
GER
Isabelle Gerfer
Rheinland-Pfalz
165,00 EUR 0.0058.67
2. 549 New Love 2
M \ Hann \ Db \ 2004 \ Now Or Never M x Calido I \ B: Graefe,Wolfgang \ O: Graefe,Wolfgang
 
GER
Fabienne Graefe
Weser-Ems
117,00 EUR 0.0059.20
3. 486 Liborius 4
S \ Holst \ B \ 2004 \ Limbus x Caretino \ B: Nissen,Christian Bernhard \ O: Taxis,Jennifer
 
GER
Jennifer Taxis
Baden-Württemberg
95,00 EUR 0.0062.54
4. 1473 Rhagya des Aucels
G \ SF \ SCH \ 2005 \ Bachus x Concorde \ B: \ O: Johannes Ehning Showjumper
 
GER
Laura Emming
Westfalen
81,00 EUR 0.0063.74
5. 1398 Zeus du Buisson Z
G \ KWPN \ F \ 2004 \ x \ B: \ O: Lambre, Santiago
 
GER
Kai Terhoeven-Urselmans
Rheinland
68,00 EUR 0.0064.61
6. 670 Sweet Peppina
M \ Meckl. \ Df \ 2009 \ Sergeant Pepper I x Adeptus \ B: Wascher,Torsten \ O: Wascher,Torsten
 
GER
Christin Wascher
Mecklenburg-Vorpommern
60,00 EUR 0.0065.26
7. 909 Quirano S
G \ Holst \ Db \ 2003 \ Quantum x Coriano \ B: Schultz, Ursula \ O: Eikenkötter, Familie
 
GER
Steffen Eikenkötter
Westfalen
54,00 EUR 0.0065.74
8. 1400 Conterno 10
G \ Westf \ Schi \ 2005 \ Coronino x \ B: Gajos, Sascha \ O: Tillmann, Hendrik
 
GER
Hendrik Tillmann
Rheinland
54,00 EUR 0.0067.50
9. 106 Carachio 2
G \ Hann \ Db \ 2008 \ Contendro I x Falsterbo \ B: Schuster,Gerhard \ O: Rolf,Michael,Vollers,Lüder
 
GER
Maximilian Rolf
Bremen
54,00 EUR 0.0067.78
10. 163 Centaura 3
M \ Holst \ B \ 2007 \ Cristo x Landjunge \ B: Clausen,Martje \ O: Taxis,Jennifer
 
GER
Jennifer Taxis
Baden-Württemberg
0.0067.87
11. 74 Caiser Cash
G \ Holst \ B \ 2003 \ Chambertin x Calido I \ B: Knudsen,Karl-Heinz \ O: Reemtsma Dr.,Martina
 
GER
Justine Reemtsma
Mecklenburg-Vorpommern
0.0068.74
12. 18 Al Capone 162
G \ Westf \ B \ 2004 \ Argentinus x Lord \ B: Schubert,Karl Heinz \ O: Vollers Rolf u.Rolf ,Annette u.Mich
 
GER
Maximilian Rolf
Bremen
0.0070.26
total = 748,00 EUR
not placed
13. 11 Aderma N
M \ KWPN \ F \ 2005 \ C-Indoctro x Nimmerdor \ B: Nispen,W. van \ O: Most,Elisabeth
 
GER
Marie Luisa Most
Hessen
0.0072.06
14. 475 Lasko 59
G \ OS \ B \ 2006 \ Lordanos x Concetto I \ B: Behrens,Werner \ O: Voigt,Jessika
 
GER
Laura Voigt
Bremen
0.0075.00
15. 212 Christdorn
S \ Hann \ B \ 2002 \ Contendro I x Gluecksstern \ B: Terfoorth,Elmire \ O: Haupt- und Landgestüt Marbach,
 
GER
Philipp Brodhecker
Hessen
4.0059.29
16. 178 Chamb
G \ Holst \ B \ 2003 \ Chambertin x Lavaletto \ B: ZG Jessen,Carl-Adolf u.Manfred \ O: Schlosser,Josef
 
GER
Julius Ehinger
Baden-Württemberg
4.0061.84
17. 864 Cesano 5
G \ Holst \ B \ 2005 \ Casall x \ B: Büttner, Heiko \ O: Glantz-Hamann GbR,Dude, Beate
 
GER
Linn Hamann
Schleswig-Holstein
4.0062.06
18. 535 Menthol 2
G \ SF \ F \ 2000 \ Drakkar d'Amb x Laudanum xx \ B: \ O: Eufinger,Heinz
 
GER
Philipp Brodhecker
Hessen
4.0062.11
19. 545 Na-Limit R
S \ DSP \ Db \ 2005 \ No Limit x Aramon \ B: Reppe,Johannes \ O: Reppe,Falk
 
GER
Cindy Reppe
Sachsen
4.0063.12
20. 523 Lukas 910
G \ Holst \ Db \ 2004 \ Limbus x Cassini I \ B: Neeth,Marko \ O: Eckardt,Steffen
 
GER
Toni Eckardt
Berlin-Brandenburg
4.0064.72
21. 865 Alison By Cartoflex
M \ SBS \ F \ 2006 \ Kashmir van Schuttershof x Paladin des IFS \ B: Stoeterij Haelemeershof \ O: Glantz-Hamann GbR
 
GER
Linn Hamann
Schleswig-Holstein
8.0062.94
22. 174 Chacco-Charlie
G \ Old \ F \ 2007 \ Chacco-Blue x Cuvee Charlie xx \ B: Heinig,Bernd \ O: ZG Ebert,Familie
 
GER
Annika Ebert
Sachsen
8.0065.19
23. 592 Queen Waltraud
M \ Holst \ B \ 2006 \ Quidam de Revel x Contendro I \ B: Tietz,Joachim \ O: Wascher,Torsten
 
GER
Christin Wascher
Mecklenburg-Vorpommern
8.0065.62
24. 308 Cremona 22
M \ Holst \ Schi \ 2004 \ Clearway x Contender \ B: Rantzau,Breido Graf zu \ O: König,Nina
 
GER
Nina König
Schleswig-Holstein
8.0068.92
25. 1397 Champaign
G \ Holst \ F \ 2008 \ Casall x \ B: Leschke, Fabian \ O: Terhoeven-Urselmans, Hans-Theo,Terhoeven-Urselmans, Kai
 
GER
Kai Terhoeven-Urselmans
Rheinland
8.0069.22
26. 681 Turbud Cicero
S \ BWP \ B \ 2002 \ Orlando x Guignolet \ B: Naudts-De Backer,G. \ O: Frauenrath,Johanna
 
GER
Johanna Frauenrath
Weser-Ems
8.0073.56
27. 82 Callaghan Valley 2
G \ Holst \ B \ 2007 \ Clearway x Caletto I \ B: Steuer,Inke \ O: Ortmann-Sternberg,Familie
 
GER
Ludwig Sternberg
Berlin-Brandenburg
8.0075.82
28. 908 Dicardo 3
G \ KWPN \ B \ 2008 \ C-Indoctro x Orlando \ B: Scheer, H. van der \ O: Eikenkötter, Familie
 
GER
Steffen Eikenkötter
Westfalen
8.0076.35
29. 419 Go on's Gisela
M \ Hann \ R \ 2006 \ Go on x Grundsee \ B: Kluge,Willi \ O: Winkelsett,Annegret,Kunz,Saskia Sophie
 
GER
Saskia Sophie Kunz
Hannover
8.0076.90
30. 200 Chica Morena 2
M \ Hann \ B \ 2007 \ Charming Boy x Drosselklang II \ B: Lübke,Heiner \ O: Tenti,Michaela
 
GER
Ricardo Tenti
Hannover
12.0062.87
31. 625 Royal Swing
S \ Old \ B \ 2007 \ Rubin-Royal x Sandro Hit \ B: Lehner,Regula \ O: Lehner,Katja
 
GER
Johanna Frauenrath
Weser-Ems
12.0073.14
32. 1472 Carvalito
G \ USA \ B \ 2008 \ Cavallo BB x Corado I \ B: \ O: Nybor Pferde GmbH &Co
 
GER
Laura Emming
Westfalen
17.7584.96
33. 567 Pentagon 78
G \ Old \ F \ 2001 \ Padarco van het Hertsveld x Domino \ B: Lachnit,Manuela \ O: Ortmann-Sternberg,Familie
 
GER
Ludwig Sternberg
Berlin-Brandenburg
29.5099.74
el. 33 Ashley 132
M \ DSP \ B \ 2004 \ Al Cantino (ex: Romario) x Kolibris As \ B: Schuldt,Torsten \ O: Voigt,Laura
 
GER
Laura Voigt
Bremen


prize money748,00 EUR
judgesGünter Hegeler
Thomas Hinsch