LVM Masters Junioren

no. 61 Dressurprüfung Kl.M

begin: 11.06.2016 07:00
competitors: 28

# starting time no horse rider
1. 07:00:00 499 Linus K
G \ Hann \ R \ 2007 \ Locksley II x Prince Thatch xx \ B: Köppen,Sandra \ O: Welschof,Lia
 
GER
Lia Welschof
Westfalen
2. 07:08:00 1407 Solitaire 89
G \ Westf \ \ 2007 \ St. Moritz x Maraschino \ B: Voskort, Helmut \ O: Grunwald, Dieter
 
GER
Nane Grunwald
Berlin-Brandenburg / Weser-Ems
3. 07:16:00 924 Online Ixes
S \ DR \ RSchi \ 2001 \ Okay Big Bambu x Folklore \ B: Völksen, Joachim Heinrich \ O: Habermann, Henrike
 
GER
Louisa Kannemeier
Hannover
4. 07:24:00 563 Patinko 2
G \ Old \ R \ 2001 \ Pik Noir x Romancier \ B: Hedden,Burchard \ O: Friedhoff,Antonia,Friedhoff,Thomas
 
GER
Antonia Friedhoff
Westfalen
5. 07:32:00 810 Resümee 4
G \ Hann \ F \ 2005 \ Relevant x De Niro \ B: Kamp, Martina \ O: Schreiter-Jensen, Astrid,Jensen, Philippa-Antonia
 
GER
Emilia Josephina Jensen
Schleswig-Holstein
6. 07:40:00 635 Satchmo 105
S \ KWPN \ R \ 1999 \ Gribaldi x Matcho AA \ B: Kevie,Mattysd. van der \ O: Eberhard Dr.,Almut
 
GER
Anna Casper
Baden-Württemberg
7. 07:48:00 646 Sir Cedric 6
G \ Old \ R \ 2007 \ Samarant x Argentinus \ B: ZG Herff,Franz Josef u.Elke \ O: Reef,Jessica
 
GER
Sophie Reef
Weser-Ems
8. 07:56:00 354 Donna La Roma
M \ Old \ R \ 2006 \ Sir Donnerhall I x Don Primero \ B: Sachsen-Coburg u.Gotha,Thomas Prinz \ O: Plinke,Madeleine
 
GER
Madeleine Plinke
Bremen
9. 08:04:00 667 Summerwine 4
G \ DSP \ F \ 2007 \ Sir Alfred x Duralin I \ B: Weber,Jens \ O: Glasmeyer,Sabine u.Heinrich
 
GER
Emma Glasmeyer
Schleswig-Holstein
10. 08:12:00 923 Westerland 32
G \ Old \ Df \ 2008 \ Werder-Fan x Donnerschwee \ B: Beilken, Hans-Ludwig \ O: Brümmer, Dieter
 
GER
Laura Marie Monsig
Hannover
11. 08:20:00 1423 Whipsaw
G \ ZW \ B \ 2005 \ Weltrubin x Amor \ B: Martin,Karl Franz \ O: Elite-Horse-Sales GbR-London
 
GER
Vanessa Schmitt
Rheinland-Pfalz
12. 08:28:00 48 Bentley 49
G \ Westf \ Df \ 2004 \ Belissimo M x Kostolany \ B: ZG Thomas,Peter u.Sabine \ O: Bardach,Daniel
 
GER
Dina Bardach
Mecklenburg-Vorpommern / Rheinland
13. 08:36:00 1482 Comediant
G \ Trak. \ B \ 2007 \ Sambatänzer x Giorgio Armani \ B: Paul,Kerstin \ O: Kettwig,Britta
 
GER
Maike Kettwig
Sachsen
14. 08:44:00 871 Dawn 9
G \ Hann \ B \ 2008 \ Diamond Hit x Mont Du Chantal AA \ B: Mayer, Anton \ O: Thiel, Tim,Thiel, Anabel
 
GER
Stella Thiel
Hessen
ca. 15:00 minutes break
15. 09:07:00 341 Diva Royal 3
M \ DSP \ Schi \ 2007 \ Relius x Levisto \ B: Fräßdorf,Dieter \ O: Pasic,Angelina
 
GER
Angelina Pasic
Sachsen
16. 09:15:00 343 Dolunay 2
M \ Hann \ R \ 2004 \ Don Frederico x Warkant \ B: Quirling,Hans-Joachim \ O: Welz,Manfred
 
GER
Karen Welz
Baden-Württemberg
17. 09:23:00 347 Don Peron
G \ Hann \ B \ 2007 \ Don Frederico x Oxford \ B: Bünger,Klaus \ O: Delaunay,Sophie
 
GER
Sophie Delaunay
Berlin-Brandenburg
18. 09:31:00 323 Depeche Mode 7
G \ Westf \ Schwb \ 2004 \ Dresemann x Florestan I \ B: Schulze-Ardey,Wilhelm \ O: Welschof,Dorothee
 
GER
Lia Welschof
Westfalen
19. 09:39:00 1406 Sülberg
G \ Old \ Db \ 2008 \ Spielberg x Donnerhall \ B: Behrens, Dr. Klaus \ O: Grunwald, Dieter
 
GER
Nane Grunwald
Berlin-Brandenburg / Weser-Ems
20. 09:47:00 348 Don Pietro C
G \ DR \ F \ 2005 \ FS Don't Worry x Thr.-B Valerian \ B: ZG Coenen-Hacker, \ O: Krier-Braun,Nicole,Braun,Paula
 
GER
Paula Braun
Rheinland-Pfalz
21. 09:55:00 350 Donauprinzessin 6
M \ DSP \ B \ 2003 \ Donnersmarck x Quando-Quando \ B: Nahrstedt,Fritz \ O: Kastening-Richter,Erja
 
GER
Erja Kastening-Richter
Bremen
22. 10:03:00 716 Double Diamond II
S \ SWB \ DB \ 2003 \ Don Primero x Romadour II \ B: Andersson, Birgitta \ O: Lammerting, Felicia C.
 
GER
Felicia C. Lammerting
Rheinland
23. 10:11:00 380 Fashion Week
M \ Hann \ R \ 2007 \ Florianus x Weltmeyer \ B: Warnecke-Suchy-Tischler,Brigitte \ O: ZG Heidenreich,Ulrich u.Mareile,Thieme,Michael
 
GER
Tanja Schneider
Mecklenburg-Vorpommern
24. 10:19:00 925 Filou 1839
G \ Old \ F \ 2006 \ Fidertanz x Landsieger I \ B: Heuft, Alfred \ O: Timmermann, Pia,Timmermann, Ulf,Timmermann, Heike
 
GER
Pia Timmermann
Weser-Ems
25. 10:27:00 393 Florentine 84
M \ Trak. \ Db \ 2005 \ Solero x Giorgio Armani \ B: Schuster,Hildegard \ O: Scherzer,Johann
 
GER
Anna Pramschüfer
Rheinland
26. 10:35:00 400 For Fashion 2
M \ Old \ B \ 2006 \ Florencio I x Pik Noir \ B: Beckedorf,Friedrich \ O: Plinke,Madeleine
 
GER
Madeleine Plinke
Bremen
27. 10:43:00 404 Forwinjo
G \ Westf \ B \ 2006 \ Flovino x Narew xx \ B: Ellermann,Else \ O: Reef,Sophie
 
GER
Sophie Reef
Weser-Ems
28. 10:51:00 435 His Heini OLD
G \ Old \ Df \ 2004 \ His Highness x Woermann \ B: Busch,Wilhelm \ O: Alsdorf,Elke
 
GER
Christian Alsdorf
Rheinland-Pfalz


prize money300,00 EUR
judgesE: Ute von Platen
C: Eckhard Wemhöner
M: Hermann Erver