LVM Masters Junge Reiter

no. 64 Dressurprüfung Kl. S

begin: 12.06.2016 11:00
competitors: 24

# starting time no horse rider
1. 11:00:00 561 Oxana 18
M \ Holst \ B \ 1999 \ Calvados II x Montanus \ B: Kruse,Hermann \ O: Vos,Antje
 
GER
Franziska Vos
Sachsen
2. 11:07:30 623 Ronaldo 201
S \ DWB \ F \ 2006 \ Romanov Blue Hors x Castro \ B: ZG Risbjerg,Else u.Ove \ O: Schmitz-Morkramer Beteiligungs GmbH
 
GER
Nathalie Westphal
Mecklenburg-Vorpommern
3. 11:15:00 1405 Sandmann 58
G \ Old \ B \ 2006 \ Sandro Hit x Dunhill \ B: Kleon, Katrin \ O: Hachmeister, Joachim
 
GER
Henriette Hachmeister
Weser-Ems
4. 11:22:30 637 Scharon 17
G \ Westf \ R \ 2003 \ Show Star x Ars Vivendi \ B: Löbbert,Winfried \ O: Stilgenbauer,Familie
 
GER
Sophie Stilgenbauer
Rheinland-Pfalz
5. 11:30:00 335 Diamond Rex 2
S \ Old \ R \ 2005 \ Dr.Doolittle x Rubinstein I \ B: Schulte,Christa \ O: Funke,Julia
 
GER
Sophia Funke
Weser-Ems
6. 11:37:30 641 Serenissima RH
M \ Rhld \ Db \ 2007 \ Sir Donnerhall I x Fidermark \ B: Henn,Rudi \ O: Henn,Rudi
 
GER
Lisa Prummenbaum
Rheinland
7. 11:45:00 695 Weltgraf Pantalaimon
S \ Rhld \ F \ 2005 \ Weltrubin x Ehrentusch \ B: Müller,Manfred \ O: Wach,Marie-Luise
 
GER
Anna-Marie Becker
Bremen
8. 11:52:30 698 What's up 16
M \ Old \ Db \ 1998 \ Welt Hit II x Don Gregory \ B: Rosenstengel,Hans-Gerd \ O: Krämer,Ursula
 
GER
Laura Ihring
Hessen
9. 12:00:00 699 Wilhelm 39
G \ Hann \ F \ 2005 \ Weltmeyer x Caprimond \ B: Kaske,Lieselotte \ O: Colling,Melanie
 
GER
Marie-Louise Colling
Rheinland-Pfalz
10. 12:07:30 725 Adriano 228
G \ Rhld \ Schwb \ 2005 \ Abanos x \ B: ZG Storm, Theo u.Georg \ O: Dornhöfer, Anja Louisa,Dornhöfer, Vanessa
 
GER
Vanessa Dornhöfer
Rheinland
11. 12:15:00 16 Aida Luna
M \ Old \ Db \ 2006 \ Rousseau x Royal Angelo I \ B: Ehmann,Gerhard \ O: Breimann,Lisa,Breimann,Christiane
 
GER
Lisa Breimann
Westfalen
12. 12:22:30 912 Comtessa 103
M \ Old \ F \ 2004 \ Royal Hit x Dream of Heidelberg I \ B: Minssen, Udo \ O: Hof Roßheide/Ton De Ridder,Simons-de Ridder, Alexandra
 
GER
Julia de Ridder
Berlin-Brandenburg
ca. 15:00 minutes break
13. 12:45:00 321 Daytona E
G \ Westf \ R \ 2008 \ Dream On x Show Star \ B: Hadeler,Katharina \ O: Emmerich,Luisa,Emmerich,Ingo
 
GER
Luisa Emmerich
Westfalen
14. 12:52:30 360 Duloc
G \ Hann \ R \ 2004 \ Dauphin x Western Star \ B: Convertini-Olbrich Dr.,Vanessa \ O: Woehl,Laura,Zeh-Woehl,Stefanie
 
GER
Laura Woehl
Hannover
15. 13:00:00 319 D`Arbonne
M \ Old \ R \ 2000 \ De Niro x Kennedy \ B: Bründler,Adolf \ O: Rindler,Inga
 
GER
Anna Rindler
Mecklenburg-Vorpommern
16. 13:07:30 375 Fairplay 37
G \ Westf \ F \ 2004 \ Fleurop x Wandergesell \ B: Bayer-Eynck,Paul \ O: Weller,Sandra
 
GER
Sandra Degele
Baden-Württemberg
17. 13:15:00 376 Fairway 17
G \ Rhld \ B \ 2004 \ Fuchsberger x Mambo \ B: Werth,Isabell \ O: Westphalen,Ilka Gräfin von
 
GER
Marie von Westphalen
Hessen
18. 13:22:30 384 Feivel's World
G \ Westf \ B \ 2007 \ Filmstar x De Niro \ B: Knapmöller,Herbert \ O: Brüning,Carol,Brüning,Kim
 
GER
Kim Brüning
Bremen
19. 13:30:00 1395 Feraud WS
G \ Old \ B \ 2004 \ Florencio I x \ B: Veenhuis, Johannes \ O: Harms, Amelie
 
GER
Amelie Harms
Weser-Ems
20. 13:37:30 441 Indian Queen 2
M \ Trak. \ Db \ 2006 \ Ovaro x Glanzlicht \ B: Kasch,Rainer \ O: Lillyhof Wacken,Jahr,Angelika
 
GER
Ragna Mann
Schleswig-Holstein
21. 13:45:00 446 Jazz Rondnoir
G \ Old \ Schwb \ 2005 \ Jazz Time x Rubinstein I \ B: Brandes,Uwe \ O: Rauth Dr.,Susanne
 
GER
Henrike Rauth
Hannover
22. 13:52:30 811 L'orage
G \ Holst \ DB \ 2002 \ Lancer II x Alcatraz \ B: Schwarz, Burkhard \ O: Rüpcke, Karen
 
GER
Jillian Maria Rüpcke
Schleswig-Holstein
23. 14:00:00 503 Logenbruder
G \ Hann \ Db \ 2003 \ Lauries Crusador xx x Hohenstein \ B: Hauer,Richard \ O: Stanslowski,Philipp
 
GER
Philipp Stanslowski
Sachsen
24. 14:07:30 516 Lousiana K
M \ Hann \ B \ 2001 \ Londonderry x Legat \ B: Kampert,Albert \ O: Urban,Wolfgang
 
GER
Sophia Funke
Weser-Ems


prize money1.000,00 EUR
judgesE: Michael Wassmann
C: Eckhard Wemhöner
M: Ute von Platen