Preis der Firma R & R Ice Cream Deutschland GmbH

no. 7 CSIO Y
Int. competition in two phases (1.40 m)

begin 09.06.2016 10:40

# no horse rider phase 1
penalties
phase 2
penalties

time
1. 529 Magic Girl 15
M \ DSP \ B \ 2005 \ Magic Boy x Landjonker (Fruhling) \ B: ZG Thurig,Sandra u. Nicole \ O: Böttcher,Daniel
 
GER
Daniel Böttcher
RSC Gestüt Birkenhof-Harham e.V.
375,00 EUR 0.000.0034.11
2. 1304 Rocco Du Chateau
G \ SF \ B \ 2005 \ Kannan x Royal Feu \ B: \ O: Monsieur Dominique Saclier
 
FRA
Lalie Saclier
FRA
300,00 EUR 0.000.0034.80
3. 674 Tibro
G \ KWPN \ B \ 2000 \ Lux x Wisconsin \ B: Jansen-Rutten,W. \ O: Luther-Team/Stall Eichhorst,
 
GER
Jesse Luther
RFV An der Talmühle-Havekost e.V.
225,00 EUR 0.000.0034.83
4. 608 Quintino B
G \ Holst \ Db \ 2002 \ Quebec x Concerto II \ B: ZG Volker u.Simone Bremermann, \ O: Bremermann,Gertrud
 
GER
Tobias Bremermann
RC Bremen-Hanse e.V.
150,00 EUR 0.000.0035.22
5. 1065 Csh Coco
M \ Hann \ B \ 2007 \ Contendro I x Acord II \ B: Karl-Heinz Wellmann \ O: Meier Florian & Meier Beatrice
 
SUI
Fiona Meier
SUI
105,00 EUR 0.000.0035.40
6. 1057 Cornet's Castello
G \ Westf \ SCH \ 2006 \ Cornet Obolensky x Dinard L \ B: Werner Meierherm \ O: Felix Koller
 
AUT
Felix Koller
AUT
83,00 EUR 0.000.0035.81
7. 1022 Cedric III
S \ OLDBG-n.ge \ SCH \ 2007 \ Catoki x Come on \ B: Wilhelm Winkler \ O: Schwarzenbach Urs E.
 
SUI
Anthony Bourquard
SUI
60,00 EUR 0.000.0036.43
8. 307 Credo's Jumper
G \ ZW \ F \ 2000 \ Aquilino x Woerth \ B: Weiss,Birgit \ O: Schulze Niehues,Ludger
 
GER
Jan Andre Schulze Niehues
RFV Warendorf e.V.
45,00 EUR 0.000.0037.63
9. 1344 Tahis Du Masure
M \ SF \ B \ 2007 \ Muriesco du Cotentin x Souviens toi III \ B: \ O: Bona Causa OÜ
 
BEL
Chloe Vranken
BEL
45,00 EUR 0.000.0038.39
10. 1048 Cliff De Brinco Lindenhof Z
G \ Z.Rpf \ B \ 2008 \ Candillo Z x Argentinus \ B: \ O: Debora Fatima Nicolay Lattouf
 
ITA
Giorgia Failla
ITA
38,00 EUR 0.001.0045.24
11. 968 Be Special
G \ KWPN \ DB \ 2006 \ Chacco Blue x Indoctro \ B: Delissen \ O: Dhr. J.G.E. Delissen & Dhr. J. Vers
 
SWE
Sanna Ingren Ohlson
SWE
38,00 EUR 0.001.0046.10
12. 1460 Domburg van de Rechri
S \ BWP \ B \ 2003 \ Heartbreaker x Clinton \ B: de Bock, Remi \ O: Belart Holding & Trade GmbH
 
GER
Simon Widmann
RFV Markt Schwaben e.V.
38,00 EUR 0.001.0048.57
total = 1.502,00 EUR
not placed
13. 1025 Chadila C
M \ OS \ B \ 2007 \ Chacco-Blue x Grandilot \ B: Gestüet Lewitz \ O: Kranz-Candrian Ruth Candrian Brun
 
AUT
Laura Sutterlüty
AUT
0.004.0034.71
14. 1303 Riosco
G \ SF \ B \ 2005 \ Helios De La Cour II x Trianon V \ B: Lionel Duchemin \ O: Buhofer Michèle Philipp
 
SUI
Simone Buhofer
SUI
0.004.0037.08
15. 1238 New Curtis
G \ Holst \ B \ 2008 \ Nekton x Con Capitol \ B: Strack Reinhard \ O: Paillot Thierry
 
SUI
Emilie Paillot
SUI
0.004.0037.31
16. 1458 Umours Batilly
G \ SF \ SCHI \ 2008 \ Quaprice Boimargot Quincy*Quap x Dollar du Murier*Hts de Seine \ B: \ O: M. Elevage de Batilly
 
FRA
Megane Moissonnier
FRA
4.004.0037.90
17. 1340 Supreme Du Bois Aile
G \ SF \ B \ 2006 \ Iowa x Raspail \ B: Johann Usseglio \ O: Pauline Zoller
 
SUI
Pauline Zoller
SUI
0.004.0039.09
18. 921 Canton 5
G \ Holst \ Schi \ 2004 \ Cassini I x Acord II \ B: Stall Moorhof \ O: Hoffmann, Tim-Uwe
 
GER
Tim-Uwe Hoffmann
RV Zeven
0.004.0039.43
19. 700 Zamoerai
G \ KWPN \ B \ 2004 \ Solitair x Kalusha \ B: Emmens,G. \ O: Svensson,Emilie
 
GER
Manuel Feldmann
RUFV Isterberg e.V.
0.004.0040.65
20. 1209 Liliput 8
G \ WESTF \ B \ 2001 \ Lord Caletto x Feuerstern \ B: ZG Wurm Franz Willi \ O: Katja Goess-Saurau
 
AUT
Josefina Goess-Saurau
AUT
4.004.0041.08
21. 929 Cees 5
S \ Holst \ Schi \ 2006 \ Cesano II x Corrado I \ B: Witt Pferdezucht GbR \ O: Witt Pferdezucht GbR
 
GER
Philip Koch
RFV Husberg u.U.
0.004.0042.97
22. 1030 Chelsea
M \ Brdbg \ SCH \ 2008 \ Colorit x Levisto \ B: Apel Gunnar \ O: Etelä-Helsingin Eläinlääkäriasema O
 
FIN
Johanna Talvio
FIN
0.004.0044.59
23. 1206 Lesthago
G \ OS \ SCH \ 2005 \ Levisto x Carthago \ B: Wiepert, Klaus-Peter \ O: Fossati Stefania
 
ITA
Robert Bernasconi
ITA
4.006.0051.03
24. 1175 Jamie B
M \ ISH \ B \ 2007 \ O-Piloth x Goliath Z \ B: Etter, Belmont. \ O: Etter Gerhard
 
BEL
Lola De Braekeleer
BEL
0.007.0054.91
25. 1219 Mandarina 3
M \ DSP \ B \ 2008 \ Mill Reef x Alcatraz \ B: Schadock, Volkmar & Heike \ O: Hilmar Meyer Sportpferde GmbH
 
RSA
Alexa Stais
RSA
4.008.0040.63
26. 982 Bombay B
G \ BWP \ B \ 2001 \ Jokinal de Bornival x Lys de Darmen \ B: Fransen Wim \ O: Jordy Van Massenhove
 
BEL
Jordy Van Massenhove
BEL
0.008.0042.16
27. 1081 Davis Z
G \ Z.Rpf \ F \ 2006 \ Darius x Oula Owl xx \ B: M. Kapteyns \ O: Boy-Adrian Van Gelderen
 
BEL
Boy-Adrian Van Gelderen
BEL
4.008.0044.40
28. 733 Coolio 23
G \ Old \ \ 2007 \ Contendro I x Argentinus \ B: Fugel, Theo \ O: Klatte, Victoria
 
GER
Guido Jun. Klatte
RG Klein Roscharden
8.009.0045.09
29. 1012 Casco Van Het Scheefkasteel
G \ Z.Rpf \ SCH \ 2007 \ Cassini II x Kimball \ B: Johan Hubrechts \ O: Reverdin Vladya
 
SUI
Vladya Reverdin
SUI
4.0010.0051.92
30. 293 Corpicco
G \ Westf \ Schi \ 2004 \ Cornet Obolensky (ex: Windows x Parcours \ B: Schulze Topphoff,Bernd \ O: Schulze Topphoff,Bernd
 
GER
Marie Schulze Topphoff
RFV Roxel e.V.
8.0011.0053.45
31. 926 Festo van Paemel
S \ BWP \ B \ 2005 \ Cicero Z x Darco \ B: van Eeckhoudt Eva \ O: Magic Horses
 
ITA
Camilla Franci
ITA
4.0012.0058.40
32. 1355 Elias
G \ BWP \ B \ 2004 \ Salvador V x Toulon \ B: Koen van Acker \ O: Reiter Melanie Athina
 
ITA
Melanie Athina Reiter
ITA
4.0015.0056.01
33. 1263 Playboy De St Simeon
S \ SF \ F \ 2003 \ Gris Des Bruyeres x Major De La Cour \ B: \ O: Mme P. Pottier-Glaser et M. JN Pott
 
FRA
Damien De Chambord
FRA
0.00 39.05
34. 975 Bjerglunds Campari
G \ DWB \ SCH \ 2004 \ Cajus x Cantona 2 \ B: \ O: Toelstang Family
 
DEN
Jessica Toelstang
DEN
1.00 46.03
34. 1047 Clearlake
G \ Holst \ SCH \ 2006 \ Clearway x Caretino \ B: \ O: S.N.C. Ecurie du Herrin
 
FRA
Valentine Belooussoff
FRA
4.00 41.07
34. 1201 Lasciva Del Terriccio
M \ Ita.W \ B \ 2005 \ Dollar De La Pierre x Tenor De La Cour Del Terriccio \ B: \ O: Agrilandia SRL
 
ITA
Matteo Leonardi
ITA
4.00 41.29
34. 1345 Talma D'elle
G \ SF \ B \ 2007 \ Germino d'Elle x Mazarin V \ B: \ O: Potron Bernard
 
FRA
Tressy Muhr
FRA
0.00 40.08
el. 1162 Harmattan Del T
G \ Ita.W \ B \ 2003 \ Robin Z x Belcanto des Isles \ B: \ O: Mainetti Giandavide
 
ITA
Filippo Garzilli
ITA
ret. 1040 Cim Bim
G \ HOLST \ B \ 2008 \ Cristo x Carpaccio \ B: Jens Buhl \ O: Reich Alessandra
 
AUT
Alessandra Reich
AUT


prize money1.502,00 EUR
judgesBent Schultz (DEN)
Günter Hegeler (GER)
Kerstin Weber (GER)