Prize of Firma Bauzentrum Gebr. Löffler GmbH

no. 07 CSI4*, 1,45 m, Big tour, Two-phases article 274.5.6, 1.Qualifier Grand Prix

begin: 15.06.2018 16:45
competitors: 55

# no horse rider
1. 407 Global
S \ BWP \ Bay \ 2006 \ NABAB DE REVE x FOR PLEASURE \ B: DE BIE WARD - DE PAUW SAMUEL, LEBBE \ O: Weier Christian
 
LUX
Christian Weier
LUX
2. 403 Folinde Van Het Slagershof
M \ BWP \ Bay \ 2005 \ CONTACT VAN DE HEFFINCK x J&aposATTACK D&aposEL PANTIREY \ B: FRANCOIS JONNY, LIERDE ( \ O: Mike Patrick LEICHLE
 
HKG
Raena Leung
HKG
3. 505 Valour
G \ WESTF \ Bay \ 2010 \ VERDI x CALIDO \ B: Nicole Lüttmann \ O: Sportpferdeh. A.Knippling & J.Ba
 
UKR
Ferenc Szentirmai
UKR
4. 291 Qienna 3
M \ Holst \ Schi \ 2008 \ Quo Vados I x Clearway \ B: Gehrke,Günther \ O: Sundman,Camilla,Hess,Friederike
 
GER
Christian Hess
TRSG Holstenhalle Neumünster e.V.
5. 262 Stella 981
M \ Westf \ Schi \ 2009 \ Stakkatol x I Need You \ B: ZG Knickenberg,Franz u.Gregor \ O: Equo Reitsport GmbH,
 
GER
Markus Renzel
RFV Alt Marl e.V.
6. 68 Chades of Blue
M \ OS \ B \ 2008 \ Chacco-Blue x Diamant de Semilly \ B: Gestüt Lewitz, \ O: Bock,Holger
 
GER
Thomas Kleis
RFV Gadebusch e.V.
7. 372 Confident Of Victory
G \ WESTF \ Grey \ 2004 \ CORNET OBOLENSKY x DAMOKLES \ B: Schulze-Buxloh, Wilhelm \ O: TUGANOV, Vladimir
 
RUS
Maria Madenova
RUS
8. 509 Castro W
G \ HOLST \ Grey \ 2008 \ CAYADO 3 x ALOUBE Z \ B: WITTHOEFT HANS ADOLF, PREETZ-WAKEND \ O: Witthoeft, Hans Adolf
 
GER
Andreas Kreuzer
RTG Silberberghof
9. 230 Queen Mary 10
M \ Holst \ B \ 2002 \ Contendro I x Caretino \ B: Tietz,Joachim \ O: Haase,Friedhelm
 
GER
Jan Wernke
RSC Handorf-Langenberg e.V.
10. 77 Charmed 2
M \ Hann \ Df \ 2008 \ Chacco-Blue x Plural \ B: ZG Luttmann,Gudrun u.Heinrich \ O: Michaels & Beerbaum GmbH,
 
GER
Markus Beerbaum
RV Aller-Weser
11. 121 Coriano Carthago
S \ Holst \ F \ 2006 \ Coriano x Carthago \ B: Eggers,Ernst \ O: Wang,Lei
 
GER
Mike Patrick Leichle
TRSG Holstenhalle Neumünster e.V.
12. 488 Completely Nuts
G \ OS \ Other \ 2008 \ CORMINT x LANCER III \ B: Tlatlik, Dr. Michael & Patricia \ O: Sporthorses Baackmann GmbH
 
DEN
Zascha Nygaard Andreasen
DEN
13. 150 Esteban 25
G \ KWPN \ B \ 2009 \ Clinton x Fuego du Prelet \ B: Nijhof,Henk J. \ O: Blum,Christina
 
GER
Heiner Ortmann
RV Augsburg-West
14. 465 Ted
G \ ZANG \ Bay \ 2008 \ WARANTA x JALISCO B \ B: Wonderland Horses BVBA \ O: RAMZY AL DUHAMI
 
KSA
Ramzy Al Duhami
KSA
15. 313 Chacco's Girl 4
M \ OS \ B \ 2008 \ Chacco-Blue x San Juan \ B: Plath,Andre \ O: Stadler,Wilhelm
 
GER
Christoph Lanske
RSV Dersekow 1968 e. V.
16. 477 Crazy Cato
G \ Hann \ Df \ 2005 \ Calido I x Crazy Cocktail \ B: Böse,Katrin \ O: Bormann,Franz,Bormann,Finja
 
GER
Friso Bormann
RFV Harsum u. Umg. e.V.
17. 18 Be Aperle VA
M \ Holst \ B \ 2009 \ Clarimo x Concerto II \ B: von Allwörden,Manfred \ O: von Allwörden,Manfred
 
GER
Jörg Naeve
RFV Kastanienhof e.V
18. 485 Cardino Du Seigneur
G \ SBS \ Bay \ 2008 \ CARDENTO x HEARTBREAKER \ B: SA Seigneur \ O: Axel Verlooy Euro Horse Bvba (10019
 
JPN
Daisuke Fukushima
JPN
19. 303 Les Lennet
G \ DSP \ Schi \ 2004 \ Livello x Cascavelle \ B: Rockmann,Marlene \ O: Ebel,Ulf u.Wilhelm
 
GER
Ulf Ebel
RSV Polzow e.V
20. 210 Never Again 5
M \ DSP \ B \ 2007 \ Nikidam du Chateau x For Pleasure \ B: Litz,Ralf \ O: Litz,Annika
 
GER
Amke Stroman
RFV Richelsdorf e.V.
21. 358 Carthagena 6
M \ OLDBG \ Grey \ 2006 \ CORNET OBOLENSKY x LANDOR S \ B: Gerd Wieker \ O: Riding Club CRANE Co., Ltd.
 
JPN
Toshiki Masui
JPN
22. 73 Charco 2
S \ Westf \ B \ 2009 \ Chin Quin x Darco \ B: Sterthoff,Heinrich \ O: Fedorovskaya,Marina
 
GER
Marco Kutscher
ZRFV Riesenbeck e.V.
23. 251 Shere Khan Du Banney
S \ SF \ F \ 2006 \ Eyken Des Fontenis x Papyrus de Chivre \ B: \ O: Schockemöhle,Paul
 
GER
Patrick Stühlmeyer
RV Oldenburger Muensterland e.V
24. 281 Zuckersuess D'Argilla
M \ Holst \ F \ 2007 \ Casall x Cassini II \ B: Ritters,Jens \ O: Haerens,Guy
 
GER
Holger Wulschner
RC Passin e.V.
25. 501 Luis P
G \ DSP \ Bay \ 2009 \ x \ B: Pfitzmann GbR \ O: Live Oak Plantation LLC
 
USA
Chloe Reid
USA
26. 438 Lugano
G \ OS \ Bay \ 2006 \ ORLANDO x DROSSELKLANG II \ B: Lehmkuhl, Baebel & Hartmut \ O: Hartmann, Thorulf
 
NOR
Margrethe Hartmann
NOR
27. 299 Chairman 20
G \ Holst \ Schi \ 2005 \ Casall x Lacapo \ B: Ziebell,Peter \ O: Ziebell,Peter
 
GER
Carsten-Otto Nagel
RFV Stall Moorhof
ca. 07:00 minutes break
28. 382 Dadjak Ter Puttenen
G \ BWP \ Bay \ 2003 \ TOULON x VANITAS \ B: ALBERT LENAERTS, LOKEREN (BEL) \ O: TURKISH EQUESTRIAN FEDERATION
 
TUR
Derin Demirsoy
TUR
29. 245 Sam S
G \ Westf \ B \ 2006 \ Stakkato Gold x Pluspunkt \ B: Schäfer,Manuela \ O: Hassenbürger,Christoph
 
GER
Frederick Troschke
Reit- u. Fahrv. Hagen St. Martinus
30. 246 Samba de Janeiro 3
M \ Hann \ F \ 2007 \ Stolzenberg x Glenfiddich \ B: Marklewitz,Christa \ O: Moormann,Rolf
 
GER
Rolf Moormann
RV Ahlhorn e.V.
31. 518 Sig Chaccinus
G \ OS \ Bay \ 2009 \ CHACCO-BLUE x ACORD II \ B: Gestüt Lewitz \ O: SIG International
 
GER
Felix Haßmann
Zucht-,Reit u. Fahrverein Lienen e.
32. 503 Thelma La Tour Vidal
M \ SF \ Chest \ 2007 \ OGANO SITTE x CALVARO \ B: S.A.R.L. LES ECURIES DE LA TOUR VID \ O: Martrick Benelux bvba
 
JPN
Koki Saito
JPN
33. 383 Daimler
G \ KWPN \ Bay \ 2008 \ CANTURANO x LUPICOR \ B: G. KRUITER, ONSTWEDDE (NED) \ O: Marlis MÜHLEBACH
 
SUI
Werner Muff
SUI
34. 259 Special One 2
S \ Hann \ \ 2006 \ Stakkato x Escudo I \ B: Pahlmann,Hans-Heinrich \ O: Gestüt Sprehe GmbH,
 
GER
Tobias Meyer
Turnierfreunde Lohmar e.V.
35. 504 Ulyss Morinda
S \ SF \ Other \ 2008 \ UTAH VAN ERPEKOM x JALISCO B \ B: MME HERICA RAVEL, MENESPLET (FRA) \ O: Thierry Ravel
 
BEL
Rik Hemeryck
BEL
36. 379 Courage T Z
M \ ZANG \ Grey \ 2008 \ CALVINO Z x ESPRI \ B: \ O: Stal van Triest & De heer E.Sant
 
FIN
Juulia Jyläs
FIN
37. 351 Callas
M \ HOLST \ Other \ 2008 \ CASALL x CORIANO \ B: BOEGE JUERGEN, BUNSOH (GER) \ O: Stokbroekhoeve, T. Molenaers
 
JPN
Hikari Yoshizawa
JPN
38. 133 Crystal Clear
M \ Holst \ B \ 2006 \ Clearway x Capo \ B: Ratjen,Christine \ O: Glantz-Hamann GbR,
 
GER
Linn Hamann
RV Ahrensburg-Ahrensfelde
39. 452 Renato Du Jardin
S \ SF \ Bay \ 2005 \ JEFF D&aposOR x PALADIN DES IFS \ B: M. GERARD PARGON,MME JEANNE PARGON, \ O: Kremer Pro Equestrian
 
ISR
Dan Kremer
ISR
40. 118 Coolio 23
G \ Old \ \ 2007 \ Contendro I x Argentinus \ B: Fugel,Theo \ O: Klatte,Victoria
 
GER
Guido Jun. Klatte
RG Klein Roscharden
41. 331 Solero 79
S \ Hann \ Db \ 2009 \ Stakkato Gold x Graf Grannus \ B: Gestüt Sprehe GmbH, \ O: Gestüt Sprehe GmbH,
 
GER
Jörne Sprehe
RC Herzogenaurach e.V.
42. 205 Macao 44
S \ OS \ B \ 2007 \ Baloubet du Rouet x Caridor \ B: Gestüt Lewitz, \ O: European Youngsters e.K.,
 
GER
Torben Köhlbrandt
Fehmarnscher Ringreiterverein e.V.
43. 413 Hooligan De Laubry
S \ BWP \ Grey \ 2007 \ CLINTON I x SKIPPY II \ B: HARAS DE LAUBRY, ASSE (BEL) \ O: Haras De Laubry nv (10030464)
 
BEL
Damien Haelterman
BEL
44. 309 Angelina 323
M \ Holst \ B \ 2008 \ Quidam's Rubin x Lord \ B: Wiepert,Klaus-Peter \ O: Wiepert,Klaus-Peter
 
GER
Jörg Kreutzmann
RFV Trittau u.U.von 1922 e.V.
45. 369 Cielito Lindo 2
S \ HOLST \ Bay \ 2007 \ CLARIMO x STAUFFENBERG \ B: SCHULTZ CARSTEN, BREITENFELDE (GER) \ O: Haupt-u. Landesgestüt Schwaiganger
 
AUT
Max Kühner
AUT
46. 393 Everglade
G \ KWPN \ Grey \ 2009 \ CLINTON x VOLTAIRE \ B: H.J.A.M. ROTTINK, BENTELO (NED) \ O: C.Kramer & SH Sporthorses
 
GBR
Ben Talbot
GBR
47. 342 Atina
M \ KWPN \ Bay \ 2005 \ CARTIER VD HEFFINCK x WAITAKI \ B: P. LEENEN, LOMM (NED) \ O: Per Melin
 
SWE
Viktor Melin
SWE
48. 345 Bjerglunds Cuba
M \ HOLST \ Bay \ 2007 \ CLARIMO x LIMBUS \ B: PETERSEN HENRIK, GRAM (DEN) \ O: Khomashko, Sergey &
 
RSA
Alexa Stais
RSA
49. 221 Pikeur Dylon
G \ Holst \ B \ 2007 \ Diamant de Semilly x Carry \ B: Ohlsen,Gerhard \ O: Brinkmann,Wolfgang
 
GER
Markus Brinkmann
RFV von Lützow Herford e. V.
50. 517 Oak Grove's Flickering Star
M \ KWPN \ Bay \ 2008 \ FLIPPER D'ELLE*HN* x QUICK STAR \ B: Veehandel Musterd BV \ O: Gestüt Eichenhain GmbH
 
GER
Harm Lahde
RV Aller-Weser
51. 496 Formidable
M \ KWPN \ Bay \ 2010 \ CARAMBOLE x CALVADOS / SABLE ROSE \ B: H. ZAGERS, Meppel (NED) \ O: Willem Greve Sportpaarden BV T. v
 
NED
Willem Greve
NED
52. 4 Alina 440
M \ Holst \ B \ 2008 \ Nekton x Cassini I \ B: Mohr,Maike \ O: Stall Moorhof,
 
GER
Nisse Lüneburg
RFV Uetersen u.U.von 1924 e.V.
53. 110 Contadur
S \ OS \ B \ 2008 \ Conteros x Kolibri \ B: Eberling,Marianne \ O: Eberling,Marianne
 
GER
Andre Thieme
RFV Plau am See e.V
54. 457 Sig Comedy 5
G \ HOLST \ Bay \ 2003 \ CASSINI II x RODERIK \ B: LAUSEN KLAUS \ O: SIG INTERNATIONAL, INC.
 
JPN
Shota Ogomori
JPN
55. 288 Alicia SN
M \ SWB \ B \ 2004 \ Feliciano x Damiro \ B: Jonasson,Birgitta \ O: Stall Moorhof,
 
GER
Svenja Herz
RFV Stall Moorhof


prize money25.000,00 EUR
judgesRob Hatzmann
Peter-Jürgen Nissen
Bent Schultz