# |
no |
horse |
|
rider |
|
phase 1 penalties | phase 2 penalties | time |
1. |
428 |
Chepetta 3 M \ Grpf.o.R \ B \ 2009 \ x \ B: \ O: Sprehe,Josef-Jonas |
GER |
Jörne Sprehe RC Herzogenaurach e.V. |
1.250,00 EUR |
0.00
| 0.00 | 28.23
|
2. |
291 |
Limnos 4 G \ Holst \ B \ 2004 \ Limbus x Carry \ B: Bartjen,August \ O: Schill,Alexander |
GER |
Alexander Schill RV Ichenheim |
1.000,00 EUR |
0.00
| 0.00 | 29.09
|
3. |
222 |
Edgar 51 G \ KWPN \ Db \ 2009 \ Warrant x Furioso (Purioso) \ B: Kraan Muskens,T.. \ O: Puschak,Wolfgang |
GER |
Wolfgang Puschak RV Augsburg-West |
750,00 EUR |
0.00
| 0.00 | 29.21
|
4. |
337 |
Prinz 1293 G \ Hann \ Df \ 2008 \ Perigueux x Escudo I \ B: Ebeling,Volker \ O: Witzemann,Alfred |
GER |
Andy Witzemann PS-Team Winterlingen e.V |
500,00 EUR |
0.00
| 0.00 | 29.46
|
5. |
325 |
Olivia 156 M \ DSP \ B \ 2010 \ Olympic Fire x Brandenburger \ B: Schünemann,Fred \ O: Reitsportanlage Dagobertshausen Gmb |
GER |
Elisabeth Meyer RA SV Leingarten e.V. |
350,00 EUR |
0.00
| 0.00 | 31.64
|
6. |
97 |
Castell 16 G \ Hann \ Schi \ 2010 \ Cristallo x Chairman \ B: Gutberlet,Peter \ O: BJB Horses, |
GER |
Florian Dolinschek RSV Winterlingen |
275,00 EUR |
0.00
| 0.00 | 32.68
|
7. |
71 |
Carigno S \ Holst \ B \ 2009 \ Casall x Coronado \ B: Feldhaus,Henrike \ O: Krieg,Andreas |
GER |
Sascha Braun RC Achern |
200,00 EUR |
0.00
| 0.00 | 33.50
|
8. |
112 |
Chacco MH G \ Old \ B \ 2010 \ Chaccomo x Ehrentusch \ B: Hemmen,Maria \ O: MSH Sportpferde/Herhalt, |
GER |
Michael Herhalt RZ Frese Immenhöfe e.V. |
150,00 EUR |
0.00
| 0.00 | 35.33
|
9. |
542 |
Un Soir De Sion G \ SF \ Chest \ 2008 \ CALVARO x LEPRINCE DE THURIN \ B: M. BERTRAND BERNE, SAXON SION (FRA) \ O: SARL ECURIE LAURENT LUTZ |
FRA |
Nathalie Mack FRA |
150,00 EUR |
0.00
| 0.00 | 37.74
|
10. |
474 |
Caipirinhia Dejeanbel M \ OS \ Bay \ 2010 \ CHACCO BLUE x BALOU DU ROUET \ B: M. GESTUET LEWITZ 99 (FRA) \ O: Mme Suzanne SCHLAPFER GOLL |
FRA |
Paul Delforge FRA |
125,00 EUR |
0.00
| 4.00 | 28.13
|
11. |
93 |
Cassia de Lys 2 M \ Westf \ Schi \ 2006 \ Cornet Obolensky (ex: Windows x Champion Du Lys \ B: Dieckhoff-Holsen,Martin \ O: Huber,Theo |
GER |
Maximilian Schmid RV Königsbrunn Fohlenhof e.V. |
125,00 EUR |
0.00
| 4.00 | 29.64
|
12. |
32 |
Balugata G \ Old \ B \ 2008 \ Balou du Rouet x Grannus \ B: Möller,Jürgen \ O: Steffen Hauter Sporthorses, |
GER |
Steffen Hauter RV Großsteinhauserhof e.V. |
125,00 EUR |
0.00
| 4.00 | 29.71
|
|
total = 5.000,00 EUR |
not placed |
13. |
350 |
Quin-Ba-Lou M \ Hann \ B \ 2011 \ Quintender x Balou du Rouet \ B: Rumpke,Karl \ O: Hermann,Benjamin |
GER |
Jörg Oppermann RFV Elz e.V. |
|
0.00 | 4.00 | 29.85 |
14. |
509 |
Enjoy M \ KWPN \ Bay \ 2009 \ CHELLO III VDL x PERION \ B: \ O: Vera BUSHEVA |
BUL |
Rossen Raytchev BUL |
|
0.00 | 4.00 | 30.56 |
15. |
347 |
Quidams Star Melloni S \ Holst \ B \ 2010 \ Quidam de Revel x Chello I \ B: Fischer,Josef \ O: Berger Sportpferde GmbH, |
GER |
Sabrina Berger RSG Amberg-Köfering e.V. |
|
0.00 | 4.00 | 31.43 |
16. |
464 |
Akatie M \ HOLST \ Bay \ 2008 \ CARRICO x LE GRAND II \ B: ANTHES ERWIN, KASSEBURG (GER) \ O: Wießmer, Meike |
SUI |
Rebecca Hotz SUI |
|
0.00 | 4.00 | 31.64 |
17. |
352 |
Quineiro S \ Holst \ Db \ 2010 \ Quintero x Parco xx \ B: Eggers,Ernst \ O: Schuster,Rainer |
GER |
Daniel Böttcher RSC Gestüt Birkenhof-Harham e.V. |
|
0.00 | 4.00 | 33.91 |
18. |
543 |
Una Acorada M \ HOLST \ Bay \ 2004 \ ACORADO x CORIANO \ B: Thomsen, Kurt Alwin \ O: Nicolette HIRT |
USA |
Nicolette Hirt USA |
|
0.00 | 4.00 | 34.96 |
19. |
555 |
Cincinnati Gun G \ Hess \ SCHI \ 2008 \ Colman x Silvio I \ B: Saile,Hans-Peter \ O: Schäfer ,Armin |
GER |
Armin Jun. Schäfer RV Mannheim |
|
0.00 | 6.00 | 59.21 |
20. |
373 |
Soleil 48 M \ Württ \ B \ 2009 \ Stakkato's Highlight x Chambertin \ B: Seemann,Wolfgang \ O: Seemann,Sandra |
GER |
Tobias Schwarz RFSV Kenzingen |
|
0.00 | 8.00 | 31.80 |
21. |
549 |
Wildcard 7 M \ KWPN \ BAY \ 2008 \ Warrant x Zuidhorn \ B: A. Wilkens \ O: Gass, Dr. Roland |
SUI |
Stéphanie Gass SUI |
|
0.00 | 8.00 | 34.91 |
22. |
171 |
Constantin K G \ OS \ B \ 2009 \ Cody I x Calando I \ B: Kurz,Johann \ O: Johann u.Christopher Kurz GbR, |
GER |
Christopher Kurz RFV Sinsheim e.V. |
|
4.00 | | 44.16 |
23. |
493 |
Chetaro R G \ HOLST \ Other \ 2009 \ CHEPETTO x CONTENDER \ B: Klaus Rodde \ O: Aaroe, Henrik |
BEL |
Jérome Hennau BEL |
|
4.00 | | 44.68 |
24. |
408 |
Ascalan G \ Z.Rpf \ Schi \ 2008 \ Asca x Landherr \ B: Düster,Rudolf \ O: Schmaus,Sarka |
GER |
Helmut Schönstetter Pffrd. Englhör e.V. |
|
4.00 | | 45.00 |
25. |
66 |
Cantuccino 2 G \ Holst \ F \ 2006 \ Clearway x Lancer II \ B: Bartholomaeus,Alf \ O: Müller,Helena |
GER |
Helena Müller RFV Zeiskam e.V. |
|
4.00 | | 45.50 |
26. |
473 |
Cadeau De Coeur M \ DSP \ Bay \ 2009 \ COLORIT x CALYPSO I \ B: Natalie Betz \ O: Betz Natalie |
BEL |
Raphael Masson BEL |
|
4.00 | | 45.59 |
27. |
348 |
Quidina M \ OS \ Schi \ 2009 \ Quite Capitol x Waitaki \ B: Sager,Susanne \ O: MP Sporthorses GmbH & Evelyn Bettin |
GER |
Patrick Sandner Reiterfreunde Gut Mankartzhof e.V. |
|
4.00 | | 45.60 |
28. |
268 |
Hinde van de Moldervelden M \ BWP \ Db \ 2007 \ Thunder van de Zuuthoeve x Rabino \ B: van Dyck,Walter \ O: BG Reichenbach u. Litterscheidt, |
GER |
Marco Litterscheidt RC Kalenborner Höhe e.V. |
|
4.00 | | 45.64 |
29. |
485 |
Cara Cuma M \ HOLST \ Bay \ 2007 \ CRISTO x CARDINO \ B: HANSEN UWE, HORSTEDT (GER) \ O: Koella Heinz Eveline |
SUI |
Mathias Schibli SUI |
|
4.00 | | 46.29 |
30. |
448 |
Cachacco Blue S \ Württ \ Schi \ 2005 \ Chacco-Blue x Cento \ B: Dickenherr,Myriam \ O: Dickenherr,Myriam |
GER |
Hans-Dieter Dreher RV Dreiländereck |
|
4.00 | | 46.31 |
31. |
556 |
Amore 4 G \ Hann \ F \ 2005 \ Quidams Rubin x Acord II \ B: Wehrs, Gerhard \ O: Zündel, Kurt |
AUT |
Monika Niederländer AUT |
|
4.00 | | 46.49 |
32. |
477 |
Call Me Marilyn M \ WESTF \ Bay \ 2009 \ CALL ME NUMBER ONE x LORD PEZI \ B: Karl Vosshage \ O: Grob Albert & Grob Ingrid |
SUI |
Dominik Fuhrer SUI |
|
4.00 | | 47.27 |
33. |
4 |
Albführen's Coala Queen M \ Württ \ RSchi \ 2009 \ Caladetto x Quattro B \ B: Hofgut Albführen GmbH, \ O: Hofgut Albführen GmbH, |
GER |
Marian Müller RC Hofgut Albführen |
|
4.00 | | 48.09 |
34. |
108 |
Celtic Jewel G \ Holst \ Schi \ 2007 \ Contact Me x Linaro \ B: Stargardt,Ulrich \ O: Grotthaus,Lisa-Isabel |
GER |
Daniel Güss RV Hüttental e.V |
|
4.00 | | 50.00 |
35. |
487 |
Cardole G \ BRAND \ Bay \ 2008 \ CESARO x CZANDOR \ B: Jürgen Neumann \ O: Gloria ESCHENBACH |
NED |
Ruben Romp NED |
|
4.00 | | 50.86 |
36. |
357 |
Roma AA 148 M \ A.A. \ F \ 2005 \ Oberon Du Moulin x Papillon Rouge \ B: \ O: Mader,Bernd |
GER |
Hendrik Mader RFV Trochtelfingen |
|
8.00 | | 43.24 |
37. |
546 |
Vegas De Alkantara M \ SF \ Bay \ 2009 \ DIAMANT DE SEMILLY x ALME \ B: M. Fabien Dubreucq \ O: Gorbach Hurbert |
LIE |
Vanessa-Joy Nägele LIE |
|
8.00 | | 45.72 |
38. |
100 |
Catinka S M \ Holst \ B \ 2010 \ Chin Champ x Roderik \ B: Schindlbeck,Robert \ O: Schindlbeck,Robert |
GER |
Sophia Schindlbeck RFV Weilheimer Pffrd. e.V. |
|
8.00 | | 46.09 |
39. |
404 |
Hawaii Beach G \ ISH \ F \ 2009 \ Beach Ball x HHS BR Charlton \ B: O'Reilly,Brain \ O: Maier,Ingrid |
GER |
Lisa-Maria Maier PSG Schweizer Hof e.V. |
|
8.00 | | 46.87 |
el. |
507 |
Dana Van De Veldbalie M \ BWP \ Bay \ 2003 \ ORLANDO x CLINTON I \ B: SIERENS ROGER, OEDELEM (BEL) \ O: Interfracht Speditions AG |
SUI |
Alexandra Hermkes SUI |
|
| | |
el. |
403 |
Coromena M \ CPD \ Schi \ 2007 \ Coronado x Diskant \ B: \ O: Lienhop,Matthias |
GER |
Matthias Lienhop RZ Frese Immenhöfe e.V. |
|
| | |
ret. |
456 |
OBC Come on Bär G \ OS \ Schi \ 2009 \ Cornet's Stern x L'Arc de Triomphe \ B: Gestüt Lewitz, \ O: Sander,Martina |
GER |
Armin Engelhardt RSG Riedwiese Fischbach |
|
| | |