IDEE Coffee Prize

no. 07 Int. Competition (1.45 m) on penalties & time
CSI4* - Big Tour - 1.Qualifier for Grand Prix

begin: 10.05.2019 14:45
competitors: 69

# no horse rider
1. 365 Explosion
S \ KWPN \ BAY \ 2009 \ APPLAUS x NUMERO UNO \ B: P. KEUNEN, VENLO (NED) \ O: Kleer Investments B.V.
 
NED
Vincent Voorn
NED
2. 268 Cilli Lou
M \ Meckl. \ Schi \ 2008 \ Cero I x Juventus \ B: Hillenhagen,Angela \ O: Reemtsma,Dr. Martina
 
GER
Christoph Lanske
RSV Dersekow 1968 e. V.
3. 78 Chasmo
G \ Old \ B \ 2005 \ Chin Chin x C-Indoctro \ B: Dierker,Georg \ O: Erdmann,Bernfried
 
GER
Karl jun. Brocks
RV Waltrop e.V.
4. 437 Laromé
G \ DSP \ Schi \ 2010 \ Lafitte x Levisto \ B: Kremer,Ralf \ O: Weinberg,Robert
 
GER
Jana Wargers
RFV Greven e.V.
5. 340 Chaplin 92
S \ Hann \ CHEST \ 2007 \ CHACCO-BLUE x ACORD II \ B: LEHING, KARL (GER) \ O:
 
ISR
Dan Kremer
ISR
6. 8 argelith Prieure
G \ Hann \ Db \ 2010 \ Perigueux x Acord II \ B: Brennecke,Erwin \ O: Bitter & Kutscher Sportpferde GmbH,
 
GER
Eva Bitter
RV St.Georg Münster e.V.
7. 106 Corisanto
G \ Old \ B \ 2009 \ Cornet's Prinz x Couleur-Rubin \ B: Risch,Erwin \ O: Klatte,Guido
 
GER
Guido Jun. Klatte
RG Klein Roscharden
8. 158 Landano OLD
G \ Old \ Db \ 2009 \ Lord Pezi x C-Indoctro \ B: Stevens,Erich \ O: Stevens,Mario
 
GER
Mario Stevens
RUFV Lastrup e.V.
9. 186 Oak Grove's Heartfelt
M \ SBS \ Df \ 2005 \ Heartbreaker x Rubens Du Ri D'Asse D'96 \ B: S.A.Seigneur(LaFerme du)/M.Vanlange \ O: Gestüt Eichenhain GmbH,
 
GER
Harm Lahde
RV Aller-Weser
10. 394 Luis P
S \ DSP \ BAY \ 2009 \ x \ B: Pfitzmann GbR \ O:
 
USA
Chloe Reid
USA
11. 386 La Perla Vd Heffinck
M \ -n.gefunde \ BAY \ 2011 \ COOPER VD HEFFINCK x \ B: \ O:
 
IRL
Harold Megahey
IRL
12. 173 Lord of Pezi
G \ OS \ B \ 2008 \ Lord Pezi x Alexis Z \ B: Trainer,Hans \ O: Viehweg,Gabriele
 
GER
Michael Viehweg
PSV St.G. Ingolstadt-Hagau e.V.
13. 199 Queen Mary 10
M \ Holst \ B \ 2002 \ Contendro I x Caretino \ B: Tietz,Joachim \ O: Haase,Friedhelm
 
GER
Jan Wernke
RSC Handorf-Langenberg e.V.
14. 430 Label d'Amour
S \ Lux.W \ B \ 2010 \ Landadel x Stakkato \ B: Nepper,Andre \ O: Nepper & Böckmann Pferde GmbH,
 
GER
Leonie Böckmann
RUFV Lastrup e.V.
15. 405 Quinchella
M \ Holst \ BAY \ 2008 \ QUINTERO x CHELLO I \ B: INGWERSEN HANS KARSTEN, HASELUND (G \ O:
 
POL
Maksymilian Wechta
POL
16. 349 Conrato
S \ Holst \ BAY \ 2008 \ CARETINO 2 x QUINAR \ B: PETERSEN MARGIT, SOLLWITTFELD (GER) \ O: Stokbroekhoeve
 
JPN
Hikari Yoshizawa
JPN
17. 74 Chakaria
M \ DSP \ F \ 2010 \ Chap x Askari \ B: Jürgens,Martin \ O: Pferdemanagement & Marketing GmbH,
 
GER
Andre Thieme
RFV Plau am See e.V
18. 327 Benitus Di Vallerano
S \ MIPAAF-n.g \ BAY \ 2010 \ BAEDEKER x CASSINI \ B: \ O: Kempertem Capital HK Limited
 
TPE
Jasmine Chen
TPE
19. 25 Büttner`s Minimax
G \ Hann \ Schi \ 2009 \ Cornado I x Antaeus \ B: Harling,Wilhelm \ O: BG J.Meyer u.J.Fitschen,
 
GER
Janne-Friederik Meyer-Zimmermann
Nordd.u.Flottbeker RV
20. 371 Formidable
M \ KWPN \ BAY \ 2010 \ CARAMBOLE x CALVADOS / SABLE ROSE \ B: H. ZAGERS, Meppel (NED) \ O: Greve,Willem
 
NED
Willem Greve
NED
21. 460 Cash and Go 2
G \ Westf \ B \ 2010 \ Chin Chin x Lancer III \ B: Friedrich Neimeyer \ O: Jos Lansink horses
 
GER
Sebastian Adams
RSG Niederrhein e.V.
22. 335 Casimir Ws
S \ Westf \ OTHER \ 2010 \ CONGRESS 4 x \ B: \ O:
 
SUI
Reto Weishaupt
SUI
23. 448 Flying Jackie
M \ KWPN \ BAY \ 2010 \ x \ B: P. Paas-Klapdoor \ O: Stal Thijssen
 
NED
Kevin Jochems
NED
24. 263 Silberpfeil M
G \ Old \ B \ 2007 \ Stalypso x Calido I \ B: Meyer,Fritz \ O: Meyer,Katrin
 
GER
Thomas Kleis
Pferdesportarena Schloss Wendorf e.
25. 334 Carlo M
S \ OLDBG-n.ge \ BAY \ 2010 \ CATOKI x CORNET OBOLENSKY \ B: Michel, Andrea \ O:
 
DEN
Soren Pedersen
DEN
26. 258 Bankimoon
S \ OS \ F \ 2009 \ Burberry x Con Capitol \ B: Gestüt Sprehe GmbH, \ O: Gestüt Sprehe GmbH,
 
GER
Jörne Sprehe
RC Herzogenaurach e.V.
27. 343 Cheston De La Pomme D'Or Z
S \ ZANG-n.gef \ GREY \ 2010 \ CHIPPENDALE Z x CONTENDRO II \ B: PATRICK HUYSE \ O:
 
TUR
Omer Karaevli
TUR
28. 299 Singu
G \ Holst \ B \ 2009 \ Singulord Joter x Parco xx \ B: Andresen,Dr. Hansjörg \ O: Andresen,Dr. Hansjörg
 
GER
Hans-Thorben Rüder
Fehmarnscher Ringreiterverein e.V.
29. 262 Sternenbanner 3
M \ Hann \ F \ 2006 \ Stakkato x Werther \ B: Plaß,Dr. Sabine \ O: Lüneburg,Jule
 
GER
Jule Lüneburg
RFV Uetersen u.U.von 1924 e.V.
30. 208 Samba de Janeiro 3
M \ Hann \ F \ 2007 \ Stolzenberg x Glenfiddich \ B: Marklewitz,Christa \ O: Moormann,Rolf
 
GER
Kai Thomann
RUFG Falkenberg e.V.
31. 445 Cento Lano
S \ SBS \ GREY \ 2004 \ CENTO LANO x EOGHAN DU MERVAUX \ B: \ O: Rechova, Hana
 
CZE
Ondrej Zvara
CZE
32. 369 Fighter Dhh
S \ KWPN \ CHEST \ 2010 \ GELHA'S VDL EMILION x JASPER \ B: Dirksen, B.&B.C. \ O:
 
NOR
Margrethe Hartmann
NOR
33. 323 Alvaro Du Gue
S \ SF \ BAY \ 2010 \ CALVARO x VERDI \ B: S.C.E.A. DU GUE, CHAMBLEY BUSSIERES \ O:
 
ISR
Elad Yaniv
ISR
34. 283 SIG Captain America
G \ Westf \ B \ 2009 \ Captain Fire x Collin L \ B: Gut Darß HDS GmbH & Co.KG, \ O: SIG International,
 
GER
Felix Haßmann
Zucht-,Reit u. Fahrverein Lienen e.
ca. 07:00 minutes break
35. 381 Identity Vitseroel
M \ BWP \ BAY \ 2008 \ AIR JORDAN Z x DARCO \ B: MICHEL VANDERHASSELT, TERNAT (BEL) \ O: Sportstal Vaderhasselt
 
BEL
Christophe Vanderhasselt
BEL
36. 96 Constanze 55
M \ Holst \ Schi \ 2009 \ Colman x Cascavelle \ B: Tetens,Beate \ O: Hengststation Sollwitt GbR,
 
GER
Teike Carstensen
Reiterv.Obere ArlauSitz Behrendorf
37. 3 Alina 440
M \ Holst \ B \ 2008 \ Nekton x Cassini I \ B: Mohr,Maike \ O: Stall Moorhof,
 
GER
Nisse Lüneburg
RFV Uetersen u.U.von 1924 e.V.
38. 23 BSC Cha Cha Cha
S \ Holst \ B \ 2005 \ Casall x Le Grand I \ B: Kastorf,Manfred \ O: Wulschner,Astrid,Löffler,Karl-Heinz
 
GER
Holger Wulschner
RC Passin e.V.
39. 5 Alposchino
S \ Old \ Schwb \ 2003 \ Argentinus x Landadel \ B: Volze,Andreas \ O: Unterlandstättner,Moritz
 
GER
Stefan Unterlandstättner
Reiten & Fahren Chevalier Genshagen
40. 77 Charco 2
S \ Westf \ B \ 2009 \ Chin Quin x Darco \ B: Sterthoff,Heinrich \ O: Fedorovskaya,Marina
 
GER
Marco Kutscher
ZRFV Riesenbeck e.V.
41. 338 Catwalk 22
S \ Holst \ BAY \ 2007 \ CATOKI x COROFINO I \ B: STARGARDT ULRICH, HAMBURG (GER) \ O:
 
MEX
Mariel Victoria Aguirre
MEX
42. 1 Abanta van de Huiskens
M \ SBS \ B \ 2006 \ Vigo D'Arsouilles x Orlando \ B: \ O: Sport a Media s.r.o.,
 
GER
Christopher Kläsener
ZRFV Dorsten e.V.
43. 442 Quintair
G \ Holst \ Db \ 2010 \ Quintero x Con Air \ B: Gripp,Torsten \ O: Michaels & Beerbaum GmbH,
 
GER
Tobias Meyer
RUFG Falkenberg e.V.
44. 478 Eindhoven G.H.
G \ KWPN \ BAY \ 2009 \ Vaillant x Sheraton \ B: Gerdine Hoeve \ O: Tuganov,Vladimir
 
RUS
Vladimir Tuganov
RUS
45. 346 Cold Play
S \ OS \ BAY \ 2008 \ CONTENDRO I x ARGENTINUS \ B: Anneken Guido \ O:
 
SWE
Fredrik Jönsson
SWE
46. 18 Be Aperle VA
M \ Holst \ B \ 2009 \ Clarimo x Concerto II \ B: von Allwörden,Manfred \ O: von Allwörden,Manfred
 
GER
Jörg Naeve
RFV Kastanienhof e.V
47. 252 D Consuela
M \ Holst \ Schi \ 2007 \ Contact Me x Lord \ B: Delfs,Claudia \ O: Delfs,Claudia
 
GER
Henry Delfs
RSV Lübeck-Wulfsdorf e.V.
48. 470 Errol
G \ -n.gefunde \ CHEST \ 2010 \ Luidam x Le Tot de Semilly \ B: L. Popely \ O: Nicola Fitzgibbon
 
BRA
Marlon Modolo Zanotelli
BRA
49. 362 El Dorado
S \ KWPN \ CHEST \ 2009 \ INDORADO x HEARTBREAKER \ B: A. GEYSEN, WUUSTWEZEL (BEL) \ O:
 
ESP
Diana Marsá Lafarge
ESP
50. 219 Stella 981
M \ Westf \ Schi \ 2009 \ Stakkatol x I Need You \ B: ZG Knickenberg, Franz u.Gregor, \ O: Equo Reitsport GmbH,
 
GER
Markus Renzel
RFV Alt Marl e.V.
51. 245 Pikeur Dylon
G \ Holst \ B \ 2007 \ Diamant de Semilly x Carry \ B: Ohlsen,Gerhard \ O: Brinkmann,Wolfgang
 
GER
Markus Brinkmann
RFV von Lützow Herford e. V.
52. 370 Folinde van het Slagershof
M \ BWP \ B \ 2005 \ Contact van de Heffinck x J'Attack D'El Pantireye \ B: Francois,Jonny \ O: Leichle,Mike Patrick
 
HKG
Raena Leung
HKG
53. 168 Lion Cor
G \ Holst \ B \ 2010 \ Larimar x Coronado \ B: von Borstel,Bettina \ O: von Borstel,Bettina
 
GER
Jörg Möller
RFV Lübtheen-Garlitz e.V.
54. 476 Spring Dark
G \ SF \ BAY \ 2006 \ Jazz Band Courcelle x Palestro II \ B: M.Claude Grandjean \ O: Hors Management GmbH/Murphy
 
GER
David Will
RUF Pfungstadt e.V.
55. 407 Quintato
S \ OLDBG-n.ge \ OTHER \ 2005 \ QUIDAM'S RUBIN x STAKKATO \ B: Meiners, Wilhelm \ O: Felix & Ulrike Meyer GbR
 
RSA
Alexa Stais
RSA
56. 294 Up Des Chaines
G \ SF \ F \ 2008 \ Ideal de la Loge x Cento \ B: \ O: BG Kessler Show Stables Europe B.V.
 
GER
Marcus Ehning
ZRFV Borken e.V.
57. 453 Macao 44
S \ OS \ B \ 2007 \ Baloubet du Rouet x Caridor \ B: Gestüt Lewitz, \ O: European Youngsters e.K.,
 
GER
Torben Köhlbrandt
Fehmarnscher Ringreiterverein e.V.
58. 95 Concordess NRW
M \ Westf \ Schi \ 2010 \ Congress x Acobat III \ B: Brügmann,Delia \ O: Schulze Topphoff,Bernd
 
GER
Philipp Schulze Topphoff
RFV Roxel e.V.
59. 70 Chaccara
M \ OS \ B \ 2009 \ Chacco-Blue x Quidam de Revel \ B: Gestüt Lewitz, \ O: Sportpferde M & M Haunhorst,
 
GER
Max Haunhorst
Reit- u. Fahrv. Hagen St. Martinus
60. 332 Call Me Princess
M \ DSP \ GREY \ 2008 \ CHAP 47 x LEVISTO \ B: Ausbildungsstall Bruhns \ O:
 
TUR
Efe Siyahi
TUR
61. 197 Quantara 5
M \ Holst \ Schi \ 2006 \ Quantum x Cassini I \ B: Hansen,Ingo \ O: Wrede,Martina
 
GER
Jens Baackmann
ZRFV Albachten e. V.
62. 387 Larima
M \ Holst \ BAY \ 2008 \ LARIMAR x LEVANTOS II \ B: LUEDERS ZG SILKE U.GUENTER, TRAVENB \ O:
 
CZE
Zuzana Zelinkova
CZE
63. 382 J.C.S. Chacco Dia
M \ BWP \ BAY \ 2009 \ DIARADO x CHACCO BLUE \ B: Csaba Csikos \ O:
 
CZE
Emma Augier De Moussac
CZE
64. 233 Zara 104
M \ Holst \ F \ 2007 \ Baloubet du Rouet x Corrado I \ B: Sipple,Elmar \ O: Wang,Lei
 
GER
Mike Patrick Leichle
TRSG Holstenhalle Neumünster e.V.
65. 462 Les Lennet
G \ DSP \ SCHI \ 2004 \ Livello x Cascavelle \ B: Rockmann,Marlene \ O: Ebel,Ulf u.Wilhelm
 
GER
Ulf Ebel
RSV Polzow e.V
66. 238 Cool Hand Luke 4
G \ Old \ B \ 2007 \ Contendro I x Argentinus \ B: Thalen,Hein \ O: Artemis Equestrian Farm LLC,Michaels & Beerbaum GmbH,
 
GER
Markus Beerbaum
RV Aller-Weser
67. 434 Balou de Coeur Joye
S \ Old \ Hlb \ 2006 \ Balou du Rouet x Argentinus \ B: Wiggers,Diedrich \ O: Stephex Stables,
 
GER
Maximilian Lill
PSG Schweizer Hof e.V.
68. 182 Nerrado
S \ Holst \ B \ 2007 \ Nekton x Acorado I \ B: Krohn,Uwe \ O: Keller,Ernst
 
GER
Hannes Ahlmann
RuFV Hanerau-Hademarschen u.Umg.eV
69. 345 Clarina
M \ MECKL-n.ge \ GREY \ 2010 \ CELLESTIAL x CONVERTER 2 \ B: Guse, Lothar \ O: Schmidt/Schmidt GbR
 
SWE
Denise Svensson
SWE


prize money25.000,00 EUR
judgesNils Meincke
Heiko Koolman
Patricia Borremans