Grand Prix of Deutsche Kreditbank AG

no. 9 Int. Competition with jump-off (1.60 m)
CSI4* - Grand Prix

begin 12.05.2019 14:30

# no horse rider  round jump-offtime
1. 442 Quintair
G \ Holst \ Db \ 2010 \ Quintero x Con Air \ B: Gripp,Torsten \ O: Michaels & Beerbaum GmbH,
 
GER
Tobias Meyer
RUFG Falkenberg e.V.
trailer (value. 9.000 EUR) + 24.000 EUR 0.000.0037.41
2. 353 Cristello 2
S \ KWPN \ BAY \ 2007 \ NUMERO UNO x VOLTAIRE \ B: W.F J. WIGINK-MARKVOORT, SCHALKHAAR \ O: Stal Thijssen
 
NED
Kevin Jochems
NED
20.000,00 EUR 0.000.0038.73
3. 238 Cool Hand Luke 4
G \ Old \ B \ 2007 \ Contendro I x Argentinus \ B: Thalen,Hein \ O: Artemis Equestrian Farm LLC,Michaels & Beerbaum GmbH,
 
GER
Markus Beerbaum
RV Aller-Weser
15.000,00 EUR 0.000.0039.03
4. 186 Oak Grove's Heartfelt
M \ SBS \ Df \ 2005 \ Heartbreaker x Rubens Du Ri D'Asse D'96 \ B: S.A.Seigneur(LaFerme du)/M.Vanlange \ O: Gestüt Eichenhain GmbH,
 
GER
Harm Lahde
RV Aller-Weser
10.000,00 EUR 0.004.0039.28
5. 284 SIG Chaccinus
G \ OS \ B \ 2009 \ Chacco-Blue x Acord II \ B: Gestüt Lewitz, \ O: SIG International,
 
GER
Felix Haßmann
Zucht-,Reit u. Fahrverein Lienen e.
6.000,00 EUR 0.004.0040.48
6. 422 Zypria S
M \ Holst \ OTHER \ 2007 \ CANTURO x LUX Z \ B: SINNACK JULIUS-PETER, BOCHOLT (GER) \ O: Sinnack, Julius Peter
 
NED
Willem Greve
NED
4.500,00 EUR 0.004.0042.10
7. 394 Luis P
S \ DSP \ BAY \ 2009 \ x \ B: Pfitzmann GbR \ O:
 
USA
Chloe Reid
USA
3.000,00 EUR 1.00 80.18
8. 95 Concordess NRW
M \ Westf \ Schi \ 2010 \ Congress x Acobat III \ B: Brügmann,Delia \ O: Schulze Topphoff,Bernd
 
GER
Philipp Schulze Topphoff
RFV Roxel e.V.
2.500,00 EUR 1.00 80.39
9. 245 Pikeur Dylon
G \ Holst \ B \ 2007 \ Diamant de Semilly x Carry \ B: Ohlsen,Gerhard \ O: Brinkmann,Wolfgang
 
GER
Markus Brinkmann
RFV von Lützow Herford e. V.
2.000,00 EUR 1.00 82.16
10. 476 Spring Dark
G \ SF \ BAY \ 2006 \ Jazz Band Courcelle x Palestro II \ B: M.Claude Grandjean \ O: Hors Management GmbH/Murphy
 
GER
David Will
RUF Pfungstadt e.V.
2.000,00 EUR 4.00 75.92
11. 407 Quintato
S \ OLDBG-n.ge \ OTHER \ 2005 \ QUIDAM'S RUBIN x STAKKATO \ B: Meiners, Wilhelm \ O: Felix & Ulrike Meyer GbR
 
RSA
Alexa Stais
RSA
1.000,00 EUR 4.00 77.15
12. 180 Nashville HR
G \ OS \ Db \ 2006 \ Nintender x Lifestyle \ B: Röwer,Horst \ O: Röwer,Horst
 
GER
Jan Wernke
RSC Handorf-Langenberg e.V.
1.000,00 EUR 4.00 77.26
13. 381 Identity Vitseroel
M \ BWP \ BAY \ 2008 \ AIR JORDAN Z x DARCO \ B: MICHEL VANDERHASSELT, TERNAT (BEL) \ O: Sportstal Vaderhasselt
 
BEL
Christophe Vanderhasselt
BEL
250,00 EUR 4.00 77.62
total = 100.250,00 EUR
not placed
14. 208 Samba de Janeiro 3
M \ Hann \ F \ 2007 \ Stolzenberg x Glenfiddich \ B: Marklewitz,Christa \ O: Moormann,Rolf
 
GER
Kai Thomann
RUFG Falkenberg e.V.
4.00 77.65
15. 343 Cheston De La Pomme D'Or Z
S \ ZANG-n.gef \ GREY \ 2010 \ CHIPPENDALE Z x CONTENDRO II \ B: PATRICK HUYSE \ O:
 
TUR
Omer Karaevli
TUR
4.00 77.69
16. 219 Stella 981
M \ Westf \ Schi \ 2009 \ Stakkatol x I Need You \ B: ZG Knickenberg, Franz u.Gregor, \ O: Equo Reitsport GmbH,
 
GER
Markus Renzel
RFV Alt Marl e.V.
4.00 78.39
17. 175 Luca Toni 27
G \ OS \ Hlb \ 2007 \ Lord Z x Landor S \ B: Keves,Ute \ O: Stall Magdalenenhof,
 
GER
Nisse Lüneburg
RFV Uetersen u.U.von 1924 e.V.
4.00 78.90
18. 259 Stakki's Jumper
S \ Ung. \ Db \ 2006 \ Stakkato Gold x Gouverneur \ B: \ O: Sprehe,Josef
 
GER
Jörne Sprehe
RC Herzogenaurach e.V.
4.00 79.17
19. 453 Macao 44
S \ OS \ B \ 2007 \ Baloubet du Rouet x Caridor \ B: Gestüt Lewitz, \ O: European Youngsters e.K.,
 
GER
Torben Köhlbrandt
Fehmarnscher Ringreiterverein e.V.
5.00 81.83
20. 233 Zara 104
M \ Holst \ F \ 2007 \ Baloubet du Rouet x Corrado I \ B: Sipple,Elmar \ O: Wang,Lei
 
GER
Mike Patrick Leichle
TRSG Holstenhalle Neumünster e.V.
5.00 82.31
21. 445 Cento Lano
S \ SBS \ GREY \ 2004 \ CENTO LANO x EOGHAN DU MERVAUX \ B: \ O: Rechova, Hana
 
CZE
Ondrej Zvara
CZE
5.00 83.23
22. 335 Casimir Ws
S \ Westf \ OTHER \ 2010 \ CONGRESS 4 x \ B: \ O:
 
SUI
Reto Weishaupt
SUI
6.00 85.84
23. 38 Caramba 70
M \ Old \ B \ 2007 \ Clinton x Contender \ B: Dierker,Georg \ O: Erdmann,Bernfried
 
GER
Karl jun. Brocks
RV Waltrop e.V.
8.00 77.99
24. 25 Büttner`s Minimax
G \ Hann \ Schi \ 2009 \ Cornado I x Antaeus \ B: Harling,Wilhelm \ O: BG J.Meyer u.J.Fitschen,
 
GER
Janne-Friederik Meyer-Zimmermann
Nordd.u.Flottbeker RV
8.00 78.58
25. 346 Cold Play
S \ OS \ BAY \ 2008 \ CONTENDRO I x ARGENTINUS \ B: Anneken Guido \ O:
 
SWE
Fredrik Jönsson
SWE
8.00 79.07
26. 332 Call Me Princess
M \ DSP \ GREY \ 2008 \ CHAP 47 x LEVISTO \ B: Ausbildungsstall Bruhns \ O:
 
TUR
Efe Siyahi
TUR
8.00 79.25
27. 349 Conrato
S \ Holst \ BAY \ 2008 \ CARETINO 2 x QUINAR \ B: PETERSEN MARGIT, SOLLWITTFELD (GER) \ O: Stokbroekhoeve
 
JPN
Hikari Yoshizawa
JPN
8.00 79.51
28. 392 Lugano
S \ OS \ BAY \ 2006 \ ORLANDO x DROSSELKLANG II \ B: Lehmkuhl, Baebel & Hartmut \ O:
 
NOR
Margrethe Hartmann
NOR
9.00 80.57
29. 334 Carlo M
S \ OLDBG-n.ge \ BAY \ 2010 \ CATOKI x CORNET OBOLENSKY \ B: Michel, Andrea \ O:
 
DEN
Soren Pedersen
DEN
9.00 80.58
30. 44 Carmen 255
M \ Westf \ Schi \ 2005 \ Cornet Obolensky (ex: Windows x Contender \ B: Classen,Hans-Victor \ O: Baackmann,Jens
 
GER
Jens Baackmann
ZRFV Albachten e. V.
9.00 82.10
30. 23 BSC Cha Cha Cha
S \ Holst \ B \ 2005 \ Casall x Le Grand I \ B: Kastorf,Manfred \ O: Wulschner,Astrid,Löffler,Karl-Heinz
 
GER
Holger Wulschner
RC Passin e.V.
9.00 82.10
32. 470 Errol
G \ -n.gefunde \ CHEST \ 2010 \ Luidam x Le Tot de Semilly \ B: L. Popely \ O: Nicola Fitzgibbon
 
BRA
Marlon Modolo Zanotelli
BRA
9.00 82.68
33. 328 Braveheart
S \ DWB \ BAY \ 2008 \ HEARTBEAT x CONTINUE \ B: FREDERIK H. MOELLER, AUGUSTENBORG ( \ O:
 
IRL
Harold Megahey
IRL
9.00 82.86
34. 61 Cassido GZ
G \ Holst \ Schi \ 2007 \ Cassini I x Corrado I \ B: Böge,Peter \ O: Leimer,Willi,Leimer,Andrea,Züger,Guido
 
GER
Andre Thieme
RFV Plau am See e.V
10.00 85.62
35. 182 Nerrado
S \ Holst \ B \ 2007 \ Nekton x Acorado I \ B: Krohn,Uwe \ O: Keller,Ernst
 
GER
Hannes Ahlmann
RuFV Hanerau-Hademarschen u.Umg.eV
11.00 88.89
36. 336 Casper Von Stein
S \ DSP \ BAY \ 2010 \ CHAP 47 x GIMPEL \ B: Kerstin Stein \ O:
 
SWE
Denise Svensson
SWE
13.00 81.22
37. 331 Caleri Ii
S \ Holst \ BAY \ 2003 \ CALIDO I x LEONID \ B: OLDEKOP ZG CAREN UND DIRK, SCHOENWA \ O:
 
CZE
Zuzana Zelinkova
CZE
13.00 81.76
38. 365 Explosion
S \ KWPN \ BAY \ 2009 \ APPLAUS x NUMERO UNO \ B: P. KEUNEN, VENLO (NED) \ O: Kleer Investments B.V.
 
NED
Vincent Voorn
NED
13.00 81.79
39. 1 Abanta van de Huiskens
M \ SBS \ B \ 2006 \ Vigo D'Arsouilles x Orlando \ B: \ O: Sport a Media s.r.o.,
 
GER
Christopher Kläsener
ZRFV Dorsten e.V.
13.00 82.98
40. 271 Chap II
S \ OS \ Schi \ 2010 \ Cellestial x Contender \ B: Schmidt u.Schmidt GbR, \ O: Schmidt u.Schmidt GbR,
 
GER
Christoph Lanske
RSV Dersekow 1968 e. V.
13.00 82.99
41. 399 Ninyon
S \ OS \ BAY \ 2008 \ NINTENDER x CAREFUL \ B: Gestuet Lewitz \ O: Kemperten Capital HK Limited
 
TPE
Jasmine Chen
TPE
13.00 83.53
42. 425 Böckmanns Lord Pezi Junior
S \ Old \ B \ 2009 \ Lord Pezi x Quattro B \ B: Meyer,Werner \ O: Böckmann Pferde GmbH,
 
GER
Marco Kutscher
ZRFV Riesenbeck e.V.
16.00 95.50
43. 263 Silberpfeil M
G \ Old \ B \ 2007 \ Stalypso x Calido I \ B: Meyer,Fritz \ O: Meyer,Katrin
 
GER
Thomas Kleis
Pferdesportarena Schloss Wendorf e.
17.00 80.91
44. 405 Quinchella
M \ Holst \ BAY \ 2008 \ QUINTERO x CHELLO I \ B: INGWERSEN HANS KARSTEN, HASELUND (G \ O:
 
POL
Maksymilian Wechta
POL
22.00 102.87
el. 359 E. Clintons Diamant
S \ KWPN \ BAY \ 2009 \ CLINTON x DIAMANT DE SEMILLY \ B: A. JANSSON, VINTROSA (SWE) \ O:
 
ISR
Elad Yaniv
ISR
el. 340 Chaplin 92
S \ Hann \ CHEST \ 2007 \ CHACCO-BLUE x ACORD II \ B: LEHING, KARL (GER) \ O:
 
ISR
Dan Kremer
ISR
ret. 18 Be Aperle VA
M \ Holst \ B \ 2009 \ Clarimo x Concerto II \ B: von Allwörden,Manfred \ O: von Allwörden,Manfred
 
GER
Jörg Naeve
RFV Kastanienhof e.V
ret. 356 Diva
M \ KWPN \ BAY \ 2008 \ NO LIMIT x TICALLUX VERTE \ B: P. KNIJNENBURG, DEURNE (NED) \ O:
 
CZE
Emma Augier De Moussac
CZE
ret. 223 Talisman de Mazure
G \ SF \ F \ 2007 \ Quaprice x Alcamera La Silla (Alcamera de \ B: \ O: Stevens Sportpferde GmbH,
 
GER
Mario Stevens
RUFV Lastrup e.V.
ret. 299 Singu
G \ Holst \ B \ 2009 \ Singulord Joter x Parco xx \ B: Andresen,Dr. Hansjörg \ O: Andresen,Dr. Hansjörg
 
GER
Hans-Thorben Rüder
Fehmarnscher Ringreiterverein e.V.


prize money100.250,00 EUR
judgesHeiko Koolman
Patricia Borremans
Nils Meincke