Prize of EGT AG, Triberg

no. 10 Int. jumping competition 1,30 / 1,35 m (CSIYH1*)
6+7y. old horses, 2. qualification for no. 8 and 9

begin: 02.08.2019 09:45
competitors: 52

# no horse rider
6-jährige Pferde
1. 560 Smart Chick Napoleon
G \ Holst \ B \ 2013 \ Singulord Joter x Aragorn \ B: Strüver, Jutta \ O: BG Beck u.Witzemann
 
GER
Timo Beck
Pforzheimer Reiterverein e.V.
2. 223 Dschingis Khan 29
S \ KWPN \ B \ 2013 \ Diamant de Semilly x Calido I \ B: van de Mheen,W. \ O: Läufer,Michael
 
GER
Nora Läufer
RSC Gestüt Birkenhof-Harham e.V.
3. 185 Con Quidam della Cava RB
G \ Holst \ B \ 2013 \ Quintero x Capitol I \ B: Zuchtstall Bröcking, \ O: Zuchtstall Bröcking,
 
GER
Tobias Schwarz
RFSV Kenzingen
4. 56 Calling Berlin
G \ Holst \ B \ 2013 \ Corrado I x For Pleasure \ B: Unkelbach,Josef \ O: Unkelbach,Josef
 
GER
Andy Witzemann
PS-Team Winterlingen e.V
5. 297 Ivor 15
G \ KWPN \ Db \ 2013 \ Arezzo (NLD) VDL x Emilion \ B: \ O: Schmid,Karl
 
GER
Alia Knack
RSZ Boll
6. 230 EIC Cooley Jump The Q
G \ ISH \ B \ 2013 \ Pacino x Quality (IRL) \ B: Walshe,Pam \ O: MK Sporthorses/Max Kühner,
 
GER
Helmut Schönstetter
Pffrd. Englhör e.V.
7. 292 Illudinus PP
G \ KWPN \ Db \ 2013 \ Action-Breaker x Quidam de Revel \ B: Poppelaars,H. \ O: Teufel,Jochen
 
GER
Thomas Teufel
RC Altenheim
8. 527 Il Divo
G \ KWPN \ Chest \ 2013 \ QUIDAM DE REVEL x \ B: L. Kruts \ O:
 
SUI
Simone Buhofer
SUI
9. 188 Constable 5
S \ Holst \ Db \ 2013 \ Connor x Calando I \ B: Hauschildt,Jens \ O: Schill GbR, J. u. R.,
 
GER
Alexander Schill
RV Ichenheim
10. 15 Alexis C 3
G \ Hann \ B \ 2013 \ Action-Breaker x Contendro I \ B: Budde,Henry \ O: Krieg,Andreas
 
GER
Niklas Krieg
RFV Donaueschingen
11. 529 Italy Hdh
G \ KWPN \ Bay \ 2013 \ CREAM ON TOP x \ B: Hans Dings BV \ O:
 
IRL
Harry Allen
IRL
12. 561 Chicharito 11
G \ Holst \ S \ 2013 \ Casalito x Quo Vados I \ B: Knudsen, Karl-Heinz \ O: Hierlemann, Madlen
 
GER
Gina-Sophia Giordani
RG Hausdorp e.V.
13. 490 Cape Town 25
M \ WESTF \ Bay \ 2013 \ CHICO'S BOY x LE MATIN \ B: Romy Cappellin \ O:
 
SUI
Sabrina Crotta
SUI
14. 512 Dicannus
G \ HANN \ Bay \ 2013 \ x \ B: Gestüt Lewitz \ O:
 
SUI
Annina Züger
SUI
15. 459 Coolio 42
S \ Holst \ Schwb \ 2013 \ Casalito x Quidam de Revel \ B: Wirtz,Martina \ O: Springpferde Stiftland GmbH & Co. K
 
GER
Marcel Marschall
RV Altheim
16. 469 Florance 18
M \ Holst \ B \ 2013 \ Chin Champ x Casall \ B: Lueth-Wiepert,Ulf \ O: Schäffer,Sophia Pilar
 
GER
Samanta Laack
RFV Laupheim
17. 528 It'S The It D'Acheronte
M \ MIPAAF \ Bay \ 2013 \ QUICK STAR x CONTENDER \ B: Soc. Agr. Il Cerro S.R.L. \ O:
 
AUT
Katharina Rhomberg
AUT
7-jährige Pferde
ca. 05:00 minutes break
18. 487 Calaska De Beaufour
S \ SF \ Bay \ 2012 \ KALASKA DE SEMILLY x STAKKATO \ B: \ O:
 
UAE
Shka. Latifa Al Maktoum
UAE
19. 57 Calou de Prairot
G \ SF \ B \ 2012 \ Siryus de Bavoz x Amour de Meautis \ B: \ O: Weber,Markus,Weber,Dominique Michelle
 
GER
Dominique Michelle Weber
RFV Ludwigshafen e.V.
20. 542 Peppermint Blue
G \ ZWEIB \ Bay \ 2012 \ PLOT BLUE x CARETINO 2 \ B: ZG Tischer \ O:
 
FRA
Laura Monier
FRA
21. 465 Nepomuk S
G \ Holst \ B \ 2012 \ Nekton x Carthago \ B: Schindlbeck,Robert \ O: Schindlbeck,Robert
 
GER
Sophia Schindlbeck
RFV Weilheimer Pffrd. e.V.
22. 328 Levinja 17
M \ Old \ Df \ 2012 \ Levisonn x Cezaro \ B: Wolke,Wilhelm \ O: Reuter,Rolf,Reuter,Frank
 
GER
Lara-Marie Juraske
RFr. Höcking-Landau e.V.
23. 566 Löwenherz 123
G \ Hann \ DB \ 2012 \ Levisto x Contender \ B: Miller, Nicholas \ O: Tranins, Nora
 
GER
Pia Reich
RV Dreiländereck
24. 523 Haddou
M \ KWPN \ Grey \ 2012 \ EMPIRE VAN DE HEFFINCK x LANDADEL \ B: A.Meyer-De Cneudt \ O:
 
SUI
Adrian Schmid
SUI
25. 227 E'loise D
M \ Holst \ Schi \ 2012 \ Spartacus x Clarimo \ B: ZG v.Dörnberg u.von Malaise, \ O: Deuerer,Hans-Jürgen
 
GER
Tina Deuerer
RV Eppelheim
26. 164 Clinton's Claus
G \ Holst \ Schi \ 2012 \ Clinton II x Little Rock Gold \ B: Brinker,Norbert \ O: Haas,Anna Xenia
 
GER
Anna Xenia Haas
RZ Frese Immenhöfe e.V.
27. 202 Country Classics 2
G \ Württ \ B \ 2012 \ Kannan x Cafe au lait \ B: Gestüt Lewitz, \ O: Hofgut Albführen GmbH,
 
GER
Marian Müller
RC Hofgut Albführen
28. 282 Harriet 21
M \ KWPN \ Schi \ 2012 \ Breitling (MEX) x Untouchable \ B: \ O: Roderigo,Juan Beat,Maier,Dr. Andreas
 
GER
Wolfgang Puschak
RV Augsburg-West
29. 72 Caran d'Ache 2
G \ OS \ Df \ 2012 \ Clarimo x Caretano Z \ B: Kochs,Franz Willi \ O: Bolz,Ingetraud
 
GER
Gerrit Flücken
RV Montabaur-Horressen e.V.
30. 226 E' Diostra il Palazzetto
M \ Holst \ B \ 2012 \ Quadros x Diamant de Semilly \ B: Marzotto,Maria Rosaria \ O: Gugler,Sylvia
 
GER
Elisabeth Meyer
RA SV Leingarten e.V.
31. 2 Acajou du Theillet
G \ Württ \ B \ 2012 \ Arioso du Theillet x Fergar Mail (Chapultepec la Si \ B: Lächele,Roland \ O: Kölz,Markus
 
GER
Markus Kölz
PSV Burkhardshof
32. 515 Eclante
M \ MIPAAF \ Bay \ 2012 \ TOULON x COME ON \ B: \ O:
 
ITA
Matilde Borromeo
ITA
33. 511 Demantur De Muze Z
G \ ZANG \ Grey \ 2012 \ x \ B: Brabander de Joris \ O:
 
SUI
Fabio Crotta
SUI
34. 180 Comfrey MM
G \ Holst \ Schi \ 2012 \ Clearway x Silbersee \ B: Mirlach,Dr. Monika \ O: Mirlach,Dr. Monika
 
GER
Daniel Böttcher
RSC Gestüt Birkenhof-Harham e.V.
35. 104 Ceks 4
G \ Holst \ B \ 2012 \ Catoki x Casall \ B: Kuehlmann,Matthias \ O: Weishaupt,Max
 
GER
Max Weishaupt
RFV Jettingen e.V.
36. 48 Caju 11
M \ Westf \ B \ 2012 \ Cathanos x Cayetano L \ B: ZG Rudolph,Jörg u.Petra \ O: Thoma,Gabriela
 
GER
Michael Herhalt
RZ Frese Immenhöfe e.V.
37. 261 Ferstlhof's Dollar Dream
G \ Bay \ B \ 2012 \ Dollar D'Or SB x Ludwig von Bayern \ B: Donandt,Ute \ O: Reitzner,Dr. Hans-Christof
 
GER
Günter Treiber
RV Eppelheim
38. 496 Cinderella 732
M \ \ Bay \ 2012 \ CLINTON x CARTHAGO SUN I \ B: Edwin Schmuck \ O:
 
SUI
Rebecca Hotz
SUI
39. 143 Chilli GG
G \ Westf \ F \ 2012 \ Coronino x Landadel \ B: Vogt,Dr. Carmen \ O: Zanotelli,Roland
 
GER
Thomas Mang
RV Dreiländereck
40. 448 Pure Boy T
G \ Hann \ B \ 2012 \ Perigueux x Acorado I \ B: Trute,Rolf \ O: Trute,Rolf
 
GER
Benjamin Wulschner
Kastanienhof Cramon e.V
41. 537 Magic Van De Neerheide
G \ BWP \ Bay \ 2012 \ EMERALD VAN'T RUYTERSHOF x KENNEDY \ B: ERIC V AN GIEL \ O:
 
ROU
Luca Ruxandariu
ROU
42. 497 Clabautermann P
G \ OS \ Bay \ 2012 \ CADOR 5 x A CONTO AS \ B: Jürgen Puhl \ O:
 
SUI
Estelle Wettstein
SUI
43. 351 Mirabel VD Oudevelhoeve
M \ BWP \ F \ 2012 \ Inshallah de Muze x Lys de Darmen \ B: ZG De Poorter-Temmerman,Evelien u.B \ O: Brünz,Dirk
 
GER
Timo Beck
Pforzheimer Reiterverein e.V.
44. 233 Ella 139
M \ Holst \ Db \ 2012 \ Connor x Cassini I \ B: Schacht,Silke \ O: Homrighausen,Peter
 
GER
Nora Läufer
RSC Gestüt Birkenhof-Harham e.V.
45. 356 Napoleon 476
G \ Holst \ B \ 2012 \ Numero Uno x Casall \ B: Wurst,Harald \ O: Gnadt,Dr. Rolf,Gnadt,Marie-Luise
 
GER
Tobias Schwarz
RFSV Kenzingen
46. 244 Esperanza de Muze Z
M \ Z.Rpf \ B \ 2012 \ Elvis ter Putte x Vigo D'Arsouilles \ B: de Brabander,Joris \ O: Witzemann,Andy,de Clerck,Koen
 
GER
Andy Witzemann
PS-Team Winterlingen e.V
47. 472 Get on Top 3
G \ Hann \ B \ 2012 \ Grey Top x Now Or Never M \ B: Siefkes,Helmut \ O: Schmid,Karl
 
GER
Alia Knack
RSZ Boll
48. 573 Balena 7
M \ DSP \ B \ 2012 \ Balou du Rouet x Calido I \ B: ZG Hanke u. Hanke \ O: MK Sportpferde/Max Kühner
 
GER
Helmut Schönstetter
Pffrd. Englhör e.V.
49. 506 Contessa De Beaufour
M \ SF \ Other \ 2012 \ DIAMANT DE SEMILLY x RODNEY \ B: \ O:
 
UAE
Shka. Latifa Al Maktoum
UAE
50. 342 Löwenherz 137
G \ Holst \ Schi \ 2012 \ Lasino x Levantos II \ B: Schultz,Ursula \ O: Weber,Dominique Michelle
 
GER
Dominique Michelle Weber
RFV Ludwigshafen e.V.
51. 538 Maroque
G \ ZWEIB \ Grey \ 2012 \ MAGNUS ROMEO x QUINAR \ B: Thomas u. Graciela Bruch \ O:
 
FRA
Laura Monier
FRA
52. 372 Perideaux
G \ Hann \ Df \ 2012 \ Perigueux x Balou du Rouet \ B: Böckermann,Matthias \ O: Simone und Peter Aregger,
 
GER
Hans-Dieter Dreher
RV Dreiländereck


prize money500,00 EUR
judgesDr. Otto Knüsel
Karl-Heinz Streng
Stephanie Müller