Prize of Bad Dürrheimer Mineralbrunnen GmbH + Co. KG Heilbrunnen, Bad Dürrheim

no. 22 Jumping competition Kl.S* (CSN)
Opening competition for no. 21

begin: 02.08.2019 17:15
competitors: 46

# no horse rider
1. 92 Cassilias 2
S \ OS \ Schi \ 2011 \ Casillas x Balou du Rouet \ B: Zucht-Sport-u.Reitzentrum Leinetal, \ O: Gülünay,Alexandra,Steurer,Otto
 
GER
Otto Steurer
RA TV Alpirsbach-Rötenbach
2. 255 FBW Cornflake
G \ Württ \ B \ 2011 \ Chucas x Continue \ B: Seemann,Dr. Brigitte \ O: Seemann,Dr. Brigitte
 
GER
Niels Carstensen
RC Riedheim
3. 414 Smint 2
G \ Hann \ Db \ 2006 \ Stakkato x Silvio I \ B: Rehbock,Karl-Otto \ O: Deuerer,Hans-Jürgen
 
GER
Tina Deuerer
RV Eppelheim
4. 422 Sunny 1038
M \ Westf \ B \ 2008 \ Sir Shutterfly x Cheenook \ B: Oskamp,Christian \ O: BJB Horses,
 
GER
Florian Dolinschek
RSV Winterlingen
5. 430 Valentino 304
G \ KWPN \ B \ 2006 \ Verdi (Q-Verdi) x Hors la Loi II \ B: v.d. Tillart,M. \ O: Lippemeier,Florian,Lippemeier,Dr. Katja
 
GER
Florian Lippemeier
RC Aischbach Gültstein
6. 9 Albführen's Coala Queen
M \ Württ \ RSchi \ 2009 \ Caladetto x Quattro B \ B: Hofgut Albführen GmbH, \ O: Hofgut Albführen GmbH,
 
GER
Marian Müller
RC Hofgut Albführen
7. 26 Arko Junior
S \ Old \ B \ 2010 \ Arko x Harras \ B: Schütt,Peter M. \ O: Brändlin,Vidorna,Zanotelli,Roland
 
GER
Thomas Mang
RV Dreiländereck
8. 30 Atomic Sun
G \ Brdbg \ F \ 2002 \ Askari x Wanderlust \ B: Zelt,Heiko \ O: Kuhn,Benjamin
 
GER
Benjamin Kuhn
PS-Team Bubenhofertal
9. 60 Campari 295
G \ OS \ B \ 2009 \ Casiro I x Colander \ B: Fischer,Andreas \ O: Schmidt,Karl
 
GER
Alia Knack
RSZ Boll
10. 63 Cancant
S \ Holst \ Db \ 2010 \ Canturo x Carthago \ B: Schäfers,Helmut \ O: Buck,Nicole,Teufel,Jochen
 
GER
Jochen Teufel
RC Altenheim
11. 67 Cantunaro
G \ Westf \ B \ 2011 \ Canturano I x Cassius Clay \ B: Gestüt Glanetal, \ O: M.Wirths Sportpferde GmbH & Co.KG,
 
GER
Armin Jun. Schäfer
RV Mannheim
12. 68 Canturia 2
M \ Holst \ B \ 2009 \ Canturo x Askari \ B: Rau,Hans-Peter \ O: Rau,Hans-Peter
 
GER
Peter Hertkorn
RV Nordstetten-Horb
13. 71 Caramello d'Oro
G \ CH.Wb \ F \ 2007 \ Comet A.S.Fl. x Con Spirito R \ B: Hirt,Corinne \ O: Fünfschilling,Daisy,Brun,Claudia
 
GER
Tobias Schwarz
RFSV Kenzingen
14. 79 Carry MSG
M \ Holst \ B \ 2011 \ Cassini I x Caretino \ B: Ingwersen,John-Heinrich \ O: Goessing,Lutz
 
GER
Steffi Girrbach
RV Enzklösterle
15. 80 Carthano 5
S \ Holst \ B \ 2007 \ Cartani x Heraldik xx \ B: Belz,Marion \ O: Onlyjumpers.com,
 
GER
Timo Beck
Pforzheimer Reiterverein e.V.
16. 82 Caruso 568
G \ OS \ B \ 2009 \ Chacco-Blue x Sandro \ B: Gestüt Lewitz, \ O: Myriam u.Stefanie Girrbach GbR,
 
BUL
Rossen Raytchev
RV Epfendorf
17. 90 Casinjo Ex Z
G \ Z.Rpf \ B \ 2006 \ Carinjo x Cassini I \ B: Exelhof, \ O: MSM Marschall Sportpferde & Manag.G,Marschall,Marcel
 
GER
Günter Schmaus
RFV Hauerz
18. 91 Cassadero
G \ Hann \ B \ 2009 \ Christdorn x Lagerfield \ B: ZG Eisele, Christl u. Werner, \ O: Koppensteiner,Wolfgang
 
GER
Andy Witzemann
PS-Team Winterlingen e.V
19. 94 Castell 13
G \ Hann \ Schi \ 2007 \ Cassini II x Raphael \ B: Gerner,Uwe \ O: Kurz,Anne
 
GER
Christopher Kurz
RFV Sinsheim e.V.
20. 103 Cayo Z
G \ Z.Rpf \ Schi \ 2009 \ Cayado x Calato \ B: Litjens,M. \ O: ZG Karl u.Beate Wieland GbR,
 
GER
Frank Wieland
RSG Ostalb
21. 119 Champion d'amour
G \ Holst \ B \ 2009 \ Clearway x Contender \ B: Clausen,Georg \ O: Beck Sporthorses GmbH,Witzemann,Andy
 
GER
Julia Beck
RV Lahr
22. 125 Chardonnay 70
M \ Holst \ B \ 2006 \ Caretino x Corrado I \ B: Pangerl,Martin \ O: Karle,Günther
 
GER
Verena Karle Costa
RSG Dettinger Alb
23. 140 Chikas Way
M \ Holst \ Schi \ 2006 \ Cartani x Calato \ B: Johannsen,Arno \ O: Taxis,Jennifer
 
GER
Jennifer Taxis
PS-Team Winterlingen e.V
24. 149 Chuanita
M \ Württ \ B \ 2006 \ Chacco-Blue x Alexis Z \ B: Kühnle,Rudolf \ O: Kühnle,Rudolf
 
GER
Tabea Lausenmeyer
RFV Frankenhardt
ca. 5 Min. Pause zur Bodenpflege
25. 163 Clintas 3
G \ Holst \ Db \ 2010 \ Clinton I x Acorado I \ B: Hodel,Dr. Ferdi \ O: Majher,Jan
 
SVK
Patrik Majher
RSG Riedwiese Fischbach
26. 216 Dawson 7
G \ KWPN \ F \ 2008 \ Tangelo van de Zuuthoeve x Le Mexico (ex: Etna) \ B: Radstake B.V., \ O: Speidel,Marlen
 
GER
Sven Speidel
RV Ilsfeld
27. 177 Columbus CR
G \ Holst \ Schi \ 2008 \ Clearway x Landjunge \ B: Clausen,Georg \ O: Gestüt Rabenhof/Georg Clausen,
 
GER
Selina Köhl
RC Aischbach Gültstein
28. 182 Comrado
G \ DSP \ B \ 2011 \ Como x Coronado \ B: Verworner,Udo \ O: Deuerer,Hans-Jürgen
 
SUI
Adrian Schmid
RSZ Boll
29. 192 Contutto
S \ Holst \ B \ 2007 \ Cartani x Joost \ B: ZG Belz,Marion u.Norbert \ O: Schill,Joachim
 
GER
Alexander Schill
RV Ichenheim
30. 242 Erlando 11
G \ BWP \ B \ 2004 \ Orlando x Wienerwald \ B: van Vught,J.H.C. \ O: Roland & Marlene Brünz GbR,
 
GER
Andreas Brünz
RSC Salzstetten
31. 474 Galina 257
M \ KWPN \ B \ 2011 \ Eldorado van de Zeshoek x Indorado \ B: Busscher,R \ O: Alshehab,Adam
 
SYR
Mohamad Mogheeth Alshehab
RFV Herrenberg
32. 280 Guinness 107
G \ KWPN \ B \ 2011 \ Corland (DK: Corlando) x Ahorn \ B: ZG Hijlkema u.Dirksen, \ O: Kranz,Thorsten
 
GER
Günter Treiber
RV Eppelheim
33. 302 Konique d'Houtem
G \ BWP \ B \ 2010 \ Erco van T Roosakker x Querlybet Hero \ B: Coppens,Paul \ O: van Damme,Konstantin Eduard
 
BUL
Konstantin Eduard van Damme
Reitsportzentrum am Bussenberg e.V.
34. 305 L'Isbelle
M \ Z.Rpf \ Schi \ 2010 \ Little Rock Gold x Adelfos \ B: Hennau,Gerard \ O: Walz,Heinz
 
GER
Eva-Maria Lühr
PSV Hohe Eichen
35. 314 Landor 48
G \ Old \ F \ 2005 \ Landor S x Sergeant Pepper I \ B: Bauer,Simon \ O: Lange-Weishaupt,Anja
 
GER
Verena Kölz
RA SV Leingarten e.V.
36. 335 Limerick 119
G \ Holst \ Hlb \ 2008 \ Limbus x Landos \ B: Jensen,Martin \ O: Volk,Susanne
 
GER
Thomas Volk
RC Aischbach Gültstein
37. 475 Marie-Luise 3
M \ OS \ B \ 2009 \ Forsyth x Feuerwerk \ B: Rubly,Sandra \ O: Familie Aldinger,
 
GER
Sönke Aldinger
RC Güglingen
38. 352 Missile du Buisson
M \ Z.Rpf \ Db \ 2008 \ Mr. Blue x Zandor (Zandor Z) \ B: Mortel,VD A \ O: Schelling,Jochen
 
GER
Markus Kölz
PSV Burkhardshof
39. 358 Nektini
G \ Holst \ Schi \ 2010 \ Nekton x Cassini I \ B: Oppermann,Udo \ O: Sportpferde Alberto Reinhardt,
 
GER
Remo Allgäuer
RV Reute
40. 362 Nininjo
G \ Old \ Db \ 2008 \ Nintender x Ramirado \ B: Johannsen,Theodor \ O: Groß,Bernhard
 
GER
Andreas Groß
PSZ Benzenbühl e.V.
41. 370 PBM Best of Balou FBW
G \ Württ \ F \ 2004 \ Balou du Rouet x Cento \ B: Kraft-Pfefferle,Bettina \ O: Kraft-Pfefferle,Bettina
 
GER
Uwe Carstensen
RC Riedheim
42. 476 Prinz 1293
G \ Hann \ Df \ 2008 \ Perigueux x Escudo I \ B: Ebeling,Volker \ O: Zanotelli,Roland,Witzemann,Alfred
 
GER
Hans-Dieter Dreher
RV Dreiländereck
43. 378 Quantus 14
G \ Holst \ F \ 2007 \ Quantum x Cardino \ B: Eickhoff,Franz-Josef \ O: Steurer-Collee,Barbara
 
GER
Barbara Steurer-Collee
RA TV Alpirsbach-Rötenbach
44. 385 Quindeur 2
G \ Württ \ B \ 2009 \ Quintender x Cordeur \ B: Konle,Josef \ O: Alber,Martin
 
GER
Mario Walter
RSG Ostalb
45. 391 Quintaro 9
G \ Hann \ B \ 2010 \ Quintender x Contendro I \ B: Janssen,Gunda \ O: Oberlin,Jutta Sonja,Oberlin,Maximilian-August Peter
 
GER
Tim Hoster
RFV Pfullendorf
46. 395 Quintus 145
G \ Hann \ B \ 2008 \ Quicksilber x Grand Ferdinand II \ B: Strelow,Otto \ O: von Ungern-Sternberg,Alexander
 
GER
Alexander von Ungern-Sternberg
RG Neuravensburg


prize money1.000,00 EUR
judgesKarl-Heinz Streng
Helmut Hartmann