Prize of Roland Eichmann GmbH & Co KG, Hilzingen

no. 8 Int. jumping competition in two phases 1,40 m (CSIYH1*)
Final 7y old horses

begin: 04.08.2019 09:00
competitors: 25

# no horse rider
1. 233 Ella 139
M \ Holst \ Db \ 2012 \ Connor x Cassini I \ B: Schacht,Silke \ O: Homrighausen,Peter
 
GER
Nora Läufer
RSC Gestüt Birkenhof-Harham e.V.
2. 342 Löwenherz 137
G \ Holst \ Schi \ 2012 \ Lasino x Levantos II \ B: Schultz,Ursula \ O: Weber,Dominique Michelle
 
GER
Dominique Michelle Weber
RFV Ludwigshafen e.V.
3. 497 Clabautermann P
G \ OS \ Bay \ 2012 \ CADOR 5 x A CONTO AS \ B: Jürgen Puhl \ O:
 
SUI
Estelle Wettstein
SUI
4. 511 Demantur De Muze Z
G \ ZANG \ Grey \ 2012 \ x \ B: Brabander de Joris \ O:
 
SUI
Fabio Crotta
SUI
5. 537 Magic Van De Neerheide
G \ BWP \ Bay \ 2012 \ EMERALD VAN'T RUYTERSHOF x KENNEDY \ B: ERIC V AN GIEL \ O:
 
ROU
Luca Ruxandariu
ROU
6. 72 Caran d'Ache 2
G \ OS \ Df \ 2012 \ Clarimo x Caretano Z \ B: Kochs,Franz Willi \ O: Bolz,Ingetraud
 
GER
Gerrit Flücken
RV Montabaur-Horressen e.V.
7. 328 Levinja 17
M \ Old \ Df \ 2012 \ Levisonn x Cezaro \ B: Wolke,Wilhelm \ O: Reuter,Rolf,Reuter,Frank
 
GER
Lara-Marie Juraske
RFr. Höcking-Landau e.V.
8. 48 Caju 11
M \ Westf \ B \ 2012 \ Cathanos x Cayetano L \ B: ZG Rudolph,Jörg u.Petra \ O: Thoma,Gabriela
 
GER
Michael Herhalt
RZ Frese Immenhöfe e.V.
9. 261 Ferstlhof's Dollar Dream
G \ Bay \ B \ 2012 \ Dollar D'Or SB x Ludwig von Bayern \ B: Donandt,Ute \ O: Reitzner,Dr. Hans-Christof
 
GER
Günter Treiber
RV Eppelheim
10. 164 Clinton's Claus
G \ Holst \ Schi \ 2012 \ Clinton II x Little Rock Gold \ B: Brinker,Norbert \ O: Haas,Anna Xenia
 
GER
Anna Xenia Haas
RZ Frese Immenhöfe e.V.
11. 244 Esperanza de Muze Z
M \ Z.Rpf \ B \ 2012 \ Elvis ter Putte x Vigo D'Arsouilles \ B: de Brabander,Joris \ O: Witzemann,Andy,de Clerck,Koen
 
GER
Andy Witzemann
PS-Team Winterlingen e.V
12. 472 Get on Top 3
G \ Hann \ B \ 2012 \ Grey Top x Now Or Never M \ B: Siefkes,Helmut \ O: Schmid,Karl
 
GER
Alia Knack
RSZ Boll
13. 282 Harriet 21
M \ KWPN \ Schi \ 2012 \ Breitling (MEX) x Untouchable \ B: \ O: Roderigo,Juan Beat,Maier,Dr. Andreas
 
GER
Wolfgang Puschak
RV Augsburg-West
14. 448 Pure Boy T
G \ Hann \ B \ 2012 \ Perigueux x Acorado I \ B: Trute,Rolf \ O: Trute,Rolf
 
GER
Benjamin Wulschner
Kastanienhof Cramon e.V
15. 104 Ceks 4
G \ Holst \ B \ 2012 \ Catoki x Casall \ B: Kuehlmann,Matthias \ O: Weishaupt,Max
 
GER
Max Weishaupt
RFV Jettingen e.V.
16. 356 Napoleon 476
G \ Holst \ B \ 2012 \ Numero Uno x Casall \ B: Wurst,Harald \ O: Gnadt,Dr. Rolf,Gnadt,Marie-Luise
 
GER
Tobias Schwarz
RFSV Kenzingen
17. 180 Comfrey MM
G \ Holst \ Schi \ 2012 \ Clearway x Silbersee \ B: Mirlach,Dr. Monika \ O: Mirlach,Dr. Monika
 
GER
Daniel Böttcher
RSC Gestüt Birkenhof-Harham e.V.
18. 227 E'loise D
M \ Holst \ Schi \ 2012 \ Spartacus x Clarimo \ B: ZG v.Dörnberg u.von Malaise, \ O: Deuerer,Hans-Jürgen
 
GER
Tina Deuerer
RV Eppelheim
19. 566 Löwenherz 123
G \ Hann \ DB \ 2012 \ Levisto x Contender \ B: Miller, Nicholas \ O: Tranins, Nora
 
GER
Pia Reich
RV Dreiländereck
20. 351 Mirabel VD Oudevelhoeve
M \ BWP \ F \ 2012 \ Inshallah de Muze x Lys de Darmen \ B: ZG De Poorter-Temmerman,Evelien u.B \ O: Brünz,Dirk
 
GER
Timo Beck
Pforzheimer Reiterverein e.V.
21. 573 Balena 7
M \ DSP \ B \ 2012 \ Balou du Rouet x Calido I \ B: ZG Hanke u. Hanke \ O: MK Sportpferde/Max Kühner
 
GER
Helmut Schönstetter
Pffrd. Englhör e.V.
22. 465 Nepomuk S
G \ Holst \ B \ 2012 \ Nekton x Carthago \ B: Schindlbeck,Robert \ O: Schindlbeck,Robert
 
GER
Sophia Schindlbeck
RFV Weilheimer Pffrd. e.V.
23. 542 Peppermint Blue
G \ ZWEIB \ Bay \ 2012 \ PLOT BLUE x CARETINO 2 \ B: ZG Tischer \ O:
 
FRA
Laura Monier
FRA
24. 506 Contessa De Beaufour
M \ SF \ Other \ 2012 \ DIAMANT DE SEMILLY x RODNEY \ B: \ O:
 
UAE
Shka. Latifa Al Maktoum
UAE
25. 372 Perideaux
G \ Hann \ Df \ 2012 \ Perigueux x Balou du Rouet \ B: Böckermann,Matthias \ O: Simone und Peter Aregger,
 
GER
Hans-Dieter Dreher
RV Dreiländereck


prize money1.500,00 EUR
judgesDr. Otto Knüsel
Stephanie Müller
Kathrin van Wees